Vaša majka je loša majka

Manga Hilux

Legenda
Moderator
Poruka
69.773

Vaša majka je loša majka​


Svojoj majci sam zahvalna što nas je naučila koliko su godišnji pregledi važni. Gubitak najbolje prijateljice u četrdesetoj godini, igrao je važnu ulogu u tome.
Ali ima stvari koje nije naučila ni ona sama.

maja-k.jpg

Posetu lekaru završavam ultrazvučnim pregledom grudi. Anamneza zapinje čim smo se odmakli od mene – Da li je u užoj ili široj porodici bilo…
Ja nevešto, potpuno nepripremljeno, ali tonom koji kao da podrazumeva da treba tako, odgovaram – Pa, mama jeste operisala nešto na grudima…
– Šta konkretno?
– Pa nisam sigurna, mislim da nije bilo opasno. Znate, ona nikada nije htela da nas opterećuje. Kad god bi imala neki problem, otišla bi sama to i rešila. Niko od nas nije znao. Samo bi nam rekla da je gotovo.
A u vazduhu visi nešto što liči na ponos. Jer takve su hrabre žene. Prolaze sve same. A jedna od njih je moja mama.
– Vaša majka je loša majka!
– Molim?!
– Dobra majka nikada neće uraditi to svom detetu.


– Šta?! Kako mi to tako kažete! Ona radi sve iz najbolje namere!
– A šta ćete sutra ako Vam taj neizgovoreni podatak bude jedan od najbitnijih. Za Vaše zdravlje! Sutra, za zdravlje Vašeg deteta!
A ja nemam odgovor jer mi je neko upravo rekao da mi je majka loša zbog svega onoga zbog čega sam mislila da je dobra. I nije mi dobro jer shvatam da je loše ono čemu me je svojim postupcima, nesvesno, učila moja majka, a nju njena majka, a nju njena majka, a nju njena majka…
Da sve moraš sama. Da se ćuti kada je teško. Da se krije ono što te čini slabom. Da ranjavaš sebe dok štitiš druge. Da ne tražiš pomoć. Da to tako mora. Da se brzo zaboravi. Da – Ni u gori, o zlu ne govori. Da ne zauzimaš prvo mesto. Ni drugo. Ni treće. Da su tvoja osećanja manje važna od osećanja muža i dece. Da tvoja uloga jeste da se na tebi istresu. Jer kod majke je najsigurnije. Kod majke sve može. Izdržaće majka i to.
Iz najbolje namere.
Danas kaže da jesam ono što je želela da budem. Samo mi je krivo što ona nije poželela to isto.
I njena majka. I njena majka. I njena majka.
Zato traži. Uzmi. Prihvati ruku. Požali se. Poštedi i sebe. Ne rasipaj se. Dozvoli. Ne stavljaj svoj tanjir poslednji. Biraj.
I govori!
 
@Manga Hilux tema je odlična, a sam uvodni tekst dirljiv i tužan i istinit.

Deca treba da razgovaraju sa svojim roditeljima o svemu. Mislim na stariju decu ( 16-17-18 godina ). Tako se stvaraju zdravi odnosi u porodici.

Važno je da se zna da li je u porodici neko bolovao od neke bolesti ( u samom tekstu je to spomenuto ).
 
Važno je da se zna da li je u porodici neko bolovao od neke bolesti ( u samom tekstu je to spomenuto
u pravu si , to je itekako važan anamnestički deo , tkzv. porodične anamneze, za postavljanje tačne dijagnoze, zdravstveno stanje bliže rodbine pacijenta je takođe predmet prikupljanja podataka. U porodičnoj anamnezi (lat. anamnesis familliae) ispituju se i analiziraju podaci o bolestima u užoj i široj porodici, pacijenta, koji su često veoma dragoceni za otkrivanje tačne prirode bolesti . Naročito su važne informacije o bolestima u bližoj porodici roditelji, braća i sestre, deca, ujaci, stričevi, tetke, ali i supružnici, kada je u pitanju njihovo dete.
inače _anamneza u bukvalnom smislu znači sećanje i je grčkog porekla
:vzagrljaj: :zag::ortaci2:
 
Najlakše je osuđivati,...još lakše praviti se pametan. Imate jedan život i jednu majku. Majka nije ona koja vas je samo rodila, već i žena koja vas je odgajila. To ne znači da je napametnije biće na planeti i da vas je o svemu podučila. Nešto morate i možete sami,...između ostalog i ovo o čemu je tema. Valjda su vas i drugi ponečemu naučili. Budite zahvalni!
 
Najlakše je osuđivati,...još lakše praviti se pametan. Imate jedan život i jednu majku. Majka nije ona koja vas je samo rodila, već i žena koja vas je odgajila. To ne znači da je napametnije biće na planeti i da vas je o svemu podučila. Nešto morate i možete sami,...između ostalog i ovo o čemu je tema. Valjda su vas i drugi ponečemu naučili. Budite zahvalni!
nije poenta u podučavanje, nego , da majka otvoreno kaže deci šta se dešava sa njom kako bi inta deca preuzela na sebe neke odgovornosti , a ne da majka ćuti trpi i radi sve , štedeći decu poslova koje i ta deca mogu da urade , a da se majka odmori koliko toliko
 
Zato traži. Uzmi. Prihvati ruku. Požali se. Poštedi i sebe. Ne rasipaj se. Dozvoli. Ne stavljaj svoj tanjir poslednji. Biraj.
I govori
Najlakše je osuđivati,...još lakše praviti se pametan. Imate jedan život i jednu majku. Majka nije ona koja vas je samo rodila, već i žena koja vas je odgajila. To ne znači da je napametnije biće na planeti i da vas je o svemu podučila. Nešto morate i možete sami,...između ostalog i ovo o čemu je tema. Valjda su vas i drugi ponečemu naučili. Budite zahvalni!
o ovome se radi
 

Back
Top