Tamerlan

Pa to je i najlogicnije i najrealnije do sad sto sam cuo ... Sa sve tom napaljenoscu u borbi tipicnom za Balkan i nepromisljenocu ....

Pozdrav rode moj; znas sta povodom ovoga svega sto sam naveo ovde treba covek biti iskren pa reci ja stvarno neznam sta se tu zbilo jer nisam bio tamo :) nego gledajuci kroz ne tako daleku istoriju uvek nailazimo na nepromisljenost,tvrdoglavost,i dosta drugih mana i vrlina koje su kostale Srpskih zivota,samo jedno mogu reci da u vecini slucajeva (ako tako mogu da se izrazim) verujem orginalnom dokumentu kao npr.Fojnicki grbovnik to je grbovnik koji je pisan 1340.g. i tu su sva staro-grbna znamenja,ALI??? ovaj sadanjsi grbovnik je prepravljan u 16-17 veku i pisan je staro-latinskim pismom a ne staro-Srbskim pismom. verujem da je Dusanov zakonik orginal,Hecanska Hrisovulja koja je pisana 1327-1330.g.od strane tj licno Kralj Stefan(Uros III) decanski e takvim dokumentima verujem. ajd uzdravlje :)
 
Vuk Branković , po meni, nije bio izdajnik. Pored toga što se dobro pokazao u boju, on je povukao vojsku kada je video da turci preovladavaju i da postoji opasnost da pobiju sve Srbe. Ko će onda kasnije braniti Srbiju. Kasnije su ga ubili Turci pri snažnom otporu, jedan od poslednjih otpora pri padu Srbije.Evo i nešto o Redu Zmaja.Тајни витешки ред змаја Св. Ђорђа, основао је српски витез Милош Обилић. На његовом штиту било је представљено Сунце са дванест крака, због чега је витешки ред, заједно са Милошем, чинило дванест витезова. Као знак распознавања витезови овог реда носили су фигуру змаја на кациги. Циљ овог витешког реда било је убиство турског султана Мурата I.

15. јуна 1389. год., током Боја на Косову, Милош се запутио према турском логору, под изговором да жели да пребегне Турцима. Заробљен је и изведен пред турског султана. Искористивши тренутак непажње султанове пратње, Милош је извадио скривени бодеж и усмртио султана Мурата. Милош је, заједно са осталим српским заробљеницима погубљен по наређењу Муратовог сина Бајазита I.

Једини од дванест витезова реда који је преживео Бој на Косову, постао је учитељ српског принца - деспота Стефана Лазаревића. Стефан је био син и наследник српског кнеза Лазара који је погинуо у Боју на Косову. Млади принц је био први српски витез који се угледао на витешку традицију великих европских краљевина. Као мађарски вазал и витез посебног реда, деспот Стефан Лазаревић је био први члан Витешког реда змаја који је мађарски краљ Сигисмунд успоставио 1408. год.
13. децембра 1408. год. објављена је повеља реда у којој је назначено да је основни задатак реда одбрана крста од непријатеља, нарочито од Турака. Међу 24 витеза који су учествовали у оснивању реда 1408. год. налазили су се:
Жигмунд Луксембуршки, краљ Мађарске
Стефан Лазаревић од Србије
Краљ Алфонсо од Арагона и Напуља
Краљ Ладислав II од Пољске
Велики принц Витовт од Литваније
Војвода Ернст од Аустрије
Кристофер III, Војвода од Баварије и краљ Данске
Томас Маубреј, војвода од Норфолка (после 1439.)
Влад Цепеш, војвода Влашке (после 1431. године)
Филип Мађарин односно Пипо од Озоре, италијански племић и мађарски великаш
За симбол реда изабран је змај са репом обавијеним око врата. На лећима змаја, од врата па све до репа, налазио се црвени крст Светог Ђорђа, док је читав симбол био на сребрној позадини. Змај је представљао звер из Књиге откровења док је црвени крст симболизовао победу Христа над злим силама. Од чланова реда очекивало се да стално носе симбол, најчешће у облику медаљона око врата и често су сахрањивани са њим.

Представници Универзитета у Букурешту сматрају да је оригинални назив повеље о оснивању реда, 'O Quam Misericors est Deus, Pius et Justus' највероватније био део амблема.
1431. год. Сигисмунд је донео одлуку да прошири ред. Да би то учинио, позвао је велики број тадашњих политички утицајних личности и војно корисних вазала да постану чланови витешког реда Змаја. Међу значајним личностима којима је указана ова част био је и Влад II Дракул, отац Влада Цепеша, који је био задужен за одбрану дела границе тј. пролаза од Трансилваније ка Влашкој. (Надимак „Дракул“ додељен му је када је постао члан витешког реда змаја).

Увођење нових чланова у ред Змаја довело је до стварања различитих класа унутар самог реда. Свака класа имала је малу варијацију у симболу реда иако је фигура змаја још увек била доминантна. Најчешће промене обухватале су употребу натписао као што су "O quam misericors est Deus" ("Ох, како је Бог милостив") и "Justus et paciens" ("Праведно и мирољубиво"). Витешки ред змаја је имао веома снажан утицај све до Сигисмундове смрти 1437. год. Међутим, без снажног заштитника, ред је убрзо изгубио на значају и престижу.
Иако је симбол реда присвојен од стране многобројних племићих породица у Европи, до данас је очувано мало историјских артефаката реда. Копија повеље о оснивању реда из 1707. год. која се чува у универзитету у Букурешту, представља најстарији сачувани историјски артефакт реда.

"Империјални и краљевски суд и ред змаја", представља недавно незванично обновљени ред Змаја. Иако се не сматра витешким редом, стекао је велики број следбеника. Један од његових најистакнутијих чланова је Мајкл Стјуарт од Олбанија, познатији под титулом „Принц Мајкл од Олбанија“ коју је сам себи наденуо. Олбани тврди да је директан потомак Чарсла Едварда Стјуарта, последњег представника краљевске куће Стјуарта.
Što se tiče Kosovskog boja, turci su ekonomski bolje stojali od Srbije koja nije mogla da se oporavi, zbog toga Turci odnose pobedu. Sam boj je bio nerešen.
 
Pozdrav rode moj; znas sta povodom ovoga svega sto sam naveo ovde treba covek biti iskren pa reci ja stvarno neznam sta se tu zbilo jer nisam bio tamo :) nego gledajuci kroz ne tako daleku istoriju uvek nailazimo na nepromisljenost,tvrdoglavost,i dosta drugih mana i vrlina koje su kostale Srpskih zivota,samo jedno mogu reci da u vecini slucajeva (ako tako mogu da se izrazim) verujem orginalnom dokumentu kao npr.Fojnicki grbovnik to je grbovnik koji je pisan 1340.g. i tu su sva staro-grbna znamenja,ALI??? ovaj sadanjsi grbovnik je prepravljan u 16-17 veku i pisan je staro-latinskim pismom a ne staro-Srbskim pismom. verujem da je Dusanov zakonik orginal,Hecanska Hrisovulja koja je pisana 1327-1330.g.od strane tj licno Kralj Stefan(Uros III) decanski e takvim dokumentima verujem. ajd uzdravlje :)

Pa da i kad razmislis kako stvarno idu te masovne tuce ova slika najvise pasuje i najvise lici mentalitetu stvarno ... Nije se mnogo toga promenilo do sad . Ovih (Turaka) je bilo vise nekoliko puta , ali nasi su krenuli da dobijaju i u zanosu i verovatno i odusevljenju sto su potrsili tolku silu jurnuli i knez ostane odvojen od ostatka , neleteo kako ne treba i cao ...
 
@Коркањ: Хвала од срца на честиткама, честитам и ја унапред и теби и твојима Божић!

Али само да напоменем, сутра није Божић само католицима на Балкану, него и свим православнима на Балкану осим Срба. Балкан је већински православан (ми католици смо тек трећи по бројности и нема нас ни 5 милиона) а сутра скоро 40 милиона православаца на Балкану такође слави Божић. Тако да је на Балкану сутра ипак (већински) православни Божић и 6-струко више људи ће га обележити по православним обичајима и по православним црквама.
 
@Коркањ: Хвала од срца на честиткама, честитам и ја унапред и теби и твојима Божић!

Али само да напоменем, сутра није Божић само католицима на Балкану, него и свим православнима на Балкану осим Срба. Балкан је већински православан (ми католици смо тек трећи по бројности и нема нас ни 5 милиона) а сутра скоро 40 милиона православаца на Балкану такође слави Божић. Тако да је на Балкану сутра ипак (већински) православни Божић и 6-струко више људи ће га обележити по православним обичајима и по православним црквама.

ti si Srbin katolik ??Srecni praznici .
 
Ma kakve turke bre:) .....
Kao sto rekoh Dobrivoje i brat mu ucestvuju u bitci kod Nikopolja 25-sep-1396 i u bitci kod Angore 28-jul-1402 gde Dobrivoja zarobljavaju Tamerlanovi tatari ali se izbavlja otkupom:)

Jel bio poturcen ili placenik NE:: ni jedno ni drugo bio je "SRBENDA"

....

da li bi mogao malo detaljnije da mi objasniš pojam "SRBENDA"?
ovako kako si ga ti definirao, to je izgleda Srbin koji ratuje za Turke (bilo kao vazal bilo kao najamnik)?

ako sam dobro razumio?
 
da li bi mogao malo detaljnije da mi objasniš pojam "SRBENDA"?
ovako kako si ga ti definirao, to je izgleda Srbin koji ratuje za Turke (bilo kao vazal bilo kao najamnik)?

ako sam dobro razumio?

Ma to Srbenda sam napisao sa razlogom,zato sto su ti moji preci ostali verni: Milutinu,Stefanu Decanskom,Lazaru, Stefanu Lazarevicu,Djuradju,itd u tom smislu sam rekao Srbenda.Svi znamo sta je bilo u Angori Nikopolju,samo sam hteo da kazem da nije bio placenik nego je sluzio bilo koji da je kralj bio i uvek su dobijali nesto za uzvrat zbog zasluga u bitkama.A to sto su nasi Srbi ratovali protiv hriscana u gore navedenim mestima,pa naravno da su ratovli a niko se od vas koji pitate (jel bio placenik,jel ratovao zajedno sa turcima), i Stefan Lazarevic je bio Srbin ali je ratovao rame uz rame sa turcima protiv katolicke evrope.(razlod tome je zasto su ratovali rame uz rame sa turcima je ovaj:knez Lazar kada je cuo da se gomila turska vojska oko Kosova izasao je jedan dan da se sam uveri jer nije verovao nasoj izvidnici i spijunima,ne da on njima nije mogao da veruje kao pojedincima NE nego nije mogao pa poveruje da neko ima toliku vojsku pod rukom,nakon par dana kada se i sam uverio koliko je satora i konja na kosovu odmah je poslao svoje izaslanike u Austriju da ih pita za pomoc,medjutim Austrija odbija da pomogne,e tu je Stefan Lazarevic vratio toj hriscanskoj evropi udruzenjem sa turcima protiv hriscanske evrope(katolika)
Ma da je i Lazar bio pametan pa da se dogovorio sa turcima ok dokle idete ja vas pustam kroz Srbiju ali necu da ratujem ni na strani turskoj ni katolickoj evo vam pa se koljte ko vas j.ebe ali NE e to je ono sto SRBIN ima a niko drugi nema mi,mi i samo mi, imamo srce,volju,hrabrost,pa i ponekad i dobrog vodzu ali pameti nemamo nikako,nismo nikada ni bili ljigavi i premundureni(sto bi moj pokojni djed rekao) nego smo bili i ostali SIROVI i GLUPI,ajd uzdravlje:)
 
Poslednja izmena:
ja sam ga to isto pitao na pp al nije odgovorio...mozda se boji

Ma ne boji se pogledajte prijasnje njegove postove.Lepo je covek rekao da je pokatoliceni Srbin i to se on sam pokatolicio ako ne laze ili da nije mozda provokator.Pa sam ga ja napao ovo i ono, ma da vam budem iskren j.ebe se meni ko je ko, budi sta oces ali nemoj da pljujes na crkvu i na moju veru slavnu PRAVOSLAVNU :) isto tako ne volim da mi neko namece svoju veru, slusaj svakom je svoja vera najbolja zar ne??? ali isto tako svako zna sta je njegova vera kako je postala,funkcionisala i koristena u raznorazne svrhe a najmanje u dobrotvorne ajd uzdravlje:)
 
da li bi mogao malo detaljnije da mi objasniš pojam "SRBENDA"?
ovako kako si ga ti definirao, to je izgleda Srbin koji ratuje za Turke (bilo kao vazal bilo kao najamnik)?

ako sam dobro razumio?

ovako kako si ga ti definirao, to je izgleda Srbin koji ratuje za Turke (bilo kao vazal bilo kao najamnik)?
Pa sta se tu ne razume??? pa zar nije sva srpska despotovina u vreme Despota Stefana Lazarevica ratovala za turke samo da bi sacuvali Despotovinu Srbiju i da bi isti nas Stefan Lazarevic tj (Hrebeljanovic) najstariji sin Lazarev ratovao za turke tj zajedno sa Bajazitom, mladjim sinom Muratovim protiv svog rodjenog brata Vuka Lazarevica (Hrebeljanovica) i Vuka brankovica, a ista nasa kneginja Milica je dala svoju cer Oliveru Bajazitu za zenu samo da bi spasila svoje sinove Stefana,Vuka i Dobrivoja (ali Dobrivoje je nesto bio bolesljiv i kaze se da je umro jos kao dete nisam nasao pouzdani podatak za to) A Vuk Lazarevic (Hrebeljanovic) je zamrzeo svog brataStefana Lazarevica jer mu je majka Milica predala presto tj knezevinu,kraljevinu kako hoces, zato je i Vuk brat Stefanov ratovao protiv njega u nameri da ce ga ubiti i preuzeti presto.Nego da se vratim Oliveri,daju Oliveru Bajazitu za zenu ali Milica pre nego sto je dala Oliveru,vadi joj matericu u tajnosti da Bajazit ne zna, i Olivera nikada nije imala potomstvo

Eto rode moj sta sada tu nije jasno u vezi sa mojim pretkom Dobrivojem??? dali je bio placenik NE,dali je bio poturcen NE, dali je ratovao za Bajazita kao najamnik NE ,dali je ratovao sa u Stefanovoj Srpskoj vojsci protiv hriscana katolika DA ajd uzdravlje :)
 
Pa da i kad razmislis kako stvarno idu te masovne tuce ova slika najvise pasuje i najvise lici mentalitetu stvarno ... Nije se mnogo toga promenilo do sad . Ovih (Turaka) je bilo vise nekoliko puta , ali nasi su krenuli da dobijaju i u zanosu i verovatno i odusevljenju sto su potrsili tolku silu jurnuli i knez ostane odvojen od ostatka , neleteo kako ne treba i cao ...

Rode ima tu istorije na kamare, od 14do 17 veka boze pomozi a odate nikako sve je uvelicavanje laganje izmisljanje itd,samo eto covek treba samo da pogleda u nazad 100 godina da bi video iole i rezumeo Srpsku tj.NASU pamet uvek smo bili i ostali do dan danas jedna te ista sorta sa novijim vremenom ali starim greskama koje vucemo sa sobom kroz vekove i nikako da ih zbacimo sa sebe.Rekoh ti da smo :ponosni,ljuti,jaki,hrabri,isticajni,nepokolebljivi,glupi,silovni, a sa druge strane gledajuci nismo:ljigavi,dvosmisleni,slatkorecivi, NE, nismo!!! nego smo samo jako dobre duse,dobrog srca,danas ratujem sa tobom a sutra te cascavam znamo za oprostaj koji nas je kostao vise puta e tu je nasa greska i taj gen koji nosimo DOBRONAMERNI
Narode ja sam rodjen u hrvatskoj u Vukovaru ja sam prvo (Srbin pa Pravoslavac) prosao sam hrvatsku dobrim delom svu od istre do mog Srema :) a isto sam tako prosao i nasu SRBIJU :):):) i ne da ja sada nesto k.enjam NE nigde nisam bio bolje pocascen i primnjen nego u SRBIJI ni u hrvatskoj ni makedoniji ma nigde kao sto je u Srbiji i u Bosni a to Bosni nije pitanje jel muslimanski deo ili Srpski tu te narod prihvati obe rucke. ajd uzdravlje:)
 
Ma ne boji se pogledajte prijasnje njegove postove.Lepo je covek rekao da je pokatoliceni Srbin i to se on sam pokatolicio ako ne laze ili da nije mozda provokator.Pa sam ga ja napao ovo i ono, ma da vam budem iskren j.ebe se meni ko je ko, budi sta oces ali nemoj da pljujes na crkvu i na moju veru slavnu PRAVOSLAVNU :) isto tako ne volim da mi neko namece svoju veru, slusaj svakom je svoja vera najbolja zar ne??? ali isto tako svako zna sta je njegova vera kako je postala,funkcionisala i koristena u raznorazne svrhe a najmanje u dobrotvorne ajd uzdravlje:)

nisam naletio na tu diskusiju,zato me i zanima,a od njega ni avaza

nije bitno koje je vjere,bitno je da je harauvat :)
 
Како се ова тема претворила у дискусију о мени, а да ја то тек сад приметим? А сваки дан свратим на форум бар 2-3 пута. :eek:
 

Back
Top