UZ POMOĆ RUSIJE PROTIV "TUTORA": Banjaluka sprema strategiju povodom najava o imenovanju novog visokog predstavnika u BiH

JankoTheGreat

Buduća legenda
Poruka
27.326
UZ POMOĆ RUSIJE PROTIV "TUTORA": Banjaluka sprema strategiju povodom najava o i menovanju novog visokog predstavnika u BiH
S. MIŠLJENOVIĆ
10. 03. 2021. u 07:13
УЗ ПОМОЋ РУСИЈЕ ПРОТИВ ТУТОРА: Бањалука спрема стратегију поводом најава о и    меновању новог високог представника у БиХ

Foto: D. Pozderović
STAV Republike Srpske oko imenovanja naslednika Valentina Incka na mestu visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini je jasan: kanacelariju OHR treba zatvoriti! Taj stav deli i Ruska Federacija, što je nedavno predsedavajućem Predsedništva BiH Miloradu Dodiku potvrdio ruski šef diplomatije Sergej Lavrov.


Ukoliko međunarodna zajednica, ipak, krene u avanturu i kao tutora nametne novog visokog predstavnika u BiH, ignorišući i proceduru po Dejtonskom sporazumu, glas Srpske u međunarodnim organizacijama, pre svega Savetu bezbednosti UN, kao i mnogo puta dosad, braniće Rusija, kažu sagovornici "Novosti".
Radovan Kovačević, savetnik srpskog člana Predsedništva BiH, kaže nam da će Republika Srpska svoj stav o visokom predstavniku uputiti svima u SB UN:
- Neće biti moguće da se naš stav po tom pitanju ne čuje. Činjenica je da Rusija ima najviše razumevanja za stavove RS. Ne pravimo problem oko personalnog rešenja, već problematizujemo dolazak novog visokog predstavnika. Smatramo da OHR treba da bude zatvoren i da visoki predstavnik napusti BiH.


On dodaje i da članice Saveta bezbednosti UN treba da znaju da novi visoki predstavnik neće imati nikakav značaj ukoliko dođe u BiH bez procedure predviđene "Dejtonom".
- Aneksom 10 Dejtonskog sporazuma propisano je da SB UN potvrđuje kandidata oko kojeg su potpisnice "Dejtona" - Srbija, Hrvatska, Republika Srpska i Federacija BiH - postigle konsenzus - ističe Kovačević.
Željko Budimir, profesor međunarodnih odnosa na Univerzitetu u Banjaluci, kaže, za "Novosti", da i od stava Rusije zavisi da li će biti potvrđen predlog za novog visokog predstavnika u BiH:


- Rusija je već pokazala stav da je OHR završio svoju ulogu u BiH. Sad je na BiH da konačno napustiti poziciju političkog protektorata. Rusija vodi odgovornu međunarodnu politiku i za RS je podrška Moskve, posebno i SB UN, ključni element opstanka. Ta strateška diplomatska podrška RS koja stiže iz Rusije biće veoma bitna u narednom periodu, jer ćemo tek da vidimo delovanje nove administracije u SAD i poteze predsednika SAD DŽoa Bajdena.
Nenad Stevandić, predsednik Ujedinjene Srpske i predsedavajući Srpskog kluba u Parlamentu BiH, kaže za "Novosti", da Rusija nikada nije uradila ništa loše BiH, niti nekom od tri naroda koji žive na tom prostoru:
- Svetska javnost ne shvata da Srpska štiti Dejtonski sporazum kad se obraća Rusiji za pomoć. To nije usmereno ni protiv koga u BiH. Isključivo to radimo da zaštitimo prava srpskog naroda u BiH, jer svi drugi narodi to imaju.
Inače, za funkciju visokog predstavnika u BiH u igri su dvojica kandidata. Nemački političar Kristijan Šmit dobio je konkurenciju u kanadskom političaru DŽosefu Ingramu.

SEDNICA O UČINKU INCKA


NARODNA skupština RS, na zahtev srpskog člana i predsedavajućeg Predsedništva BiH Milorada Dodika, u sredu će održati posebnu sednicu. Na dnevnom redu će biti samo jedna tačka - ocena rada visokog predstavnika, primena Aneksa 10 Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH u periodu razgovora o imenovanju novog visokog predstavnika.


https://www.novosti.rs/republika-sr...java-menovanju-novog-visokog-predstavnika-bih


Baja rusi OHR. Terminalna faza otceplljenja.

Dodara odvaljuje pola Bosne
 
DANAS U BANJOJ LUCI

Posebna sjednica NSRS-a: Na "ruskim krilima" Dodik krenuo u ofanzivu na OHR

Autor: E. L.
Objavljeno: 10.03.2021. u 08:25


bc9ca3ece58f27300a5c3913106967f8.jpg


Kao i uvijek do sada, kada želi da skine odgovornost pred domaćom i međunarodnom javnosti za svoje političke avanture, predsjedavajući Predsjedništva BiH i lider SNSD-a Milorad Dodik sazivao je posebne sjednice Narodne skupštine RS-a.


Na danas zakazanoj razmatrat će se samo jedna tačka dnevnog reda - Ocjena rada visokog predstavnika, primjena Aneksa 10 Općeg okvirnog sporazuma za mir u BiH u periodu razgovora o imenovanju novog visokog predstavnika.
Ovakvo što, logičan je slijed stvari, jer Dodik osokoljen ruskim stavovima, a pred imenovanje novog visokog predstavnika, traži da mu zastupnici ovjere njegovu (rusku) političku odluku o protivljenju imenovanja novog visokog predstavnika. To onda više neće biti samo njegov (ruski) stav, već stav Narodne skupštine, ukoliko se zastupnici izjasne u skladu sa njegovim željama i planovima.
https://faktor.ba/vijest/oglasio-se...ije-u-poziciji-da-bira-sta-ce-provoditi/58674
Podsjetimo, prošlog mjeseca ambasador Rusije u Beogradu Aleksandar Bocan-Harčenko rekao je da Rusija ne odobrava pokušaje imenovanja novog visokog predstavnika u BiH, te da to nije u skladu sa stavom odbora Vijeća za implementaciju mira i planom o zatvaranju Ureda visokog predstavnika. Na 25. godišnjicu potpisivanja Dejtonskog sporazuma, ministar vanjskih poslova Rusije Sergej Lavrov doputovao je u BiH, kako bi poslao poruku da visoki predstavnik mora da ode.
I sada, Dodik je krenuo u novu političku avanturu. Traži ovjeru ovih stavova u NSRS-u. U izjavi za Radio Republike Srpske, rekao je da očekuje da Narodna skupština usvoji zaključak o neprihvatanju imenovanja novog visokog predstavnika u BiH, ukoliko ono bude provedeno na nezakonit način kao što je to bio slučaj sa većinom dosadašnjih.

- Nećemo prihvatiti imenovanje visokog predstavnika ako to ne bude u skladu sa Aneksom 10 Dejtonskog sporazuma, što podrazumijeva mišljenje strana potpisnica i Vijeća sigurnosti, što je do sada ispoštovano samo u slučaju Carla Bildta - rekao je Dodik.
Ako se to ipak dogodi, ističe Dodik, to imenovanje će biti ignorisano u skladu sa skupštinskim zaključkom koji bi zahtijevao da se izbor obavi na legitiman način poštujući i stavove strana potpisnica.

Između ostalog, u informaciji koju će zastupnici danas razmatrati, nalazi se i ovo što je Dodik rekao, kao i zaključci koje je NSRS usvojio 11. novembra 2019. godine. Ove zaključke, ambasadori zemalja članica Upravnog odbora PIC-a odmah su odbacili "s obzirom na to da se oni zasnivaju na pogrešnom tumačenju Dejtonskog mirovnog sporazuma".

- Ambasadori zemalja članica Upravnog odbora Vijeća za provedbu mira (PIC) odbacuju usvajanje zaključaka od 11. novembra 2019. od strane vladajuće koalicije u Narodnoj skupštini RS-a, s obzirom na to da se oni zasnivaju na pogrešnom tumačenju Dejtonskog mirovnog sporazuma. Interesima Republike Srpske se služi, ne putem poništavanja suštinskih reformi, nego putem provođenja reformi okrenutih ka budućnosti kojima se podržava i jača sigurnost, stabilnost i prosperitet Bosne i Hercegovine i smanjuje njeno oslanjanje na međunarodnu superviziju - poručeno je tada, s tim što Ruska Federacija, kao i mnogo puta ranije, nije bila saglasna sa ovom izjavom.

No, to nije spriječilo Dodika da upravo 14. i 15. zaključak koji se odnose na zatvaranje OHR-a i bonska ovlaštenja "kao potpuno neustavna, nezakonita i nelegitimna", uvrsti u ovu informaciju.

Također, navedeno je kako je samo prvi visoki predstavnik Carl Bildt jedini imenovan legalno, a da su svi ostali bili nelegalni, uključujući i aktuelnog Valentina Inzka.

U Dodikovoj informaciji, koju će danas razmatrati zastupnici, bonska ovlaštenja su "nezakonita, jer PIC nije imao nadležnosti da ih da visokom predstavniku, te da su nametanja zakona bila bez ustavnog osnova.
- PIC nije ni mogao "pozdraviti namjeru" nametanja zakona. A visoki predstavnici su upravo to obilato činili – nametanjem zakona bez ustavnog osnova, mijenjali su dejtonsku strukturu BiH na štetu entiteta, zapravo Republike Srpske. Zato su svi zakoni koje je nametao visoki predstavnik neosnovani, čak i po bonskoj konferenciji PIC-a.
Visoki predstavnik koristio je tzv. bonska ovlaštenja, ponekad direktno, ponekad indirektno, da bi sistematski centralizovao vlast u Sarajevu suprotno Ustavu BiH. Kako Krizna grupa u svom izvještaju iz 2014. godine navodi: "Visoki predstavnik Paddy Ashdown nametnuo je zakone kojima su uvedena široka nova ovlaštenja države, ponekad na račun entiteta". Visoki predstavnik često je centralizovao funkcije prostom odlukom, npr. kao kada je formirao Sud i Tužilaštvo BiH ili nametanjem amandmana na ustave oba entiteta da bi raščistio put za centralizovano imenovanje sudija i tužilaca. Visoki predstavnici kreirali su i mnoge druge agencije na nivou BiH putem odluka, npr. Regulatornu agenciju za komunikacije, Javni servis BiH i Visokoi sudsko i tužilačko vijeće i prenijeli ključne nadležnosti sa entiteta na nivo BiH. Cilj ovih i sličnih aktivnosti visokog predstavnika bio je da Republiku Srpsku svede na praznu ljušturu i bezličnu regiju, što je i potvrđeno izjavom bivšeg visokog predstavnika Ashdowna koji je rekao - "Uuzmite entitetima vojsku, policiju i finansije, i entiteti će uvenuti" - navedeno je u informaciji koja je na današnjem dnevnom redu NSRS-a.
https://faktor.ba/vijest/tradiciona...zanimala-ivancova-i-sta-je-pitao-dodika/58918
Na kraju se zaključuje da "poštovanje suvereniteta BiH i vladavina prava nalažu zatvaranje Kancelarije visokog predstavnika".
- Neizabrani strani zvaničnik bez ikakve odgovornosti, koji je prisvojio neograničena izvršna, zakonodavna i sudska ovlaštenja koja ne podliježu nikakvoj reviziji, nespojiv je sa pojmom suvereniteta i evropskim putem BiH. Da bi se kvalifikovala za članstvo u Evropskoj uniji, BiH mora postati zemlja koja može da upravlja sama sobom, čiji se suverenitet u potpunosti poštuje. Ovo neće biti moguće sve dok visoki predstavnik bude prisutan u BiH i dok bude prisvajao ovlaštenje da putem odluka nameće zakone, mijenja ustav i kažnjava kako mu se prohtije, uz potpuno prenebregavanje dejtonskog ustavnog sistema i međunarodnog prava. Ako BiH želi da postane država sa punim suverenitetom i članica Evropske unije, prisustvo visokog predstavnika u BiH mora se okončati.
Uzevši u obzir sve navedeno, kao i značajan doprinos visokih predstavnika produbljivanju nerazumijevanja i netrpeljivosti između konstitutivnih naroda kao nosilaca suvereniteta BiH, krajnje je vrijeme da, umjesto novog pokušaja bespravnog i nezakonitog imenovanja novog visokog predstavnika, Kancelarija visokog predstavnika bude zatvorena - stoji na kraju informacije.

Izvor: Faktor


https://faktor.ba/vijest/posebna-sj...krilima-dodik-krenuo-u-ofanzivu-na-ohr/117531
 
DELEGAT SDP-A
Bećirović pisao Inzku i Sattleru: Ukidanje visokog predstavnika bio bi prelazak dejtonskog rubikona

R. D.
prije 5 min
1
komentara


1
dijeljenja
FacebookTwitterEmailEmail

Foto: I. Š./Klix.ba

Foto: I. Š./Klix.ba
Delegata u Domu naroda BiH i potpredsjednika SDP-a Denisa Bećirovića pisao je visokom predstavniku u BiH Valentinu Inzku i specijalnom predstavniku Evropske unije Johanu Sattleru.

Povod je, kako navodi, najnovijih pokušaja organa bh. entiteta RS da destruiraju ključni i nezamjenjivi dio Dejtonskog mirovnog sporazuma koji garantira mir u državi Bosni i Hercegovini – Aneks 10".

"Aneks 10 i Aneks 4 su nerazdvojni paket Dejtonskog mirovnog sporazuma, a ne švedski stol sa kojeg separatisti mogu uzimati ili odbacivati šta god žele. Vrijeme je da međunarodna zajednica prekine bezdušnu politiku prema građankama i građanima države Bosne i Hercegovine. Gospodo, ili zaustavite potkopavanje Dejtonskog mirovnog sporazuma i Aneksa 10 ili nam vratite agresijom i genocidom oduzeti legalni Ustav međunarodno priznate države Republike Bosne i Hercegovine. Vrijeme je da odgovoritite i domaćoj i međunarodnoj javnosti zašto ste s bh. političke scene politički neutralizirali sve one bh. političare koji traže ukidanje bh. entiteta RS, a s druge strane, ohrabrili separatiste i ekstreme da javno traže razaranje i uništenje države Bosne i Hercegovine? Vrijeme je da javnost sazna šta je vaš krajnji cilj", smatra on.

Čelnici bh. entiteta RS već godinama ne kriju da intenzivno rade na razbijanju nezavisne, suverene i nedjeljive države Bosne i Hercegovine, dodaje. Na tom putu, između ostalog, smetaju im OHR i Ustavni sud Bosne i Hercegovine.

"Ovakvi antidejtonski pokušaji organa i čelnika bh. entiteta RS, s ciljem destruiranja i obesmišljavanja Aneksa 10 Dejtonskog mirovnog sporazuma, uz podršku dijela neopreznih ili nedovoljno upućenih evropskih zvaničnika, predstavljaju jedan od najopasnijih udara na Dejtonski mirovni sporazum u našoj zemlji od 1995. do danas. Riječ je ne samo o pokušaju unutrašnjeg slabljenja i destabiliziranja države Bosne i Hercegovine, već i o puno većim geopolitičkim igrama u jugoistočnoj Evropi. Cilj ove opasne politike antidejtonskih i separatističkih elemenata iz bh. entiteta RS nije samo eliminiranje OHR-a. Njihov temeljni zadatak je postepeno eliminiranje svih onih ključnih dejtonskih elemenata koji su zaduženi da štite nezavisnost, suverenitet, teritorijalni integritet i mir u državi Bosni i Hercegovini. Vrijeme je da se konkretno pomogne državi Bosni i Hercegovini i njenoj najmanje dvotrećinskoj većini građana čvrsto opredijeljenoj za punopravo članstvo u NATO-u i EU. Vrijeme je da se preduzmu ozbiljne i konkretne mjere s ciljem zaštite Dejtonskog mirovnog sporazuma i Ustava BiH", kaže on.
Jedan od razloga eskalacije Dodikove destruktivne politike je i neefikasna evropska politika stalnog popuštanja i toleriranja antidejtonskih postupaka, kao i njegovog anticivilizacijskog negiranja sudski i planetarno utvrđenog genocida nad bošnjačkim stanovništvom, dodaje.

Negiranje jedinog genocida u Evropi nakon Drugog svjetskog rata i veličanje pravosnažno presuđenih zločinaca, bez ikakvih sankcija EU, predstavljaju veliko ohrabrenje za Milorada Dodika ali i crnu mrlju na obrazu cijele Evrope u XXI. stoljeću. Do kada će nevini ljudi u Bosni i Hercegovini ispaštati zbog licemjerja pojedinih evropskih zvaničnika – od Rezolucije o embargu na naoružanje međunarodno priznatoj državi Republici Bosni i Hercegovini do „čašćenja“ Dodika i drugih separatista s idejom o ukidanju OHR-a. Stalno ista linija. Pri tome, nevjerovatno je, da nam se poručuje: Neka se bh. političari ne zaklanjaju iza međunarodna zajednice... Poznato je da iskrenost nije vrlina politike, ali je šokantno da ona tako dosljedno može ići u smjeru nametanja onih 'vrijednost' kojih se evropski političari zgražavaju u vlastitim zemljama; štaviše, te 'vrijednosti' koje pojednici nameću državi Bosni i Hercegovini u dramatičnom su sukobu s vrijednostima u njihovim zemljama. Međunarodna zajednica ne treba ponavljati preskupo plaćene historijske greške i zato se ne smije dozvoliti rušenje ključnih elemenata Dejtonskog mirovnog sporazuma. Najava ukidanja OHR-a je direktna podrška destruktivnoj i separatističkoj politici SNSD-a i Milorada Dodika, kao i njegovih mentora izvan Bosne i Hercegovine. Umjesto da međunarodna zajednica gasi zločinačke ideje o razbijanju države Bosne i Hercegovine neki njeni predstavnici najavljuju gašenje ključnog dijela Dejtonskog mirovnog sporazuma koji je zadužen za implementaciju i konačno tumačenje ovog međunarodnog sporazuma", kaže on.

Ukidanje visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini je prelazak dejtonskog rubikona, dodaje.

"To je put bez povratka koji nikome neće donijeti ništa dobro. Tačnije rečeno, to je početak nesagledive destabilizacije u ovom dijelu Evrope koji niko neće moći kontrolirati. To je ujedno i in memoriam dva entiteta u državi Bosni i Hercegovini jer bez Dejtonskog mirovnog sporazuma nema ni entitetskog uređenja", navodi se dalje.

"Sve dok Ustav BiH ne bude usaglašen u svim svojim elementima sa međunarodnim pravom, kao i dok u državi Bosni i Hercegovini djelujuju separatisti i ekstremisti koji ugrožavju mirovni proces, visoki predstavnik treba da se koristi svojim ovlaštenjima koje ima u članu 5. Aneksa 10 Dejtonskog mirovnog sporazuma – da bude konačni tumač njegovog sadržaja. Visoki predstavnik i međunarodna zajednica imaju međunarodno utvrđenu obavezu i dužnost da pomognu državi Bosni i Hercegovini da postane funkcionalna i demokratska država, da kao međunarodnopravni subjekt može da preuzme sve svoje odgovornosti pred tom međunarodnom zajednicom", smatra on.

OHR je uspostavljen da bi da očuvao i garantirao mir i adekvatno provođenje Dejtonskog mirovnog sporazuma, pa kada je to neophodno – i korištenjem bonskih ovlasti, kazao je.

"Neefikasnu diplomatiju popuštanja, praznih riječi i birokratskih saopćenja pokušavaju potpuno poraziti i poniziti predsjednik SNSD-a Milorad Dodik i njegovi vanjski mentori, te su i krenuli u otvoreno rušenje Dejtonskog mirovnog sporazuma u njegovom suštinskom dijelu. Niko nema pravo praviti se naivan i reći da to ne vidi. Vrijeme je da pojedini evropski predstavnici iskreno odgovore na dva ključna pitanja: 1. Zašto se EU ne priključi sankcijama koje su SAD opravdano uvele Miloradu Dodiku i njegovim sljedbenicima? 2. Do kada ćete svojim nečinjenjem ohrabrivati ratnohuškačku politiku Milorada Dodika i njegovih sljedbenika koji ciljano pokušavaju razarati državu Bosnu i Hercegovinu? Protagonisti takve politike svjesni su da ne mogu naglo i u kratkom roku razbiti državu i zato iz godine u godinu provode politiku "postepenih koraka". Njihov cilj je da se Bosna i Hercegovina svakodnevno blokira, iscrpljuje i uništava, a da to obični građani i ne primjećuju", zaključuje delegat SDP-a.
 
UZ POMOĆ RUSIJE PROTIV "TUTORA": Banjaluka sprema strategiju povodom najava o i menovanju novog visokog predstavnika u BiH
S. MIŠLJENOVIĆ
10. 03. 2021. u 07:13
УЗ ПОМОЋ РУСИЈЕ ПРОТИВ ТУТОРА: Бањалука спрема стратегију поводом најава о и    меновању новог високог представника у БиХ

Foto: D. Pozderović
STAV Republike Srpske oko imenovanja naslednika Valentina Incka na mestu visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini je jasan: kanacelariju OHR treba zatvoriti! Taj stav deli i Ruska Federacija, što je nedavno predsedavajućem Predsedništva BiH Miloradu Dodiku potvrdio ruski šef diplomatije Sergej Lavrov.


Ukoliko međunarodna zajednica, ipak, krene u avanturu i kao tutora nametne novog visokog predstavnika u BiH, ignorišući i proceduru po Dejtonskom sporazumu, glas Srpske u međunarodnim organizacijama, pre svega Savetu bezbednosti UN, kao i mnogo puta dosad, braniće Rusija, kažu sagovornici "Novosti".
Radovan Kovačević, savetnik srpskog člana Predsedništva BiH, kaže nam da će Republika Srpska svoj stav o visokom predstavniku uputiti svima u SB UN:
- Neće biti moguće da se naš stav po tom pitanju ne čuje. Činjenica je da Rusija ima najviše razumevanja za stavove RS. Ne pravimo problem oko personalnog rešenja, već problematizujemo dolazak novog visokog predstavnika. Smatramo da OHR treba da bude zatvoren i da visoki predstavnik napusti BiH.


On dodaje i da članice Saveta bezbednosti UN treba da znaju da novi visoki predstavnik neće imati nikakav značaj ukoliko dođe u BiH bez procedure predviđene "Dejtonom".
- Aneksom 10 Dejtonskog sporazuma propisano je da SB UN potvrđuje kandidata oko kojeg su potpisnice "Dejtona" - Srbija, Hrvatska, Republika Srpska i Federacija BiH - postigle konsenzus - ističe Kovačević.
Željko Budimir, profesor međunarodnih odnosa na Univerzitetu u Banjaluci, kaže, za "Novosti", da i od stava Rusije zavisi da li će biti potvrđen predlog za novog visokog predstavnika u BiH:


- Rusija je već pokazala stav da je OHR završio svoju ulogu u BiH. Sad je na BiH da konačno napustiti poziciju političkog protektorata. Rusija vodi odgovornu međunarodnu politiku i za RS je podrška Moskve, posebno i SB UN, ključni element opstanka. Ta strateška diplomatska podrška RS koja stiže iz Rusije biće veoma bitna u narednom periodu, jer ćemo tek da vidimo delovanje nove administracije u SAD i poteze predsednika SAD DŽoa Bajdena.
Nenad Stevandić, predsednik Ujedinjene Srpske i predsedavajući Srpskog kluba u Parlamentu BiH, kaže za "Novosti", da Rusija nikada nije uradila ništa loše BiH, niti nekom od tri naroda koji žive na tom prostoru:
- Svetska javnost ne shvata da Srpska štiti Dejtonski sporazum kad se obraća Rusiji za pomoć. To nije usmereno ni protiv koga u BiH. Isključivo to radimo da zaštitimo prava srpskog naroda u BiH, jer svi drugi narodi to imaju.
Inače, za funkciju visokog predstavnika u BiH u igri su dvojica kandidata. Nemački političar Kristijan Šmit dobio je konkurenciju u kanadskom političaru DŽosefu Ingramu.

SEDNICA O UČINKU INCKA


NARODNA skupština RS, na zahtev srpskog člana i predsedavajućeg Predsedništva BiH Milorada Dodika, u sredu će održati posebnu sednicu. Na dnevnom redu će biti samo jedna tačka - ocena rada visokog predstavnika, primena Aneksa 10 Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH u periodu razgovora o imenovanju novog visokog predstavnika.


https://www.novosti.rs/republika-sr...java-menovanju-novog-visokog-predstavnika-bih


Baja rusi OHR. Terminalna faza otceplljenja.

Dodara odvaljuje pola Bosne
🤣
 
Dodik najavio zajedničku vojnu vježbu sa Srbijom na Manjači

R. D.
prije 23 min
46
komentara


64
dijeljenja
FacebookTwitterEmailEmail

Dodik nakon sastanka s srbijanskim ministrom

Dodik nakon sastanka s srbijanskim ministrom
Nakon sastanka u Banjoj Luci između predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Milorada Dodika i ministra odbrane Srbije Nebojše Stefanovića najavljena je zajednička vojna vježba na Manjači.

Dodik je kazao kako će Oružane snage BiH i Srbija organizovati prvu zajedničku vojnu vježbu na Manjači.
"Čim se stvore uslovi, a to zavisi i od pandemije, OS BiH i Vojska Srbije će održati vojnu vježbu. Mislim da će to biti prva vojna vježba", kazao je on te dodao kako se u Predsjedništvu već govorilo o tome.
Stefanović je rekao da Srbija ima interes da investira u Republiku Srpsku te da gradi bratski odnos.
"Prema planovima, ova vježba će se održati ove godine na Manjači i to je veoma važno. Trebala je biti održana prošle godine", izjavio je Stefanović
 
УЖИВО - Посебна сједница НСРС о високом представнику; Обраћање Милорада Додика
У Бањалуци је почела посебна сједницу на којој ће једина тачка дневног реда бити - оцјена рада високог представника, примјена Анекса 10 Општег оквирног споразума за мир у БиХ у периоду разговора о именовању новог високог представника. Скупштина се одржава на захтјев српског члана и предсједавајућег Предсједништва БиХ Милорада Додика.

Народна Скупштина Републике Српске - пренос уживо - Фото: РТРС

Народна Скупштина Републике Српске - пренос уживоФото: РТРС
Скупштина се одржава на захтјев српског члана и предсједавајућег Предсједништва БиХ Милорада Додика, чије обраћање и преносимо.




https://rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=424467
 
UZ POMOĆ RUSIJE PROTIV "TUTORA": Banjaluka sprema strategiju povodom najava o i menovanju novog visokog predstavnika u BiH
S. MIŠLJENOVIĆ
10. 03. 2021. u 07:13
УЗ ПОМОЋ РУСИЈЕ ПРОТИВ ТУТОРА: Бањалука спрема стратегију поводом најава о и    меновању новог високог представника у БиХ

Foto: D. Pozderović
STAV Republike Srpske oko imenovanja naslednika Valentina Incka na mestu visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini je jasan: kanacelariju OHR treba zatvoriti! Taj stav deli i Ruska Federacija, što je nedavno predsedavajućem Predsedništva BiH Miloradu Dodiku potvrdio ruski šef diplomatije Sergej Lavrov.


Ukoliko međunarodna zajednica, ipak, krene u avanturu i kao tutora nametne novog visokog predstavnika u BiH, ignorišući i proceduru po Dejtonskom sporazumu, glas Srpske u međunarodnim organizacijama, pre svega Savetu bezbednosti UN, kao i mnogo puta dosad, braniće Rusija, kažu sagovornici "Novosti".
Radovan Kovačević, savetnik srpskog člana Predsedništva BiH, kaže nam da će Republika Srpska svoj stav o visokom predstavniku uputiti svima u SB UN:
- Neće biti moguće da se naš stav po tom pitanju ne čuje. Činjenica je da Rusija ima najviše razumevanja za stavove RS. Ne pravimo problem oko personalnog rešenja, već problematizujemo dolazak novog visokog predstavnika. Smatramo da OHR treba da bude zatvoren i da visoki predstavnik napusti BiH.


On dodaje i da članice Saveta bezbednosti UN treba da znaju da novi visoki predstavnik neće imati nikakav značaj ukoliko dođe u BiH bez procedure predviđene "Dejtonom".
- Aneksom 10 Dejtonskog sporazuma propisano je da SB UN potvrđuje kandidata oko kojeg su potpisnice "Dejtona" - Srbija, Hrvatska, Republika Srpska i Federacija BiH - postigle konsenzus - ističe Kovačević.
Željko Budimir, profesor međunarodnih odnosa na Univerzitetu u Banjaluci, kaže, za "Novosti", da i od stava Rusije zavisi da li će biti potvrđen predlog za novog visokog predstavnika u BiH:


- Rusija je već pokazala stav da je OHR završio svoju ulogu u BiH. Sad je na BiH da konačno napustiti poziciju političkog protektorata. Rusija vodi odgovornu međunarodnu politiku i za RS je podrška Moskve, posebno i SB UN, ključni element opstanka. Ta strateška diplomatska podrška RS koja stiže iz Rusije biće veoma bitna u narednom periodu, jer ćemo tek da vidimo delovanje nove administracije u SAD i poteze predsednika SAD DŽoa Bajdena.
Nenad Stevandić, predsednik Ujedinjene Srpske i predsedavajući Srpskog kluba u Parlamentu BiH, kaže za "Novosti", da Rusija nikada nije uradila ništa loše BiH, niti nekom od tri naroda koji žive na tom prostoru:
- Svetska javnost ne shvata da Srpska štiti Dejtonski sporazum kad se obraća Rusiji za pomoć. To nije usmereno ni protiv koga u BiH. Isključivo to radimo da zaštitimo prava srpskog naroda u BiH, jer svi drugi narodi to imaju.
Inače, za funkciju visokog predstavnika u BiH u igri su dvojica kandidata. Nemački političar Kristijan Šmit dobio je konkurenciju u kanadskom političaru DŽosefu Ingramu.

SEDNICA O UČINKU INCKA


NARODNA skupština RS, na zahtev srpskog člana i predsedavajućeg Predsedništva BiH Milorada Dodika, u sredu će održati posebnu sednicu. Na dnevnom redu će biti samo jedna tačka - ocena rada visokog predstavnika, primena Aneksa 10 Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH u periodu razgovora o imenovanju novog visokog predstavnika.


https://www.novosti.rs/republika-sr...java-menovanju-novog-visokog-predstavnika-bih


Baja rusi OHR. Terminalna faza otceplljenja.

Dodara odvaljuje pola Bosne
Panika hvata Dodaru a jos nije nista ni proglaseno, zna sta ga ceka. Dobra vijest.
 
0 TAČAKA
Ovo su zaključci o kojima će glasati NSRS: Tužba protiv bivših visokih predstavnika

D. Be.
prije 3 min
4
komentara


0
dijeljenja
FacebookTwitterEmailEmail

Cvijanović, Dodik i Čubrilović

Cvijanović, Dodik i Čubrilović
Poslanici Narodne skupštine Republike Srpske nakon cjelodnevne rasprave i dugog izlaganja člana Predsjedništva BiH Milorada Dodika na čiju inicijativu je sazvana posebna sjednica izjasnit će se o sljedećih 10 zaključaka.

Predloženi zaključci o kojima će se glasati:
  1. Narodna skupština RS-a konstatuje da su u skladu sa Aneksom 10. Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH, čiji potpisnik je i Republika Srpska, samo strane ugovornice nadležne da "traže postavljanje Visokog predstavnika ... kako bi pomogao stranama u njihovim naporima da mobilišu te, po potrebi koordinišu aktivnostima organizacija i agencija koje su uključene u civilne aspekte mirovnog rješenja, izvršavajući navedene zadatke...“ Brojni visoki predstavnici su bezobzirno urušavali vladavinu prava, kršeći međunarodno i domaće pravo, ignorišući usko definisana ograničenja mandata dodijeljenog visokom predstavniku Aneksom 10.
  2. Zanemarivanjem demokratskih i ustavnih procesa, kao i jasnih uslova Dejtonskog sporazuma, visoki predstavnik je, bez ikakvog pravnog ovlašćenja, nametnuo u BiH brojne zakone, kao i 105 amandmana na ustave entiteta. Visoki predstavnik je vršio vansudska kažnjavanja stotina građana BiH, poništavao odluke sudova, uključujući i odluke Ustavnog suda BiH, te donio naredbu kojom se zabranjuju bilo kakva postupanja u vezi sa osporavanjima odluka visokog predstavnika. Visoki predstavnik na drastičan način zanemaruje interese i prava konstitutivnih naroda, dajući neprihvatljive kvalifikacije i uvrede na račun čitavog srpskog naroda. Nelegalni i nepromišljeni diktati visokog predstavnika nanijeli su nemjerljivu štetu funkcionalnosti i političkoj kulturi BiH, urušavajući u velikoj mjeri poštovanje vladavine prava.
  3. Narodna skupština RS-a konstatuje da se obaveza Republike Srpske kao strane ugovornice Aneksa 10. da sarađuje sa visokim predstavnikom, odnosi na aktivnosti usmjerene na sprovođenje Aneksa 10. uz poštovanje vladavine prava, Ustava BiH, te domaćeg i međunarodnog prava, a što obuhvata: prihvatanje ograničenja mandata definisanih Aneksom 10; prihvatanje činjenice da se nadležnost visokog predstavnika odnosi isključivo na tumačenje Aneksa 10; poštovanje i primjenu Ustava BiH, uključujući odredbe kojima se uređuju demokratski postupak donošenja zakona i garancije zaštite ljudskih prava građana BiH. Imajući u vidu značajna kršenja Aneksa 10. od strane visokih predstavnika nastala samovlasnim proširenjem ovlaštenja jasno određenih u Aneksu 10, kao i dugotrajnu praksu zanemarivanja vladavine prava i Ustava BiH od strane visokog predstavnika, RS ne pristaje na prihvatanje nezakonitih diktata visokog predstavnika.
  4. Narodna skupština RS-a uvažava svakog predstavnika međunarodne zajednice koji iskreno želi da pomogne BiH. ipak, zbog elementarnog nepoštovanja vladavine prava u vidu kršenja Aneksa 10. kakvo je ispoljeno od strane svih visokih predstavnika, RS ne može prihvatiti nametanje bilo koje ličnosti za visokog predstavnika, podsjećajući da je postavljenje visokog predstavnika uslovljeno saglasnošću strana potpisnica Aneksa 10. Dejtonskog sporazuma. S tim u vezi, Narodna skupština Republike Srpske smatra da su dosadašnja nominovanja, izbor i potvrđivanje visokog predstavnika suprotna Aneksu 10, nedovoljno transparentni, jer nije uvažavana neophodnost konsultacija i pribavljanja saglasnosti strana, kako je predviđeno Aneksom 10. Ovo predstavlja dovoljan osnov za odbacivanje bilo kog imenovanja visokog predstavnika 6bez procedure predviđene Aneksom 10.
  5. Narodna skupština kao najviši organ Republike Srpske, strane potpisnice Aneksa 10. Sporazuma o sprovođenju civilnog dijela mirovnog rješenja, će obavijestiti strane potpisnice tog aneksa o ovim stavovima, a posebno s prijedlogom da se ukine visoki predstavnik i preispitaju odluke visokih predstavnika donesene izvan mandata utvrđenog Aneksom 10.
  6. Narodna skupština RS-a zadužuje Vladu Republike Srpske da formira međunarodni pravni tim sa ciljem podnošenja tužbi protiv visokih predstavnika koji su kršeći Dejtonski sporazum i njegov Aneks 10, kršili međunarodno pravo zloupotrebljavajući svoj mandat.
  7. Narodna skutpitina RS-a smatra da je sprovođenje civilnog dijela mirovnog sporazuma odavno postignuto, a da su prisustvo i aktivnosti Kancelarije visokog predstavnika već dugi niz godina ozbiljan teret napretku BiH i nespojivi su sa pojmom Ustava BiH, te predstavljaju prepreku pa njenom putu ka svropskim integracijama. Nakon 25 godina mira u BiH, krajnje je vrijeme da Kancelarija visokog predstavnika bude zatvorena i da odgovornost za budućnost i funkcionisanje BiH postane isključivo pravo i nadležnost naroda u BiH i njihovih političkih predstavnika, bez stranog uplitanja ili druge vrste ugrožavanja demokratskih procesa i mehanizama propisanih Ustavom BiH.
  8. Narodna skupština RS-a konstatuje da protekom 25 godina od uspostavljanja mira u BiH nije bilo sukoba niti su oni mogući, prestaje potreba i za vojnim dijelom misije po Aneksu 1 A Dejtonskog sporazuma. To potvrđuje i činjenica da je od prvobitnih 60 hiljada vojnika misije IFOR, koje je mijenjala ime u SFOR, već godinama u BiH samo ograničeni kontingent evropske misije EUFOR sa 600 vojnika.
  9. Narodna skupština RS-a smatra da je konačno došlo vrijeme da Bosna i Hercegovina sa svoja dva entiteta i tri konstitutivna naroda, preuzme odgovornost za vlastiti razvoj u skladu sa Dejtonskim sporazumom i međunarodnim pravom koje je integralni dio pravnog sistema BiH. Ako to ne bude na dnevnom redu u skorije vrijeme, treba pokrenuti razgovore o mirnom razlazu, u skladu sa Poveljom Ujedinjenih nacija koja garantuje svakom narodu pravo na samopredjeljenje i Međunarodnim paktom o građanskim i političkim pravima i Paktom o privrednim, socijalnim i kulturnim pravima, koji su po Aneksu 1. na Aneks 4, sastavni dio Ustava BiH, u kojima piše: "Svi NARODI imaju pravo na samoopredeljenje. Na osnovu ovog prava, oni slobodno određuju svoj politički status i slobodno obezbeđuju svoj ekonomski, socijalni i kulturni razvoj. Da bi postigli svoje ciljeve, svi NARODI mogu slobodno da raspolažu svojim bogatstvima i svojim prirodnim izvorima, bez štete po obaveze koje proističu iz međunarodne privredne saradnje, zasnovane na principu uzajamnog interesa i međunarodnog prava. Jedan NAROD ne može ni u kom slučaju da bude lišen svojih vlastitih sredstava za život. Države članice ovog pakta, uključujući tu i one države koje su odgovorne za upravljanje | nesamostalnim – teritorijama i teritorijama – pod starateljstvom, dužis su da pomažu ostnarsne prana Naroda na samoopredeljenje i da poštuju ono prano shodco odredbama Povelje Ujedinjenih nacija."
  10. Narodna skupština RS-a zadužuje Vladu Republike Srpske da formira ekspertske timove domaćih i stranih stručnjaka 32 svaku oblast, gdje je prenesena Nadležnost sa Republike Srpske, sa ciljem da izuči i pravno obrazloži prirodu kršenja Aneksa Dejtonskog sporazuma, a naročito Ustava BiH i predlaže procedure za donošenje u Republici Sriskoj povih zakona i akata kako bi se te nadležnosti ponovo uspostavile na nivou Republike Srpske, Sve to mora biti urađeno u skladu sa slovom Ustava BiH i Ustava RS-a.
Ranije danas, tokom rasprave i izlaganja, Milorad Dodik je za govornicom prijetio i vrijeđao, govorio o potrebi zatvaranja Ureda visokog predstavnika međunarodne zajednice u BiH te budućem otcjepljenju RS-a iz Bosne i Hercegovine.
Milorad Dodik istakao je da je, u svjetlu medijskih najava o novom visokom predstavniku, od izuzetnog značaja da se NSRS upozna o svim aspektima i posljedicama produžavanja mandata visokih predstavnika, te da blagovremeno zauzme stav o ovom važnom pitanju.
Iako je predsjedavajući Predsjedništva BiH, ponovo je osporavao državne institucije i državu BiH. Poručio je i kako OHR radi u interesu Bošnjaka koji priželjkuju ukidanje entiteta RS, a da visoki predstavnik favorizuje bošnjački narod.
Rekao je i kako smatra da BiH treba krenuti naprijed dalje bez OHR-a, ali da EU nekada pravi blamažu kao i OHR. Istakao je i da Hrvati u Federaciji BiH su za ukidanje OHR-a.
Tokom obraćanja Dodik je dosta govorio u šiframa, prenesenim značenjima, koristio se citatima, a na kraju je kazao da ne može otvoreno reći svoja saznanja, ali da će oni koji promišljaju politički znati zbog čega je današnja sjednica važna.
Ne navodeći na šta konkretno misli, Dodik je poručio da se u ponuđenim "zaključcima daje vrijeme dok ne krenu akcije".
"Dolazim ovdje i predlažem akt o referendumu, makar to bio i moj posljednji čin", kazao je.
Poslanici u NSRS-u mahom su podržavali ove stavove te se također pridružili orkestriranom napadu na visokog predstavnika i OHR te pozvali na zatvaranje ureda. Ponovo se govorilo o potrebi povratka na "originalni Dejtonski mirovni sporazum", a u vezi s prijenosom nadležnosti s entiteta na državu, radikalnim bošnjačkim političkim nastojanjima itd.
Bilo je riječi i o tome da su stranci preuzeli vlast u BiH.
"Sa visokim predstavnikjom teško ćemo na zelenu gradu, i ako država i kao narod. Treba podržati domaće političare koji su izabrani na demokratskim izborima u BiH da preuzmu odgovornost i za narod i državu", rekao je predsjednik NSRS-a Nedeljko Čubrilović.
Iz opozicije su podržali stavove o OHR-u, ali su naveli da je potrebno skupljati političke poene na ovoj priči jer se zaključci ranije nisu sprovodili, a da je SNSD u prošlosti podržavao odluke visokog predstavnika koje danas preispituju.
 
Janko izvestavaj sa terena , nemoj da si lenj.


Калабухов: Вријеме је за затварање ОХР-а

Амбасадор Русије у БиХ Игор Калабухов изјавио је данас да је принципијелан став његове земље да је вријеме за затварање ОХР-а у БиХ.

Игор Калабухов - Фото: РТРС

Игор КалабуховФото: РТРС
- Сматрамо да се овај институт након 25 година мора затворити и да све стране у БиХ треба да имају могућност да се слободно договарају какву БиХ желе - рекао је Калабухов новинарима након састанка са градоначелником Источног Сарајева Љубишом Ћосићем.
Руски амбасадор истакао је да се ради о принципијелном ставу Руске Федерације који не зависи од личности високог представника.
Народна скупштина Републике Српске усвојила је јуче у Бањалуци закључке у вези са оцјеном рада високог представника, примјеном Анекса 10 Општег оквирног споразума за мир у БиХ у периоду разговора о именовању новог високог представника. Усвојена је и информација о примјени Анекса 10 Дејтонског мировног споразума.
Народна скупштина Републике Српске сматра да је вријеме да БиХ са своја два ентитета и три конститутивна народа преузме одговорност за властити развој у складу са Дејтонским споразумом и међународним правом, а ако то не буде на дневном реду у скорије вријеме, треба покренути разговоре о мирном разлазу, наводи се у закључцима скупштинске већине
 
Da da Bacuska stoji iza Baje


To vam vec govorim. Kao da ce Rusi lupiti vojnu bazu na Manjaci i u Trebinju.

RS = Donbas, Juzna Osetija. Rusi to uzimaju pod svoje
Ja vidim da nece padati bombe po Rusima ili Amerikancima nego po upravo Bosancima i Srbima.
Opet glup narod birao budale.
 

Back
Top