Studiranje u Sloveniji

rale 89

Početnik
Poruka
13
Pozdrav svima. Zovem se Radenko, imam 34 godine i rodjen sam u Bosni. Završio sam Filozofski fakultet sa zvanjem profesora engleskog jezika i književnosti. Pošto u Bosni nisam uspio dobiti zaposlenje (jer nemam odgovarajuće stranačke veze) odlučio sam doći na master studije u Sloveniju. Trenutno živim u Ljubljani i idem na Filozofski fakultet ovdje. Zadnjih sedmica sve više razmišljam da li sam napravio dobar potez svojim dolaskom, jer moram uporedo raditi i studirati da bih se finansirao jer je, koliko sam do sada primjetio, u Sloveniji sve skupo ko djavo. Znači patiću se ovdje dvije godine, dobiti diplomu iiiiiii, šta onda? Ne znam da li se ovdje može dobiti posao u školi bez političkih veza ili ne. Koliko sam primjetio, ovdje naši ljudi iz Bosne, Srbije, Crne Gore uglavnom rade za minimalac od nekih 800 do 1000 eura, što bi u Bosni bila dobra lova, ali u Sloveniji to je jedva dovoljno da se preživi od prvog do prvog. Kao kada se u Bosni radi za 500 maraka. Ukoliko po diplomiranju ne bih dobio posao u školi(a pitanje je i da li ću dogurati do diplomiranja), ostaje mi jedino da tražim firmu da mi sredi radnu vizu ali, zbog razloga koje sam gore naveo, nisam baš oduševljen tom opcijom.
Ovom prilikom bih volio zamoliti nekoga ko čita ovaj moj post a da je bio u sličnoj situaciji kao mojoj, da je sa ¨juga¨ došao u Sloveniju, završio fakultet i dobio posao u stabilnoj firmi, ili da je završio faks a nije dobio posao u slojoj struci nego radi nešto drugo i koliko je zadovoljan životom u Sloveniji. Pa čak i neko ko je odlučio napustiti studije i vratiti kući je dobro došao, zanimaju me vaša iskustva.
Sa velikom radoznalošću očekujem da čujem vaša iskusva i unaprijed hvala.
 
U kojoj oblasti radiš master? jel nešto sa čime možeš raditi u Sloveniji ili opet engleski jezik? ja znam naprimer osobu koja je posle završenog fakulteta stranog jezika u Srbiji radila master u oblasti turizma u Italiji... ..ovo pitam zato što mislim da ne možeš nikad biti profesor engleskog jezika u Sloveniji ako ne pričaš slovenački jednako kao domoroci....

pozdrav i svako dobro...
 
Pozdrav Hm337. Da, master je iz engleskog jezika i književnosti. Problem je što sumnjam da čak i kada bih naučio Slovenački tečno da bih dobio posao u školi. Mislim, logično da će domaći kandidati uvijek imati prednost u odnostu na strance, čak i ako odlično zna jezik.
Molim te reci, ako znaš, da li je ta osoba završila master u Italiji i da li sada radi tamo u toj struci?
Hvala
 
Pozdrav Hm337. Da, master je iz engleskog jezika i književnosti. Problem je što sumnjam da čak i kada bih naučio Slovenački tečno da bih dobio posao u školi. Mislim, logično da će domaći kandidati uvijek imati prednost u odnostu na strance, čak i ako odlično zna jezik.
Molim te reci, ako znaš, da li je ta osoba završila master u Italiji i da li sada radi tamo u toj struci?
Hvala
završila je master ali mislim da ne radi...da je samo majka i domaćica...
ono što sam hteo da ti kažem je da master po Bolonji ne mora da ima isto usmerenje kao osnovne studije....
diploma stečena u EU ti otvara vrata mnogih zemalja pod uslovom da nije oblast u kojoj se po pravilu biraju domaći kandidati jer zahteva odlično znanje lokalnog jezika
 
Pozdrav Hm337. Da, master je iz engleskog jezika i književnosti. Problem je što sumnjam da čak i kada bih naučio Slovenački tečno da bih dobio posao u školi. Mislim, logično da će domaći kandidati uvijek imati prednost u odnostu na strance, čak i ako odlično zna jezik.
Molim te reci, ako znaš, da li je ta osoba završila master u Italiji i da li sada radi tamo u toj struci?
Hvala
sumnjam da u drzavnim ustanovama (skola) moze da radi stranac jer su ta radna mesta na budzetu drzave. Drugo je privatna firma koja se sama finansira.
 

Back
Top