Улога оца у васпитању сина

Владан

Buduća legenda
Poruka
37.700
Мањак инструкција
Пре само 60 година 90% становника у Србији је живело од пољопривреде. У то доба и раније, напорно се радило да би се преживело, и син је по правилу виђао свог оца активног током целог дана на њиви, у шуми или у кући. Други мушкарци су некада били такође у близини и доступни - ујаци, дедови, стричеви - тако да није било мањка инструкција по питању како одрасти и постати мушкарац. Данас, на жалост, син не види оца како ради готово никад, а још је ређе да нешто ради заједно са њим. Други мушкарци су такође далеко. Сем уколико дечак није изванредан у спорту можда никад неће заинтересовати неког мушкарца за себе, што за последицу има да никад неће упознати неког мушкарца. Немајући увид у унутрашњи свет стварних мушкараца, дечаци су приморани да представу о себи и својој мушкости граде на основу бледе слике коју су "покупили" успут - са телевизије, из филмова и од вршњака. О квалитету те "слике" - са холивудске стране потрошачке и нереалне, са вршњачке стране тотално погубљене - не треба трошити речи.
-------------

Створите време
Уколико радите више од педесет сати недељно, укључујући време проведено у путу, једноставно неће те успети као отац. Ваши синови ће имати проблеме у животу са вашом кривицом. Очеви морају да стигну кући на време да би могли да се играју, смеју, подучавају и да голицају децу.

-----------------



Изразите осећања
Грљење, држање, игре голицања и рвања могу да трају до зрелог доба! Могу се радити и нежније ствари - деца добро реагују на тихо причање прича, седење заједно, певање или свирање. Говорите својој деци колико су невероватна, лепа, креативна и интелигентна. Уколико ваши родитељи нису успели да се изразе, просто ћете морати да се научите.

Неки мушкарци се плаше да ће од свог сина направити слабића или хомосексуалца уколико га грле. Неће. Заправо, можда је управо супротно. Многи геј или бисексуални мушкарци тврде да је недостатак очеве нежности делом довео до тога да им је мушка наклоност значајнија[33].

Разведрите се
Уживајте у својој деци. Експериментишите да бисте открили активност у којима обојица уживате. Ослободите децу притиска да постижу резултате, али инсистирајте да доприносе, на пример у кућним пословима. Ограничите их на једну или две спортске или неке друге активности, како би имали времена да просто буду то што јесу. Смањите јурњаву наоколо и уместо тога посветите се шетњи, игри и разговору. Избегавајте претерано такмичење у било којој активности, осим у мери у којој је забавно. Непрестано учите своју децу свему што знате - да је битна снага, али да је исто тако битна и контрола. Прави мушкарац је онај који влада собом и својим понашањем. Он то почиње да учи, барем делимично, док се рве са татом или ујаком.

Уозбиљите се
Неки су очеви данас тате за добру забаву, који препуштају тешке ствари својим женама. Укључите се у доношење одлука, надгледајте домаће задатке и рад по кући. Развијте методе дисциплиновања који су смирени али непоколебљиви. Малу децу ћете понекад морати и силом да обуздавате. Инсистирајте на поштовању. Немојте просто бити једно од деце. Слушајте их и узмите у обзир њихова осећања. Разговарајте са својом женом о питањима: “Како нам иде? Какве су нам промене потребне?” Родитељство у тиму може умногоме да допринесе вашој вези.
--------------


Шта дечаци не могу или не могу добро научити чак и од најпосвећенијих мајки?

· Како се као мушкарац комуницира са другим мушкарцима, старијим и млађим
· Како се уз улоге мушкарца односити према девојчицама и девојкама са поштовањем
· Како рећи не друштву или девојци када је то потребно
· Како се снаћи у сукобу и из сукоба изаћи на конструктиван начин
· Како бити интиман са другим особама на начин који је у складу са мушким полом
· Како заштитити другог и како се заштитити од другог
· Како прихватити себе као мушкарца
· Како прихватити своје несавршености
· Како преузети одговорност за свој избор
· Како се осамосталити

извор: http://mirkomitrovic.blogspot.rs/2011/08/blog-post.html
 
Велика је то тема, али могу укратко да напишем да је подједнако важно да дете има нормалан однос и са мајком и са оцем. Шта се ту променило, може се говорити и писати до у недоглед.
 
Ja uvek kada sam imala neku dilemu, nazovi problem u životu, razgovarala sam i savetovala se sa ocem. Nikad sa majkom i kad je trebalo sa njom da to uradim, nerado sam to činila i često puta izbegavala.Negde sam valjda osetila da je on ipak bio bolji pedagog, da je to bolje umeo nego mati ili je možda umeo da se tako nametne kao dominatnija figura u vaspitanju.
Možda i zato što su očevi ipak osetljiviji kad je kćer u pitanju,stvarno ne znam.
 

Back
Top