U SRBIJI OTVORENO 40 NOVIH POGONA 2018. Šta je našu zemlju dovelo na prvo mesto u grinfild investicijama

Свака држава је данас гломазна и надасве регулисаног тржишта. Али не на начин на који ти то замишљаш. Да је Русија богдом регулисана као Швајцарска.

https://www.heritage.org/index/
Ako konkretno nisi nikada u zivotu poslovao ili pokusavao da poslujes na pojedinim trzistima onda ti je lako mahati tim i slicnim listama.
Kad se konkretno uhvatis necega, tek onda vidis da sa tim listama mozes samo doope da brises.

Kad kupis 10+ kontejnera vina u Srbiji i prodas ih u USA, onda mi dodji sa tim listama i bajkama o "slobodi trzista". O tome mi pricaj... :mrgreen:
Do tada prodji me tih glupavih lista koje nikakve veze sa realnoscu nemaju.

Pominjes ovde Schwyz kao primer "liberalizma"...:hahaha:
Pa kad je tamo sve toliko liberalno, zasto je svoju prvu filijalu Lidl tamo otvorio tek 2009. godine?
Sta mislis? Od silne liberastije?
Ne vole pare, nece na najbogatije trziste sveta? Jos susedna zemlja...
Sta kaze heritage.org? Gde je Schwyz na toj listi?

 
Ako konkretno nisi nikada u zivotu poslovao ili pokusavao da poslujes na pojedinim trzistima onda ti je lako mahati tim i slicnim listama.
Kad se konkretno uhvatis necega, tek onda vidis da sa tim listama mozes samo doope da brises.

Kad kupis 10+ kontejnera vina u Srbiji i prodas ih u USA, onda mi dodji sa tim listama i bajkama o "slobodi trzista". O tome mi pricaj... :mrgreen:
Do tada prodji me tih glupavih lista koje nikakve veze sa realnoscu nemaju.

Pominjes ovde Schwyz kao primer "liberalizma"...:hahaha:
Pa kad je tamo sve toliko liberalno, zasto je svoju prvu filijalu Lidl tamo otvorio tek 2009. godine?
Sta mislis? Od silne liberastije?
Ne vole pare, nece na najbogatije trziste sveta? Jos susedna zemlja...
Sta kaze heritage.org? Gde je Schwyz na toj listi?
Ае, саћемо се још спрдати са званичним подацима. То сам ти објашњавао мало пре. Верујеш својим очима или идеологији. Мени не очекујем да верујеш. Али самом себи?!

Ако себи не верујеш како мислиш да разговарамо убудуће? Увредама и накиљањем? Не'а смисла.
 
Свака држава је данас гломазна и надасве регулисаног тржишта. Али не на начин на који ти то замишљаш. Да је Русија богдом регулисана као Швајцарска.

https://www.heritage.org/index/

Heritage listu ekonomskih sloboda ne uzimam ozbiljno u razmatranje... mislim tzv. Kosovo i Albanija su na 51. i 52. mestu, ispred Bahreina, Slovačke, Mađarske, Srbije, Francuske, Italije... na osnovu toga mogao bih da steknem utisak da su tzv. Kosovo i Albanija srednje razvijene zemlje koje imaju tržišnu ekonomiju i gde je uspostavljena vladavina prava, korupcija i kriminal postoje, ali obim istih je u prihvatljivim okvirima. :hahaha1: :roll:

Uglavnom, na svim rang listama, pa tako i na toj, Srbija je danas bolje plasirana nego pre 2012, u vreme žute NATO kleptokratije.

Srbija je u vreme žute kleptokratije 2011. na toj rang listi bila na 101. mestu u svetu, sada je na 69. mestu.

Na Ease od Doing Business rang listi 2011. je bila na 93. mestu u svetu, sada je na 48. mestu.

Na Global Competitiveness Report rang listi 2011. je bila na 96. mestu u svetu, sada je na 65. mestu.

Dakle, na sve 3 rang liste Srbija je danas bolje rangirana nego u vreme žute štetočinske pro-NATO kletpokratije. ;)
 
Heritage listu ekonomskih sloboda ne uzimam ozbiljno u razmatranje...
Pokušavaš da nekako dokažeš da su rusosmradikali devedesetih, koji su izazvali veću inflaciju nego u Vajmaru, u stvari pametni.

A zapravo smo pali na rang Neslobodnih zemalja za vreme vaše rusoretardirane straho-smradovlade.
 
Nisi ti Schwyz video ni na razglednici kad tako nesto tvrdis.
Tamo cak i Lidl moze da otvori svoje markete iskljucivo u meri u kojim im kantonalne vlasti to dozvole, pri tom mora kao i svi ostali Svajcarci: Migros, Coop i Denner da prodaje robu svajcarskih proizvodjaca.
Nema masovnog dovlacenja robe iz Nemacke.
Tamo je sve regulisano, kakav liberalizam?
Mene bar ne treba ubedjivati koliko je svajcarsko trziste liberalno, vise nego dobro ja vidim sta se tamo dogadja buduci da mi se Schwyz nalazi u komsiluku.
Ne postoje barijere osim potrošačke sveti koje bi zakocile Lidl.. Ljudi kupuju domaće to je patrotizam izražen kroz potrošnju i to nije specifično samo za Svicu.. Lidl je otišao iz Norveške pre 10g zbog istog razloga.. Ovde gde sam ja se okrenuo domaćim proizvodima i radi jako dobro.. Kad već pričaš o dolasku na zapadna tržišta onda moraš da razumeš mentalitet zapadnih potrošača.. Svi oni imaju navike i poverenje koje su stekli prema nekom i tu je potrebno dosta vremena i ulaganja da im promenis te navike .
 
Ako konkretno nisi nikada u zivotu poslovao ili pokusavao da poslujes na pojedinim trzistima onda ti je lako mahati tim i slicnim listama.
Kad se konkretno uhvatis necega, tek onda vidis da sa tim listama mozes samo doope da brises.

Kad kupis 10+ kontejnera vina u Srbiji i prodas ih u USA, onda mi dodji sa tim listama i bajkama o "slobodi trzista". O tome mi pricaj... :mrgreen:
Do tada prodji me tih glupavih lista koje nikakve veze sa realnoscu nemaju.

Pominjes ovde Schwyz kao primer "liberalizma"...:hahaha:
Pa kad je tamo sve toliko liberalno, zasto je svoju prvu filijalu Lidl tamo otvorio tek 2009. godine?
Sta mislis? Od silne liberastije?
Ne vole pare, nece na najbogatije trziste sveta? Jos susedna zemlja...
Sta kaze heritage.org? Gde je Schwyz na toj listi?
Hajde ovako da pobamo razjasniti probleme srpskih proizvođača vina
Tržište vina je pod ogromnom konkurecijom od Chilea do Australija nema čega nema ali nema npr Hrvatske i Srbije dok se Mekedonija počela probijati.. Zašto je to tako?
Jednostavno jer vinarije nisu spremne da plate svoj ulazak.. Svi veliki distributeri znaju jako dobri za koliko se neko vino može prodati ali nije isto prodavati neko francusko vino koje samo sebe prodaje i kojeg samo treba složiti u rafove i neko srpsko ili hrvatsko u koje treba dodatno ulagati u prodaju preko degustacija i marketinga.. To oni hoće da rade ali samo pod uslovom da nagrada bude veća od one koju već imaju . To mi ne razumemo.. Da ne ulazim u problem svesti proizvođača koja može biti katastrofa
. Ja jesam radio sa Srbijom ili bolje rečeno pokušavao sam.. To vas kukanje "kolonija" ne stoji jer ja kao državljanin EU nisam imao problema sa EU već sa vama dole i to najviše sa samim proizvođačima..
 
Poslednja izmena:
Hajde ovako da pobamo razjasniti probleme srpskih proizvođača vina
Tržište vina je pod ogromnom konkurecijom od Chilea do Australija nema čega nema ali nema npr Hrvatske i Srbije dok se Mekedonija počela probijati.. Zašto je to tako?
Jednostavno jer vinarije nisu spremne da plate svoj ulazak.. Svi veliki distributeri znaju jako dobri za koliko se neko vino može prodati ali nije isto prodavati neko francusko vino koje samo sebe prodaje i kojeg samo treba složiti u rafove i neko srpsko ili hrvatsko u koje treba dodatno ulagati u prodaju preko degustacija i marketinga.. To oni hoće da rade ali samo pod uslovom da nagrada bude veća od one koju već imaju . To mi ne razumemo.. Da ne ulazim u problem svesti proizvođača koja može biti katastrofa
. Ja jesam radio sa Srbijom ili bolje rečeno pokušavao sam.. To vas kuglanje 9 koloniji ne stoji jer ja kao državljanin EU nisam imao problema sa EU već sa vama dole i to najviše sa samim proizvođačima
Tačno.
 
Heritage listu ekonomskih sloboda ne uzimam ozbiljno u razmatranje...

Ниједан комуниста не воли ову листу. Амерички левичари нису ништа бољи ако је за утеху. Само се мање просипају при образлагању патолошких нагона.
 
Ниједан комуниста не воли ову листу. Амерички левичари нису ништа бољи ако је за утеху. Само се мање просипају при образлагању патолошких нагона.
Ipak postoji sistem na zapadu koji štiti od kuge tako da ni ti levičari nisu toliko štetni kao što je to slučaj u sistemima bez sistema..
 
Uglavnom, na svim rang listama, pa tako i na toj, Srbija je danas bolje plasirana nego pre 2012, u vreme žute NATO kleptokratije.

Вучићева пропаганда је баш испрала мозгове. ДС је за време своје власти дефинисао политику војне неутралности која је до тада била само прокалмована и потписао споразуме о стратешком партнерству са Кином и Русијом који су основа свега што сада са тим земљама радимо. Тадић и Јеремић су направили отклон од атлантских интеграција, а ви овде нагутани напредњачких медијских сплачина пишете овакве глупости.
 
Ipak postoji sistem na zapadu koji štiti od kuge tako da ni ti levičari nisu toliko štetni kao što je to slučaj u sistemima bez sistema..
Тачно. Ем нису фатални, ем већину могу саслушати ако ништа друго. Нормалнији су рекло би се од Источњака.
 
Hajde ovako da pobamo razjasniti probleme srpskih proizvođača vina
Tržište vina je pod ogromnom konkurecijom od Chilea do Australija nema čega nema ali nema npr Hrvatske i Srbije dok se Mekedonija počela probijati.. Zašto je to tako?
Jednostavno jer vinarije nisu spremne da plate svoj ulazak.. Svi veliki distributeri znaju jako dobri za koliko se neko vino može prodati ali nije isto prodavati neko francusko vino koje samo sebe prodaje i kojeg samo treba složiti u rafove i neko srpsko ili hrvatsko u koje treba dodatno ulagati u prodaju preko degustacija i marketinga.. To oni hoće da rade ali samo pod uslovom da nagrada bude veća od one koju već imaju . To mi ne razumemo.. Da ne ulazim u problem svesti proizvođača koja može biti katastrofa
. Ja jesam radio sa Srbijom ili bolje rečeno pokušavao sam.. To vas kukanje "kolonija" ne stoji jer ja kao državljanin EU nisam imao problema sa EU već sa vama dole i to najviše sa samim proizvođačima..
za prodor na ozbiljno tržište, treba i ozbiljna ekipa da izvrši prodor...prirodno talentovani ljudi, obrazovani, sa novim idejama...i da dolaze iz ozbiljne države, koju vode ozbiljni ljudi...gde se poštuje ustav i zakon...Srbija i srpske lopurde koje zastupaju narod...sve su, sem od ovog što sam napomenuo...obična bagra i loš
 
Ne postoje barijere osim potrošačke sveti koje bi zakocile Lidl.. Ljudi kupuju domaće to je patrotizam izražen kroz potrošnju i to nije specifično samo za Svicu.. Lidl je otišao iz Norveške pre 10g zbog istog razloga.. Ovde gde sam ja se okrenuo domaćim proizvodima i radi jako dobro.. Kad već pričaš o dolasku na zapadna tržišta onda moraš da razumeš mentalitet zapadnih potrošača.. Svi oni imaju navike i poverenje koje su stekli prema nekom i tu je potrebno dosta vremena i ulaganja da im promenis te navike .
To ne stoji. Oni u Svajcarskoj prodaju istu onu robu koju pridaju Migros i Coop. Nisu oni usli u Svajcarsku tek 2009. godine zbog toga sto nisu voleli pare, pa naglo promenili misljenje, nego upravo zbog te barijere.
Ti moras sa svim tim svajcarskim proizvodjacima da ispregovaras potrebne kolicine, da ne bi ostao praznih rafova kao onaj ruski lanac koji je to doziveo u Nemackoj.
Ne bi ni ti kao svacarski proizvodjac krastavaca, a kvalifikovani dobavlac Migrosa poceo da isporucujes nesto Lidlu ako bi to naljutilo Migros pa te precrtaju sa liste dobavljaca. Onda ces sam sve svoje krastavce pojesti...zar ne.

Druga stvar, a vezana za konzumerski patriotizim, veoma je bitno da posebno sveze voce i povrce nosi etiketu "Swissness":

swisness.jpg


Da bi imao pravo kacati na svoju ambalazu "swissness" moras prvo postati clan "komore proizvodjaca voca i povrca" Swisscofel sto ni Aldi ni Lidl jos nisu.

Ali, ako ste vas dvojica ovde svajcatsko trziste proglasili za mnogo liberalno, u jednom punktu ste u pravu. I lidl i Aldi mogu da uz ispunjavanje odredjenih pravila igre otvore svoje filijale u Svajcarskoj i slobodno posluju.
Svajcarci tu imaju manje srece kada je rec o ulasku na nemacko trziste, oni zbog nekih opskurnih razloga ne operisu pod svojim imenom...
Imaju mnogo ( skoro u neogranicenoj kolicini kapitala ) a jako malo prodavnica, pa se Coop u Nemackoj zove Selgros, sto naravno nije Migros.
Migros se u Nemackoj zove tegut...

Gde je u celoj toj prici talijanski Conad? Jos se nisu setili da bi mogli da zarade neku crkavicu u Svajcarskoj jos od 1962. godine, a nemaju cak ni jezicku barijeru u Tessinu...
I francuski Auchan mi nesto slabo stoji u Schwyz... Zar je moguce da i oni imaju neku alergiju na SFr?
Eno, Madjarska ih puna, pa i u Srbiji imaju vise filijala nego u Schwyz.

:hahaha: :hahaha: :hahaha:
Al' to je neka druga prica...
Sve prsti na Zapadu od liberastije izglega, ali pre svega ovde na Krsti...
 
To ne stoji. Oni u Svajcarskoj prodaju istu onu robu koju pridaju Migros i Coop. Nisu oni usli u Svajcarsku tek 2009. godine zbog toga sto nisu voleli pare, pa naglo promenili misljenje, nego upravo zbog te barijere.
Ti moras sa svim tim svajcarskim proizvodjacima da ispregovaras potrebne kolicine, da ne bi ostao praznih rafova kao onaj ruski lanac koji je to doziveo u Nemackoj.
Ne bi ni ti kao svacarski proizvodjac krastavaca, a kvalifikovani dobavlac Migrosa poceo da isporucujes nesto Lidlu ako bi to naljutilo Migros pa te precrtaju sa liste dobavljaca. Onda ces sam sve svoje krastavce pojesti...zar ne.

Druga stvar, a vezana za konzumerski patriotizim, veoma je bitno da posebno sveze voce i povrce nosi etiketu "Swissness":

Pogledajte prilog 590657

Da bi imao pravo kacati na svoju ambalazu "swissness" moras prvo postati clan "komore proizvodjaca voca i povrca" Swisscofel sto ni Aldi ni Lidl jos nisu.

Ali, ako ste vas dvojica ovde svajcatsko trziste proglasili za mnogo liberalno, u jednom punktu ste u pravu. I lidl i Aldi mogu da uz ispunjavanje odredjenih pravila igre otvore svoje filijale u Svajcarskoj i slobodno posluju.
Svajcarci tu imaju manje srece kada je rec o ulasku na nemacko trziste, oni zbog nekih opskurnih razloga ne operisu pod svojim imenom...
Imaju mnogo ( skoro u neogranicenoj kolicini kapitala ) a jako malo prodavnica, pa se Coop u Nemackoj zove Selgros, sto naravno nije Migros.
Migros se u Nemackoj zove tegut...

Gde je u celoj toj prici talijanski Conad? Jos se nisu setili da bi mogli da zarade neku crkavicu u Svajcarskoj jos od 1962. godine, a nemaju cak ni jezicku barijeru u Tessinu...
I francuski Auchan mi nesto slabo stoji u Schwyz... Zar je moguce da i oni imaju neku alergiju na SFr?
Eno, Madjarska ih puna, pa i u Srbiji imaju vise filijala nego u Schwyz.

:hahaha: :hahaha: :hahaha:
Al' to je neka druga prica...
Sve prsti na Zapadu od liberastije izglega, ali pre svega ovde na Krsti...
Ma nije to nikakva priča to ti je upravo tako kao sto sam ti rekao.. Sve je stvar dobiti koju ili mogu ostabrititi ili ne.. Lidl je poznat da ide preko lokala bez posrednika (bez Coop) to i ovde radi a tamo su već svi proizvođači pod ugovorima i sve im je grantivano
.. Da bi se raskinulli ti ugovori Lidl bi morao da nudi više a ti proizvođači preuzmu rizik u slučaju da Lidl ne uspe .. Coop radi i ovde i ne samo ovde već i u velikom delu EU a radi i Lidl mimo njih i ako su jedni od najvećih.. Upravo je prblem svesti tj mogućnosti da Lidl valja jeftinije proizvode do kojih ne može doći na tržištu sa svescu potrošača koja postoji u Svici..


.
 
Stranci su ovde dosli zbog niskih plata, oni cu otici ako Srbija hoce vece. To vazi posebno za investicije niske tehnologije a to su 90% investija u Srbiji. Domaci privrednik ce najverovatnije ostati.

A domace firme se unistavaju, ogromne kamate, nedostuplnje kredite (jer banke radije daju kredite i sta je najgore sopstvenoj konkureciji placas 10.000 kad dodje).

SRbija se odrekla mogucnosti da sama kroji svoju sudbinu. Sad samo moze da gleda u nebo i da se nada da ce stranac doci. I ko je na vlast ekonomski Ceda, Vucic ili Tadic je svejedno.
 
Stranci su ovde dosli zbog niskih plata, oni cu otici ako Srbija hoce vece. To vazi posebno za investicije niske tehnologije a to su 90% investija u Srbiji. Domaci privrednik ce najverovatnije ostati.

A domace firme se unistavaju, ogromne kamate, nedostuplnje kredite (jer banke radije daju kredite i sta je najgore sopstvenoj konkureciji placas 10.000 kad dodje).

SRbija se odrekla mogucnosti da sama kroji svoju sudbinu. Sad samo moze da gleda u nebo i da se nada da ce stranac doci. I ko je na vlast ekonomski Ceda, Vucic ili Tadic je svejedno.
Tačno.
 
Stranci su ovde dosli zbog niskih plata, oni cu otici ako Srbija hoce vece. To vazi posebno za investicije niske tehnologije a to su 90% investija u Srbiji. Domaci privrednik ce najverovatnije ostati.

A domace firme se unistavaju, ogromne kamate, nedostuplnje kredite (jer banke radije daju kredite i sta je najgore sopstvenoj konkureciji placas 10.000 kad dodje).

SRbija se odrekla mogucnosti da sama kroji svoju sudbinu. Sad samo moze da gleda u nebo i da se nada da ce stranac doci. I ko je na vlast ekonomski Ceda, Vucic ili Tadic je svejedno.
Kamate su preniske.

Ako oročiš 100.000 dinara, dobićeš 29 dinara kamate.

Trebalo bi da budu 200%
 
Stranci su ovde dosli zbog niskih plata, oni cu otici ako Srbija hoce vece. To vazi posebno za investicije niske tehnologije a to su 90% investija u Srbiji. Domaci privrednik ce najverovatnije ostati.

A domace firme se unistavaju, ogromne kamate, nedostuplnje kredite (jer banke radije daju kredite i sta je najgore sopstvenoj konkureciji placas 10.000 kad dodje).

SRbija se odrekla mogucnosti da sama kroji svoju sudbinu. Sad samo moze da gleda u nebo i da se nada da ce stranac doci. I ko je na vlast ekonomski Ceda, Vucic ili Tadic je svejedno.
Tacno tako. Samo da dodam nesto o strukturi tih stranaca.
Svi stranci koje je Vucic najavio i dovukao u Srbiju su tu samo u cilju "ekonomskog premrezavanja" Srbije. Niko tu nije dosao da koristi benefite koje im Srbija nudi nego po zadaktu. U Srbiju jos nije dosla ni jedna firma koja bi tu razvijala svoje poslovanje, nego su to uglavnom firme kojima je to 15. 16. ili 17. proizvodni pogon u svetu.
Svaka od tih firmi moze u roku od 24 sata da zatvori filijalu u Srbiji na "neciji mig", a da ne oseti nikakav gubitak.

U Srbiju nikada nece doci strana firma da otvori svoju prvu filijalu napolju. Isto je tako i u bankarskom sektoru. Na samo jedan mig, strane banke u Srbiji prestaju da kupuju "drzavne obveznice" NBS-a, i Srbija ce biti primorana u roku od 24 sata da zvanicno objavi bankrot sa svim iz toga proizilazecim posledicama.

Zar na jednom skupu nemacki ambasador u Beogradu nije ponosno rekao da preko 185.000 Srba radi u nemackim firmama u Srbiji?

Mislite o tome...
 
Coop radi i ovde i ne samo ovde već i u velikom delu EU a radi i Lidl mimo njih i ako su jedni od najvećih.. Upravo je prblem svesti tj mogućnosti da Lidl valja jeftinije proizvode do kojih ne može doći na tržištu sa svescu potrošača koja postoji u Svici..


Gde ti je to "ovde"?
Cisto ono da znam o cemu govorimo.
 
pa decenijama se otvarao po neki pogon, nekad nijedan, i normalno mora neka godina da odskoci. dolaze zbog jeftine radne snage a to znaci africke plate , a africke plate znace jos nesto- africke penzije , africko zdravstvo , africke puteve i tako dalje...sve se urusava.
drugo sve smo MI ta otvaranja platili i to krvavo , kroz besplatno sve i svasta cak im i davali pare , pa koji ludak bi to odbio...
trece oni imaju jake privilegije i zastitu zapadnih ambasadora, srbija je kao neo-kolonija i njoj upravljaju 10to razredni zapadni cinovnici, koji stite te firme.
nasi privrednici nemaju takve ambasadore i gase firme i mnogo se vise firmi ugasi i zatvori zbog represije diktatorskog rezima koji na njima moze da iskaljuje svoju nesposobnost i bes. tako da smo u neto gubitku .
 

Back
Top