Quantcast

VIKINGS

cns | Kimi

Domaćin
Poruka
4.414
Zadržaću pravo da se ne složim :)

Čak i ako su postojali takvi izuzeci, bili su ništa drugo do izuzeci. Ja lično ne znam za takve istorijske izvore a nemam vremena da istražujem. Mnogo toga što se danas misli o Vikinzima nastalo je u poslednjih 200 godina.
Ustvari, tzv "vikinška" kultura nikada nije postojala, ali jeste postojala nordijska. Vikingr je bilo "zanimanje" kao što je to bila piraterija, tj piraterija i danas postoji tu i tamo.
Sage se ne mogu uzeti kao stoprocentno tačan istorijski izvor jer se tu mnogo toga menjalo pre nego što su počeli da ih zapisuju. Neke su jednostavno fikcija. Imali su je i oni kao što je i mi imamo danas.

Meni je lično velik problem to da je žena navodno bila u prvim borbenim redovima pogotovo kada se uzme u obzir tadašnji način ratovanja. To je strateški loš potez jer kad pukne prva linija velika je šansa da nepriljatelj probije i podeli vojsku na pola i napadne sa strane i krila koja su stvorena.

Što se tiče sahranjivanja. Ono što se može naći u grobovima zavisi od materijalnog statusa pokojnika, tako da to ne mora biti u direktnoj vezi za onim što je neko radio ili radila za života.
Zena na pecurkama u prvim borbenim redovima kida :P

Selkhet

Elita
Poruka
16.959
Zadržaću pravo da se ne složim :)

Čak i ako su postojali takvi izuzeci, bili su ništa drugo do izuzeci. Ja lično ne znam za takve istorijske izvore a nemam vremena da istražujem. Mnogo togsa što se danas misli o Vikinzima nastalo je u poslednjih 200 godina.
Ustvari, tzv "vikinška" kultura nikada nije postojala, ali jeste postojala nordijska. Vikingr je bilo "zanimanje" kao što je to bila piraterija, tj piraterija i danas postoji tu i tamo.
Sage se ne mogu uzeti kao stoprocentno tačan istorijski izvor jer se tu mnogo toga menjalo pre nego što su počeli da ih zapisuju. Neke su jednostavno fikcija. Imali su je i oni kao što je i mi imamo danas.

Meni je lično velik problem to da je žena navodno bila u prvim borbenim redovima pogotovo kada se uzme u obzir tadašnji način ratovanja. To je strateški loš potez jer kad pukne prva linija velika je šansa da nepriljatelj probije i podeli vojsku na pola i napadne sa strane i krila koja su stvorena.

Što se tiče sahranjivanja. Ono što se može naći u grobovima zavisi od materijalnog statusa pokojnika, tako da to ne mora biti u direktnoj vezi za onim što je neko radio ili radila za života.
Naravno da se sage ne mogu uzeti kao apsolutno tačan istorijski izvor (mada se nijedan istorijski izvor ne može smatrati takvim), ali je sasvim opravdano pretpostaviti da su bar do neke mere zasnovane na događajima koji su se zaista desili, kao uostalom i većina mitova i legendi. A ako se neki motiv pojavljuje više od jednog puta (poput žena koje idu u pohod), ne vidim zašto je toliko teško prihvatiti da se to možda zaista dešavalo.
Pored toga, Vikinzi nisu bili bog zna kakvi stratezi, već rulja u potrazi za plenom i zemljom, tako da je očekivano da su pravili strateški ne baš sjajne poteze. Ovde je lepo prodiskutovana mogućnost postojanja ženskih ratnika među Vikinzima. Btw, za više plemena (uglavnom germanskih) je već poznato da su žene aktivno učestvovale u bitkama, zajedno sa muškarcima, pa ne vidim zašto to ne bi mogao da bude slučaj i sa Vikinzima... msm svakako ne bi bilo ništa novo i do tada neviđeno.

Rigel

Ističe se
Poruka
2.887
Naravno da se sage ne mogu uzeti kao apsolutno tačan istorijski izvor (mada se nijedan istorijski izvor ne može smatrati takvim), ali je sasvim opravdano pretpostaviti da su bar do neke mere zasnovane na događajima koji su se zaista desili, kao uostalom i većina mitova i legendi. A ako se neki motiv pojavljuje više od jednog puta (poput žena koje idu u pohod), ne vidim zašto je toliko teško prihvatiti da se to možda zaista dešavalo.
Pored toga, Vikinzi nisu bili bog zna kakvi stratezi, već rulja u potrazi za plenom i zemljom, tako da je očekivano da su pravili strateški ne baš sjajne poteze. Ovde je lepo prodiskutovana mogućnost postojanja ženskih ratnika među Vikinzima. Btw, za više plemena (uglavnom germanskih) je već poznato da su žene aktivno učestvovale u bitkama, zajedno sa muškarcima, pa ne vidim zašto to ne bi mogao da bude slučaj i sa Vikinzima... msm svakako ne bi bilo ništa novo i do tada neviđeno.
Baš me teraš da čitam,a? :P

Ovaj tekst koji si dala uglavnom podržava ono što sam ja pisao, ustvari neki delovi se u potpunosti slažu sa onim što sam napisao u prethodnom postu. Ne poričem da je žena možda bilo u bitkama ali to nije bila praksa nego izuzetak, pitanje je pravo... i ako je bila tamo koja je njena prava svrha...
Zna se da su žene pratile vojske da "podižu moral" a ne da se bore. To su radile žene u germanskim plemenima. Germani su sa sobom takođe vodili žene jer su naseljavali teritorije koje su napadali (Sasi, Juti, Angli itd)
Činjenica da su se oni ljudi pobunili protiv toga da nad njima vlada žena dovoljno govori o tome kakva je nordijska kultura bila u to vreme.
Što se tiče strategije... to je verovatno zavisilo od grupe do grupe. Očigledno je da su napadali tamo gde su imali veliku šansu da pobede. Ne bi uspeli da pređu skoro celu Englesku da nisu imali kakvu takvu taktiku. kasnije se pokazali da su Englezi ipak bolji borci... kad se sastave kako treba.
Kao što sam već pomenuo, cela ta priča sa vikinzima je prenaduvana i rezultat romantizacije kroz vekove, posebno u poslednjih 200 godina kada su im nalepili šlemove sa rogovima(Hrebeljanovići se prevrću u grobu :mrgreen: ).

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.