Statini (lekovi za snižavanje holesterola) čine više štete nego koristi?

Постоје разне теорије. И ја сам свашта и чуо и читао али не можемо вјеровати свему што чујемо. Имамо само један живот и неби смјели експериментисати са њим. Званична медицина још увијек сматра повишени холестерол, нарочито ако је повишена она "лоша" компонента, опасним по здравље и ми треба да се држимо те тероије док се не докаже супротно.
Ti da ides da ti pogledaju krvne sudove, kod mene je ta jedna arterija bila presudna da pocnem sa
lekom. U krajnjoj liniji zavisi i koliko je visok taj LDL. Kod mene je bogami bio prilicno visok.
 
Ti da ides da ti pogledaju krvne sudove, kod mene je ta jedna arterija bila presudna da pocnem sa
lekom. U krajnjoj liniji zavisi i koliko je visok taj LDL. Kod mene je bogami bio prilicno visok.
Мораћу отићи прије или касније, мада ми се никако не свиђа перспекитва доживотног гутања тих штетних лијекова.
 
probao sam, odvratan ukus pa sam odustao. MOžda sam trebao da zamaskiram sa limunom i medom?
Kod cajeva je problematicno sto nemas pojma koja ti ja jacina caja i koliko toga dnevno potrebno.
Ja sam u prvo vreme uzimala ovaj glog u vidu sirupa pa popijes kafenu kasicicu dnveno, ali to je
kao da jedes sapun i onda sam presla na kapsule. I glog moze da se pije kao caj, ali kolika koncentracija,
cega?
 
Na jednom stranom forumu sam videla da je cesto poviseni Ldl rezultat povisenog homocisteina. Uradim test u laboratoriji i dobijem rezultat 17, a normalna vrednost je do 15. Sad cekam suplimente aktivnog vitamina b12 i folata da njima pokusam da snizim homocistein, sto bi trebalo da snizi i ldl. Nije na odmet proveriti.
Ja sam sada malo citala, koliko sam razumela nigde nema veze jedno s drugim ili ima utoliko
sto i ldl i homocistein stvaraju sklerozu. Zasto si isla na proveru? Imas problema nekih
sa venama? Homocisten se zaista smanjuje vitaminom b12 i folata pa uzmi jednu-dve ture,
ispitaj onda da li se smanjio, a vidi da li ti se i ldl smanjio i obavezno da javis:)
 
Свугдје се може прочитати како је од статина далеко већа штета него корист. Мало је оних који ће рећи нешто похвално о тим лијековима, али они су изгледа нужно зло јер алтернатива скоро да и не постоји. Имам проблем са повишеним холестеролом али, за сада, одбијам пити статине. Покушавам некаквим дијетама борити се са холестеролом. Ако не успије, вјероватно ћу морати прибјећи статинима.
Isti slučaj, ali od juče sam počela sa Roxerom. Inače sam godinama imala probleme zbog ldl hol i non hdl a, trigliceridi su mi dobri i dobar hdl mi je dobar, pokušavala sam ishranom, čajevima, prirodno ali ništa... Kad mi skoči hol. skoči mi i pritisak, Obrne mi se sve, vidim belu maglu i osećam se užasno. Pokušaću sa stati ima, pa šta mi bog da.
 
Ja sam sada malo citala, koliko sam razumela nigde nema veze jedno s drugim ili ima utoliko
sto i ldl i homocistein stvaraju sklerozu. Zasto si isla na proveru? Imas problema nekih
sa venama? Homocisten se zaista smanjuje vitaminom b12 i folata pa uzmi jednu-dve ture,
ispitaj onda da li se smanjio, a vidi da li ti se i ldl smanjio i obavezno da javis:)
Da li vi još uvek koristite statične i da li vam je bolje od njih? Čitala sam vaše postove od prošle godine na drugom forumu. Ja od juče pijem Roxeru pa mi je frka.
 
Isti slučaj, ali od juče sam počela sa Roxerom. Inače sam godinama imala probleme zbog ldl hol i non hdl a, trigliceridi su mi dobri i dobar hdl mi je dobar, pokušavala sam ishranom, čajevima, prirodno ali ništa... Kad mi skoči hol. skoči mi i pritisak, Obrne mi se sve, vidim belu maglu i osećam se užasno. Pokušaću sa stati ima, pa šta mi bog da.
Послије три мјесеца сурове дијете измјерио сам холестерол са свим својим компонентама и пријатно се изненадио када се испоставило да су се општи и лоши холестерол значајно смањили. Значи ништа лијекови, само другачија исхрана и свакодневне физичке активности. Прилично сам смршао. У друсгом кварталу ћу увести мало либералнију дијету и више јести, па послије три мјесеца опет извадити налазе.
 
Послије три мјесеца сурове дијете измјерио сам холестерол са свим својим компонентама и пријатно се изненадио када се испоставило да су се општи и лоши холестерол значајно смањили. Значи ништа лијекови, само другачија исхрана и свакодневне физичке активности. Прилично сам смршао. У друсгом кварталу ћу увести мало либералнију дијету и више јести, па послије три мјесеца опет извадити налазе.
Kod mene je to i problem. Ja sam za mesec dana, sa 8,6 ukupnog skinula na 5,4. Indeksi su mi bili skoro bez rizika, ali nikako normalni. Smršala sam dva, tri kg. Doručak žitarice i čaj, ručak riba(skuša, haringa, losos) voće. Slatkiši ništa. A onda nastavila još 5 meseci-šest, sa takvim režimom ishrane. Kupovala samo proizvode bez zasićenih masti ili vrlo malim procentom. Osušila sam se a i inače sam mršava. Imunitet pao. Morala sam da barim piletinu. Oči su mi bile gladne. Hdl dobar mi je pao. Što nije dobro. A ukupni skočio na 6, 8. I šta sad. Doktorka kaže da je to izgladnjivanje još gore ako se parametri ne spuste na potpuno normalne, onda to nije dobro. Jer ne mogu tako ceo život. Prosto mom organizmu treba i mesa i šta god mu još treba. I da takvim spuštanjem holesterola samo pogoršava stvar. Jer se onda ti plakovi rasturaju i prave ugruške, trombove što je još gore. Šeta holesterol, dole gore ali nikako da bude normalan. I kontinuiranog i zato moram statine.
 
Kod mene je to i problem. Ja sam za mesec dana, sa 8,6 ukupnog skinula na 5,4. Indeksi su mi bili skoro bez rizika, ali nikako normalni. Smršala sam dva, tri kg. Doručak žitarice i čaj, ručak riba(skuša, haringa, losos) voće. Slatkiši ništa. A onda nastavila još 5 meseci-šest, sa takvim režimom ishrane. Kupovala samo proizvode bez zasićenih masti ili vrlo malim procentom. Osušila sam se a i inače sam mršava. Imunitet pao. Morala sam da barim piletinu. Oči su mi bile gladne. Hdl dobar mi je pao. Što nije dobro. A ukupni skočio na 6, 8. I šta sad. Doktorka kaže da je to izgladnjivanje još gore ako se parametri ne spuste na potpuno normalne, onda to nije dobro. Jer ne mogu tako ceo život. Prosto mom organizmu treba i mesa i šta god mu još treba. I da takvim spuštanjem holesterola samo pogoršava stvar. Jer se onda ti plakovi rasturaju i prave ugruške, trombove što je još gore. Šeta holesterol, dole gore ali nikako da bude normalan. I kontinuiranog i zato moram statine.
Грешка је вјероватно у томе изгладњивању. Не треба се изгладњивати, чак шта више, требало би јести 4-5 пута утоку дана, помало, ако се може ускладити такав режим са радним обавезама. И не треба обавезно јести само рибу, мада ја рибу јако волим и једем је веома често. Може се слободно јести и пилетина и ћуретина ( и укусна и здрава) али и телетина па чак и "посна" свињетина (без сала). Главно је да то све готовиш без масти, по могућности и без уља. А као додатак свом томе месу имаш много врста поврћа са безброј варијанти готовљења. И много воћа, нарочито цитрусовог, што више то боље. Ја јесам смршао, али не зато што сам гладовао, него зато што сам избацио све слатко и све масно. Планирам повећати оброке да неби даље мршавио али у суштини против таквог режима исхране немам ништа против. Могао бих тако чини ми се читав живот.
 
Ja tako i jedem, Ali ispod 6 mi se ne spušta, što nije normalno. Ne izgladnjujem se. Gurman sam a mršava. Pala bi u nesvest kada ne bi jela dan. 😀Hoću da kažem, da mi ni takav režim ishrane ne pomaže značajno.
Ја сам одлучио једно годину дана борити се с холестеролом само дијетама. За сада су резултати добри.Још увијек није у нормали али је много мањи него што је био на почетку дијете. Видјећемо даље. Ако се и послије година дана не нормализује вјероватно ћу прибјећи статинима.
 
Ја сам одлучио једно годину дана борити се с холестеролом само дијетама. За сада су резултати добри.Још увијек није у нормали али је много мањи него што је био на почетку дијете. Видјећемо даље. Ако се и послије година дана не нормализује вјероватно ћу прибјећи статинима.
ne postoji konkretan dokaz da je "povišen" holesterol problematičan. Sa druge stgrane, posteje konkretni dokazi da su statini štetni.
 
ne postoji konkretan dokaz da je "povišen" holesterol problematičan. Sa druge stgrane, posteje konkretni dokazi da su statini štetni.
Али чак и ако је проблематичан, још увијек је отворено питање гдје је та горња граница послије које се холестерол сматра повишеним. Обично се да је све више од 5,00 повишено, али постоје и друга мишљења. На примјер ова таблица. Ово важи за мушкарце.

ВозрастОбщий холестеринЛПНПЛПВП
20-25 лет3.16 — 5.591.71 — 3.810.78 — 1.63
25-30 лет3.44 — 6.321.81 — 4.270.80 — 1.63
30-35 лет3.57 — 6.582.02 — 4.790.72 — 1.63
35-40 лет3.63 — 6.991.94 — 4.450.88 — 2.12
40-45 лет3.91 — 6.94 2.25 — 4.820.70 — 1.73
45-50 лет4.09 — 7.152.51 — 5.230.78 — 1.66
50-55 лет4.09 — 7.172.31 — 5.10
 

Back
Top