UBISTVA

Secikesa:
, istorija je samo hronoloski sredjen niz medzu ljudskih klanja i ubijanja(bartolomejksa noc,inkvizicija,holokaust....) ... Nekda mi je stvarno zao sto pripadam rasi ljudi.
Namjerna ubistva (svadje, ratovi...) su posledica covjecje mrznje, zavisti, zlobe, egoizma... Kad bi se oni iskorjenili vjerovatno bi i namjerna ubistva nestala. Da li se mrznja moze iskorjeniti? Mnogi vremenom uvide da mrznja vodi u nesrecu, propast (smrt)...pa je, silom prilika, napustaju (ili se totalno uniste). Bez obzira na sve, covjek nema pravo da oduzme niciji zivot, cak ni abortusom ili eutanazijom. Nikada ne treba zaliti zbog pripadnosti rasi ljudi. Svako zlo koje covjek napravi vodi u novo (vece) zlo. Svako zlo bice kaznjeno. Postoji Pravda. Ispricacu vam jednu pricu.
Putujuci, jedan covjek pocinuo je na izvoru da se napije vode. Posjlije toga zalegao je u hladu ispod obliznjeg drveta. U to je naisao drugi covjek, po izgledu bogatas i kad se napio sjeo je na kamen pored izvora, izvadio novcanik iz dzepa i poceo da broji novac. Prebrojavsi sve zadovoljno se osmjehnuo i stavio nacas novcanik pored sebe. Iz nekog razloga je naglo ustao, uzjahao konja i otisao zaboravivsi novcanik. Taman sto je nestao dolazi na izvor treci covjek, po izgledu siromah, napije se, sjede na isti onaj kamen i nadje novcanik pun novca. On se okrene put neba, zahvali se Bogu, stavi nocanik u dzep i ode. Dolazi na izvor i cetvrti covjek. Bio je ozbiljnog izgleda ali se u ocima ogledala tuga. Taman sto se napio vode vrati se onaj covjek sto je zaboravio novcanik i trazi od ovog zadnjeg da mu ga dade. Nijesu pomagala uvjeravanja poslednjeg da ne zna nista ni o kakvo novcaniku. U svadji i nastupu bijesa ovaj sto je zaboravio novcanik ubije ovog poslednjeg. Shvativsi sta je uradio zakuka i ode udarajuci se sakama u glavu.
Prvi covjek, koji je neprimijeceno lezao ispod drveta i bio svjedok svih dogadjaja, konacno je ustao i posao. Uzput je zanocio u jednom manastiru. Tu je ispricao svesteniku sve sto se na izvoru dogodilo i rekao da nikako ne moze da razuije Bozju Pravdu: jedan covjek je nepravedno ostao bez novca i zbog toga nepravedno pocinio ubistvo, drugi covjek je nepravedno dosao do novca a trreci covjek je nepravedno ubijen! Gdje je tu Bozja Pravda?
Ispostavilo se da je svestenik, po opisu, poznavao sve aktere dogadjaja sa izvora, pa je rekao: covjek koji je ostao bez novca nepravedno ga je stekao jer je na silu oteo imanje svom prvom komsiji i kasnije se silno obogatio od tog imanja; covjek koji je nasao novcanik bio je prvi komsija ovog prethodnog i kako mu je imanje oteto postao je puki siromah; covjek koji je ubijen u mladosti je slucajno pocinio ubistvo zbog cega je citav zivot provodio u patnji moleci Boga da mu na isti nacin oduzme zivot.
 
Šta bi ste uradili da vam neko ubije dete?
Šta bi ste uradili da javnom tužilocu koji je korumpiran i optužnicom blaže kvalifikuje ubistvo, na primer kao ubistvo iz nehata čime kaznu ubici vašeg deteta smanjuje najmanje za pola, u startu?
Šta bi ste uradili sudiji koji je očito korumpiran i to svojim postupcima tokom pretresa ne krije?
Šta bi ste uradili advokatu ubice vašeg deteta koji je korumpirao javnog tužioca i sudiju?
Šta bi ste uradili Ministru pravde koji obeća i izdejstvuje amnestiju svim ubicama pa i vašeg deteta i o tome cinički kaže da ih to država ''časti'' za čin usvajanja ustava?
Šta bi ste uradili Predsedniku vlade koji potpiše predlog Zakona o opštoj amnestiji svijh kriminalaca, ubica, dilera droge, razbojnika i svih inih?
Šta bi ste radili poslanicima koji usvoje takav zakon?
Šta bi ste uradili Predsedniku republike koji potpiše takav zakon?
Šta bi ste uradili državi u kojoj se sve t dešava?
 
livija:
hm.... teshko..... u sushtini.... hm.... ne opravdavam ubistvo iz besa ili koristi.... or afekta...... pa ni psihopate ne moraju biti likvidirane.... njih bi zatvorila u sanatorijum na posmatranje.... mislim... ja zapravo ne dozhivljam smrt kao kaznu.... to je samo jedan u nizu procesa iznad nas.....
ne... ne opravadavam ubistvo..... niko nema prava da ubije.... ali me taj chin strashno privlachi.... stidim se.... volela bih.... volela bih da ubijem.... volela bih da osetim tu mocj potpunog ugrushavanja necheg lepog.... ok znam da bih bila u stanju.... ali.... ovo je drugo.... ponekad pomislim.... da samo malo gurnem.... samo da osetim..... tezhinu.....

Imamo isto osecanje. I ja bih volela da osetim tu moc kad nekome oduzimam zivot a plasi me to, sto to osecam. Sad mi je nesto lakse kad nisam, tj, znam da nisam jedina, al kad vidim da neko oseca totalno isto sto i ja :)
 
ristob:
Bez obzira na sve, covjek nema pravo da oduzme niciji zivot, cak ni abortusom ili eutanazijom.
otkuda nam onda pravo da produžavamo život? savremena medicina čini čuda, naročito kada uspe da nekoga spase od sigurne smrti tako što će ga prikačiti na gomilu mašina koje će njegovo telo održavati u životu dok su mu moždane funkcije na minimumu... (naša bolesna vezanost za telo...) nije li to borba protiv smrti, kada neko sasvim izgubi svest o sebi i svom postojanju, a njegovo telo nastavlja da živi zahvaljujući "spoljašnjim" faktorima? ne, o eutanaziji se može satima razglabati a da se ne dođe do zadovoljavajućih zaključaka.

inače, apsolutno ne opravdavam ubistvo, ali mislim da je eutanazija priča za sebe. nije da mislim da je u potpunosti opravdana, ali ako pogledamo koliko utičemo na "odlaganje" smrti...
 
sveznalica:
Neki ljudi zasluzuju da dobiju smrtnu kaznu.Ja opravdavam smrtnu kaznu u slucajevima pedofilije kao i za brutalno ubistvo dece.
Slažem se :!: :!: :!:
Jel mogu da počnem sa sudjenjem pa da pobijemo sve kriminalce, počev od ubica, dilera droge, pedofila, pedera i organizovanih kriminalaca. A da krenemo prvo sa Vojom, mislim Koštunicom..
 
Kajče:
a što se tiče smrtne kazne.....ne,ni to.pa ljudi,razmislite.jel bolje umreti ili ostati ceo život u zatvoru u odvratnim uslovima?
Pobornici smrtne kazne navode argument da tako zločince izdržava država... Ali ja nisam jedan od tih...
Što se smrtne kazne tiče, držim se onoga što je Gandalf rekao, čini mi se u drugom delu Gospodara prstenova (sada ću malo da parafraziram): koliko ljudi ima kojima bismo rado podarili (tj. produžili) život, ali to nije u našoj moći; da li onda imamo za pravo da nekome oduzmemo život?
 
Kajče:
ubistvo je smrtni greh i zbog toga se ide u pakao.to je dovoljno.nem tog motiva zbog koga bih ja provela večnost u paklu.nema.

:shock: Ne ide se zbog ubistva u pakao.Ono što nas sprečava da počinimo isto su moralne norme,naša savest i društvena pravila.He he ko ti je dao tu informaciju za pakao mislim s kim si kontaktirala.
 
Ubistvo je cin kad se sa umisljajem osobi oduzme zivot.

To znacu :
Ubiti zivotinju nije ubistvo, ali oni koji ubijaju zivotinje iz prozivoljnosti, cine drugi prestup.
Eutanazija je ubistvo, na samoubistvo se gleda jos gore.

Ako oduzmes coveku zivot u samoodbrani, to nije ubistvo, osim ako si mogao da se odbranis a da mu ne oduzmes zivot, u kom slucaju jeste ubistvo.

Smrtna kazna... moja vecna muka, ja sam bio za, ali nisam jos razjasnio sa ljudima koji se vise razumeju u to, u svakom slucaju do konacne odluke, drzim se bozje zapovesti : "ne ubij" kao relevantne.
 

Back
Top