Subotnji protesti protiv režima Aleksandra Vučića (Građanski otpor)

POČEO JE ŠETNJOM, A ZAVRŠEN SPORTOM Održan protest "Građanski otpor", sa kog su poslate DVE PORUKE (VIDEO)

Protest, Građanski otpor, Subota 7. mart


Kao i svake subote u prethodnih 15 meseci, i ove je u srpskoj prestonici održan protest, koji u poslednjih nekoliko nedelja nosi naziv "Građanski otpor".

Učesnici su se kao i prošlog vikenda okupili na platou kod Filozofskog fakulteta, sa istom porukom - bojkot predstojećih parlamentarnih izbora, ali i jačanje prava žena.

Okupljeni građani ovog puta su prošetali Makedonskom, Svetogorskom i Takovskom ulicom, zatim ulicom kneza Miloša, do Republičke izborne komisije (RIK) u ulici kralja Milana, gde je održan performans u vidu fudbalske utakmice.

Subotnja šetnja


Demonstrantima se najpre obratila profesorka Biološkog fakulteta Biljana Stojković, koja je rekla da se pokušava sve "da bismo pokazali koliko su ovi izbori lažni".

- Izbore ne priznajemo, i nećemo na njima učestvovati - navela je ona.

Na skupu je govorila i Aida Ćorović, aktivistkinja, koja je takođe govorila o ženama i ženskim pravima.

- Mnoge žene su danas žrtve. Glasnogovornica sam žena koje su danas žrtve, a ove poruke ne treba govoriti samo na 8. mart, već svakog dana, o stopi nezaposlenosti, mobingu, kako su manje plaćene od muškaraca - navela je ona.

Protest je počeo kod Filozofskog fakulteta, a završava se kod RIK-a


Kako je kazala, u Srbiji živi 150.000 samohranih majki, a 80 odsto ljudi u Srbiji smatra da da je za ženu najvažnije da bude majka.

- A u porodicama, porodičnog nasilja je sve više. Srbija nije dobila još rodnu ravnopravnost - navela je Ćorović, poručivši svim građankama da se borba za ljudsko dostojnstvo nastavlja.

85Ak9lLaHR0cDovL29jZG4uZXUvaW1hZ2VzL3B1bHNjbXMvTVRBN01EQV8vZTIzMDUzOGUyOTZhNzQyMjQ5ODczMTRiMDY2NmM0MzAuanBnkZMCzQJCAIEAAQ


Šetnja je završena "utakmicom" ispred RIK-a koju su, kako je rekao nekadašnji sportski komentator Milojko Pantić, odigrale "reprezentacije mafije i naroda". Kako je kazao, "ovo je isti meč još od 2012. godine, kada se nebo zatvorilo nad nama".

Puštene su i dve himne, za svaku od "reprezentacija" po jedna: "Živeti slobodno" i "A sad adio".

Kako su počeli protesti

Podsetimo, prvi građanski protest održan je 30. novembra 2018. u Kruševcu, nekoliko dana pošto je lider Levice Srbije Borko Stefanović napadnut pre održavanja tribine u tom gradu. Dan posle napada, Stefanović je na konferenciji za novinare pokazao svoju košulju okrvavljenu u tom napadu, pa je prva protestna u Kruševcu održana pod nazivom "Stop krvavim košuljama".

Nedelju dana kasnije, 8. decembra, šetnja je prvi put organizovana i u Beogradu. Od tada, građani svake subote šetaju centralnim gradskim ulicama, a jedini izuzetak je bio 16. januar, sreda, kada je, na godišnjicu ubistva organizovana šetnja za Olivera Ivanovića.

Na samom početku, i protest u Beogradu nosio je naziv "Stop krvavim košuljama" da bi posle nekoliko šetnji glavna parola postala "1 od 5 miliona". Protest su do 1. februara organizovali studenti i građani, u međuvremenu registrovani kao Udruženje "1 od 5 miliona".

Članovi ovog udruženja koji su u javnosti u poslednjih nekoliko meseci nastupali kao organizatori povukli su se iz dalje organizacije nakon konferencije za štampu na kojoj su najavili izlazak na izbore. Organizaciju subotnjih protesta potom je preuzeo "Građanski otpor".

https://www.blic.rs/vesti/politika/...est-gradanski-otpor-sa-kog-su-poslate/kpmc0x5
 

Back
Top