Stanar vs. Vlasnik

Niko nije rekao da je slatko ali to je takođe vrsta investicije. Na kuću čija bi vrednost bila 60 000 evra, investitor bi uzeo bar 30 000, pa bi na kraju koštala 90 000, a to je za nekog ko nema pare velika razlika u rati.
Jbg...svi bismo voleli da je nekretnina centru, da se ništa ne iscimamo a da je jeftino. E pa toga nema.

ali dok se baviš majstorima da ustedis na investitoru, sa druge strane gubis jer ne možeš da radiš svoj posao kako treba…
 
ali dok se baviš majstorima da ustedis na investitoru, sa druge strane gubis jer ne možeš da radiš svoj posao kako treba…
Nije baš tako. Ne mislim na razvlačenje nego na plansko zidanje kada možeš da se organizjuš ako si organizovan i iole pametan. I opet, nije med i mleko ali se mnogo isplati za nekog ko nema početni kapital. Pri tom su investitori još veći lopovi nego majstori, pa pored toga što mu daš par desetina hiljada evra, još ti izošljari.
 
Evo ti recimo racunica finansijska, pod uslovom da zaradjujes dovoljno para:

- stan kosta (i vredi) 200.000 evra
- kirija za isti je 650 evra.
- imas 50.000 evra ucesce.
- sa kamatom od 3.5%, na cirka 20 godina, tebi je rata oko 1350 evra mesecno.
Dakle, ide sada matematika:
20 * 12 * 1350 = 324000 evra.
Kamata koju platis (ono preko vrednosti stana) je 124.000 evra, plus platio si 50.000 za ucesce, sto mu dodje 174.000 evra.
Dakle, preko stvarne vrednosti stana, platis 174.000 evra.

Sledece, sa kirijom od 650 evra mesecno, koliko godina moras da placas da bi potrosio 174.000 evra?
Pa, moras da placas 174.000 / 650 / 12 = 22 godine i 4 meseca.

Dakle, za malo duzi period nego sto je period odplate kredita, potrosices na kiriju onoliko koliko ces platiti preko vrednosti stana - i to pod uslovom da vrednost stana ne opadne niti poraste, a osim ako ne kupis neko smece od stana na nekoj shit lokaciji, veca je mnogo verovatnoca da ce vrednost stana da poraste nego da opadne.

Naravoucenije je da ces na ulozenih 174.000 evra, za taj period dobiti 200.000 evra. Kroz investiciju u stan putem kredita.
To mu dodje traljava investicija.
Ispade da si, takoreci, na nuli, i isti ti je qratz sa finansijske tacke gledista da li ces odabrati da budes podstanar ili da placas ratu sa kamatom banci.

Sad, sta je jedina prednost? Pa to sto ces pod stare dane imati manje troskove. Jednom kada odplatis taj kredit i to sve, ti automatski imas 1350 evra mesecno vise u dzepu.
Druga prednost je to sto u penziji, kada se znatno manje zaradjuje, imas krov nad glavom.
I imas kapital ustedjen u tom stanu koji znaci ne samo tebi, vec i porodici, deci.

Ja, ipak, zbog svega toga, dajem prednost kreditu i resavanju stambenog problema tako da se ima nesto u svom vlasnistvu.
 
U Srbiji je neizvesno biti podstanar. nema propisno napravljenih pravnih ugovora koji te štite u slučaju spora, pa vlasnik može da povećava kiriju ili da te izbaci vrlo lako i bez valjanog razloga. Teraju te da placas održavanje stana (infostan na pr) sto bi inače vlasnik trebao da podmiri. Ne bi me čudilo da neki i porez traže da se plati umesto njih. Da ne pričamo da skoro niko od vlasnika ne prijavljuje stanarinu kao prihod.
Ranije nisu dozvoljavali da se prijaviš na adresu, ne znam da li se nešto promenilo.


Kupovina je mnogo skuplja bar u početku. Pravilo je da rentiras ako nemaš novac da kupis stan i redovno placas rate. Banka naplati debelo tu uslugu kreditiranja, ali kad se stan otplati, njegova vrednost kompenzuje veliki deo tih troškova. Ko je rodjen u srećno vreme, čak i zaradi na stanu.

Znacajno je prijatnije biti renter u uredjenim zemljana, gde su svi troškovi precvidivi i rast ograničen. Tada svako može da napravi svoju računicu da li mu se isplati da bude renter ili da se upusti u kupovinu.

Bold 1: Moja porodica i ja smo kratko vreme bili podstanari, godinu dana koliko je investitor zidao zgradu na našem placu. Za tih godinu dana imali smo Ugovor o zakupu stana, uvek istu ratu kirije i plaćali smo sve režije ( EPS, Infostan, tada još nije bilo kablovske ).

Posle smo izdavali stan a sestra i dalje izdaje jedan stan.

Dok smo izdavali stan, uvek smo pravili Ugovor o zakupu stana.
Sestra od 2007. do danas nije imala mnogo podstanara jer su ostajali na duže. Već više od 7 godina ima iste podstanare.

I ranije i sada radila je Ugovor o zakupu. Ratu kirije smanji tokom zime, od proleća do zime je uvek ista rata. Od 2007.do danas, ona i zet su samo jednom podigli kiriju.

Infostan, EPS, firmu koja radi čišćenje zgrade plaćaju podstanari.
Novi bojler, šporet, frižider uvek kupuje stanodavac+plaća sve popravke u stanu ( to ne rade svi koji izdaju stanove, često i popravke popravke plaćaju podstanari ).

Nelogično je da održavanje zgrade plaća stanodavac koji ne živi u toj zgradi. Nelogično je da potrošenu struju plaća stanodavac, a on ne troši tu struju.

Bold 2. Porez za stan uvek plaća onaj čiji je stan, ne plaća ga podstanar. Sestra i zet sve vreme plaćaju i taj porez i porez na prihod -za stanarinu. Tako oni rade jer sve rade po zakonu, i ne žele da ostaju državi dužni. Masa ljudi koji izdaju stanove ne plaćaju porez na prihod.

Ne mogu ništa da pričam o stambenim kreditima jer sam ovaj stan kupila za keš.
Prodali smo jedan stan, kupili ovaj. Razlog je bio što ovaj stan ima veliku terasu i što je noviji od našeg starog stana.
Zgrada u kojoj sada živim završena je krajem 2016.godine.

@Admin Sredoje Sve vreme daješ prednost stanovima koji se rentiraju. Da li u tu cenu kirije računaš i plaćanje svih režija ( EPS, Infostan, kablovska tv+internet, firma za čišćenje zgrade ) ?
Pitam, jer u tom slučaju u kiriju od 300-350 evra do 500 evra su uračunati i svi mesečni troškovi za stan.
Ako je kirija 300-350 evra i više, pored nje se još daje najmanje još 150 evra za mesećne troškove ( sve zavisi od toga da li je grejanje na TA ili je centralno u pitanju ).
 
@Admin Sredoje Sve vreme daješ prednost stanovima koji se rentiraju. Da li u tu cenu kirije računaš i plaćanje svih režija ( EPS, Infostan, kablovska tv+internet, firma za čišćenje zgrade ) ?
Pitam, jer u tom slučaju u kiriju od 300-350 evra do 500 evra su uračunati i svi mesečni troškovi za stan.
Ako je kirija 300-350 evra i više, pored nje se još daje najmanje još 150 evra za mesećne troškove ( sve zavisi od toga da li je grejanje na TA ili je centralno u pitanju ).
to isto placas i u stanu za koji placas kredit.
tebi se rata kredita prakticno uvecava za taj iznos ako tako zelis da gledas jer ti pored 1.000 evra sto moras mesecno da placas ratu moras jos tih 200 za reziju.
 
meni niko nije odgorio otkud je povoljnije za jedan stan platiti duplo vise nego sto trzisno vredi od rentiranja stana

dao sam vrlo preciznu racunicu.

za 30 godina ces za svoj stan dati 250.000 € vise nego sto bi dao za rentu

stan od 250.000€ placas posle 30 godina 430.000 evra
a za retnu istog takvog stana bi dao 180.000€
 
Bold 1: Moja porodica i ja smo kratko vreme bili podstanari, godinu dana koliko je investitor zidao zgradu na našem placu. Za tih godinu dana imali smo Ugovor o zakupu stana, uvek istu ratu kirije i plaćali smo sve režije ( EPS, Infostan, tada još nije bilo kablovske ).

Posle smo izdavali stan a sestra i dalje izdaje jedan stan.

Dok smo izdavali stan, uvek smo pravili Ugovor o zakupu stana.
Sestra od 2007. do danas nije imala mnogo podstanara jer su ostajali na duže. Već više od 7 godina ima iste podstanare.

I ranije i sada radila je Ugovor o zakupu. Ratu kirije smanji tokom zime, od proleća do zime je uvek ista rata. Od 2007.do danas, ona i zet su samo jednom podigli kiriju.

Infostan, EPS, firmu koja radi čišćenje zgrade plaćaju podstanari.
Novi bojler, šporet, frižider uvek kupuje stanodavac+plaća sve popravke u stanu ( to ne rade svi koji izdaju stanove, često i popravke popravke plaćaju podstanari ).

Nelogično je da održavanje zgrade plaća stanodavac koji ne živi u toj zgradi. Nelogično je da potrošenu struju plaća stanodavac, a on ne troši tu struju.

Bold 2. Porez za stan uvek plaća onaj čiji je stan, ne plaća ga podstanar. Sestra i zet sve vreme plaćaju i taj porez i porez na prihod -za stanarinu. Tako oni rade jer sve rade po zakonu, i ne žele da ostaju državi dužni. Masa ljudi koji izdaju stanove ne plaćaju porez na prihod.

Ne mogu ništa da pričam o stambenim kreditima jer sam ovaj stan kupila za keš.
Prodali smo jedan stan, kupili ovaj. Razlog je bio što ovaj stan ima veliku terasu i što je noviji od našeg starog stana.
Zgrada u kojoj sada živim završena je krajem 2016.godine.

@Admin Sredoje Sve vreme daješ prednost stanovima koji se rentiraju. Da li u tu cenu kirije računaš i plaćanje svih režija ( EPS, Infostan, kablovska tv+internet, firma za čišćenje zgrade ) ?
Pitam, jer u tom slučaju u kiriju od 300-350 evra do 500 evra su uračunati i svi mesečni troškovi za stan.
Ako je kirija 300-350 evra i više, pored nje se još daje najmanje još 150 evra za mesećne troškove ( sve zavisi od toga da li je grejanje na TA ili je centralno u pitanju ).
Ja ne bih placao dazbine jer to moze da varira od do stanara kako se ljudi bahate i trose
 
meni niko nije odgorio otkud je povoljnije za jedan stan platiti duplo vise nego sto trzisno vredi od rentiranja stana

dao sam vrlo preciznu racunicu.

za 30 godina ces za svoj stan dati 250.000 € vise nego sto bi dao za rentu

stan od 250.000€ placas posle 30 godina 430.000 evra
a za retnu istog takvog stana bi dao 180.000€
sad sa ovim cenama i nije povoljnije a ni sigurnije uzimati kredit.
 
meni niko nije odgorio otkud je povoljnije za jedan stan platiti duplo vise nego sto trzisno vredi od rentiranja stana
Povoljnije nije, ali ima sledecu prednost: kada prodje 30 godina, bices matoriji ili mozda u penziji, i svakako ces zaradjivati manje, ili zeleti da radis manje i lakse. U tom slucaju, lepo je imati svoj stan, bez kreditnog ili podstanarskog opterecenja.
Takodje, ostaje kapital koji mozes prodati i kupiti nesto manje (recimo, deca su otisla i vise ti ne treba gajba od 100m2, ili zelis da se preselis u manje mirnije mesto, itd.). U svakom slucaju, obezbedjuje mirnije zrelije/starije doba.
A ko pocne da zaradjuje lepo sa 25 godina, i tada krene u pricu sa kreditom na 25 godina, sa samo 50 godina starosti ce postati vlasnik bez kreditnog i podstanarskog opterecenja, a covek od 50 godina, ako zdravlje solidno sluzi, je jos mlad i jos moze mnogo da tera ;)
 
@Admin Sredoje Dobro, ti daješ primere za kupovinu novog stana na kredit..Zaista ne znam kako ide sa stambenim kreditima.
Jedino što znam o njima je da postoji ograničenje za klijente. Čini mi se da sam negde pročitala da stan na kredit mogu da kupe oni koji imaju 35 godina.
Stambeni kredit ne može da podigne neko ko ima 50+ godina.
Isto važi za obične kredite. Do 75 godine života mora da se isplati kredit ili krediti ( Halk banka ) u nekima je smanjena granica godina.
Ja ne bih placao dazbine jer to moze da varira od do stanara kako se ljudi bahate i trose
Misliš na porez na prihod od stanarine?
 
Povoljnije nije, ali ima sledecu prednost: kada prodje 30 godina, bices matoriji ili mozda u penziji, i svakako ces zaradjivati manje, ili zeleti da radis manje i lakse. U tom slucaju, lepo je imati svoj stan, bez kreditnog ili podstanarskog opterecenja.
Takodje, ostaje kapital koji mozes prodati i kupiti nesto manje (recimo, deca su otisla i vise ti ne treba gajba od 100m2, ili zelis da se preselis u manje mirnije mesto, itd.). U svakom slucaju, obezbedjuje mirnije zrelije/starije doba.
kakao kad si dao 250.000 evra vise.
imas za narednih 40 godina rentiranja minimum.
 
@Admin Sredoje Dobro, ti daješ primere za kupovinu novog stana na kredit..Zaista ne znam kako ide sa stambenim kreditima.
naravno to i jeste prica
da li je povoljnije rentati stan ili dici kredit.

naravno ako imas kes da je bolje kupiti stan, niko nije lood da tvrdi suprotno.

ja iznosim dokaz da ces ti za isti stan za 30 godina dati 250.000€ vise nego sto bi dao da si ga rentirao.
ne psotoji ekonomsko opravdanje da stan koji vredi 250.000€ platis 430.000€ da bi posle 30 godina mogao da kazes da je to tvoje.
 

Back
Top