Шумски вртићи - хит у свету

EkoloskiMed

Zainteresovan član
Poruka
136
У суштини баш ме брига што су хит у Европи. али многи овдашњи (мало)грађани прихвате неку добру ствар тек када та добра ствар стиже директно из света и Европе, а када неко одавде предложи сличну ствар прође као бос по трњу од опште вике и дреке: http://forum.krstarica.com/showthre...елама-!-Као-и-промајом-хладном-водом-и-слично

И пре него што сам сазнао за постојање оваквих вртића, било ми је логично да деца васпитавају у оваквом духу, потпуно сједињена са природом. Родитељски страхови, иако оправдани, најчешће су последица начина како су васпитавани родитељи од стране својих родитеља. Родитељи који су расли презаштићени још више ће презаштићавати своју децу, јер се васпитне навике преносе са генерације на генерацију. Страх од природе није природан него стечен, и врло често је без основа.
:ok:
http://bif.rs/2014/01/sumska-obdanista-novi-pristup-vaspitavanju-dece-gore-gore-cipelice-moje/

Šumska obdaništa, novi pristup vaspitavanju dece: Gore, gore cipelice moje
Kategorija B&F Plus | Autor Milan Lukić

Radikalni povratak prirodi kroz šumska obdaništa, u kojima je deci dozvoljeno da se bez nadzora vaspitača pentraju po drveću i igraju vatrom, proširio se poput požara širom zemlje. Da li će koncept „Waldkindergartena“ postati sledeći izvozni uspeh Nemačke?

Prohladno novembarsko jutro a pola tuceta dece sedi u krugu, pevajući pesmice i igrajući se. Prilično standardna slika vrtića kakvi postoje širom sveta, rekli biste. Ali, ova deca sede na trupcima u šumi, okupljena oko logorske vatre. Ovo nije obično obdanište, ovo je šumski vrtić – „Waldkindergarten“.

Svakog jutra, bez obzira na vreme, 21 dete pristiže u 'Die Kleine Pankgrafen' u Karov, grad severno od Berlina, u jedan od preko hiljadu i po „šumskih vrtića“ koliko ih trenutno ima širom Nemačke. Pokret se takođe širi i preko nemačkih granica, postavši popularan u većini kontinentalnih evropskih zemalja. Velika potražnja je i u Japanu i Južnoj Koreji a veliko interesovanje su nedavno pokazali i Amerikanci, Kanađani i Britanci.

obdaniste-u-sumi.jpg


Živa u termometru je na tački smrzavanja ali ovog ledenog jutra ujedaju i istočni vetrovi, koji čine da se hladnoća oseća kao da je još nekoliko stepeni hladnije. Ipak, rukovodilac vrtića Torsten Rajneke nasmeši se na izraženu zabrinutost reportera za dobro stanje dece. "Nije ovo ništa", kaže on. 'Kakvo god da je vreme' (Whatever the weather) nije samo izreka. Ostajemo napolju sve dok studen ne dostigne -28 stepeni Celzijusa. Deci nikada nije hladno. Ona i njihovi roditelji znaju kako da se oblače. Ona su ... kao mali luk – ufačlovana u višestruke slojeve tople odeće".

Ako se hladnoća već i spusti do ekstremno niskih temperatura, deca (a i nastavnik s njima) mogu potražiti predah u prenosivim logorskim šatorima (u kojima je takođe moguće naložiti logorsku vatru), ili u maloj drvenoj učionici - ipak, Rajneke insistira da deca provedu veći deo svog vremena na otvorenom, čak i onda kada sneg napada do visine od jednog metra.
Najslađi su zalogaji kaljavih prstića

Prošle zime je bilo toliko snega da su deca izgradila iglo - bez ičije inicijative sa strane, sasvim sama. Tek će se videti kako će biti ove sezone i da li će biti dovoljno snega za još jedan iglo, čija izgradnja decu veoma privlači i zabavlja. A nije ni nužno da četiri nastavnika, koliko ih ima u ovom „šumskom logoru“ sve vreme zabavljaju svu decu i drže im pažnju. S vremena na vreme deca su ostavljena bez nadzora i, čim plamen vatre počne da trne, četvorogodišnji Fin dodaje sveže cepanice na vatru. Ostala deca raspiruju vatru grančicama.

Kako nastavnici primećuju, deca ne pokazuju bilo kakve znake zabrinutosti. "Možda nemam toliku kontrolu niti ih mogu uvek videti ali znam gde se nalaze", kaže Rajneke. "Naše odsustvo im omogućava da bolje procene rizike. Ideja je da deca (neke stvari) uče sama, da uče jedna od drugih, kao i da uče iz sopstvenih iskustava i grešaka", objašnjava on. Ova filozofija se odnosi i na vatru.

Nihal Öz, još jedna među vaspitačima, podsetila se jednog mališe iz šumskog vrtića koji je dugo stajao neposredno uz vatru 'da bi video šta će se desiti'. "Došao je i rekao 'izgleda da mi noge nisu izgorele'. Tako smo svi posedali na tle, a ja sam im pričala o vatri, pokazujući im šta se dešava ako neke stvari ostanu izložene dejstvu plamena."Diskusije poput ove bliske su i neposredne, pa je na taj način svako dete u Waldkindergartenu u mogućnosti da „oseti“ ovakve lekcije i doživi ih. Malo je organizovanih aktivnosti u trenutku kada dođe vreme za užinu oko 11 časova, kada vaspitači donose sveže voće koje se seče ali i pojede direktno nad posudom – hvata se, naravno, dečjim ručicama spečenim od blata, ukaljanih tokom jutarnjeg lova na puževe, ili tokom izgradnje kućice na drvetu.

obdaniste.jpg


Nakon užine, neka deca pitaju vaspitače da li mogu da odu do magarčića iz logora, dok bi druga radije išla na penjanje. Nigde u vrtiću nema ugrađenih lestvica, jer, kako kaže Rajneke, "ovde je svako drvo za penjanje“. Deca se mogu uspentrati na bilo koje, kad god žele, penjući se onoliko koliko žele. Jedino je pravilo da im nastavnici mogu pomagati samo dok se spuštaju, ali ne i pri penjanju.

"Ovo ih čini daleko pažljivijima i opreznijima, jer moraju da steknu poverenje u sebe", kaže Oz. "Padaju s drveća jedino onda kada njihovi roditelji dođu ovde, jer tada pomisle: 'tata će biti tu da me spasi'. "

Ute Šulte – Osterman, predsednica nemačkog Saveza vrtića prirode i šuma (BVNW) kaže da, osim jedne slomljene noge, nije bilo ozbiljnih povreda tokom dvadesetogodišnje istorije te organizacije. "U našim je vrtićima daleko manje nesreća nego u redovnim vrtićima zatvorenog tipa, jer imamo manje a i mekše zidove i podove - lišće i blato", kaže ona.

Šulte - Osterman, koja je takođe trener na Univerzitetu primenjenih nauka u Kilu, kaže da život i boravak na otvorenom čeliči decu, smanjujući kod njih slučajeve prehlade i gripa. Epidemije vaški su takođe značajno smanjene, jer deca nisu ograničena na zatvoreni prostor. Postoji, međutim, daleko veći rizik od dobijanja Lajmske bolesti, usled ujeda krpelja koji se nalaze u prirodi.

Jedna studija iz žurnala za istraživačku dermatologiju je 2006. objavila otkriće da deca iz šumskih vrtića imaju 2,8 puta veće šanse za ujede krpelja, a četiri puta veće šanse da dobiju Lajmske bolest od dece u vrtićima zatvorenog tipa.
Sa vaspitačima od krvi i mesa

Šulte - Osterman kaže da nad svi ovim rizicima prevagu imaju mnogobrojne "sveopšte" mentalne i fizičke prednosti dečje igre pod vedrim nebom. "U deci koja su provela svoje najranije detinjstvo u šumskim vrtićima formira se mnogo dublje razumevanje sveta koji ih okružuje, a dokazano je i da često poseduju mnogo više samopouzdanja kada kasnije krenu u školu."

Ona kaže da su ovakve 'školigrice u prirodi' verovatno započele u eri hipika i emancipacije akademskih struja tj studenata – ovaj pokret je zapravo nastao u Danskoj 1950. godine, a prvi vrtići u Nemačkoj otvarani su tokom 1960-tih. Roditelji danas potiču sa svih nivoa društvene lestvice. U njih su uključena deca iz svih slojeva: od dece prodavaca u radnjama do radnika i lekara, medicinskih sestara pa su, čak, u vrtiću uživali i mladi naraštaji čiji roditelji sviraju u jednom nemačkom pank bendu. "Imamo više zahteva za prijem dece no što smo u stanju da ih primimo. Nikako da nađemo dovoljno mesta za sve njih iako se nova obdaništa neprestano otvaraju."

Uporedo s ovim nemačkim pokretom koji napreduje brzim tempom, Šulte - Osterman upravlja svoj pogled na ostatak sveta; ona je imala glavnu reč na inauguralnom 'Međunarodnom kongresu Waldkindergärten' u Berlinu. Na njega je pozvano više od 350 delegata, kako bi razmatralo načine za širenje ovakve filozofije obrazovanja najmlađih u što više zemalja sveta, posebno u SAD i Velikoj Britaniji koje su dosad najviše oklevale u prihvatanju otvorenih obdaništa.

Prvi američki vrtić ovakve vrste, Školica Majke Zemlje (Mother Earth School), otvorena je 2007. u Portlandu, Oregon. Postoji ih samo nekoliko u Velikoj Britaniji, uključujući jaslice na otvorenom 'Tajna bašta“ u Fajfu, Škotska, koji radi 49 nedelja u godini i ima četrdesetoro upisane dece.

Šulte - Osterman misli da bi opsednutost zdravsteno - bezbednosnim propisima u SAD i Velikoj Britaniji možda usporilo usvajanje ove ideje, premda ističe da su se šumska obdaništa pokazala veoma popularnim u Japanu, koji je takođe poznat po svojoj ekstremnoj birokratiji.

"Naš najveći uspeh je bio instalirati ovakve institucije u Japanu, gde je obrazovanje i te kako regulisano. Pomogli smo im da se ovakav metod predškolskog obrazovanja iz ruku vlasti vrati među ljude od krvi i mesa."

"Neki roditelji su zabrinuti da Japan postaje isuviše naglašeno haj-tek društvo, te da njihova deca, usled prejakog uticaja visoke tehnologije, nemaju vremena da komuniciraju sa prirodom. Zbog toga su veoma zavoleli koncept šumskih obdaništa,“ objašnjava Hiroe Kido, japanska studentkinja koja piše postdoktorsku tezu o pokretu šumskih obdaništa. U Japanu ih ima više od stotinu a njihov broj će se uskoro udvostručiti.


Preveo i priredio: Milan Lukić
 
Nisam procitao celokupan tekst, ali smatram da je neuctivo prikazivati vrtice u sumi (koji cine 0,00000000001% sveukupnog broja vrtica), a onda nas ubedjivati kako je to ono pravo za nasu decu.
Razumem necije odusevljenje, ali to ne znaci i da je autor u pravu.
Takodje, drzim se i one stare izreke "ne govorim o vocu koje nisam probao", a cak i da sam probao ovako nesto za druge ljude je to pojam iz snova.
 
Cak mislim da se radi o drzavnom vrticu - bilo je vec spomena o ovome na DiP u okviru neke druge teme i nije rec bila o Nemackoj, vec Svedskoj. U svakom slucaju podrzavam. A ne da pravimo decu debile "jao nemoj uboces se, opecices se, jao pa to je ostroooooooooooo" sa sve pratoecom cikom, vriskom i gestikulacijom roditelja.

Da se razumemo nisam za to da dete treba da sprzi prste ili odsece saku da bi znalo da se cuva od vatre ili ostrih predmeta, ali ucenje putem iskustva je najbolji tip ucenja i to je trajni vid ucenja.
 
Nisam procitao celokupan tekst, ali smatram da je neuctivo prikazivati vrtice u sumi (koji cine 0,00000000001% sveukupnog broja vrtica), a onda nas ubedjivati kako je to ono pravo za nasu decu.
Razumem necije odusevljenje, ali to ne znaci i da je autor u pravu.
Takodje, drzim se i one stare izreke "ne govorim o vocu koje nisam probao", a cak i da sam probao ovako nesto za druge ljude je to pojam iz snova.

Такође немам искуство са таквом врстом вртића, али имам прилично непријатно искуство са нашим вртићима. То ми је остало као нека врста трауме из детињства. :confused:Такође, са многим људима са којима сам причао, из моје генерације која је ишла у вртиће током 1980-тих година, готово сви то памте као врло трауматично искуство. Небрига васпитачица, неприродан режим живота (спавање у преподневним часовима), врло кратки излети у спољни свет... Можда се нешто променило од тада, али сумњам.
 
Такође немам искуство са таквом врстом вртића, али имам прилично непријатно искуство са нашим вртићима. То ми је остало као нека врста трауме из детињства. :confused:Такође, са многим људима са којима са причао, из моје генерације која је ишла у вртиће током 1980-тих година, готово сви то памте као врло трауматично искуство. Небрига васпитачица, неприродан режим живота (спавање у преподневним часовима), врло кратки излети у спољни свет... Можда се нешто променило од тада, али сумњам.

Veruj mi da nije. Tu i tamo iskoci neki privatni vrtic, ali to je vise izuzetak.
 
..mislim da je dobar deo ovoga shto nude ovakvi vrtici obaveza roditelja..
..da nauche dete da pliva, vozi bicikl, rolere, preskache ograde, penje se na drvo i silazi sa njega,
pazljivo i ispravno postupa sa shibicama i nozevima i sekirama i vilama i makazama za limove i ruze i zive ograde,
da se adekvatno obuche i obavi shta zeli ili mora i kad pljushti i kad duva i kad je minus i kad je +40C..
..da poshtuje prirodu, da chuva okolinu..da ume da se ponasha i prema shumskom jezu i prema histerichnom maltezeru..
..da razume ciklus zivota, da zna odakle mu dolazi shnicla a odakle mleko..

..sve to onoliko koliko je detetu potrebno, s obzirom na nachin zivota porodice i predpostavljeni buduci nachin zivota i samog deteta..

..ne bih zelela da moja deca odrastaju u vrticu mnogo drugachije nego shto odrastaju kod kuce i oko kuce,
tj kako bi odrastali da ne idu u vrtic.. :)
 
Veruj mi da nije. Tu i tamo iskoci neki privatni vrtic, ali to je vise izuzetak.

..drzavni vrtic u koji su ishla moja velika deca je u koshutnjaku,
deca su napolju 80% vremena, vecinu aktivnosti (obroci i sve aktivnosti koje se rade za stolom) obavljaju u dvorishtu,
dvorishte je malo uredjenije od okolne shume, ali i u okolnu shumu se ide nekoliko puta nedeljno,
duge shetnje ili sakupljanje lishca granchica, plodova za radove, ili sportske aktivnosti za koje je dvorishte tesno..
..necu prezaliti shto i mali ne idu tamo, jedini minus je udaljenost i nedostatak gradskog prevoza,
a vishe nemam luksuz rada u jednoj smeni pa da mogu da organizujem odlazak po njih lako..sad mi je nazalost svaki minut bitan..

..skafanderi i chizme stoje u vrticu od prvog snega dokle god ga ima, uvek ih osushe, spakuju, proveravaju..
..prave kucice za ptice i hranilice za veverice svake godine, ima ih milion po okolnom drvecu..
..kolekcije mrava i glista u "prirodnom okruzenju" u staklenim posudama.. :lol:
 
..drzavni vrtic u koji su ishla moja velika deca je u koshutnjaku,
deca su napolju 80% vremena, vecinu aktivnosti (obroci i sve aktivnosti koje se rade za stolom) obavljaju u dvorishtu,
dvorishte je malo uredjenije od okolne shume, ali i u okolnu shumu se ide nekoliko puta nedeljno,
duge shetnje ili sakupljanje lishca granchica, plodova za radove, ili sportske aktivnosti za koje je dvorishte tesno..
..necu prezaliti shto i mali ne idu tamo, jedini minus je udaljenost i nedostatak gradskog prevoza,
a vishe nemam luksuz rada u jednoj smeni pa da mogu da organizujem odlazak po njih lako..sad mi je nazalost svaki minut bitan..

..skafanderi i chizme stoje u vrticu od prvog snega dokle god ga ima, uvek ih osushe, spakuju, proveravaju..
..prave kucice za ptice i hranilice za veverice svake godine, ima ih milion po okolnom drvecu..
..kolekcije mrava i glista u "prirodnom okruzenju" u staklenim posudama.. :lol:

To zvuci odlicno, nadam se samo da jos uvek tako rade, jer ovo je redak primer...
 
http://www.norveska.org.rs/News_and_events/Novosti-i-dogadjaji-/Povratak-prirodi/
Na drugom kraju Norveške u gradiću Stange posetio sam predškolsku ustanovu koja je smeštena na farmi. Pravilo ovog vrtića je da deca moraju dnevno ostati napolju minimum 6 sati. Potpuno je nevažno da li je sneg, kiša, vetar. Deca uzrasta 4-5 godina su već samostalna i za naše shvatanje isuviše hrabra i slobodna. Pitao sam vaspitačice šta kada neko dete padne ili dođe do povređivanja, šta vam kažu roditelji? Dobio sam odgovor koji ću pamtiti - rekla je da roditelji to i traže! Kažu - samo neka se čeliče!

width_650.height_300.mode_FillAreaWithCrop.pos_Default.color_White.JPG
 
Ovako: ne radim u vrticu, vec u osnovnoj skoli. Moja ideja je bila da nekad imamo casove u prirodi. Pedagog nase skole obavestio me je da to smem 2 puta u tromesecju. Prosle godine to sam i uradila i mogu da kazem da su se deca super provela, naucila mnogo toga i stalno pitaju kad ce opet moci. Meni jeste veca odgovornost i teze mi je, ali svi imamo sasvim lepa iskustva iz toga
 
Već je kasno u školskom uzrastu. Mnogi zavole izlete u prirodu, ali samo uz pivo, roštilj, muziku, i sve što ide uz to. Mojim vršnjacima kad predložim odlazak na kampovanje, ali pravo kampovanje, ne piknik, dožive to kao potpuno ekscentrično ponašanje, samo što ne kažu da sam prolupao. :)

Prosle godine sam vodila osmake. Proveli su se lepo, ni jedan ekces, sad im vazim za najbolju profesorku u skoli
 
Roditeljstvo u Danskoj, zemlji najsrećnijih ljudi: Ostavite bebu golu na snegu
http://www.detinjarije.com/roditelj...jsrecnijih-ljudi-ostavite-bebu-golu-na-snegu/

Jaslice? Pa ovo je šupa

Prvi susret s potpuno drukčijim konceptom života u Danskoj bio joj je vezan uz upis deteta u jaslice.

Arhitektura Kopenhagena je prekrasna i očekivala je vesele, šarene, tople jaslice i zainteresovane, posvećene vaspitačice. Međutim, dete je upisala u zgradicu nalik baraki, sa sivim zidovima i podovima, bez boja, igračaka i crteža, a čuvale su ga vaspitačice koje jedva da su se bavile detetom.

„Danci veruju da decu od malih nogu treba odgajati da budu individualci, da treba da se brinu sama o sebi i sama se zabavljaju. Danske mame ne trče za svojom decom i ne viču “nemoj, nemoj, pazi, pašćeš”. One veruju da mora da padne i da će tako naučiti. U prvim jaslicama mog sina, koji je jedva imao dve godine, smatrali su da je u redu da izlazi bez kape po snegu i kiši te promrzne i pokisne, jer sledeći put sigurno neće zaboraviti kapu“ priča Kristina Wolsperger Danilovski.

Našem mentalitetu teško da ovo prihvati, ali Kristina upozorava: Danci odrastaju u srećne, zdrave i odgovorne ljude. Jedino je njihov pristup drukčiji.

„Nema tu ocene šta je bolje ili lošije – prosto je različito. Je li bolje stalno skakati oko dece kao što mi činimo? Je li bolje to što naši vrtići moraju biti roza i plavi i puni cveća? Da li je to objektivno bolje? Da li je bolji naš mentalitet u kojem se zadnji dinar daje za decu? Zar je bolje da roditelji nemaju ništa, ali da deca nose markiranu odjeću i slave skupe rođendane? Ne znam! Toga, recimo, u Danskoj nema. Odeća se kupuje samo kad se mora, i to jeftina, igračke su retke, kao i slatkiši. Verojatno je najbolji put negde u sredini – kaže Kristina Wolsperger Danilovski.

bebee-u-danskoj-spavaju-napolju-300x193.jpg


Terapeutski učinak spavanja na ulici

U mračno jutro, šibana hladnim severcem i praćena prvim kapima kiše, Kristina je prolazila pokraj desetak kolica parkiranih u dvorištu jaslica u kojima će ponovo ostaviti svog uplakanog 1,5-godišnjeg sina, kad je začula stenjanje i tihi plač. Misleći da umišlja, nagla se nad jedna kolica i tamo ugledala umotanu bebu kako plače. U devet od deset kolica spavale su bebe, na nordijskoj hladnoći, bez nadzora! Kristina još nije znala da Danci duboko veruju u terapeutski učinak spavanja dece na otvorenom, uglavnom bez nadzora. I uopšte ne razumeju zašto ostatak sveta panično zove policiju i socijalnu službu kad na ulici naiđe na kolica u kojima plače beba. U danskim je jaslicama takvo čuvanje dece standard: ako slučajno nemaju dvorište, moraju imati osiguranu terasu za dečju spavaonicu na otvorenom!

sumski-vrtici-300x223.jpg


Najbolje je decu ostaviti u šumi

Danci izuzetno drže do ekologije i zdravog života. Danska deca rijetko dobijaju slatkiše, a pazi se da redovno jedu sirovu hranu. Ne kupuju im se igračke bez kraja i konca, moraju da budu kreativni i da se igraju napolju, bez mešanja odraslih. Zato su veoma popularni šumski vrtići – “ustanove” zbog kakvih bi u Hrvatskoj sasvim sigurno digli na noge Ombudsmana za dečija prava, Ministarstvo prosvete i Ministarstvo socijalne politike i zahtevali krivično gonjenje vlasnika. Radi se o vrtiću koji se, u građevinskom smislu, sastoji od sklepanog sanitarnog čvora na livadi uz šumu van grada. A vrtićke sobe, dvorana za sport i ples, hodnik sa ormarićima za stvari i ostali uobičajeni inventar nalazi se – u šumi. Pelenaši, dakle dvogodišnjaci, idu u grupu Hrast, a predškolci u Smreku. Osam sati svaki dan ta deca borave – u šumi, bez nadstrešnice, bez zgrade, bez igračaka, bez radijatora. I to u državi u kojoj jaka zima traje od kraja septembra do sredine maja. Sa sobom nose lanč pakete, pretežno sirove hrane. Osnovno je pravilo da jasličari moraju da se animiraju sami, bez upletanja pedagoga. Nakon osmosatne smene, busevi decu odvode natrag u grad. Teško je zamisliti zagrebačku mamu kako pristaje da joj netom prohodalo dete osam sati dnevno samo tumara šumom na minus 10. Ali isto tako nema zagrebačke mame – za razliku od kopenhagenske – koja ne zna šta su vrtićke boleštine. U šumskim vrtićima nema ni virusa ni bakterija. Ta su deca – zdrava kao dren.
 

Prilozi

  • bebee-u-danskoj-spavaju-napolju-300x193.jpg
    bebee-u-danskoj-spavaju-napolju-300x193.jpg
    17 KB · Pregleda: 0

Back
Top