Учење страних језика

Mirjanadz:
Jao ljudi, citam sve ovo...bas lepa tema....Ja se kanim vec 5 god da upisem filoloski...pisala sam ranije o tome,i sad sam definitivno odlucila.Kao prvo slazem se sa svima koji su razdvojili studiranje od ucenja.Sto se tice faxa, ja cu ga upisati iz ciste ljubavi prema jezicima i neverovatnom talentu koji posedujem....Na skolskim takmicenjima sam osvajala prva i druga mesta...talenat sam a vreme mi prolazi i bilo bi steta stati na nekom kursu ili "povrsnom" znanju istog...e sad ja Vama postavljam pitanje...koji studirati...hahahhaha...
Francuski,engleski i latinsi sam ucila u gimnaziji...proslo je dosta vremena ali sve se da obnoviti...Mislila sam da upisem italijanski i spanski ili nemacki i grcki...ali ne znam kako idu ti izborni jezici i da li je moguce fakultativno pohadjati i treci jezik...Francuski iskreno ne bih studirala jer sam se pomalo razocarala...engleski nikako...pa?

totalno si upravu - ako već imaš iskustva sa jezicima, nemoj to bacati u vodu.
predlažem španski, italijanski i grči - i to ne samo zbog lepote jezika već i same kulture tih zemalja. na faxu- se ne uči samo stroga gramatika, već književnost i bla,bla,bla !
ja sam se odlučila za španski!
 
Smatram da engleski znam dobro, (tj. gledam po ceo dan National Geopgraphic bez prevoda i skoro sve razumem). Ruski ucim u skoli, pored engleskog i latinskog.. (usput, ja sam drugi gimnazije)! Mnogi smatraju da je ruski glup, al ja ga ipak volim... Uostalom spada u 5 najvecih jezika sveta, a i ruska ekonomija je u ekspanziji, bogati su naftom i na svakom povecanom dolaru cene nafte oni dobiju milione... Pa ni u tom pogledu nije lose...

Latinski mi bas nesto nece koristiti, mozda u medicini ili pravu, al to ne planiram da upisem... Poceo sam nemacki cisto jer me privlaci, pravi je firerski i zapovednicki... Bar ga ja tako dozivljavam... Imam puno knjiga i cd-ova, pa kad imam vremena ucim... Zanimljivo je da je moja sestra dosta naucila spanski gledajuci serije... Isla je cak i da prevodi nekim Spancima iz Barselone, i oni su se odusevili kako je sama savladala pa je dobila neke bombonjere itd... Ja ne mogu da podnesem te sapunice i ne gledam, al znam podosta... Dosta razumem, al ne znam dobro da sklopim recenicu...to je valjda pasivno znanje... Znam sta kazes, al ne znam dobro da odgovorim.. Zaljubljenik sam u jezike al ne bih to studirao, jer mene interesuje samo jezik a ne njihova istorija niti knjizevnost...Pa mi je glupo trositi 4 god da bih samo pricao! Bilo bi super nesto prosperitetno zavrsiti i uz to znati jezike...

Ne znam sta ocekuju oni koji upisu samo engleski, koji skoro svi zivi znaju... Ali to je moje misljenje... Svako ima svoje...
 
Betty:
Uči jezike VEEEELikih naroda - jevrejski, turski, arapski, kineski
Dobro je da ima ljudi koji imaju zdrav stav prema nekim stvarima. Ja studiram turski i mnogo mi se svidja + imam osnove arapske gramatike, tako da sam nauchila da pishem arapski (ne uchim da ga govorim).
Hebrejskog nema na filoloshkom u Bg.
Portugalski i persijski mogu da se uche samo kao izborni.
 
Pele_cool_boy:
Mislim da je engleski neophodan, ali da je glupo studirati engleski, prvo jer ga svi znaju, a i bez veze je biti nastavnik u prosveti...

Rekao bih da je najbolje kineski, japanski, arapski ili tako nesto... Sta vi mislite?
Engleski je svakako neophodan otkad se nametnuo za medjunarodni jezik,a za njim kasaju jezici sa mnogo govornika-kineski,španski,ruski... Ali kao što neko reče..apsolutno sve zavisi od toga šta planiraš da uradiš sa stečenim znanjem.Evo ja sam iz nekog nepoznatog razloga prosto opčinjen uralskim jezicima otkako sam prvi put došao u dodir sa njima i iz čistog hira sam učio madjarski i finski i to mi se kasnije veoma isplatilo...Isto tako iz čistog hira ću jednom uzeti da učim još jedan.. Ja lično nikad ne bih studirao SAMO jezik i književnost kako se to radi u Srbiji. U svim zemljama sa modernim školstvom na univerzitetu se može izučavati jezik/književnost i još nešto sasvim deseto sa njim..
 
scharfschuetze:
Ne razumem. A onaj ko studira matematiku zna samo matematiku. Onaj koji studira hemiju zna samo hemiju. I da, onaj ko studira jezik zna samo jezik.

Bas si ga utesila. No ipak mu se vise isplati da uci jezik jer to necemu koristi i podrazumeva siri spektar zanimanja. Ako uci matematiku moci ce samo da utvrdjuje gradivo u osnovnoj ili srednjoj skoli. A Bog dao na fakultetu.
Sa diplomom matematičara se može raditi mnogo zanimljivih i korisnih stvari...samo ti toga nisi svestan/svesna. Takodje se slažem da studiranje jezika nije ni približno isto što i puki kurs..Ali rekao sam da JA nikad ne bih studirao strani jezik zato što svoje želje po tom pogledu mogu zadovoljiti i bez fakulteta,čak i steći ozbiljnu diplomu i bez problema terati konkurenciju onima koji su uložili mnoge godine u studije (ili ih u najblažem slučaju učiniti nepotrebnima).Dok sa matematikom ili hemijom baš ne ide tako...
 
srebro:
Engleski je svakako neophodan otkad se nametnuo za medjunarodni jezik,a za njim kasaju jezici sa mnogo govornika-kineski,španski,ruski... Ali kao što neko reče..apsolutno sve zavisi od toga šta planiraš da uradiš sa stečenim znanjem.Evo ja sam iz nekog nepoznatog razloga prosto opčinjen uralskim jezicima otkako sam prvi put došao u dodir sa njima i iz čistog hira sam učio madjarski i finski i to mi se kasnije veoma isplatilo...Isto tako iz čistog hira ću jednom uzeti da učim još jedan.. Ja lično nikad ne bih studirao SAMO jezik i književnost kako se to radi u Srbiji. U svim zemljama sa modernim školstvom na univerzitetu se može izučavati jezik/književnost i još nešto sasvim deseto sa njim..


A kako i gde si naucio finski? Jesi li zainteresovan mozda za Eesti?
 
ja u skoli ucim engleski i ruski,i latinski ove godine...isla sam kao manja na kurseve italijanskog tako da ga parlam dosta dobro,spanski znam sa sapunica :P
a ove godine sam krenula na njemacki kurs,divan je :) :) :) voljela bih znaci usavrsit ruski,spanski,italijanski i njemacki, a onda i naucit portugalski i neki jos egzotican jezik :D
 
ja u skoli ucim engleski i ruski,i latinski ove godine...isla sam kao manja na kurseve italijanskog tako da ga parlam dosta dobro,spanski znam sa sapunica :P
a ove godine sam krenula na njemacki kurs,divan je :) :) :) voljela bih znaci usavrsit ruski,spanski,italijanski i njemacki, a onda i naucit portugalski i neki jos egzotican jezik :D

"Kod" prvog nesme postojati nista drugo. Dakle, kreni sa ucenjem jednog jezika, potpuno se posveti njemu, jer ako ucis plus jedan strani jezik, tesko da ces ga "zbilja" govoriti. A da ne govorim o tome da ucis kao sto si ti rekla, nekoliko jezika odjednom, tako mozes nauciti ono osnovno, ali ne i ceo jezik, i vremenom ces zaboraviti to sto si i naucila, to ti je gubljenje vremena i bacanje para.
 
"Kod" prvog nesme postojati nista drugo. Dakle, kreni sa ucenjem jednog jezika, potpuno se posveti njemu, jer ako ucis plus jedan strani jezik, tesko da ces ga "zbilja" govoriti. A da ne govorim o tome da ucis kao sto si ti rekla, nekoliko jezika odjednom, tako mozes nauciti ono osnovno, ali ne i ceo jezik, i vremenom ces zaboraviti to sto si i naucila, to ti je gubljenje vremena i bacanje para.

Ja govorim sve jezike i ne bih se slozila sa tobom.
 

Back
Top