Quantcast

Твртко I Котроманић,Србин,Босанац,Х

Nexus 6

Iskusan
Poruka
5.255
фигхтер:
неко је био поменуо ону богумилску цркву (не сећам се сад тачно ко, али нема везе.. да не листам сад уназад ;) )...углавном, босна је заиста тада имала "своју" цркву...и можда је управо то и један од разлога зашто су добрим делом пали под утицај ислама. наравно, не говорим ништа ново, али само потврђујем старо ;)

ti bar priznajes... :wink:
nekoliko puta mi se desilo da neko "prepise" nesto od mene, i onda svi "vau, bravo" :lol:

intra

Poznat
Poruka
7.145
Nexus 6:
pa i vode poreklo od te crkve...
to je bila jereticka bogumilska crkva, koja je bila toliko jaka da je bila drzavna crkva u Bosni...kao pravoslavna u Srbiji, i katolicka u Hrvatskoj...
ali upravo zbog toga sto je bila jedinstvena, tj. jereticka, u sukobu i sa katolicizmom i sa pravoslavljem, bila je podlozna uticaju islama...
tako da...kada kazu da vode poreklo od te crkve, u pravu su...nisu pravoslavci i katolici prelazili u islam, vec bogumili...

Kako onda objašnjavaš broj pravoslavnih Srba u BiH unazad 7 vijekova?

Pobunjenik

Primećen član
Poruka
552
slayer:
Као пре годину дана када сам отишла на неки босански форум,(била сам екстра фина) напали су ме као стока... кажу у Београду било 210 џамија... Ја умрла од смеха,у какве лажи они верују.

Овога путе те нису (много) слагали. У Београду је заиста постојао велики број џамија. Не знам да ли их је било тачно 210, али их је било много. Ово је био један од највећих мухамеданских градова у Европи. У XIX веку су скоро све џамије порушене. Остала је само Бајракли џамија.

Не сматрам да је рушење тих џамија био некакав злочин. Њих су подигли турски ОКУПАТОРИ, и оне су у очима Срба биле окупациони симболи, и када је окупатор после више стотина година напустио Београд, са њим су морали оду и његови симболи.

Не би ме изненадило да се сада појави неки паметњаковић који ће да оправда рушење српских цркава и манастира на Косову и Метохији, позивајући се управо на ово моје објашњење. Да бих то у старту спречио, морам да кажем да Србија НИКАДА није била део Турске, нити су Турци имали било какво право да овде бораве, а Косово и Метохија је ОДУВЕК била српска територија, и БИЋЕ упркос овим стравичним покушајима да нам је отму.

Nexus 6

Iskusan
Poruka
5.255
Pobunjenik:
Овога путе те нису (много) слагали. У Београду је заиста постојао велики број џамија. Не знам да ли их је било тачно 210, али их је било много. Ово је био један од највећих мухамеданских градова у Европи. У XIX веку су скоро све џамије порушене. Остала је само Бајракли џамија.

Не сматрам да је рушење тих џамија био некакав злочин. Њих су подигли турски ОКУПАТОРИ, и оне су у очима Срба биле окупациони симболи, и када је окупатор после више стотина година напустио Београд, са њим су морали оду и његови симболи.

Не би ме изненадило да се сада појави неки паметњаковић који ће да оправда рушење српских цркава и манастира на Косову и Метохији, позивајући се управо на ово моје објашњење. Да бих то у старту спречио, морам да кажем да Србија НИКАДА није била део Турске, нити су Турци имали било какво право да овде бораве, а Косово и Метохија је ОДУВЕК била српска територија, и БИЋЕ упркос овим стравичним покушајима да нам је отму.

znaci, sada katolici treba da sruse sve protestantske crkve u Severnoj Irskoj...

фигхтер

Primećen član
Poruka
729
чек, чек...ти што си се побунио ;)
како то мислиш да србија никад није била део турске?? :confused: зар оних 5 векова наше историје бацаш у воду? па наравно да је србија некада била део турске, као што је и војводина била део угарске, и данашње САД део велике британије. мислим, у рату је све дозвољено и не можеш ником рећи: "хеј стани! сад си освојио нашу државу, али никад нећемо бити саставни део турске јер ми то не признајемо"...па то личи на слобу и хаг ;) знаш оно...у хагу си, али КАО ниси јер не признајеш тај суд...иако те држе тамо ;)

Poruka
22.425
Pobunjenik:

Мени није јасно зашто смо оставили Бајракли џамију :confused:

intra

Poznat
Poruka
7.145
Evo nekih dokaza o rasprostranjenosti bogumilstva u tursko doba (sa Wikipedije autor dr Enver):

Engleski diplomata Ricaut, u svom izvještaju iz 1670. navodi podatak da se bosanski bogumili ni do tog vremena nisu potpuno pretopili u muslimane. Mada ispovijedaju islam oni čitaju Novi zavjet. (Histori de l’ etat present de l’ Empire Ottoman, Amsterdam 1670.)

U Bakulinom šematizmu hercegovačke biskupije iz 1867. stoji da je u Dubočanima (kotor Konjic), porodica Helež bila posljednji sljedbenik bogumilske vjere u tom kraju.

Fra Jelanić, navodi podatak u “De Patarenis Bosnae”, da je još iza austrijske okupacije u gornjoj Neretvi bilo šesnaest bogumilskih porodica. Poznati bosanski franjevac, fra Grga Martić, zabilježio je da je osobno poznavao neke muslimanske porodice koje su potajno ispovijedale bogumilsku vjeru. Obred je vršio domaćin.

Takvih je po fra Grgi Martiću u njegovo doba bilo u selu Drežnica kod Jablanice i u okolini Kreševa. *Mehmed-beg Ljubušak zabilježio je: "Oko Rame i Neretve ima i danas Muhamedovskih seljaka, koji su sačuvali neke molitve iz bogumilskih vremena pa ih u obiteljskim krugovima naizust izmole."
Islamizirani bogumili su zbog svoje ranije vjere već zarana od Osmanlija dobili niz pogrdnih naziva kao što je naprimjer "balija" što u prijevodu znači neznalica, jer ne slijede ispravno islamske propise.

stanje
Ova tema je zatvorena zbog neaktivnosti. Molim objavite novu temu i pridružite se diskusiji.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.