Sve manje studenata na državnim fakultetima

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
334.407
192737_microsoftteams-image-2023-08-30t085945533_iff.jpg


Iz godine u godinu smanjuje se broj brucoša na Univerzitetu u Beogradu, ali i drugim državnim univerzitetima u Srbiji. Ove godine fakulteti u sastavu najstarijeg univerziteta u Srbiji upisali su 12.358 studenata na prvu godinu, dok je ostalo nepopunjeno 2.875 mesta, od toga oko 1.360 budžetskih. Ukoliko se nastavi ovakav trend, pojedini fakulteti u Beogradu ostaće prazni.

Prošle godine na najstarijem univerzitetu u Srbiji ostalo je nepopunjeno 2.185 mesta, dok je u akademskoj 2021/22 godini ostalo slobodno 1.980 mesta.
Analiza upisa je pokazala da su samo četiri fakulteta (FON, ETF, Arhitektonski i Fakultet bezbednosti) uspeli da popune sva mesta u prvom upisnom roku. Budžetsku kvotu popunilo je njih sedam (Fakultet političkih nauka, Ekonomski, Pravni, Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja, Farmaceutski, Stomatološki i Fakultet veterinarske medicine).

Interesantno je da se broj brucoša svake godine smanjuje na državnim fakultetima, a sa druge strane povećava se broj akademaca na privatnim fakultetima.

Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku 2015. godine na državne fakultete u Srbiji upisalo se 31.757 brucoša, a na privatne 5.943. Prošle godine na državne fakultete upisalo se 28.372 brucoša, dok je na privatnim indekse dobilo 9.055 brucoša. To znači da su državni fakulteti prošle godine upisali 3.385 akademaca manje nego 2015. godine, a da su privatni upisali 3.112 više nego 2015. godine.

link
 
  • Neće da uče, hoće što lakše da prođu
  • Interesantni su samo oni fakulteti za koje ima posla (vojska, policija, IT), ili prolaze u inostranstvu

Po zadnjem popisu, Srbija ima bezmalo 1 milion fakultetski obrazovanih ljudi, i to na manje od 7 miliona stanovnika. Možda su deca i roditelji shvatili da ima previše poglavica a malo indijanaca. Kao što sam pisao u skorašnjoj temi, više se isplati da budeš neki majstor
 
Za frizersku školu, koja je nekad bila zanatska, sada dete mora biti Vukovac da bi se upisalo, ako uspe da uđe na rang listu.
Šta može da radi sa PMF, da bude profesor i da ga klinci gađaju kredama, a roditelji jure da ga mlate? Svi koju su stekli dipl
titulu a priznata je odoše tamo gde mogu da napreduju. Trebalo je da obavim manju operaciju prošle godine ali sam odložila,
u međuvremenu moj doktor ode u Sloveniju, ostade u bolnici samo jedan koji može da me operiše pa ako ne požurim i on će
da ode. Šta kad svi odu? Ima da umiru ljudi od slepog creva kao pre dvesta godina. A tako je u svim sferama.
 
Studenti iz provincije ako nisu na budzetu imaju ogromne troskove koji njihovi roditelji ne mogu da pokriju jer osim visoke skolarine treba platiti i stan uz koji idu i ostali troskovi.
Divljanje sa cenama stanova prosle godine je moglo da natera neke da razmisle o odlasku u drugu drzavu ili da upisu privatne IT kurseve koji im daju vecu sansu za posao i vecu zaradu.
 
E da, drug je završio fakultet, dok mnogi od nas iz drustva vukljaju po jedan ili vise ispita do kraja fakulteta...
I sad je taj sa diplomom odlčio i postao moler, pravi fasade itd.

Fakultet se najteze zavrsava kada ostane samo jedan ili dva ispita do kraja, narocito ako se vuku duze vreme. Izgubi se volja za ucenjem i diplomiranjem a neki nadju i posao ili im se dosta izmeni zivotna situacija.
 
Pogledajte prilog 1475929

Iz godine u godinu smanjuje se broj brucoša na Univerzitetu u Beogradu, ali i drugim državnim univerzitetima u Srbiji. Ove godine fakulteti u sastavu najstarijeg univerziteta u Srbiji upisali su 12.358 studenata na prvu godinu, dok je ostalo nepopunjeno 2.875 mesta, od toga oko 1.360 budžetskih. Ukoliko se nastavi ovakav trend, pojedini fakulteti u Beogradu ostaće prazni.

Prošle godine na najstarijem univerzitetu u Srbiji ostalo je nepopunjeno 2.185 mesta, dok je u akademskoj 2021/22 godini ostalo slobodno 1.980 mesta.
Analiza upisa je pokazala da su samo četiri fakulteta (FON, ETF, Arhitektonski i Fakultet bezbednosti) uspeli da popune sva mesta u prvom upisnom roku. Budžetsku kvotu popunilo je njih sedam (Fakultet političkih nauka, Ekonomski, Pravni, Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja, Farmaceutski, Stomatološki i Fakultet veterinarske medicine).

Interesantno je da se broj brucoša svake godine smanjuje na državnim fakultetima, a sa druge strane povećava se broj akademaca na privatnim fakultetima.

Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku 2015. godine na državne fakultete u Srbiji upisalo se 31.757 brucoša, a na privatne 5.943. Prošle godine na državne fakultete upisalo se 28.372 brucoša, dok je na privatnim indekse dobilo 9.055 brucoša. To znači da su državni fakulteti prošle godine upisali 3.385 akademaca manje nego 2015. godine, a da su privatni upisali 3.112 više nego 2015. godine.

link

Nema vise Crnogoraca :kafa:
 
Obrazovanje se seli tamo gde ima para dok se primalo preko veze na posao lako se završavali državni fakulteti, košta te mnogo manje nego privatni, više se ceni i u Srbiji i napolju, i naravno uskačeš u "elitu" koja plaća da bi zaradjivala i bolje živela...Kvalitet studiranja ne zavisi od fakulteta nego od studenta...niko mu neće zabraniti da pita šta ga interesuje i ne mora da pita svog profesora bolje asistenta koji nešto i zna, ovi koji su profesori iz vremena kriminala, naravno da nemaju pojma...
 
Poenta je da deca hoće što pre da se osamostale, to naročito važi za decu iz unutrašnjosti koja su borbenija i više im znači škola, ali i pare....Dakle, sve više se traže robovi, pa je sve jedno da li su sa skolom ili rade i slobodni su da menjaju mesto. Kad je već rob onda ga zanima koliko zaradjuje. Ovo smanjenje upisanih znači mnogo, recimo istina je da je manje crnogoraca koji odlaze na strane fakultete, manje je i žena, jer više nemaju potrebe da se dokazuju diplomom, kad je za iste pare bolje staviti prve godine sise, druge usne i promeniti bradu i sedeti u dolini sponzoruša nego studentskim parkom... i realno je bolje. Što bi razmišljala o politici ko studentkinje?
 
Realno i kakvo znanje i perspektivu nude, osim te sacice nabrojanih koji ispune kvotu ostali imaju zastarelo gradivo, profesore koji se izivljavaju i ogroman nedostatak prakse.
Eво даћу ти један пример - постоји јако много правних факултета у Србији.
Приватних, наравно.
Не мислим на државне.
Адвокатска комора, знаш коме дозвољава упис ? Само и искључиво студентима државног правног факултета.
Правни факултет у Београду, признаје само 2 (два) приватна правна факултета, тј. један из Србије и други из републике Српске.
Остали могу да се сликају ако хоће на мастер студије правног факултета у Београду.
Дакле држава је преварила људе, дозволила да се отвори мноштво факултета, а барем са правничким и нема много користи. Барем са већином.
Што се приватних факултета тиче, ко хоће да научи, научи ће и приватно и државно.
Ко никада није студирао, он може да се жали да су државни факултети лоши и застарели, или коме је било тешко да студира државни факултет јер нпр не може да се студира онлајн, тешко је итд, такви уписују приватно. Не кажем да су лоши људи или да не добију знање, само да се приватни лакше и брже завршава.
Знање по завршеном је нека друга прича.

Opametili se, meni dvesta puta došlo da ga napustim ne zbog toga što mi loše ide, nego što mi muka da me na državnom maltretiraju Vucicevi poltroni sa kupljenim diplomama, a sve ih je vise i vise
Gadi mi se obrazovni sistem u ovoj zemlji i ko sve upisuje i ko sve zavrsava
То је било пре него је уведен болоњски систем, сада је баш ретко да има професора који обарају без разлога у недоглед.
Пре него је уведена болоња за један испитни рок 100 људи упише, положи двоје. Али студирање је било јефтино. Сада је државни факултет лакши него што је био, јер је свима битна проходност.
 
Eво даћу ти један пример - постоји јако много правних факултета у Србији.
Приватних, наравно.
Не мислим на државне.
Адвокатска комора, знаш коме дозвољава упис ? Само и искључиво студентима државног правног факултета.
Правни факултет у Београду, признаје само 2 (два) приватна правна факултета, тј. један из Србије и други из републике Српске.
Остали могу да се сликају ако хоће на мастер студије правног факултета у Београду.
Дакле држава је преварила људе, дозволила да се отвори мноштво факултета, а барем са правничким и нема много користи. Барем са већином.
Што се приватних факултета тиче, ко хоће да научи, научи ће и приватно и државно.
Ко никада није студирао, он може да се жали да су државни факултети лоши и застарели, или коме је било тешко да студира државни факултет јер нпр не може да се студира онлајн, тешко је итд, такви уписују приватно. Не кажем да су лоши људи или да не добију знање, само да се приватни лакше и брже завршава.
Знање по завршеном је нека друга прича.


То је било пре него је уведен болоњски систем, сада је баш ретко да има професора који обарају без разлога у недоглед.
Пре него је уведена болоња за један испитни рок 100 људи упише, положи двоје. Али студирање је било јефтино. Сада је државни факултет лакши него што је био, јер је свима битна проходност.
Bolonja je sranje, dosta je lakši, e sad u tome ima i dobro i loše
Ovako dosta toga mogu preko kolokvijuma i mogu da radim. Ja sam evo na drugoj godini i od početka radim, to je dobro jer sama sebi sve plaćam, ali mnogo je više onog lošeg, najgore je kad vidim ko je sve u ovoj državi profesor, asistent, sve ih je više sa privatnim fakultetima što je tužno!
 
Bolonja je sranje, dosta je lakši, e sad u tome ima i dobro i loše
Ovako dosta toga mogu preko kolokvijuma i mogu da radim.
Није сваки испит уређен преко колоквијума. Волели ми болоњу или не, тако нам је како нам је, болоња је различито имплементирана на различитим факултетима.
 
Realno i kakvo znanje i perspektivu nude, osim te sacice nabrojanih koji ispune kvotu ostali imaju zastarelo gradivo, profesore koji se izivljavaju i ogroman nedostatak prakse.

Baš sam sad gledao kurs Mašinskog učenja na matematičkom fakultetu u BG. I dalje je to vrhunski odrađeno , mada su čini mi se zahtevi skromniji nego pre 20-tak godina kada sam studirao(ispitni zadaci su im prelaki). ETF isto.
 
Није сваки испит уређен преко колоквијума. Волели ми болоњу или не, тако нам је како нам је, болоња је различито имплементирана на различитим факултетима.
Nisam ni rekla da je svaki, ali pre toga nije bilo i naravno da je samim tim i bilo teže. Predavanja su bila obavezna, sada ne
 
Nisam ni rekla da je svaki, ali pre toga nije bilo i naravno da je samim tim i bilo teže. Predavanja su bila obavezna, sada ne
За редовне студенте су обавезна. Философски факултет је раније избацивао и листу студената којима је забрањено полагање у јуну, предпостављам да је због изостанка са предавања.
Што се колоквијума тиче, премало испита се полаже тако. Обично један по години, понегде и више али слабо.
 

Back
Top