US automobili - Muscle Cars & Hot Rod & Custom

2008 Ford SuperDuty Harley Davidson

harley_davidson_f-series_06-1.jpg


harley_davidson_f-series_08-1.jpg
 
Ako nekoga zanima film sa muscle car preporucujem Grindhouse Deth Proof
Radnja je shiit(mada ne preterano kad se uzme u obzir da je to imitacija filmova iz 70 ih i to b produkcije)ali na kraju je okrshaj izmedju Challangera 70 i Nove 71....vredi pogledati...e da i slupali su dva dobra auta za potrebe jednog losheg filma...kuda ide ovaj svet?
 
430 je imao standardni, celicni 427
ZL1 je imao skoro 600!
Moze se danas naci samo ako hoces da ti naprave repliku od aluminijuma i imas ZL1 ali daleko kvalitetniji nego sto je bio onaj.
Naime, 1968 je poceo da se testira ZL1 u okviru chevroletovog back door racing programa. Nisu smeli da se trkaju ali nisu mogli da izdrze da se ne trkaju..
Prvenstveno su ga napravili da vide mogucnosti i potencijal takvog agregata posto se L88 sa aluminijumskom glavom odlicno pokazao.
Sa druge strane, plan je bio da se motor koristi i za NASCAR i za Corvette i za Can Am sampionat. Jedno je koriscen na Can Am u rukama fantasticnog Jim Halla i njegovih Chaparral prototipova.
Koliko ja znam, napravljeno je nego oko 150-160 motora. Najveci deo je otisao u Camaro COPO 9250 ( 69 kom ), 12 je otislo u Corvette ZL1 ali je 10 Corvetti unisteno a sve ostalo je otislo na testiranje i trkacki program Chaparral. Tokom 69 i 70 Jim Hall je koristio te motore i imali su preko 700 KS ali su bili nepouzdani i cesto nije zavrsavao trku. ZL 1 je razvijen na frku i u extremnim racing uslovima je posustajao. Jedan, neutvrdjen broj motora je ostao ali su kasnije i oni rasprodati...

ovo je Chaparral 2J sa ZL1 motorom

http://www.ultimatecarpage.com/car/91/Chaparral-2J.html


Auto je bio lud i sa druge strane, imao je specijalni poluautomatski Corvair menjac i dva velika fena po 45 ks svaki koji su isisavali vazduh ispod i stvarali vakum i bolje lezanje!!!
Jim Hall je bio genije i moras o njemu malo vise da znas...


Obozavam ZL1!
 
Koliko ja znam, Chevrolet tih godina nije ucestvovao u NASCAR jer su bili nezadovoljni pa su izasli. Postojao je odredjen broj starijih Chevroleta koji su privatni timovi koristili, ali oni nisu imali nista sa GM kao kompanijom.

Najbolji je svakako bio '67 Chevelle SS koga je Smokey Yunick uradio i uspeo se kvalifikovati kao prvi za 1967 Daytona 500, ali je onda izbacen jer nije zadovoljio uslove (bio je dosta custom).
 
od dve dokumentovane ZL1 Vette
jedna sa duzim menjacem - 320 km/h
jedna sa kracim menjacem - 10.5 sec quatter mile ( Ferrari Enzo ima 11,3 sec )

mozda je i bolje sto se nisu pojavile, po performansama su bile decenijama ispred svog vremena a i ostale komponente nisu mogle da prate takvu snagu osim ako nebi bile bas heavy duty a onda bi bile i teske...
 

Back
Top