Stitna zlezda

poz novi sam na forumu imam pitanje vadio sam krv i naravno brza hrana koka kole i kafe su prouzrokovale trigliceride i holesterol visoke izmedju ostalog sam slucajno pregled krvi imo i za stitnu zlezdu i dobio sam rezultate ovako T3 0.8 T4 7.1 TSH 36.6 E TA 36.6 MI NIJE JASNA MOLIM ZA POMOC DA MI KAZETE NESTO O TOJ VREDNOSTI TSH jel svuda gde sam gledao na netu imaju mnogo manju vrednost hvala vam svima na odgovorima cekam poz.
 
poz novi sam na forumu imam pitanje vadio sam krv i naravno brza hrana koka kole i kafe su prouzrokovale trigliceride i holesterol visoke izmedju ostalog sam slucajno pregled krvi imo i za stitnu zlezdu i dobio sam rezultate ovako T3 0.8 T4 7.1 TSH 36.6 E TA 36.6 MI NIJE JASNA MOLIM ZA POMOC DA MI KAZETE NESTO O TOJ VREDNOSTI TSH jel svuda gde sam gledao na netu imaju mnogo manju vrednost hvala vam svima na odgovorima cekam poz.

NIkada nisam razumeo ljude koji napisu vrednosti koje imaju posle vadjenja krvi a nikada im ne padne na pamet da napisu i referentni okvir te laboratorije u kojoj su vadili krv. Bitniji je bre referentni okvir nego taj neki broj koji si ti dobio.

Kao kada bi pitao nekog je l broj 7 manji ili veci? I kako da se to odgovori? Pa ako mislis u odnosu na broj 250, onda je definitivno 100% manji, ali ako mislis u odnosu na broj 3, onda je definitivno veci broj 7.

:roll:


Ako je TSH maximalno, gornja granica 4.00, a ti imas 36.6 a najoptimalnije je 2.00 da imas, onda definitivno treba hitno da ides do endokrinologa da ti daju supstitucionu terapiju T4 hormona da pijes, jer ovo znaci da ti je TSH - tiroidni stimulisuci hormon (otud TSH) koji luci hipofiza PREVELIK, jer se tako trudi hipofiza da natera stitastu (a ne stitnu) zlezdu da luci T4 koliko treba, a ona iz nekog razloga ne luci koliko treba, pa je preko ovog TSH hormona i visoke vrednosti hipofiza u glavi primorava. Ovakvo stanje kada je TSH visoke vrednosti se naziva hipotireoza odn smanjeno lucenje hormona stitaste zlezde, a moze se raditi i o autoimunom zapaljenju stitaste zlezde sto se naziva Hasimoto tireoiditis, gde takodje je TSH veliki a stitasta ne luci dovoljno svojih hormona t3, t4.
 
Zdravo!
Nova sam na temi. Imam dijagnoziran Hashimoto. Od terapije koristim eutirox od 75 mg i uz njega hormoni su mi u normali. Interesuje me da li neko od vas ima probleme sa kosom i noktima i kako se borite sa stresom?
Kosa mi se jako prorijedila, obrve takođe, a nokti su nikakvi. Radim poprilično stresan posao i često mi se dešava da totalno zablokiram, zaboravljam...a kad popijem nešto za smirenje onda tek od mene nema ništa.
 
Zdravo!
Nova sam na temi. Imam dijagnoziran Hashimoto. Od terapije koristim eutirox od 75 mg i uz njega hormoni su mi u normali. Interesuje me da li neko od vas ima probleme sa kosom i noktima i kako se borite sa stresom?
Kosa mi se jako prorijedila, obrve takođe, a nokti su nikakvi. Radim poprilično stresan posao i često mi se dešava da totalno zablokiram, zaboravljam...a kad popijem nešto za smirenje onda tek od mene nema ništa.
Sta ti na te promene kaze endokrinolog?
Pijem identicnu terapiju i imam istu dijagnozu, nisam imala te promene. Osim problema sa kilazom.
 
Sta ti na te promene kaze endokrinolog?
Pijem identicnu terapiju i imam istu dijagnozu, nisam imala te promene. Osim problema sa kilazom.

Moj endokrinolog kaže da su to prateće pojave kod ove dijagnoze,a ja nekako sve se nadam da se to nekako može prevazići. Dešava mi se ponekad da sasvim izgubim glas i to uglavnom kada se zbog nečeg iznerviram, uplašim, ali i obradujem (na sopstvenom vjenčanju jedva izgovorih "da" :zcepanje: ).Kad mi se to dogodi popijem bromazepam i čim počne da djeluje vrati mi se glas. Ali nekad mi to bude dan za danom, pa mi nešto puno da pijem svaki put nešto za smirenje.
Inače, imam problem i sa kilažom. Nikako da dobijem koji kilogram. Jedem ko mećava,ali ništa.
 
Moj endokrinolog kaže da su to prateće pojave kod ove dijagnoze,a ja nekako sve se nadam da se to nekako može prevazići. Dešava mi se ponekad da sasvim izgubim glas i to uglavnom kada se zbog nečeg iznerviram, uplašim, ali i obradujem (na sopstvenom vjenčanju jedva izgovorih "da" :zcepanje: ).Kad mi se to dogodi popijem bromazepam i čim počne da djeluje vrati mi se glas. Ali nekad mi to bude dan za danom, pa mi nešto puno da pijem svaki put nešto za smirenje.
Inače, imam problem i sa kilažom. Nikako da dobijem koji kilogram. Jedem ko mećava,ali ništa.

Tvoj endokronolog nema pojma, te prateće pojave nisu slučaj kod svih ljudi sa tom dijagnozom...:)))))
 
Mene je moja dr juče tako oduvala, da stičem utisak da mi je jedini izlaz da idem privatno kod endokrinologa.

Nisam bila kod nje u ordinaciji dva minuta. Ništa nisam uspela da joj kažem, šta god sam počela, prekinula me je. Iskucala izveštaj, rekla mi da rezultati nisu baš dobri, povećela dozu lekova, i rekla da će verovatno povećati još kada dođem na kontrolu za tri meseca.

Na šalteru nema termina ni za februar, da se javim za dve, tri nedelje, tada će valjda imati termine i za mart. Kada ja budem zvala za dve nedelje, biće popunjeno sve do maja, već vidim.

Nego lepo da stavim pare u džep, pa kod privatnika. To mi izgleda jedino preostaje.
 
Znam. Ali veruj mi, nemam želju. Moram menjati ustanovu, a ne bih ni to. Nekako mi je jednostavnije da idem linijom manjeg otpora. Zakažem, saslušaju me šta imam da kažem, platim, i gotovo.

Tvoj je novac u pitanju i slobodna si da njime raspolažeš kako ti smatraš da je najbolje :)
Ja mislim, u krajnjem slučaju, da možeš i sa tim sadašnjom doktorkom da uspostaviš drugačiji odnos. Pretpostavljam da si od onih koji u ordinaciji “blokiraju” i onda, čim ti ta doktorka sve nekako zbrza, ti izađeš napolje i tek onda ti dođe u glavu šta se tačno desilo i šta si sve htela da kažeš ili pitaš.
Ako je to slučaj, onda ti savetujem da sledeći put zapišeš 2-3 glavne stvari o kojima želiš da pričaš sa doktorkom. Ona je nesumnjivo preopterećena poslom i nema dovoljno vremena da se maksimalno posveti pacijentima, ali ti tu kontrolu čekaš mesecima i svakako imaš prava na nekoliko minuta u kojima ćeš razrešiti probleme koje te brinu. Zapisivanjem tih ključnih stavki obezbedićeš 2 stvari:
1. Nećeš zaboraviti da ih spomeneš kad konačno dođeš na red
2. Uštedećeš vreme i sebi i doktorki, jer ćeš brzo i konkretno moći da navedeš šta te muči
 
Mene je moja dr juče tako oduvala, da stičem utisak da mi je jedini izlaz da idem privatno kod endokrinologa.

Nisam bila kod nje u ordinaciji dva minuta. Ništa nisam uspela da joj kažem, šta god sam počela, prekinula me je. Iskucala izveštaj, rekla mi da rezultati nisu baš dobri, povećela dozu lekova, i rekla da će verovatno povećati još kada dođem na kontrolu za tri meseca.

Na šalteru nema termina ni za februar, da se javim za dve, tri nedelje, tada će valjda imati termine i za mart. Kada ja budem zvala za dve nedelje, biće popunjeno sve do maja, već vidim.

Nego lepo da stavim pare u džep, pa kod privatnika. To mi izgleda jedino preostaje.
Domacice kako si? Sta ti ne valja od rezultata, kako se osecas?
Ti si se jos od operacije zalila na iste stvari kod te doktorke, iako je verovatno mali broj lekara u odnosu na broj pacijenata, to nije razlog da tako prodjes na svakoj kontroli. Ako mozes idi privatno.
 
Domacice kako si? Sta ti ne valja od rezultata, kako se osecas?
Ti si se jos od operacije zalila na iste stvari kod te doktorke, iako je verovatno mali broj lekara u odnosu na broj pacijenata, to nije razlog da tako prodjes na svakoj kontroli. Ako mozes idi privatno.

Jako sam troma, umorna, pospana. Ugojila sam se prilično. Kosa, koža, nokti - sve je suvo i krto, sačuvaj bože. U junu sam imala neko krvarenje, odugovlačila sa odlaskom kod lekara, pa mal' nisam iskrvarila. Bila u bolnici na eksplorativnoj kiretaži, primala transfuzije krvi, krvna slika mi bila očajna.

Na prethodnoj kontroli dr endokrinolog mi je rekla, da zbog lošeg HP nalaza, hormoni treba da mi budu kao da sam u blagoj hipertireozi. Međutim, meni ne da ne liče na vrednosti u hipertireozi, nego su bliži hipotireozi.

Ali taj njen stav, to letimično pregledanje rezultata, odsustvo želje da me sasluša šta imam da kažem, to me izluđuje. Znači, na pitanje:"Kako ste, kako se osećate", ja kažem:"Doktorka, ja sam tako umorna i posp..." ona me prekida rečima:"Dobro, povećaćemo malo eutirox, kako Vi sada pijeta, aha, dobro, onda ćemo ovako.." i nastavlja da vodi monolog, da bi istovremeno kucala izveštaj, odštampala, udarila pečat, i rekla "Doviđenja". :sad2:

I onda mikelo90 kaže da ja verovatno "blokiram" u ordinaciji. Ne blokiram, nego ona jedva čeka da mi vidi leđa. U tome je problem. Problem je što od 10 odlazaka kod nje, 8 puta se ona ponaša ovako, a dva puta je spremna da sasluša i razgovara.
 
Ali i sama znas da ce te lekari samo mozda duze i strplivije, a i ljubaznije saslusati, a isto ce se ponasati ( oko terapije)
kao i ova sto te ne slusa.

Pa ni to ne znam. Ova moja je meni posle operacije rekla da je posle 6 meseci potrebno uraditi UZ. I više ni jednom to nije pomenula, do sada. Rekla je da za sledeću kontrolu uraadim UZ. To će biti više od godinu dana od operacije. Ja sam mirna samo zbog toga što sam u međuvremenu išla privatno kod endokrinologa i tamo uradila UZ. Inače bih bila istripovana najstrašnije.

Terapiju koju ja pijem je u stvari meni prepisao taj dr mr privatno, a ne ona. On mi je tada rekao da su to male doze leka koje mi je prepisala, da pijem više. A ispostavilo se da je i to malo. Meni to sve liči da se ona uopšte ne udubljuje u priču, nego da radi samo da otalja. Ne mogu da ti opišem kako izgleda to njeno preletanje očima po rezultatima. Traje sekund.
 
Ja znam kako to izgleda jer se i moja na KCS isto ponasa. Ne podigne pogled uopste. Nazvrlja nesto malo, kaze kad je kontrola, sve je kao ok jer je tsh dobar i cao. Pecat mi stave posle na salteru.
Sve ludo. Nezainteresovano. I mislim da je Reyla u pravu i da su i privatnici isti samo mrvicu ljubazniji, jer zavlace ruku u dzep prilicno.
Insistiraj da ti zakazu u okviru mesec dana i ako nece trazi potvrdu da ti daju,;sa tom potvrdom bar mozes da refundiras troskove.
 
Ne mogu da joj zakazu u roku od mesec dana jer je upravo bila na kontroli. Ne idu kontrole na mesec dana.

Domacice, ne znam da li si se nasla uvredjenom jer sam napisao da mozda "blokiras", posto se to mnogima zaista desava. Uostalom, to sto se tebi desi nije mnogo drugacije, jer kad ona kaze "dovidjenja", ti ustanes i izadjes. Sledeci put nemoj. Kad ona kaze "dovidjenja", ti reci da ipak imas nesto o cemu zelis da razgovaras sa njom. Ali onda budi spremna da sve kazes koncizno i da postavis konkretna pitanja. Nemoj da joj nabrajas brdo simptoma koji svi idu jedni s drugima i koje ona zna da ces nabrajati, jer ces onda dobiti odgovor koji i ovako dobijas - da ce ti povecati dozu leka pa cete videti na sledecoj kontroli da li je stanje bolje.

S druge strane, ne znam sta tacno ocekujes da ti kaze na to. U vecini slucajeva, to je jedino sto i moze da uradi u datim okolnostima. To sto brzo preleti preko tvojih rezultata je normalno, jer je njoj to rutina. Radi to svaki dan po 10000 puta i nije joj ni potrebno duze od nekoliko sekundi da sve pogleda i razume.

P.S. Mali savet: kad pricate o svojim lekarima, nemojte ih komentarisati u srednjem rodu treceg lica ("sve ludo, nezainteresovano" i slicno), jer time pokazujete ogromno nepostovanje, dok s druge strane ocekujete kraljevski tretman za sebe.
i naravno da ce se sad svi zakaciti za ovaj izraz "kraljevski tretman" umesto da shvate sustinu :)
 
Poslednja izmena:
Ne mogu da joj zakazu u roku od mesec dana jer je upravo bila na kontroli. Ne idu kontrole na mesec dana.

Domacice, ne znam da li si se nasla uvredjenom jer sam napisao da mozda "blokiras", posto se to mnogima zaista desava. Uostalom, to sto se tebi desi nije mnogo drugacije, jer kad ona kaze "dovidjenja", ti ustanes i izadjes. Sledeci put nemoj. Kad ona kaze "dovidjenja", ti reci da ipak imas nesto o cemu zelis da razgovaras sa njom. Ali onda budi spremna da sve kazes koncizno i da postavis konkretna pitanja. Nemoj da joj nabrajas brdo simptoma koji svi idu jedni s drugima i koje ona zna da ces nabrajati, jer ces onda dobiti odgovor koji i ovako dobijas - da ce ti povecati dozu leka pa cete videti na sledecoj kontroli da li je stanje bolje.

S druge strane, ne znam sta tacno ocekujes da ti kaze na to. U vecini slucajeva, to je jedino sto i moze da uradi u datim okolnostima. To sto brzo preleti preko tvojih rezultata je normalno, jer je njoj to rutina. Radi to svaki dan po 10000 puta i nije joj ni potrebno duze od nekoliko sekundi da sve pogleda i razume.

P.S. Mali savet: kad pricate o svojim lekarima, nemojte ih komentarisati u srednjem rodu treceg lica ("sve ludo, nezainteresovano" i slicno), jer time pokazujete ogromno nepostovanje, dok s druge strane ocekujete kraljevski tretman za sebe.

Nisam uvređena, šta ti pada na pamet. Videću za kada ću uspeti da zakažem kontrolu, i kako će onda biti. Pa ću videti šta ću dallje.

Pretpostavljam da se ovo za pisanje o dr u srednjem rodu ne odnosi na moje pisanje. Ja ne generalizujem da su svi bagra, nezainteresovani, hohštapleri. Grozna mi je dr endokrinolog. A dr hirurg mi je bila divna. Imam divnu dr ginekologa. Da ne beše nje, ja bih možda još uvek imala štitnu žlezdu sa malignim tumorom, i ko zna kako bi se priča dalje odvijala. Na njeno insistiranje sam ponovo krenula na kontrole kod endokrinologa. Ja u principu nemam loše iskustvo sa lekarima, potkrade se poneki, ali u svakom žitu ima kukolja, zar ne. Ova gospođa je zaista priča za sebe. :roll:
 
Jao bre Mikelo, ajde molim te, nemoj me molim te uciti kako cu i sta napisati.
Da te podsetim da je ovo forum i da bar ovde mozemo da napisemo sta nam je na dusi. Ili ces ti da nam napises smernice sta i koliko mozemo reci?
Masovno ih ima bas takvih kako sam ih i opisala, naravno da ih ima i divnih, hvala bogu na tome, ali sam ja neko ko je imao tu "srecu" da mi je "glava u torbi" zahvalhujuci lekarskoj zainteresovanosti.
 
Nisam uvređena, šta ti pada na pamet. Videću za kada ću uspeti da zakažem kontrolu, i kako će onda biti. Pa ću videti šta ću dallje.

Pretpostavljam da se ovo za pisanje o dr u srednjem rodu ne odnosi na moje pisanje. Ja ne generalizujem da su svi bagra, nezainteresovani, hohštapleri. Grozna mi je dr endokrinolog. A dr hirurg mi je bila divna. Imam divnu dr ginekologa. Da ne beše nje, ja bih možda još uvek imala štitnu žlezdu sa malignim tumorom, i ko zna kako bi se priča dalje odvijala. Na njeno insistiranje sam ponovo krenula na kontrole kod endokrinologa. Ja u principu nemam loše iskustvo sa lekarima, potkrade se poneki, ali u svakom žitu ima kukolja, zar ne. Ova gospođa je zaista priča za sebe. :roll:

Ok, ja samo hocu da kazem da sam ti krajnje dobronamerno dao onaj savet :) Treba da dobijes uslugu koju placas kroz zdravstveno osiguranje, ne treba da se predas i platis privatno nesto sto ti svakog meseca odbijaju od plate.


Jao bre Mikelo, ajde molim te, nemoj me molim te uciti kako cu i sta napisati.
Da te podsetim da je ovo forum i da bar ovde mozemo da napisemo sta nam je na dusi. Ili ces ti da nam napises smernice sta i koliko mozemo reci?
Masovno ih ima bas takvih kako sam ih i opisala, naravno da ih ima i divnih, hvala bogu na tome, ali sam ja neko ko je imao tu "srecu" da mi je "glava u torbi" zahvalhujuci lekarskoj zainteresovanosti.

Ja ti ne dajem smernice, ali valjda i ja imam prava da napisem sta mislim, isto kao i ti ;) Nadam se da se uzivo ponasas pristojnije :)
 
Ok, ja samo hocu da kazem da sam ti krajnje dobronamerno dao onaj savet :) Treba da dobijes uslugu koju placas kroz zdravstveno osiguranje, ne treba da se predas i platis privatno nesto sto ti svakog meseca odbijaju od plate.




Ja ti ne dajem smernice, ali valjda i ja imam prava da napisem sta mislim, isto kao i ti ;) Nadam se da se uzivo ponasas pristojnije :)
A ovde sam unace jako nepristojna jel? Axaxa...svasta.
 

Back
Top