Sve sto je potrebno da znate o stock fotografiji (pitanja problemi saveti)

moze li mi neko reci, za SS jel svih 10 slika moraju da budu najmanje 4MB ili svaka po 4MB, ja kolko sam shvatio kaze za sve slike min 4MB, al reko da provjerim prvo....


Minimum 4 megapiksela svaka znaci negde oko 2500 piksela duzina i 1900 piksela sirina slike, jpg format. I da ne budu vece od 5 megabajta svaka.

Mozda ce ti traziti pasos da uploadujes kad budu trebali da ti plate.
 
Veliki pozdrav svima!!!
Pocetnik sam u svemu ovome i imam jedan problem.
Vec sam izlozila svoje fotografije na nekim sajtovima, ali me iStockphoto izludjuje sa nekim testom za prvu postavku.
Mucim se vec danima da odgovorim ispravno na sva pitanja, ali ne ide.
Nisam bas vesta sa Engleskim jezikom pa je to problem.
Postavicu pitanja ovde, pa...ako bi neko bio ljubazan da mi pomogne bila bih mu zahvalna.


1. All recognizable faces require a model release, including crowds:
True
False


2. Logos are acceptable in wide angle photographs:
True
False


3. Identifiable design marks, such as the 3 stripes for Adidas or the Nike swoosh, are allowed if the name is removed:
True
False


4. Landmark buildings such as the Sydney Opera House or Empire State Building require a property release to be used as royalty-free stock:
True
False


5. A model release is required for a self portrait:
True
False


6. The photographer can witness their own Model/Property Release:
True
False


7. A simple snapshot is acceptable; iStock does not require quality in composition:
True
False


8. It is acceptable to protest a rejection in the iStock forums:
True
False


9. It is acceptable to copy the composition of another photographer’s work
True
False


10. Photographs should be upsampled or interpolated to the maximum XXL size:
True
False
 
Veliki pozdrav svima!!!
Pocetnik sam u svemu ovome i imam jedan problem.
Vec sam izlozila svoje fotografije na nekim sajtovima, ali me iStockphoto izludjuje sa nekim testom za prvu postavku.
Mucim se vec danima da odgovorim ispravno na sva pitanja, ali ne ide.
Nisam bas vesta sa Engleskim jezikom pa je to problem.
Postavicu pitanja ovde, pa...ako bi neko bio ljubazan da mi pomogne bila bih mu zahvalna.


1. All recognizable faces require a model release, including crowds:
True
False


2. Logos are acceptable in wide angle photographs:
True
False


3. Identifiable design marks, such as the 3 stripes for Adidas or the Nike swoosh, are allowed if the name is removed:
True
False


4. Landmark buildings such as the Sydney Opera House or Empire State Building require a property release to be used as royalty-free stock:
True
False


5. A model release is required for a self portrait:
True
False


6. The photographer can witness their own Model/Property Release:
True
False


7. A simple snapshot is acceptable; iStock does not require quality in composition:
True
False


8. It is acceptable to protest a rejection in the iStock forums:
True
False


9. It is acceptable to copy the composition of another photographer’s work
True
False


10. Photographs should be upsampled or interpolated to the maximum XXL size:
True
False

Tek ces se muciti sa IStockom, test je najlaksi, treba da ti prihvate tri pocetne fotografije. Meni su posle dva meseca i tri pokusaja prihvatili dve ilustracije i sada radim na trecoj.

A poenta testa i jeste da nesto naucis tako da bi bilo dobro da sve procitas i razumes ali ako ti je Engleski slab, preporucujem da iscitas celu ovu temu na forumu jer ces dosta toga saznati. Ne bavim se fotografijom vec ilustracijama tako da ne mogu da tvrdim da znam odgovore na sva ova pitanja, a ponavljam, najbolje za tebe bi bilo da ih ti sama znas i da odgovoris. Ja ti mogu samo prevesti ova pitanja i reci neke moje odgovore ali NE MOGU da garantujem da su sto posto tacni. Mozda ce ti bolje pomoci ljudi koji se bave fotografijama.



1. Sva prepoznatljiva lica na fotkama zahtevaju da se napise "model release" (to je dokument koji skidas sa sajta i koga moraju da potpisu ljudi cije lice se vidi na fotkama i onda to saljes s fotkama), cak i grupe ljudi?

Mislim da je odgovor ne jer grupe ljudi idu u kategoriju koja se zove editorial.

2. ovo ne kapiram

3. prepoznatljivi dizajni kao sto su linije na logoima Adidas i Najk su dozvoljene da se vide ako su nazivi izbrisani?

nisam sigurna, mislim da je odgovor da

4.zgrade kao sto je npr. Sidnejska opera zahtevaju da se uz njih posalje tzv. "property release"? (to je dokument koji prilazes uz sliku i u kom verovatno napises naziv neke zgrade ili ustanove u kojoj je fotografisano ukoliko je zgrada prepoznatljiva)

mislim da je odgovor da

5. "model release" je potreban za auto portret?

da

6. ne kapiram ali mi se cini da je odgovor ne :)

7. jedonstavna "snapshot" fotografija je dopustena, IStock ne zahteva kvalitet?

Netacno, naravno

8. prihvatljivo je zaliti se na forumu o neprihvatanju fotki?

netacno

9. prihvatljivo je kopirati kompoziciju drugog fotografa?

netacno

10. fotografije mogu da se povecavaju do maksimalne XXL velicine?

pretpostavljam da ne smeju

Toliko od mene. Srecno!
 

Back
Top