tehnike za izbegavanje verbalne agresije

okular

Obećava
Banovan
Poruka
87
Radim posao koji zahteva pricanje,slusanje ,naprezanje pri slusanju, mentalnu rekonstrukciju glasova koji je pojeo kamion u prolazu, ili struganje stolicom o pod,ili koje nesrecno dete jednostavno ne artikulise.
Radim i hipnozu, u cilju izvlacenja zaglavljenih podataka, kako ne bih morala davati jedinice i ostati bez letnjeg raspusta.Ja sam teacher.
Jasno vam je da sam ja slabih zivaca.
U slobodno vreme ja cutim ili citam.
Prva sednica posle raspusta protekla je veoma lepo i brzo.
Ali koleginica me odvodi pred ekran da mi pokaze fotografije sa svog letovanja.Sve su iste,ona u epicentru sa plavim sesirom,u pozadini more,ili neko rastinje,ili gradevine.
Traje to petnaest, dvadeset minuta,nikako da stignemo do poslednje,napusta me maska zainteresovanosti i raspolozenja,naprasno odlazim,bice vrucina znas, odoh ja dok nije zapeklo.
Ona nezadovoljna,ja nezadovoljna,i sta mi je ovo trebalo,kad vec nisam izdrzala do kraja,bolje da sam otisla na pocetku.
Tu mi se prilepi stariji kolega da ga vozim kuci.Drago je to meni, volim da pomognem, ali on prica i prica,veoma zvucno i neprestano,o Kanadanima, vanzemaljcima i Rusima,na moje desno uvo,koje sve vise boli,dok mi se leva strana lica grci.
On bi da ga dobacim do Fransa, ima neka posla,ali ja ne mogu ,pa ga ostavljam malo podalje,prekorno me gleda,a kaze "sve najbolje".
Sad ce da me zamrzi i on,sto ga ne odvezoh bas do Fransa,a da ga nisam sela, sve bi bilo dobro i u redu.
I tako, sto ja vise cutim,sve je vise onih koji mi nesto govore.
I da naglasim,nema tu nikakvog razgovora.Ako pokusam da govor pretvorim u razgovor,pojacavaju ton i ubrzavaju izlaganje ,da ne bi nista culi.
A sadrzaja nema nikakvog,samo agresija.
 
Ti nisi svoja i nisi seljanka.A onda ispadas seljanka.

Budi svoja i budi seljanka i neces biti seljanka.

Kakav je ovo apsurd...Pa nije, to se zove komunikacija.Seljacka, nadmudrivanjem....
Ne verujem da kod tebe isto ne treba upotrebiti slicno....izuzetak bi mi bio prilicno prijatno iznenadjenje.


Slike:
Drugarice kako mi je drago sto si se super provela, hajde imam neka posla sad, nego planirala sam na veceru u grad, pa cu svratiti kod tebe na kolace i da uzivam u tvojim slikama.
Vozac:
Ja poludim koliko sam malerozna, cim krocim u centar odmah tamo gde sam ja zagusenje, zato se drzim autoputa i cak i tamo ga cesto fasujem....zato molim te navodime tamo gde ce ti biti najbolje a da ne izlazim sa optimalne putanje za [........] tamo gde si krenula....

Za pricu muskarca nisam siguran da li treba da tako tumacis, posto se to zove animiranje, a zene su vrlo iskljucive, tj vrlo lako kazu "seo, cutao, kao da sam mu licni vozac" tj muskarac je opomenut od 1000 drugih namcorki da one zele komunikaciju uz uslugu i to tumace nekom empatijom , a sve je samo stereotip....drugi nacin je komandovanje , tj "milice, povezi me do blizu fransa, tebi je usput, necu da te odvajam od tvoje putanje, ali hajde da odmah krenemo...."
Po izlozenom tebi vise prija taj muski autoritetni odgovorni metod.
 
Ako bi da nam se daje rešenje za svaku konkretnu situaciju onda bi nam uvek trebao po koji dobar psiholog a onda i samom njemu drugi psiholog...
Kako ne možemo menjati druge onda je najbolje naći načina da nešto promenimo u svom shvatanju i eventualnom korigovanju ličnog odnosa prema drugim ljudima.
Često naše shvatanje "biti dobar" nije najbolje pa ga treba menjati.
Postoji jedno pravilo: Život će nas udarati preko drugih ljudi najviše tamo gde smo najslabiji i gde naš stav i odnos nije ispravan. Zaključak je da sami trebamo otkriti šta kod sebe treba promeniti. život zato i postoji - da naučimo drugima dati prostor ali i da branimo svoj ispravnim odnosom prema okolini.
Draga učiteljice, ja već dosadih forumašima mojom pričom da nam najviše mogu pomoći vlastiti snovi.
Može biti dobar predlog Patka a ja bih rekao sledeće: Ako je taj kolčega dobar čovek i iskren u odnosu sa ljudima onda će on svoj problem transporta rešavati na svoj način. Onaj ko je stvarno srećan taj to neće nikome pokazivati niti dokazivati slikama. A ako sami jesmo zadovoljni svojom situacijom onda nam neće biti važno što je neko bio na svim rajskim mestima ovoga sveta.
Postoji jedna lepa vežbica:
Sedi smirenom uveče. Uzmi čist papir i olovku i sa leve strane piši šta je to što te nervira kod tih drugih. Sa druge strane piši kako bi mogla i šta bi mogla promeniti kod sebe da te to ne nervira - odnosno da se osećaš zadovoljnom i srećnom
Sama ćeš otkriti rešenje. Usput, snovi će ti pomoći.
Pravu smirenost i zadovoljstrvo treba naći prvo u sebi...
Dobro je pomoći drugima ali treba proceniti šta i kada pomoći....
Postoji dobra knjiga How to Master Change in Your Life od M.C. Moor
 
Poslednja izmena:
noc u gradu salonskih stremljenja
noc je navukla djevicanski veo
osjecas li oktane u svojoj krvi
osijecas li kako tutnji pritisak u glavi
e pa sto

cekas li na nesto vazno doista vrijedno
cekas li na akciju koja pokrece stvari
razmisli dobro: u svakom trenutku
nagrnuce sa svih strana pravovjerni lesinari
e pa sto

dovoljna je jedna rijec:
odjebi !


neman ima stotinu lica
i dok pijes i hodas zagrljen u tami
i dok te miluju hrapave ruke
i dok lizes rasjecene usne
e pa sto

a onda bozje sirene zaustavljaju promet
i semafori nastoje da svijetle sto manje

stranci, samo stranci koracaju ravno
i zivot se smiruje kao mlijeko u casi
e pa sto

dovoljna je jedna rijec:
odjebi!


http://tekstovi-pesama.com/Azra/E-pa-sto/1744/1/
 
".
Sad ce da me zamrzi i on,sto ga ne odvezoh bas do Fransa,a da ga nisam sela, sve bi bilo dobro i u redu.
I tako, sto ja vise cutim,sve je vise onih koji mi nesto govore.
I da naglasim,nema tu nikakvog razgovora.Ako pokusam da govor pretvorim u razgovor,pojacavaju ton i ubrzavaju izlaganje ,da ne bi nista culi.
A sadrzaja nema nikakvog,samo agresija
.

Ima istine u ovome...
Poneke stvari bolje da se nisu ni desile, ma iz kako dobrih pobuda bile ucinjene.
I sto vise covek cuti, to ga vise guse recima (i delima). Nema drugog izlaza nego ne uciniti (ne povesti druga, ne gledati dosadne slike). Medjutim, covek je i za odbijanje ponekad nemocan, to je ono najgore. Zeli da bude dobar, uljudan, a ne ide mu.
Nema tu nekih tehnika i "recepata", verbalna agresija je cesto "zdravija" od cutanja, zato radi kako ti volja, pa kud puklo da puklo. Ljudi su neizmerno dosadni i sebicni.
 
Mislim da ne treba da trazis odgovor tako sto ces pokusati glavom da probijesh metalni zid. Ljudi su onakvi kakvi jesu, a ti si centar svog univerzuma. Zato, mislim da ti trebash da nadjesh nesto sto ce tvoje srce uciniti srecnim, ono sto ce tebe ucinit boljom da mozesh da progurash kroz takve situacije.

Kada smo u dubini nas srecni, po trnju mozemo hodati.
 
Cuveno ocekivanje da se vlasnik obliznje samostalne trgovinske radnje ljuti sto kod njega kupujes hleba....

Caka je sto kupujes samo hleba, a to je dobra roba, a ostalo je ili bajato ili skupo......

Tako se ocekivanjem radja agresija , usmena , pismena ili neka treca....

Posto poznajem i drugi ugao odmah da vam kazem da vas ljudi prilicno bedno gledaju kad imate princip da se ne ljutite sto neko nece da kupuje od vas a dobar je sa vama....misle da ste budala i glupi....


Ja ne ulazim u to sto je mnogima svaka roba ista i za istog kupca, ali kad bih tako posmatrao onda je sramota na njihovoj strani sto odvajaju novac od kompletne usluge i pomoci, a ne kod mene sto jasno kazes a i dajem svu slobodu da kupe gde god hoce...
A ako nije ista, tek onda ima opravdanja za kupovanje od drugih iako se vas prijatelj bavi prodajom istog.....

Ali znaci postoje i ocekivanja ocekivanja, i ako ni ta ocekivanja ne ispunis, dobijas etiketiranje kao da su u pitanju samo ocekivanja vezana za koristoljublje...
 
Veruj samo da je to jedna od osobina koje muskarci koji znaju o cemu pricaju jako vole kod zena.....:)
...za svaki slucaj kazem,kako ne bi pomislila da treba ti nesto da menjas,da korumpiras svoj stav ili nesto slicno tome. samo treba da se ponasas kao covek,prema situaciji,a spontano ce se vec pojaviti prava nit razgovora...ako ne,nevazno: nije sve ni u razgovoru,nesto ostaje i u coveku...pravi razgovor dolazi s pravom osobom....
anyway,za tu lovu sto primas za sve vreme letnjeg raspusta, treba da citas i da zvizdis...:p:cool:
 
Poslednja izmena:
“Đavo ili Bog , ko će simbolima I zbunjujućoj Sudbini svega poklanjati samo jedno lice, a to ljudsko?To je sve bilo bezsmisleno tumaranje dok nisam srela vas.Ja to znam. Jednom ste mi se obratili,vi majstore,u snu,a našli ste me spavajući kao kamen na dnu vaše bezkrajne duše.Šaput vaših reči,Odjek po nebu crnom,me zamalo nije pocepao,zamalo nije probudio.Da, Filozofija cela je možda tu u toj rascepanosti i u buđenju,većnom buđenju posle većnog spavanja,ali to neću nikada saznati,rekli ste mi,jer su ljudi smrtnici,a oni koji idu i oni koji ostaju ipak zauvek izgubljeni bogovi. Rekli ste mi,da to prihvatam ipak kao nešto sveto.(...) A pre vaših reči je sve bilo bezsmisleno tumaranje. Ja to znam.A nije nije se ni radilo o toliko teškim glupostima, tumaranje i nije bilo tako bezmisleno...ponekad po koji Poljubac,po koji osmeh,dao je gorkim lažima slađi ukus,prirodniju pozu modelima prototipa lepih nagona.Znate,Mučile su me te laži,dok nisam srela vas. Osećala sam se kao Bunar,rupa u zemlji,ali nestvarna,kao fata morgana,negde u pustinji dok sam bila i voda,i putnik,kojim se sve to pričinjava,jer se nama istina i sve drugo ipak samo pričinjava.“
 
Moras da prihvatis cinjenicu da situacija u kojoj se nalazis nije situacija u kojoj mozes da pobedis,
nije cak ni situacija u kojoj mozes da izvuces nereseno, znaci sigurno gubis samo to treba da svedes na minimum. Nije ovo nista strasno, samo ako ga prihvatis kao zivotnu neminovnost.
Ali ne zato jer su ljudi takvi kakvi jesu, nego zato sto si ti takva kakva jesi.
Sama si napisala da tebi treba Sadrzaj, a ljudi su mahom, povrsni i suplji, tj. bez ikakvog sadrzaja.
Niti ti njima mozes ponuditi supljinu, niti oni tebi sadrzaj, zato kazem da prihvatis cinjenicu da svi oko
tebe nece biti srecni i nasmeseni.Logicno je da si samim tim i zatvorena pa mozda zbog toga mislis da nesto s tobom nije u redu.
Nista ti ne fali, samo sto nemas srece s cipelama.
Na isti nacin, kao sto je princ, cipelom trazio nogu svoje drage sto je pobegla u 5 do 12,
sa istom ljubavlju treba da nastavis da trazis cipele u kojima ce se tvoja stopala ovaplotiti.
A mozda su ti jednostavno, stopala OGROMNA
 
Samo da se osvrnem na naslov teme: Tehnike za izbegavanje verbalne agresije. One zaiste postoje i primenjive su. Koriste se da poboljšamo našu asertivnost.

Šta je potrebno uraditi? KAo prvo, jasno ukazati na ponašanja koje nam smeta, objasniti razloge zbog kojih nam to ponašanje smeta i jasno izraziti zahtev, odnosno predlog kako da se reši problem.
Svojom pasivnošću lako možeš upasti u zamnku pasivno- agresivnog posmatrača i praviti od sebe žrtvu.
A ljudi oko tebe funkcionišu po principu da se mnoge stvari podrazumevaju. Samo reci da nije tako i biće OK.
 
Poslednja izmena:
Cuveno ocekivanje da se vlasnik obliznje samostalne trgovinske radnje ljuti sto kod njega kupujes hleba....

:think:

Ја знам једног који се заиста љутио, ја нисам то очекивао, али сам доживео, дакле куповао сам код њега само хлеб, и понекад пиво, које није било ненормално скупље него у другим радњама (као већина других артикала у његовој радњи), и човек је показао нервозу ироничним коментарима на ту тему, дакле био је бар мало љут, иначе не би био нервозан. Што се мене тиче, ја нисам био љут на њега, нити увређен, али хлеб од тада купујем на другом месту. Мој динар вреди исто као и било који други и ако се њему не свиђа, нећу му га ни оставити. Кад боље размислим, човек се није љутио на оне којима је давао робу "на црту" и који су му дуговали (и не увек плаћали). Дакле, људи су понекад једноставно непрактични, и то до те мере да им је вредније 1000 имагинарних динара, него 27 стварних. Може се рећи да су до те мере заљубљени у властите идеје о томе како би нешто требало да буде (нпр. шта би други требали да ураде за њих), да нису у стању да цене оно што неко стварно уради. Тако је вероватно са колегом који није добио превоз до њему одговарајуће тачке. Када су у питању слике са летовања, то није усамљен пример, понекад тражимо од других потврду за оно у шта сами нисмо сигурни, па чак и онда кад то нема три-благе-везе са њима, и то увек делује агресивно. Мислим, онда када не делује смешно.

У сваком случају, "лудака" има, што би се рекло, "за извоз", и када нас то нервира и смара, на неки начин смо и сами криви, то је готово исто као када би нас нервирало сунце и снег и ветар и киша и зима и врућина и ваздух и вода и било шта друго што постоји изван наших моћи и контроле.

Највећи степен вештине у решавању оваквих "проблема" су достигли људи који умеју да кажу "Ко га/је ****!" и да после тога не размишљају даље на ту тему. Ову технику би требало да учимо у школи. ;)
 
Kakva skola druze, to se uci ispred seoske kafane ili prodavnice jos bolje...
Uzmes pivo i kao baraba sednes i samo sacekas naci ce se neko da udari sljokanje sa tobom. I pricu...

I ja sam prodavac, jos kod mene i mozgas dok i sta prodajes, pa opet ja mojim drugarima kazem samo vi setajte i kupite gde zelite, kao i svi ostali.
Uopste necu da opterecujem nijedno poznanstvo sa poslovnim odnosima..
Mada oni pod uticajem ostalih ipak imaju neka ocekivanja i strahove.

Ali , uvek ima ali...
Ako ti neko drugi proda robu, onda ti taj drugi i odrzava robu...To odmah kazem da ne bude da mi se uvaljuje skart kao tudja glavobolja, a to i ovako mrzim.

A za hleb se i meni desava, ali ja ne ebem zivu silu.Meni je taj hleb iako skuplji 5 din ipak sladji od ostalih na koje nailazim i uopste mi ne smeta sto me provokativno prodavci u toj prodavnici kad me vide , a nemaju hleba , odmah sa vrata kazu , nema hleba...

Ja sam testirao neke svoje metode, koje su donekle slicne tom ko ga ebe, ali nisu u sustini to...
To su vise zen metode.
I pale, iako u razlicitim oblicima , pale...
Ne pale jedino ako je povecana dinamika.
Onda moras nase moravske metode....ili uzicke cak.....

Mada ako ih opises nekom drugacijom konotacijom ona postaju ono sto je ovde vec receno kao metode za izbegavanje verbalne agresije i drugih nesporazuma..
 

Back
Top