Твртко I Котроманић,Србин,Босанац,Х

Nexus 6:
pa i vode poreklo od te crkve...
to je bila jereticka bogumilska crkva, koja je bila toliko jaka da je bila drzavna crkva u Bosni...kao pravoslavna u Srbiji, i katolicka u Hrvatskoj...
ali upravo zbog toga sto je bila jedinstvena, tj. jereticka, u sukobu i sa katolicizmom i sa pravoslavljem, bila je podlozna uticaju islama...
tako da...kada kazu da vode poreklo od te crkve, u pravu su...nisu pravoslavci i katolici prelazili u islam, vec bogumili...

pa bilo je i katolika i ortodoxa koji su prelazili, ali umanjoj meri.

osnovni razlozi su bili manji porez i to shto prva brachna noc za njih nije vazila.
o tome govori i njegosh u gorskom vencu.
a bogumili i jesu bili najbrojniji, jer su se stopili sa pripadnicima neke lokalne Djedove crkve, koja je bila neki pokushaj hristijanizacije po tim planinama...
 
intra:
Evo nekih dokaza o rasprostranjenosti bogumilstva u tursko doba (sa Wikipedije autor dr Enver):

Engleski diplomata Ricaut, u svom izvještaju iz 1670. navodi podatak da se bosanski bogumili ni do tog vremena nisu potpuno pretopili u muslimane. Mada ispovijedaju islam oni čitaju Novi zavjet. (Histori de l’ etat present de l’ Empire Ottoman, Amsterdam 1670.)

U Bakulinom šematizmu hercegovačke biskupije iz 1867. stoji da je u Dubočanima (kotor Konjic), porodica Helež bila posljednji sljedbenik bogumilske vjere u tom kraju.

Fra Jelanić, navodi podatak u “De Patarenis Bosnae”, da je još iza austrijske okupacije u gornjoj Neretvi bilo šesnaest bogumilskih porodica. Poznati bosanski franjevac, fra Grga Martić, zabilježio je da je osobno poznavao neke muslimanske porodice koje su potajno ispovijedale bogumilsku vjeru. Obred je vršio domaćin.

Takvih je po fra Grgi Martiću u njegovo doba bilo u selu Drežnica kod Jablanice i u okolini Kreševa. *Mehmed-beg Ljubušak zabilježio je: "Oko Rame i Neretve ima i danas Muhamedovskih seljaka, koji su sačuvali neke molitve iz bogumilskih vremena pa ih u obiteljskim krugovima naizust izmole."
Islamizirani bogumili su zbog svoje ranije vjere već zarana od Osmanlija dobili niz pogrdnih naziva kao što je naprimjer "balija" što u prijevodu znači neznalica, jer ne slijede ispravno islamske propise.

text ne govori nishta
a i da govori, sa wikipedie je, a tamo sam nasho da je levo krilo caru (ej molim te CARU!!!) lazaru bilo ivan kosanchic, a ivan je izmishljeni lik iz narodnih pesama koji treba da pokaze da junashvo ljudi oko reke kosanice, pa sam morao da ispravljam :(
 
crow:
:) necesh ti skoro u evropu

Морам се слатко насмејати... ХАхахахаха... Моја земља је у Европи,бар је нацртана у атласу на континенту Европе. А ако мислиш на ЕУ,па ја и не желим да Србија уђеу у ЕУ. Свима који су ушли било је горе... И да ми западне силе блеје на глави и да им будем слуга само из разлога да ми не треба виза да бих отишла у иностранство. Бре и да нам не требају визе од којих бре пара да се иде у иностранство?
 
slayer:
Морам се слатко насмејати... ХАхахахаха... Моја земља је у Европи,бар је нацртана у атласу на континенту Европе. А ако мислиш на ЕУ,па ја и не желим да Србија уђеу у ЕУ. Свима који су ушли било је горе... И да ми западне силе блеје на глави и да им будем слуга само из разлога да ми не треба виза да бих отишла у иностранство. Бре и да нам не требају визе од којих бре пара да се иде у иностранство?

da... zato svi trche u EU, da bi im bilo gore

i Chesi, i Poljaci i Madjari.... :(

aj otvorite ochi malo, bar na par minuta
 
crow:
da... zato svi trche u EU, da bi im bilo gore

i Chesi, i Poljaci i Madjari.... :(

aj otvorite ochi malo, bar na par minuta

Е,па видиш ја имам пријатеље и Чехе и Пољаке и Словенце,зато и кажем јер се жале... Јеси ли ти негде на тв-у чуо можда да су задовољни. Те државице прцвољци колико знам чим су ушле у ЕУ да су их Енглези враћали са границе колико су нахрлили да збришу из своје земље. А што се Мађарске тиче главни бизнис им је проституција. Наведи ми пар аргумената зашто је добро ући у ЕУ сем што кажеш да сви трче. Ако су ту аргументи добри,онда ок. Ја за сада не знам ни један.
 
slayer:
Е,па видиш ја имам пријатеље и Чехе и Пољаке и Словенце,зато и кажем јер се жале... Јеси ли ти негде на тв-у чуо можда да су задовољни. Те државице прцвољци колико знам чим су ушле у ЕУ да су их Енглези враћали са границе колико су нахрлили да збришу из своје земље. А што се Мађарске тиче главни бизнис им је проституција. Наведи ми пар аргумената зашто је добро ући у ЕУ сем што кажеш да сви трче. Ако су ту аргументи добри,онда ок. Ја за сада не знам ни један.

da da... mnogo im je gore
osim shto im je DBP povecan desetak puta u odnosu na 1989 nishta bitno...
osim shto imaju vecu imigraciju od emigracije...
osim shto ne mora da se nadaju nekoj crkavici tipa "imate kvotu za izvoz 10 tone govedine u EU ove godine"...

ma ok u pravu si, kao i to da ti je baba Kotromanicka

lepo je Gazdarica provalila da je ovo jedna lepo prikrivena tema za zakljuchavanje...
 
crow:
da da... mnogo im je gore
osim shto im je DBP povecan desetak puta u odnosu na 1989 nishta bitno...
osim shto imaju vecu imigraciju od emigracije...
osim shto ne mora da se nadaju nekoj crkavici tipa "imate kvotu za izvoz 10 tone govedine u EU ove godine"...

ma ok u pravu si, kao i to da ti je baba Kotromanicka

lepo je Gazdarica provalila da je ovo jedna lepo prikrivena tema za zakljuchavanje...

Битно је само да сам ја изнела своје мишљење по питању ЕУ,апсолутно је небитно да ли сам управу или не.Што се удаљавања теме тиче ти си тај који је први почео. А поборниче ЕУ мало би за промену ако већ толико желиш у ЕУ могао да почнеш да поштујеш туђе мишљење слагао се ти са њим или не. Очигледно ми заостали сељаци који немамо појма шта је Европа то радимо,а ти Европски човече не.
Што се закључавања теме тиче,зар стварно мислиш да ми је битно да ли ће ми се тема закључати или не.
 
slayer:
Битно је само да сам ја изнела своје мишљење по питању ЕУ,апсолутно је небитно да ли сам управу или не.Што се удаљавања теме тиче ти си тај који је први почео. А поборниче ЕУ мало би за промену ако већ толико желиш у ЕУ могао да почнеш да поштујеш туђе мишљење слагао се ти са њим или не. Очигледно ми заостали сељаци који немамо појма шта је Европа то радимо,а ти Европски човече не.
Што се закључавања теме тиче,зар стварно мислиш да ми је битно да ли ће ми се тема закључати или не.

poshtujem ja tvoje mishljenje, al ti ga nisi iznela. ti si iznela svoju odbojnost prema nechemu, uz neke besmislice kojima je opravdavash... nemam ja nishta protiv toga, al ja sam pocheo da nabrajam zbog chega mislim da je bolje, a tvoj odgovor na temu "EU" je bio

"Свима који су ушли било је горе... И да ми западне силе блеје на глави и да им будем слуга само из разлога да ми не треба виза да бих отишла у иностранство. Бре и да нам не требају визе од којих бре пара да се иде у иностранство?"

i josh bolji

"Е,па видиш ја имам пријатеље и Чехе и Пољаке и Словенце,зато и кажем јер се жале... Јеси ли ти негде на тв-у чуо можда да су задовољни. Те државице прцвољци колико знам чим су ушле у ЕУ да су их Енглези враћали са границе колико су нахрлили да збришу из своје земље. А што се Мађарске тиче главни бизнис им је проституција."

argument za neulazak u EU je znam ja jednog shto je usho, i ne svidja mu se. pa zato su ih molili 10 godina da ih prime :(

a koji su argumenti da srbija bude izvan EU?

a shto se gazdarice tiche, kazem da mi je njena insinuacija da je ova tema josh jedna u nizu onih koje je mihajlo otvarao sad sasvim logichna, jer tebe zabole za Tvrtka I Kotromanica, to imash i u knjizi Istorija za drugi razred, kao i josh na milion sajta

glavni deo tvog prvog posta je:

"mени тада,па ни сада није било нешто специјално интересантно,поготово што сам националиста па сам мало била љута што ми је предак имао везе са фрањевцима. Тако да се нисам детаљније распитала зашто и како је презиме промењено.Сада је касно...
Него,пошто сам ЈА Српкиња као и сви моји, ипак је он био Србин!!!
А што се Бошњака тиче,мислим да је та нација створена пре кој годину,као и '''муслимани'' (колико знам Тито им је обезбедио да им то буде националност,што није било баш тако давно)."

a od teme si skrenula ti josh u izlaganju...
 
Е па видиш,то што кажеш бесмислице! Мени то нису бесмислице теби јесу јер се не слажеш са мном. Мени је твоје мишљење тотални апсурд али ја то теби не стављам до знања. Одрастао си човек имаш своје мишљење,на чему се заснива мене се не тиче. Од теме нисам скренула и да јесам не капирам што је то тако битно. Пишеш као да си мој профа на факсу а ја ти предала семинарски рад. Ово је форум, људи се овде опуштају,ово је неозбиљна ствар.
Моје мишљење о ЕУ је тако и тако ће и остати... Као и твоје,шта год ја да ти одговорим нећеш га променити. Зашто бих онда уопште започињала неку расправу.
 
Тужно је како Калајеве тезе још имају прођу.Да би разбио јединство српског народа, умислио је да су у Босни живели Бошњаци три вере, од којих су најбољи били богумили, нека врста средњевековних хипика.Када су дошли Турци, они су да не би правили проблеме примили ислам, а у 19. веку их обманули да су Срби. Није,него:)

Kao први православни епископ помиње се Василије 1293. године, манастир Озрен је основан после 1284. године када ова област долази у Драгутинову државу.Чувене повеља бана Кулина почиње слављењем Св.Тројице, а завршава се датирањем празника Усековања св.Јована, што демантује тврдње да је био богумил. Др Ватрослав Јагић пише у «Хисторији књижевности народа српског и хрватског» : «Листина бана Кулина из 1189 била је прво и најстарије што писано ћирилицом, а српским језиком.Ту се види толика сигурност и покретност у писању језика српскога, а словами ћириловскими, толика еманципација,... да није могуће невјеровати да су у Босни, Захумљу, Диоклецији итд. Давно прије бана Кулина почели писати ћирилицом, а народним језиком српскијем.»страна 142.

Треба знати да је секта богумила одбацивала крст, Св.писмо, иконе, празнике, да су рушили православне храмове.Били су дуалисти и одбацивали су сваки поредак.Видимо да црква босанска има храмове, има хијерархију, богослужбене књиге управља се по правилима монашким св.Василија Великог.Твртков маршал двора Батало гради и фрескопише храм.Све ово богумили не би чинили.Црква босанска је била православна, а извесним примесама народног веровања, због специфичних историјских прилика се развила у посебним условима, одвојена од Православља у Србији и притиснута од Угарске која је настојала да унесе католицизам у Босну.
Папске војске су ишле на Босну да би сузбиле Православље које због ex Patri, a нe i ex Filii у Символу вере називају патаренима.Твртко је у себи имао крв Немањића, градио православне цркве (Св.Спаса на Цетини) и трудећи се да настави традицију немањићке државе крунисао се у Милешеви.Задњи српски дрепот је босански краљ.Херцег Стјепан је узео титулу Херцег од Светог Саве и на двору имао и босанског дједа и православног митрополита.
Кроз векове Срби у Босни су се дизали на устанке са жељом за слободом и уједињењем са Србијом и није требао нико у 19. вијеку да им то каже.Косовски мит је живио у народу и пре записивања пјесама у хиљадама јунака попут св.ђакона Авакума није требало о Српству говорити онима који су за Српство живели.
Онај ко је напустио Православље, напустио је и Српство.Нема шта Црква да га одбацује, него да само потврди стварно стање.Отиђи некоме од тих чији су преци били Срби па му реци :» Где си брате Србине, падни ми на груди!», па ћеш видети како ћеш проћи-
 
TBPTKO:
Тужно је како Калајеве тезе још имају прођу.Да би разбио јединство српског народа, умислио је да су у Босни живели Бошњаци три вере, од којих су најбољи били богумили, нека врста средњевековних хипика.Када су дошли Турци, они су да не би правили проблеме примили ислам, а у 19. веку их обманули да су Срби. Није,него:)

Kao први православни епископ помиње се Василије 1293. године, манастир Озрен је основан после 1284. године када ова област долази у Драгутинову државу.Чувене повеља бана Кулина почиње слављењем Св.Тројице, а завршава се датирањем празника Усековања св.Јована, што демантује тврдње да је био богумил. Др Ватрослав Јагић пише у «Хисторији књижевности народа српског и хрватског» : «Листина бана Кулина из 1189 била је прво и најстарије што писано ћирилицом, а српским језиком.Ту се види толика сигурност и покретност у писању језика српскога, а словами ћириловскими, толика еманципација,... да није могуће невјеровати да су у Босни, Захумљу, Диоклецији итд. Давно прије бана Кулина почели писати ћирилицом, а народним језиком српскијем.»страна 142.

Треба знати да је секта богумила одбацивала крст, Св.писмо, иконе, празнике, да су рушили православне храмове.Били су дуалисти и одбацивали су сваки поредак.Видимо да црква босанска има храмове, има хијерархију, богослужбене књиге управља се по правилима монашким св.Василија Великог.Твртков маршал двора Батало гради и фрескопише храм.Све ово богумили не би чинили.Црква босанска је била православна, а извесним примесама народног веровања, због специфичних историјских прилика се развила у посебним условима, одвојена од Православља у Србији и притиснута од Угарске која је настојала да унесе католицизам у Босну.
Папске војске су ишле на Босну да би сузбиле Православље које због ex Patri, a нe i ex Filii у Символу вере називају патаренима.Твртко је у себи имао крв Немањића, градио православне цркве (Св.Спаса на Цетини) и трудећи се да настави традицију немањићке државе крунисао се у Милешеви.Задњи српски дрепот је босански краљ.Херцег Стјепан је узео титулу Херцег од Светог Саве и на двору имао и босанског дједа и православног митрополита.
Кроз векове Срби у Босни су се дизали на устанке са жељом за слободом и уједињењем са Србијом и није требао нико у 19. вијеку да им то каже.Косовски мит је живио у народу и пре записивања пјесама у хиљадама јунака попут св.ђакона Авакума није требало о Српству говорити онима који су за Српство живели.
Онај ко је напустио Православље, напустио је и Српство.Нема шта Црква да га одбацује, него да само потврди стварно стање.Отиђи некоме од тих чији су преци били Срби па му реци :» Где си брате Србине, падни ми на груди!», па ћеш видети како ћеш проћи-


da da da :) bogumile izmislio tito da bi vas sve zajebo
al sve to nije bitno...
danas ih je vishe od pola a pravoslavaca ni 30%
 
Ех, брате, има и дедова различитих. Можда је он унук неког партизанског гаулајтера, па му је и било добро под Брозом. Ако и није, можда он сам тако мисли. Пусти ти то. Није то тема. Тема је Твртко. Босански краљ, који се ородио са Немањићима. Себе потписивао као Српског краља. Тако кажу књиге старосавне... Али, данас је прича мало извитоперена.
 
crow:: da je bio hrvat... ne verujem, iz prostog razloga jer mu je zvanichna titula bila Kralj Srba i Bosne, a krunisan u pravoslavnom manastiru Mileshevi...
Ево шта је било записано о његовом крунисању у Милешеву ово:
„Ја Твртко в`Христа Бога краљ Србије, Босне и Приморја. Бог ми је дао да седнем на престо српских владара, мојих предака
 
Krstic Jeremija:
Ех, брате, има и дедова различитих. Можда је он унук неког партизанског гаулајтера, па му је и било добро под Брозом. Ако и није, можда он сам тако мисли. Пусти ти то. Није то тема. Тема је Твртко. Босански краљ, који се ородио са Немањићима. Себе потписивао као Српског краља. Тако кажу књиге старосавне... Али, данас је прича мало извитоперена.

dal mi je deda bio partizan, ili chetnik, ili 1 partizan a drugi chetnik, ili nisu uchestvovali u ratu... nebitno je! osim par nesretnika koji su zavrshili na golom otoku, ostatku je bilo suuupeeer 8). auto menjash na 3 godine, svako leto grchka, svaka zima kopaonik, ne radish mnogo a mnogo troshish... e sad... :( mi sad prozivljavamo posledice takvog neodrzivog sistema, al jbg

nije se potpisivo, vec je bio! krunisan srpskom krunom u Mileshevi...

a i nije to tema :( tema je pljuvanje po Boshnjacima, zar nisi ukapiro?
 
TBPTKO:
Ко је спомињао Тита?Привиђа ти се или се сећаш дединих прича као је иу Брозово доба све билоО.К.

e... a do kad ce te da zivite u iluziji da ako se lazete da ce sve da se sredi?

o bogumilima je piso dekrete josh i stefan nemanja! prvo im je seko ushi i nos a posle ih tero u bosnu kad mu je dosadilo :(

na teritoriji bosne su ziveli sloveni, koji... kako bi znao kad srbi, hrvati i boshnjaci govore istim jezikom???
bosna je bila nezavisna, nikad pod srbijom! al, srbija je bila pod bosnom!!!

da smo genetski isto, nismo, i to je najtuznije trenutno, a znash shto? zato jer su turci imali pravo prve brachne noci nad pravoslavcima, al nad muslimanima nisu! i tako danas, ovaj dileja vispak uchi turski i smatra ih svojima, a 3 put chistiji sloven od onog Mihajla koji poziva na novi krstashki rat.

a u sushtini... sve je to nebitno, 2005 je :(
 
TBPTKO:
Онај ко је напустио Православље, напустио је и Српство.Нема шта Црква да га одбацује, него да само потврди стварно стање.Отиђи некоме од тих чији су преци били Срби па му реци :» Где си брате Србине, падни ми на груди!», па ћеш видети како ћеш проћи-

e zbog toga smo gde jesmo, a neke... se josh time i ponose :(

pravoslavlje je religija - srpstvo je nacija!!! :twisted: :twisted: :twisted:
 
Nexus 6:
pa i vode poreklo od te crkve...
to je bila jereticka bogumilska crkva, koja je bila toliko jaka da je bila drzavna crkva u Bosni...kao pravoslavna u Srbiji, i katolicka u Hrvatskoj...
ali upravo zbog toga sto je bila jedinstvena, tj. jereticka, u sukobu i sa katolicizmom i sa pravoslavljem, bila je podlozna uticaju islama...
tako da...kada kazu da vode poreklo od te crkve, u pravu su...nisu pravoslavci i katolici prelazili u islam, vec bogumili...
Неистина !!!!!!!!!!!!!!
 
ЂОРЂЕ ЋАПИН
МИТ О БОГУМИЛИМА

Текст је објављен у часопису "Погледи" бр. 179., Крагујевац, септембар 1995., стр. 24-25 и у часопису "Видослов – Саборник епархије Захумско-херцеговачке и Приморске" бр. 9., Требиње 1996., стр. 59-62.

Мало је проблема у српској историји који су толико иступили ван оквира науке, као што је измишљотина о тзв. “богумилима” или “патаренима” у средњевјековној Босни и Хуму. Готово је невјероватно да је од тако мало почетних елемената изграђен грандиозан систем неистина и полуистина, који је до скора био официјелна и недодирљива “научна” истина, папагајски понављана од основне школе до универзитета. Наравно, као и све што је изграђено на лажима, и та конструкција би се брзо распала, као бивша Југославија, да се ико усудио у претходном периоду да је подвргне иоле озбиљној критици. Малобројни аутори који су то успјели (Петрановић и Глушац) у званичној историографији су заобилажени и прећуткивани кад год је то било могуће, а кад није, онда су им лијепљене етикете типа “није школован историчар”, “узалуд је покушавао да докаже” и сл., увијек без обзира на аргументе, без озбиљне критике или покушаја полемике. Пошто о овој теми шира јавност веома мало зна, углавном само искривљену званичну верзију из школских програма, покушаћемо укратко да је приближимо и препознамо снаге које су мит створиле и одржавале до данас.

Почетак приче ћемо лако временски и просторно лоцирати у XIX вијек и аустро-угарску балканску политику (одвајање западних српских земаља од Србије и Црне Горе и покушај стварања “босанске” нације). Мит о “богумилима” је створила Аустро-Угарска, она га је одржавала до свог распада, а исти концепт и
 

Back
Top