Šuškanje papira

Koji Kindle nabaviti, koji je najbolji u odnosu cena kvalitet, ili "bolje "receno" koji uredaj nabaviti , da li se na njema mogu slusati zvucne knjige?
Inace jos iz doba gramofonskih ploca sam voleo slusati tonske zapise, pogotovu kada je narator autor.
Nemam iskustva sa slicnim tehnickim uredajima e-knjige sam koristio samo na racunaru, laptopu.
Велики је фактор тип екрана с ког се чита... то је оно што прави сву разлику.... Ја сам ураво из неке техничке опседнутости e-ink екранима и механиком иза њих и набавио ово што имам... То је неки kindle Paperwhite 2. Писао сам горе, да се не понављам читао сам са ips, tft, lcd (...) екрана али e-ink је нешто сасвим другачије.
Сви ови панели који се користе на телефонима, таблетима, мониторима... имају иза себе један принцип рада... код e-ink екрана, је друга прича. Сама слова имају физичку карактерстику. Нису пројекција на стаклу већ физички обликовани тродимензионални елементи. Као оне дечије табле за цртање и писање магнетом, беле, са пољима као саћем, у којима се налази бели и црни прах... Исто то, само мало прецизније и финије. Због тога и има много вернији изглед штампаном тексту и не умара очи као остали екрани... а и већина футроа је преклопна тако да је оку и руци сасвим сродно књизи...
А зато што (углавном) немају позадинско светло, немају активан екран,. батерија им траје апсурдно дуго јес се користи само да промени стање екрана...
Ја сам својим више него задовољан и ко год га је видео одушевио се... чак и они који не читају кажу да им се свиђа...
 
Велики је фактор тип екрана с ког се чита... то је оно што прави сву разлику.... Ја сам ураво из неке техничке опседнутости e-ink екранима и механиком иза њих и набавио ово што имам... То је неки kindle Paperwhite 2. Писао сам горе, да се не понављам читао сам са ips, tft, lcd (...) екрана али e-ink је нешто сасвим другачије.
Сви ови панели који се користе на телефонима, таблетима, мониторима... имају иза себе један принцип рада... код e-ink екрана, је друга прича. Сама слова имају физичку карактерстику. Нису пројекција на стаклу већ физички обликовани тродимензионални елементи. Као оне дечије табле за цртање и писање магнетом, беле, са пољима као саћем, у којима се налази бели и црни прах... Исто то, само мало прецизније и финије. Због тога и има много вернији изглед штампаном тексту и не умара очи као остали екрани... а и већина футроа је преклопна тако да је оку и руци сасвим сродно књизи...
А зато што (углавном) немају позадинско светло, немају активан екран,. батерија им траје апсурдно дуго јес се користи само да промени стање екрана...
Ја сам својим више него задовољан и ко год га је видео одушевио се... чак и они који не читају кажу да им се свиђа...
ja sam bio kupio pa vratio jer je crno-beli ekran a ja volim da vidim svet u živopisnim bojama
 
Велики је фактор тип екрана с ког се чита... то је оно што прави сву разлику.... Ја сам ураво из неке техничке опседнутости e-ink екранима и механиком иза њих и набавио ово што имам... То је неки kindle Paperwhite 2. Писао сам горе, да се не понављам читао сам са ips, tft, lcd (...) екрана али e-ink је нешто сасвим другачије.
Сви ови панели који се користе на телефонима, таблетима, мониторима... имају иза себе један принцип рада... код e-ink екрана, је друга прича. Сама слова имају физичку карактерстику. Нису пројекција на стаклу већ физички обликовани тродимензионални елементи. Као оне дечије табле за цртање и писање магнетом, беле, са пољима као саћем, у којима се налази бели и црни прах... Исто то, само мало прецизније и финије. Због тога и има много вернији изглед штампаном тексту и не умара очи као остали екрани... а и већина футроа је преклопна тако да је оку и руци сасвим сродно књизи...
А зато што (углавном) немају позадинско светло, немају активан екран,. батерија им траје апсурдно дуго јес се користи само да промени стање екрана...
Ја сам својим више него задовољан и ко год га је видео одушевио се... чак и они који не читају кажу да им се свиђа...
Hvala, podataci koje ste mi izneli zajedno sa kolegom Mitom Komitom me je podstakao, moracu kupiti jedan, podatak o ekranu je bitan kako iz estetskih tako i zdravstvenih razloga, ocuvanje vida.
 
Volim miris knjige, ljubav def. pripada papiru, ali ( uvek negde glupo ali sreći kvari ), zbog vida lakše čitam elektronski,
pa sve više koristim tu opciju.
Papir je papir...nekad me uhvati nostalgija i za starim načinom pisanja i onda danima pišem u beležnicu, čisto da me želja mine.
Rukopis mi je i dalje nesnosno nečitak, no Ljubav je ljubav :)
Miris mastila i zvuk pera koje klizi po papiru, nezamenljivo...Kao i štampano izdanje knjige...
 
Prodaja štampanih knjiga još uvek značajno nadmašuje prodaju e-knjiga

Tržište i produkcija elektronskih knjiga u Srbiji i sličnim zemljama se nikada nije razvila kao što je to bio slučaj na zapadu, prvenstveno na engleskom govornom području. Razloga za to ima više. Pa, da vidimo kakva je tamo trenutna situacija u ratu između dva formata knjiga/e-knjiga i šta zapadni mediji kažu o tome:


Možda će vas iznenaditi, ali većina ljudi i dalje daje prednost staroj školi štampanja na papiru. Prema godišnjem izveštaju Udruženja američkih izdavača iz 2019., prošle godine u SAD-u izdavači knjiga (u svim formatima) su ostvarili prihod od skoro 26 milijardi dolara, od čega su štampane knjige donele 22,6 milijardi a e-knjige 2,04 milijarde dolara. Ove brojke uključuju knjige namenjene široj publici, udžbenike, kao i beletristiku. Prema izjavi Meryl Halls, generalne direktorke Udruženja knjižara u UK-u, dok su digitalni mediji potkopali druge produkcije kao što je dnevna štampa i muzička produkcija, ljudi još uvek žele da poseduju štampane knjige.

”Mislim da je preuveličana priča o e-knjigama nekako splasnula, prodaja se značajno smanjuje, mislim da su štampane knjige i dalje više privlačnije ljudima. Izdavači prave neverovatno raskošno opremljena izdanja, dizajn naslovnih stranica je predivan”, rekla je ona za CNBC televiziju.

Ljudi takođe vole da drugima pokazuju ono što čitaju, dodala je ona. ”Ljubitelji knjiga vole i da znaju šta su već pročitali, a i da to pokažu drugima. Pretpostavljam da se radi i o potrebi da knjigama ukrasite svoj dom, da napravite kolekciju, jer ljudi su po prirodi sakupljači (kolekcionari), zar ne, žele da imaju biblioteku i da ona nešto govori o njima.”

Prema Nielsen Book International-u, žanrovi koji se u štampanom formatu dobro prodaju su knjige o prirodi, kulinarstvu i dečje knjige, dok u e-formatu ljudi najviše vole da čitaju krimi literaturu, romantične romane i trilere.

Prošlo je više od jedne decenije od kako je Amazon lansirao Kindle, i prema Halls-u, postoji glad za informacijama ali takođe i želja da se izbegne ekran. ”Ljudi traže načine da izbegnu ekran, ali isto tako i tragaju za informacijama. Pribegavaju štampanom materijalu zbog mnogo kompleksnih razloga i mislim da je teže emotivno se vezati za nešto što čitaš, ako je to na e-čitaču.”

Dok se omladina 21. veka ponekad krivi za uništavanje industrije, čini se da zapravo mlađi ljudi popularizuju štampanje. Prema Nielsen-u, 63% prodatih štampanih knjiga u UK-u proda se mladima uzrasta ispod 44 godine, dok se 52% eknjiga proda starijima od 45 godina.

Slična situacija je i u SAD-u, gde je prema Pew Research-u, 75% ljudi uzrasta od 18 do 29 godina tvrdilo da je čitalo štampane knjige u 2017., što je iznad proseka koji iznosi 67%.
 
Volim samo stampane knjige. Jos davno sam dobila kindle, mislim da sam i 2 kom.
Ukljucila, procitala stranicu, dve i bacila u najdublji deo kuce. Iskreno i ne znam gde mi se nalaze.
Mada kod mene je isti clucaj i sa Ipad, pod, trnjckjl....
Imam, nikada nisam koristila.
Fizicki dodir papira, listanje, miris, celokupni dozivaljaj da se srodis sa tom knjigom. Potane deo tebe.
Umrljas, ostavis neku dlaku, pocepas, firkas ne moze se zameniti tim novim cudima.
 
Пробала сам да читам ове електронске, АЛИ, врло брзо сам престала...
ипак сам рођена прошлог века, те ништа није лепше док не замирише тинта и зашушка папир...
а машта узлети до највиших висина...
ако се мало ово што се зове цивилизација не успори, књиге ће ускоро постати раритет а и њихови конзумети....
 

Back
Top