Tamjan

Milena_9

Primećen član
Poruka
501
Kada se Isus rodio, mudraci koji su i prorekli njegov dolazak, podarise mu zlato, tamijan i mirtu.
Tamjan je ostao kao deo verskog rituala do dana danasnjeg.
Pripadnici drugih religija, posebno dalekoistocnih ga takodje koriste u svojim obredima.
Sta je tamjan, i zasto bas on?
 
Milena_9:
Kada se Isus rodio, mudraci koji su i prorekli njegov dolazak, podarise mu zlato, tamijan i mirtu.
Tamjan je ostao kao deo verskog rituala do dana danasnjeg.
Pripadnici drugih religija, posebno dalekoistocnih ga takodje koriste u svojim obredima.
Sta je tamjan, i zasto bas on?

mislim da je majcina dushica a i ako nije ima neka dezinf. svojstva, mislim
 
Anonymous:
Milena_9:
Kada se Isus rodio, mudraci koji su i prorekli njegov dolazak, podarise mu zlato, tamijan i mirtu.
Tamjan je ostao kao deo verskog rituala do dana danasnjeg.
Pripadnici drugih religija, posebno dalekoistocnih ga takodje koriste u svojim obredima.
Sta je tamjan, i zasto bas on?

mislim da je majcina dushica a i ako nije ima neka dezinf. svojstva, mislim
Koliko ja znam, tamjan se pravi od smole sa drveca uz dodatke raznih etericnih biljaka. Ima izrazito dezinfekciono svojstvo i iz tog razloga se preporucuje paliti tamjan i u vlastitom domu. To je sto se tice materijalne ravni...a u duhovnoj..jednako tako tera razne viruscice sa rogovima..Prema tome, palite tamjan...
 
Timijan ili tamjan (thymus vulgaris) je biljka srodna majcinoj dusici (thymus serpyllum). Zasto se koristi u religiozne svrhe?
Ne znam, ali znam da mi taj miris prija i deluje nekako blagotvorno na mene.
 
Meni njegov miris deluje smirujuce, prosto blazeno. Da li je to naucena reakcija ili ima zaista neke hemije u njemu ne znam.Moji deka i baka su ga palili svakodnevno kao sredstvo za neku vrstu duhovnog ociscenja i meni je blizak miris tog starog, "pravog " tamjana.
No u poslednje vreme se svuda moze kupiti, a pre svega u nasim pravoslavnim crkvama tamjan sa mirisom jasmina, ili neke druge miomirisne biljke . I tako se je zapitah da li je tamjan 'autenticna" tvorevina ili preradjevina.
E tek sad ste me vas dvojica zbunili / Gost i rdeki/.
:)
 
Milena_9:
Meni njegov miris deluje smirujuce, prosto blazeno. Da li je to naucena reakcija ili ima zaista neke hemije u njemu ne znam.Moji deka i baka su ga palili svakodnevno kao sredstvo za neku vrstu duhovnog ociscenja i meni je blizak miris tog starog, "pravog " tamjana.
No u poslednje vreme se svuda moze kupiti, a pre svega u nasim pravoslavnim crkvama tamjan sa mirisom jasmina, ili neke druge miomirisne biljke . I tako se je zapitah da li je tamjan 'autenticna" tvorevina ili preradjevina.
E tek sad ste me vas dvojica zbunili / Gost i rdeki/.
:)
Pravi se od smole sa drveca i razlikuje se po mirisu u zavisnosti od biljaka koje mu se dodaju i jeste autenticna tvorevina..
 
Milena_9:
Kada se Isus rodio, mudraci koji su i prorekli njegov dolazak, podarise mu zlato, tamijan i mirtu.
Tamjan je ostao kao deo verskog rituala do dana danasnjeg.
Pripadnici drugih religija, posebno dalekoistocnih ga takodje koriste u svojim obredima.
Sta je tamjan, i zasto bas on?

Upotreba tamjana u verske svrhe nema puno veze sa darovima koja su Sveta Tri Kralja polozila pred tek rodjenog Gospoda. Upotreba tamjana u verskim obredima mnogo je starija od samog hriscanstva. Prehriscanski paganski kultovi sirom Carstva (a i daleko od njegovih granica) redovno su mirisnim tamjanom kadili oltare, svete kipove po hramovima, kao i svoje domove. U tu svrhu su se koristile pikside od kamena i slonovace ukrasene mitoloskim i svetim prikazima. U svim religijama (bas kao i u hriscanstvu) njegov miris je terao zle sile i delovao blagotvorno na vernike.
 

Back
Top