Quantcast

Top Lista programskih jezika?

fosilvaso

Buduća legenda
Moderator
Poruka
28.251
Kao što rekoh, to je opciono, a ne obavezno. Osim kada je primer kao ovaj iznad. Po čemu je 0x0D kraće i prostije od ; ?
0x0D je obavezno da editori znaju kada je kraj reda i da pređu u novi red! A ako staviš ; a iza nema ništa drugo, samo zahebavaš kompajler koji onda ide tražiti i neku drugu instrukciju, a ono kraj reda, a to svejedno proverava!

Grindelwald

Aktivan član
Moderator
Poruka
1.735
An interpreter translates high-level instructions into an intermediate form, which it then executes. In contrast, a compiler translates high-level instructions directly into machine language. Compiled programs generally run faster than interpreted programs. The advantage of an interpreter, however, is that it does not need to go through the compilation stage during which machine instructions are generated. This process can be time-consuming if the program is long. The interpreter, on the other hand, can immediately execute high-level programs.

fosilvaso

Buduća legenda
Moderator
Poruka
28.251
JS izvršava instrukcije direktno i slobodno bez prethodnog kompajlovanja u mašinski jezik. Interpreter izvršava program direktno prevodeći svaki izraz u sekvencu, pa tek onda u drugi jezik (često mašinski kod).
Baš je kod interpretera važno da NEMA suvišnih karaktera o kojima treba da mozga!

An interpreter translates high-level instructions into an intermediate form, which it then executes. In contrast, a compiler translates high-level instructions directly into machine language. Compiled programs generally run faster than interpreted programs. The advantage of an interpreter, however, is that it does not need to go through the compilation stage during which machine instructions are generated. This process can be time-consuming if the program is long. The interpreter, on the other hand, can immediately execute high-level programs.
Da, ali, kompajlovani kod se mnogo brže izvršava od interpretiranog!

bmaxa

Domaćin
Poruka
3.587
0x0D je obavezno da editori znaju kada je kraj reda i da pređu u novi red! A ako staviš ; a iza nema ništa drugo, samo zahebavaš kompajler koji onda ide tražiti i neku drugu instrukciju, a ono kraj reda, a to svejedno proverava!
nije sam 0xd vec i 0xa, ako je Windows. Linux koristi samo 0xa/. Ne znam za JS ali novi red mora da bude samo na kraju source-ta i to je
obavezan. C nema redove tj kompajler vidi ceo program kao jednu liniju. Ukoliko moze u JS da se izostavi ; onda to bas i nije isto.

fosilvaso

Buduća legenda
Moderator
Poruka
28.251
nije sam 0xd vec i 0xa, ako je Windows. Linux koristi samo 0xa/. Ne znam za JS ali novi red mora da bude samo na kraju source-ta i to je
obavezan. C nema redove tj kompajler vidi ceo program kao jednu liniju. Ukoliko moze u JS da se izostavi ; onda to bas i nije isto.
I 0xd i 0xa su već softverske perverzije preuzete radi 'kompatibilnosti' sa mehaničkim pisaćim mašinama! :zcepanje:Kod njih si mogao preći u novi red, ali ostati na istoj poziciji, ili se vratiti na početak istog reda. Kod Linuksa su to već pametnije napravili! :klap:

Bren

Veoma poznat
Poruka
14.360
Poslednje što sam radio od C-a, pre par godina, je pisanje nekog "programa" za popis robe za Data Collector koji je radio u tekstualnom modu. A baza podataka txt fajl. Brže radi od onih sa grafičkim OS a i baterija troduplo traje. Al da umreš dok to napišeš...

Bren

Veoma poznat
Poruka
14.360
To je neki Batch terminal, ima svoj primitivni OS koji radi u tekstualnom modu.Uz njega ide C Library Kyt kao SDK. Ljudi imali skoro 100 ovakvih terminala pa da ih ne bace. Kasnije verzije su prešle na Windows CE i Windows Mobile. Ovaj je morao da se radi korišćenjem C-a.

Grindelwald

Aktivan član
Moderator
Poruka
1.735
Када би могли да дефинишете врхунски језик који може урадити све оно што је компјутеру неопходно уз најоптималније перфеормансе, како би тај језик изгледао?

Grindelwald

Aktivan član
Moderator
Poruka
1.735
Најбољи језик изгледао би овако: Аудио наредба шта хоћу док кулирам и гледам филм. А програм се сам напише. :hahaha:
Али да причам машинским језиком. ******. Не може све лагано.

fosilvaso

Buduća legenda
Moderator
Poruka
28.251
Најбољи језик изгледао би овако: Аудио наредба шта хоћу док кулирам и гледам филм. А програм се сам напише. :hahaha:
Али да причам машинским језиком. ******. Не може све лагано.
Na prvom (hibridnom) računaru na kojem sam radio, prekidačima sam bit po bit programirao, tj.postavljao jedinice i nule za adrese i podatke!

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.