Quantcast

Studiranje u Italiji....

• Začetnik teme sanjic45
  • Datum pokretanja
S

Sanjic45

Gost
b93:
TO SAM REKAO JER ZNAM LIKA KOJI JE OTISAO U ITALIJU PROSLE GODINE,SESTRA MU JE OTISLA PRE NJEGA,I JEZIK JE UCIO TAKO OKO 5 MESECI I PROSAO JE U AMBASADI.NARAVNO DA CE SE JAZIK USAVRSAVATI VREMENOM,NISAM MISLIO PREKO NOCI,VEC DA TO BUDE POCETAK KAKO BI MOGAO DA PRODJEM A ONDA BI TAMO USAVRSIO. :wink:
Moze jezik da se nauci za 5-6 meseci-da mozes da se sporazumevas..a mi medicinari smo u prednosti jer nam je sve na latinskom :D a posle, spontano ga usavrsavas..mislim da ti to nece biti problem..
Mene sad jako interesuje priznavanje ispita?! Da li oni priznaju ispit po ispit ili?! Ako je tako onda je dobro, jer sam cula da je nas program jaci od njihovog sto znaci da bi trebali da priznaju...a cula sam da moze da se polaze razlika iz pojedinih predmeta..
Najvise bih volela da odem licno tamo i sve da saznam :roll:

valdemar

Zainteresovan član
Poruka
120
pa da! i ja sam poljski ucio kod kuce dva meseca i onda jos na faxu jedan semestar (tj. dvaput nedeljno po 90 minuta, ukupno tri meseca), a onda se "usavrsavao" citajuci poljske novine i casopise i odgledavsi par poljska filma i kad sam otisao u poljsku a oni ce mi (redom, skoro svako s kim sam pricao): "a pan jest z polski?" a ja kazem - ne. a oni ce: a otkud tako sjajno pricate poljski...? :D :wink:
ko za par meseci ne nauci jezik zemlje u kojoj se nalazi u tolikoj meri da moze da mu posluzi i za "vise od konobarisanja i jos poneceg", taj... ne znam sta da kazem... :lol:

valdemar

Zainteresovan član
Poruka
120
pa da! i ja sam poljski ucio kod kuce dva meseca i onda jos na faxu jedan semestar (tj. dvaput nedeljno po 90 minuta, ukupno tri meseca), a onda se "usavrsavao" citajuci poljske novine i casopise i odgledavsi par poljska filma i kad sam otisao u poljsku a oni ce mi (redom, skoro svako s kim sam pricao): "a pan jest z polski?" a ja kazem - ne. a oni ce: a otkud tako sjajno pricate poljski...? :D :wink:
ko za par meseci ne nauci jezik zemlje u kojoj se nalazi u tolikoj meri da moze da mu posluzi i za "vise od konobarisanja i jos poneceg", taj... ne znam sta da kazem... :lol:

S

Sanjic45

Gost
valdemar:
Ja sam ucila 2 puta po 3 meseca (2 puta nedeljno po 90 min) na kursu i to je to...
Sada se 'drogiram' sa serijama, filmovima, dopisivanjem na internetu i svasta jos...ali jos ne znam dobro gramatiku..ali isto tako me pitaju kad s nekim pricam na netu-u fazonu da li studiram italijanski itd..
Najvaznije je da imas zelju i da si jakooo uporan..
A sta ti studiras u Poljskoj i otkud tamo?!

DD666

Zainteresovan član
Poruka
113
valdemar:
Pa reci slobodno: ta(j) nije toliko talentovan(a) za jezike kao ja... :D

Moj gornji komentar je zasnovan na licnom iskustvu i iskustvu velikog broja ljudi koje sam upoznala na pocetku mog boravka u Italiji. Velika vecina njih nije nikada ucila italijanski pre dolaska i trebalo im je 3-4-5 (kako kome) meseci da steknu nivo dovoljan za kelnerisanje i slicne poslove. I mene su posle 5 meseci cudno gledali kad im kazem da nisam Italijanka jer sam zahvaljujuci prethodnom "akademskom" ucenju dobila bazu koja je doprinela da kad sam progovorila, to je bilo gramaticki korektan govor, dok je vecina mog emigrantskog drustva vukla bazicne gramaticke greske jos neko vreme. O pisanom izrazavanju i da ne govorimo...

Kako je ovde bilo reci o poznavanju jezika u akademske svrhe (univerzitetsko studiranje koje podrazumeva gramaticki korektno usmeno i pismeno izrazavanje) mislim da bi bilo malo nerealno ostaviti ljude u ubedjenju da se tako nesto moze postici za 5 meseci.

Slavik

Zainteresovan član
Poruka
238
Ćao. Ove godine sam 4. srednje i razmišljam o studiranju u inostranstvu, tačnije u Italiji. Možete li mi dati neki sajt agencije koja vrši razmjenu studenata i sajt gdje se može naći popis fakulteta u Italiji. Puno bih vam bio zahvalan.

chuncha

Zainteresovan član
Poruka
415
Cao!
Mogu da pretpostavim da si iz Beograda(ali,i da nisi mislim da je procedura ista...tako je bar bilo kad sam se ja spremala da dodjem u IT da studiram...)....U svakom slucaju,sta god da te interesuje vezano za studiranje u Italiji,moras da se obratis Italijanskom kulturnom centru u Beogradu,gde ce te oni posle uputiti na fakultete i dati detaljnije informacije o svemu...Postoji i njihov sajt:www.italcultbg.org.yu,mada mislim da je bolje da porazgovaras sa nekim direktno u kulturnom centru...
Pozdrav!

Slavik

Zainteresovan član
Poruka
238
Nijesam iz Beograda, iz Podgorice sam. Najveći problem je to što nijesam u školi učio italijanski, ali jedan moj kum je preko ljeta sam uspio da ga nauči da je polagao prijemni na italijanskom i položio. U svakom slučaju, puno ti hvala.

DL7

Početnik
Poruka
2
Kad smo kod studiranja u Italiji (Bariju), mozda ne bi bilo lose da vam kazem da za studente poljoprivrednog fakultete postoji program za postdipl. studije. Stipendija se dobija od italijana, prva godina specijalizacija(traje 8 meseci) i ako te prime dobijes 170 eura mesecno s tim da imas smestaj, hranu u restoranu(nije losa uopste) i svake nedelje ispit kod razlicitih profesora (neki su zaista sam vrh svoje profesije).Malo je naporan tempo ali ok. Predavnja se slusaju na engleskom ili francuskom (postoje prevodioci,slisalice i ostalo)

Ocene su A (100-85 poena),B(84-75) i C(ispod 74). Na magistarske studije koje traju godinu dana dolaze oni sa sa A ocenom. Radi se projekat, imas jednog profesora koji je zaduzen za tebe i nema ispita osim finalnog kada branis tezu.Opet te oni finansiraju ali je stipendija 500 eura s tim da se sam hranis a smestaj ti je obezbedjen.Ta lova je sasvim dovoljna.

samuilov

Zainteresovan član
Poruka
206
Kad smo kod studiranja u Italiji (Bariju), mozda ne bi bilo lose da vam kazem da za studente poljoprivrednog fakultete postoji program za postdipl. studije. Stipendija se dobija od italijana, prva godina specijalizacija(traje 8 meseci) i ako te prime dobijes 170 eura mesecno s tim da imas smestaj, hranu u restoranu(nije losa uopste) i svake nedelje ispit kod razlicitih profesora (neki su zaista sam vrh svoje profesije).Malo je naporan tempo ali ok. Predavnja se slusaju na engleskom ili francuskom (postoje prevodioci,slisalice i ostalo)

Ocene su A (100-85 poena),B(84-75) i C(ispod 74). Na magistarske studije koje traju godinu dana dolaze oni sa sa A ocenom. Radi se projekat, imas jednog profesora koji je zaduzen za tebe i nema ispita osim finalnog kada branis tezu.Opet te oni finansiraju ali je stipendija 500 eura s tim da se sam hranis a smestaj ti je obezbedjen.Ta lova je sasvim dovoljna.

Za ovako nesto cini mi se da biraju od najboljih najbolje,mislim rece da dolaze oni sa ocenom A da li to znaci da prosek studiranja mora da ti bude 10 ili moze ono od 8.5 pa na gore?
Koji sve smerovi postoje na njihovom poljoprivrednom?
Ja studiram pejzaznu arhitekturu i hortikulturu u Beogradu,mozda nema nesto konkretno vezano za moju struku na poljoprivrednom u Italiji(sem naziva hortikultura :) )ali mozda na nekom drugom fakultetu?
Planiram da odem na posdiplomske u inostranstvu pa kad sam vec tu rekoh da pitam par pitanja ali moracu dobro da se informisem.Druga sam godin ima jos vremena ali nikad nije na odmet da pitam;)

Pufer

Primećen član
Poruka
696
mislim da im sistem skolovanja nije dobar, znam dosta studenata koji su sa loshim znanjem otishli iz CG za Italiju na studije i tamo naredaju desetke josh na italijaskom jeziku, a onda imash ovde u BGu gde odlaze nashi studenti koji se muce za 8 na maternjem jeziku.

DANKA

Početnik
Poruka
27
Decko mi studira u Rimu pa znam sve sta je i kako. I sama planiram dogodine da studiram u inostranstvu. Sistem skolovanja je katastrofalan u Italiji. Sad naravno pitanje je sta ko zeli. Ako zeli da zivi tamo i seta, provodi se i sl. ok neka ide u Italiju. Lako je doci do doma, menze, bez veceg truda polagati ispite... Ali ko zaista zeli da stekne obrazovanje koje ce mu trebati kasnije u karijeri ITALIJA ne dolazi u obzir ni pod razno. Svako od italijana upisuje studije van pomenute zemlje iz istih stvari koje sam naveo. Recimo Spanija je cetsa destinacija. Uz to dobro obratiti paznju da li i sta u Italiji upisati i kad su diplome u pitanju. Dalje, jezik izuzev u regiji Toskana je jako razlicit od knjizevnog onog kojeg ucimo iz knjiga i sl. Italijani su prilicni rezervisani prema strancima. Zivot je skup, problemi sa permessima i cekanje u redovima za dobijanje istog su nepodnosljivi. Raditi bez pomenutog dokumenta je tesko i sl.... Ma mogla bi ovako do mile volje. Svidjalo se to nekome ili kad je obrazovanje u pitanju bolje stoje stvari kod nas. Ko ne veruje nek upita prosecnog italijana koje pitanje iz geografije, sopstvene dakle ital. istorije i umetnosti... Duduci. Neverovato neznaje....Je li odgovor zadovoljavajuci?

redsonia

Aktivan član
Poruka
1.117
Ja bih vise volela da saznam da li su diplome priznate i gde.
Dzaba nama 'dobro' skolovanje koje te uci istoriji i geografiji ako moras da se bavis nostrifikacijom skoro gde-god da odes van Srbije... Takodje, svaka cast na znanju istorije, geografije, psihologije... ali sta ce to studentu koji zavrsava informatiku? Jos jedan problem naseg skolovanja je da nemamo prakticnu obuku - osim gomile teorije, nema bas mnogo znanja...
Mada... kao sto kazes: zavisi ko sta zeli.

d3amon

Obećava
Poruka
54
gomila teorije - znanje??? zar su to dva suprotna pojma??? po tvome postu bi se reklo da jesu.. znas sta je problem.. vecinom studenti bubaju tu teoriju, malo ko se potrudi da shvati sustinu.. a kada si ti teoretski dobro potkovan ti si spreman za praksu, tj za bilo koji posao iz svoje struke.. nadam se da shvatas sta hocu da kazem.. bas zato mislim da je nas sistem skolovanja odlican za studente iznad prosjeka, a jako los za one prosjecne!

Pufer

Primećen član
Poruka
696
pa upravo tako, idem u petnicu i znam dosta njih sa studija hemije koji odlaze u inostranstyvo i isticu se itekako po svome znajnju jer je u inostarasntvu sve tako definisano tipa ako neko odluci da se bavi biohemijom bilja onda ima znanje samo iz te oblasti i niizcega vise, sto je meni sasvim debilno....

redsonia

Aktivan član
Poruka
1.117
Treba se zapitati: da li hocu da budem strucnjak u svojoj oblasti ili da budem "majstor za sve"?
Ako si majstor za sve: znas od svega po malo (ili malo vise). I uvek ce se naci neko ko je studirao samo biohemiju bilja (u inostranstvu), i fokusirao se samo na to, i naravno, bolji je od tebe zato sto je to ono sto zna detaljno i njegovo znanje je teorija+praksa (mnogo vise prakse nego teorije)...
Ja teoriju ne izjednacavam sa znanjem, bar ne onim koje moze da se primeni na poslu... ali necu o tome. Mada, mozda ovo zavisi od struke...

Ali bez obzira na struku, strucnjaci u odredjenoj oblasti su oni koji dobijaju unapredjenja i napreduju.

Ali da se vratim na pitanje koje postavih i ne dobih odgovor: gde su te diplome priznate?