VIKINGS

Ragidagi.jpg


Poz svima :)
 
Значи биће 20 епизода ове године. Лепо.

Season 4 will premiere Thursday, February 18 at 10pm, beginning a run of 10 straight episodes. But wait, there's more! Vikings will be supersized with a 20-episode fourth season, with 10 more episodes "to air later in the year," splitting its season into two parts much like AMC does with The Walking Dead. Typical seasons of Vikings have run 10 episodes in the past.

http://www.tv.com/shows/vikings/com...4-premiere-date-expanded-season-145037617992/
 
Предобра серија која би била штета да се не настави после Рагнарове смрти, јер ништа мање нису били занимиљиви и његови синови. Роло уз Рагнара и његове синове можда и најчувенији Викинг, његови потомци су били војводе од Нормадије и краљеви Енглеске. У серију су измјешани стварни и фиктивни догађаји и то заиста феноменално дјелује. Дефинитивно једна од најбоље урађених серија.
 
Серија обрађује стварне ликове и догађаје али неке ствари измијенили. Викинзи су нападали територије данашње Русије а Винкизи су се ту помијешали са Словенима и чак дали родоначелника Руске династије Рјурковича.
 
Серија обрађује стварне ликове и догађаје али неке ствари измијенили. Викинзи су нападали територије данашње Русије а Винкизи су се ту помијешали са Словенима и чак дали родоначелника Руске династије Рјурковича.

Pomesali su se oni sa Tatarima, a kulturu su dobili od Slovena.
 
Probao sam par puta da gledam, ne sviđa mi se uopšte. Serija možda obrađuje stvarne likove ali prkaz je daleko od stvarnosti. Ako nešto predstavlja istorijski prikaz onda to treba i da bude, ovako je samo jeftina zabava poput Spartaka i sličnih ostvarenja.

Evo primer debilne bitke(čak se nisam ni trudio nađem, to mi je prvo izašlo):


Prvo što sam se zapitao, zašto ovi najverovatnije Saksonci jurišaju kao debili (pod punom su opremom a napadaju nogama), zašto ne otvaraju protivniku krilo, zašto svi koriste štitove kao da ih u životu nisu videli, kako ova mršava žena tako bije obučene vojnike... itd
Cela ta priča o Vikinzima je preterana kao da su bili neki super ljudi. Politička situacija je bila takva da su napadali i krali tamo gde su mogli, poluraspala kraljevstva Britanije, sa ostalima su trgovali.

I za film... mnogo je
 
Obavezno.


Mada mi ono ***** od Lokija ubi Atelstana, al nema veze, roknuće njega Ragnar, kad-tad!
Athelstan je valjda vec bio isprljena tema u seriji, te i ima smisla sto je ubijen. Dato je prostor ostalim likovima, Bjornu pre svega.
A ulogu Vikinga-Hriscanina je preuzeo Rollo i sada umesto pacifistu hriscanina medju Vikinzima imamo ratobornog Vikinga preobracenog u hriscanstvo medju hriscanima.

Kontakt i sukob paganstva i hriscanstva se odvija u drugom ruhu.

A ono sto mi se najvise svidelo sada je Lagerthino vencanje.:mrgreen:

Tako feministicki kul.:cool:
 
Poslednja izmena:
kako ova mršava žena tako bije obučene vojnike

zena viking i zena danas nisu isto. to su zene prekaljene u bitkama i verujem da bez jebbemti moze da se nosi sa vecinom muskaraca (doduse izromantizovana je do bola)


Cela ta priča o Vikinzima je preterana kao da su bili neki super ljudi.

bili su strah i trepet pojavom i samim svojim arpgantnim ruganjem prema hriscanskom bogu
cinjenica je da su se tadasnji ljudi veoma plasili vikinga

Politička situacija je bila takva da su napadali i krali tamo gde su mogli, poluraspala kraljevstva Britanije, sa ostalima su trgovali.

zapravo i nema nesto zapisa o nekim velikim bitkama. svega mozda desetak. vikinzi su napadali uglavnom slabo branjena sela i naselja.
i uvek su napadali tamo gde im je bila sigurica .

film kao film, posluzio svrsi.
romantizovani vikinzi, borbe prsa u prsa taman ono sto danas ljudi vole da gledaju
 
zena viking i zena danas nisu isto. to su zene prekaljene u bitkama i verujem da bez jebbemti moze da se nosi sa vecinom muskaraca (doduse izromantizovana je do bola)

Ovo nije tačno, zapravo mali procenat Skandinavaca se bavio tim zanatom, većinu svog života su provodili sadeći povrće i čuvajući koze i ovdce. Dok su pojedini muškarci išli da pljačkaju u nadi da će steći imetak žene su ostajale kod kuće da čuvaju decu i kuću.



bili su strah i trepet pojavom i samim svojim arpgantnim ruganjem prema hriscanskom bogu
cinjenica je da su se tadasnji ljudi veoma plasili vikinga

Bili su strah i trepet tamo gde nije bilo vojske, sa jakim zemljama su samo trgovali.


zapravo i nema nesto zapisa o nekim velikim bitkama. svega mozda desetak. vikinzi su napadali uglavnom slabo branjena sela i naselja.
i uvek su napadali tamo gde im je bila sigurica
.

To je ono što sam napisao, napadali su poluraspala kraljevstva bez glave. Kada su se Saksonci oporavili i vratili zemlju iskasapili su Danske naseljenike na severu Engleske.

film kao film, posluzio svrsi.
romantizovani vikinzi, borbe prsa u prsa taman ono sto danas ljudi vole da gledaju

Zato i mislim da je vrednost ove serije veoma mala jer je skoro pa čista zabava.
 
Ovo nije tačno, zapravo mali procenat Skandinavaca se bavio tim zanatom, većinu svog života su provodili sadeći povrće i čuvajući koze i ovdce. Dok su pojedini muškarci išli da pljačkaju u nadi da će steći imetak žene su ostajale kod kuće da čuvaju decu i kuću.

Pojedini istorijski izvori pominju da su među palim vikinškim ratnicima nađene i žene pod punom ratnom opremom, dok su arheolozi iskopali više grobova vikinških žena koje su sahranjene sa oružjem i konjima, tako da je sasvim moguće da su postojali izuzeci od ovog boldovanog. Pa i sama Lagerta je legendarni lik iz vikinških saga, a Ragnar ju je zaprosio nakon što je video koliko je hrabra u boju. Dosta toga vezanog za njen lik u seriji (ali i seriju generalno) je zasnovano na legendama, pa i njene borbe sa značajno jačim protivnicima (legenda kaže da je bila sitne građe, ali da je uvek u bitkama bila u prvim redovima i da je parirala muškim saborcima). Da ne bude zabune, ne kažem da je ženica od 50 kila redovno mlatila muške grdosije od 150, već da je sasvim moguće da su se pojedine vikinške žene borile rame uz rame sa muškarcima.
 
Pojedini istorijski izvori pominju da su među palim vikinškim ratnicima nađene i žene pod punom ratnom opremom, dok su arheolozi iskopali više grobova vikinških žena koje su sahranjene sa oružjem i konjima, tako da je sasvim moguće da su postojali izuzeci od ovog boldovanog. Pa i sama Lagerta je legendarni lik iz vikinških saga, a Ragnar ju je zaprosio nakon što je video koliko je hrabra u boju. Dosta toga vezanog za njen lik u seriji (ali i seriju generalno) je zasnovano na legendama, pa i njene borbe sa značajno jačim protivnicima (legenda kaže da je bila sitne građe, ali da je uvek u bitkama bila u prvim redovima i da je parirala muškim saborcima). Da ne bude zabune, ne kažem da je ženica od 50 kila redovno mlatila muške grdosije od 150, već da je sasvim moguće da su se pojedine vikinške žene borile rame uz rame sa muškarcima.

Zadržaću pravo da se ne složim :)

Čak i ako su postojali takvi izuzeci, bili su ništa drugo do izuzeci. Ja lično ne znam za takve istorijske izvore a nemam vremena da istražujem. Mnogo toga što se danas misli o Vikinzima nastalo je u poslednjih 200 godina.
Ustvari, tzv "vikinška" kultura nikada nije postojala, ali jeste postojala nordijska. Vikingr je bilo "zanimanje" kao što je to bila piraterija, tj piraterija i danas postoji tu i tamo.
Sage se ne mogu uzeti kao stoprocentno tačan istorijski izvor jer se tu mnogo toga menjalo pre nego što su počeli da ih zapisuju. Neke su jednostavno fikcija. Imali su je i oni kao što je i mi imamo danas.

Meni je lično velik problem to da je žena navodno bila u prvim borbenim redovima pogotovo kada se uzme u obzir tadašnji način ratovanja. To je strateški loš potez jer kad pukne prva linija velika je šansa da nepriljatelj probije i podeli vojsku na pola i napadne sa strane i krila koja su stvorena.

Što se tiče sahranjivanja. Ono što se može naći u grobovima zavisi od materijalnog statusa pokojnika, tako da to ne mora biti u direktnoj vezi za onim što je neko radio ili radila za života.
 
Poslednja izmena:

Back
Top