Stanar vs. Vlasnik

Gajo ex

Zainteresovan član
Poruka
456
Kada se više isplati dignuti kredit za kupnju stana, a kada je bolje biti podstanar? Ovo je pitanje koje se tiče mnogih od nas, pogotovo u današnje vrijeme kada su cijene nekretnina i stanarine visoke.

S jedne strane, imamo opciju kupovine stana putem kredita. To može biti privlačno jer na kraju postajemo vlasnici nekretnine. Međutim, s druge strane, to znači i obavezu plaćanja kredita tijekom dugog niza godina.

S druge strane, biti podstanar znači fleksibilnost i manje dugoročne financijske obaveze. Ali, postavlja se pitanje - koliko novca na kraju "bacimo" na stanarinu, novac koji možda nikada nećemo vidjeti povratno kao ulaganje?

Što mislite, koje su prednosti i nedostaci oba pristupa? U kojem slučaju se više isplati biti vlasnik, a kada podstanar?

1*CIoDQreKZo05K0fmVMOEDA.png
 
Poslednja izmena od moderatora:
Podstanar robija uvek bez cilja i buducnosti,parce zemlje i par kvadrata samo da se ne bacaju pare i daju drugom,bolje put do posla par sati kolima samo da se ne zivi u gradu
Sad za godinu dve stanarine kupis kucu na 30-40-50km od grada to je smesno blizu
 
Tu onda ide i trošak goriva. Još ako se voze dva automobila...
Pa ne primis ti sam jednu platu,pa od nje sve to da pokrijes.Vec od svake sledece ustedi za stan i za dosipanje goriva.Onako bacas pare u prazno,a sto je najgore je,uvek se pitas kada ce gazda da mi da otkaz.I ako si u prigradskom mestu,imace povlasticu,koja vazi i u Lasti i u GSP-u,ne mora se stalno ici kolima.
 
Pa ne primis ti sam jednu platu,pa od nje sve to da pokrijes.Vec od svake sledece ustedi za stan i za dosipanje goriva.Onako bacas pare u prazno,a sto je najgore je,uvek se pitas kada ce gazda da mi da otkaz.I ako si u prigradskom mestu,imace povlasticu,koja vazi i u Lasti i u GSP-u,ne mora se stalno ici kolima.
Slažem se, no kako raspravljamo o prednostima i nedostacima oba pristupa, uzmimo sve u obzir.
 
Slažem se, no kako raspravljamo o prednostima i nedostacima oba pristupa, uzmimo sve u obzir.
U redu je.Bio sam podstanar dugo godina,pa ti pisem po iskustvu.Najgore je to kada vidis da ti gazda dolazi.Uvek se pitas,da li ce da poveca kiriju,ili da mi da otkaz.Vecita neizvesnost.Ako si u mladjem dobu,ne razmisljaj o podstanarstvu,vec o svom etanu.mada i tu nije sve zlatno,jer su kamate klizne,ali se bar ne trzas,jer shvatas da ce jednog dana to biti tvoje.
 
Dobro, no kada raspravljamo o prednostima i nedostatcima oba pristupa, važno je uzeti u obzir sve aspekte.
Sve samo ne biti podstanar,imas hotel za te pare,uz troskove u gradu dinar ti ne ostane,zaglibis se tako 5-10 godina ti prodje,ako vec moras stan onda ga uzmes na kredit pa ga izdajes a od te razlike iznajmis kucu na periferiji
 
U redu je.Bio sam podstanar dugo godina,pa ti pisem po iskustvu.Najgore je to kada vidis da ti gazda dolazi.Uvek se pitas,da li ce da poveca kiriju,ili da mi da otkaz.Vecita neizvesnost.Ako si u mladjem dobu,ne razmisljaj o podstanarstvu,vec o svom etanu.mada i tu nije sve zlatno,jer su kamate klizne,ali se bar ne trzas,jer shvatas da ce jednog dana to biti tvoje.
to je tako u srpskoj glavi.
u nemackoj svega 30% gradjana ima imovinu.

poenta je da se ti ako nemas kes za stan zaduzujes preko glave sa neizvesnoscu da li ces moci da otplatis.

kad si podstanar ti mozes da manervises i kad ti bolje ide placas skuplji stan, kad ti losije ide placas jeftiniji.
kad dignes kredit banka te ne pita da li imas ili nemas vec moras da platis ili te izbacuje.
i po pravilu rate kredita su vise nego sto bi placao stanodavcu.
i ne razmisljas o popravkama.
sve sta treba da se popravi placa stanodavac..nema ulaganja u nekretninu.
on zove majstore da poprave, on menja stolariju, na njemu je da resava probleme da kupi frizider, sporet, krevet, sta god...

mi imamo taj osecaj da je potrebno imati svoju imovinu jer pilicarski razmisljas, dao sam njemu a mogao sam sebi, ali sustinski ti ces za zivota dati para koliko bi dao i za stan a nisi bio opterecen kreditom i kad umres na istom si.
 
Placas 30 god stanarinu, das recimo 180 hilj evra i sta imas za 30 god - NISTA
Ko god ima mogucnosti ne treba da razmislja ni minut, ako zagusti mozes izaci iz tog stana, izdavati ga a ti ziveti gde je povoljnije.
I OD IZDAVANJA PLACATI RATE KREDITA.
 
to je tako u srpskoj glavi.
u nemackoj svega 30% gradjana ima imovinu.

poenta je da se ti ako nemas kes za stan zaduzujes preko glave sa neizvesnoscu da li ces moci da otplatis.

kad si podstanar ti mozes da manervises i kad ti bolje ide placas skuplji stan, kad ti losije ide placas jeftiniji.
kad dignes kredit banka te ne pita da li imas ili nemas vec moras da platis ili te izbacuje.
i po pravilu rate kredita su vise nego sto bi placao stanodavcu.
i ne razmisljas o popravkama.
sve sta treba da se popravi placa stanodavac..nema ulaganja u nekretninu.
on zove majstore da poprave, on menja stolariju, na njemu je da resava probleme da kupi frizider, sporet, krevet, sta god...

mi imamo taj osecaj da je potrebno imati svoju imovinu jer pilicarski razmisljas, dao sam njemu a mogao sam sebi, ali sustinski ti ces za zivota dati para koliko bi dao i za stan a nisi bio opterecen kreditom i kad umres na istom si.
Sreca pa nas ima normalnih van misje rupe,al da ti objasnim malo ekonomiju posto si kao potkovan,50e kruzi medju nama novcanica i uvek vredi 50e,ako placamo karticom,svaki put banka uzme proviziju,posle 40 transakcija vise ne postoji tih 50e u rukama ljudi,postali su bankinih 50e,tako si ti napredan i updateovan
 
Placas 30 god stanarinu, das recimo 180 hilj evra i sta imas za 30 god - NISTA
to je 500€ mesecno.
stanarine su nize ako ne zelis nesto veliko ali onda bi to i za stan platio mnogo vise.

koliko vredi to osim u tvojoj glavi?
ti i daje nemas nista jer umires ubrzo posle a platio si duplo vise nego sto stan vredi kad bi ga sutra prodavao.
 
Sreca pa nas ima normalnih van misje rupe,al da ti objasnim malo ekonomiju posto si kao potkovan,50e kruzi medju nama novcanica i uvek vredi 50e,ako placamo karticom,svaki put banka uzme proviziju,posle 40 transakcija vise ne postoji tih 50e u rukama ljudi,postali su bankinih 50e,tako si ti napredan i updateovan
pa to ti kazem.. tebi banka naplati dupli stan za kredit sto znaci da ti stan od 200.000 posle 40 godina kredita platis 400.000
400.000 ti nikad u zivotu neces dati na stanarine.
posto si rob duga a nisi nista profitirao.
 
pa to ti kazem.. tebi banka naplati dupli stan za kredit sto znaci da ti stan od 200.000 posle 40 godina kredita platis 400.000
400.000 ti nikad u zivotu neces dati na stanarine.
posto si rob duga a nisi nista profitirao.
Izdaje stan za malo vise nego sto je kredit,moze od te razlike da pokrije benzin,ako vec potencira na stanu,pre se otplacivao za 20 god izdavanja sad i za 10 moze kakvo je ludilo postalo
 
Izdaje stan za malo vise nego sto je kredit,moze od te razlike da pokrije benzin,ako vec potencira na stanu,pre se otplacivao za 20 god izdavanja sad i za 10 moze kakvo je ludilo postalo
sta loopas.
tebi mesecna rata kredita za stan nije ispod 300 € za najlosiji i najjeftiniji stan
obicno je preko 500€
stanove za rentiranje nalazis i za manje

drugo ti moras da imas platu koja ce ti omoguciti dizanje tog kredita.

ali ajde da ti uprostim

da uzmes stambeni kredit od 100.000 evra a realno sad tesko mozes naci stan za te pare ali ajde
ti moras da imas 20.000 u kesu za ucesce.

preostalih 80.000 otplacujes 30 godina 450€ mesecno.
sto znaci da si ti za 30 godina dao 180.000 evra odnosno ti si 80.000 evra bacio
a svakog meseca si morao da nadjes 50.000 dinara kako znas i umes + sto si morao da imas 20.000€ za ucesce i prijavljenu platu od ooko 100.000 dinara da bi ti banka uopste i odobrila kredit.

a kao sto rekoh, nema sanse da sad nadjes stan za 100.000€ jer bi te cak i da ga nadjes renta takvog stana izasla oko 200€ sto znaci da bi ti za 30 godina dao 72.000 evra stanodavcu sto je za 110.000 evra manje nego banci za tvoj stan

kazi mi , gde tu imas pozitivnu racunicu?
 
to je 500€ mesecno.
stanarine su nize ako ne zelis nesto veliko ali onda bi to i za stan platio mnogo vise.

koliko vredi to osim u tvojoj glavi?
ti i daje nemas nista jer umires ubrzo posle a platio si duplo vise nego sto stan vredi kad bi ga sutra prodavao.
Gde su nize?
Normalan stan kosta debelo mesecno.https://www.kupujemprodajem.com/nekretnine-iznajmljivanje/stanovi-dvosobni/pretraga?categoryId=25&groupId=241&locationId=110&order=price
 
sta loopas.
tebi mesecna rata kredita za stan nije ispod 300 € za najlosiji i najjeftiniji stan
obicno je preko 500€
stanove za rentiranje nalazis i za manje

drugo ti moras da imas platu koja ce ti omoguciti dizanje tog kredita.

ali ajde da ti uprostim

da uzmes stambeni kredit od 100.000 evra a realno sad tesko mozes naci stan za te pare ali ajde
ti moras da imas 20.000 u kesu za ucesce.

preostalih 80.000 otplacujes 30 godina 450€ mesecno.
sto znaci da si ti za 30 godina dao 180.000 evra odnosno ti si 80.000 evra bacio
a svakog meseca si morao da nadjes 50.000 dinara kako znas i umes + sto si morao da imas 20.000 za ucesce i prijavljenu platu od ooko 100.000 dinara da bi ti banka uopste i odobrila kredit.

a ka osto rekoh, nema sanse da sad nadjhes stan za 100.000€ jer bi te cak i da ga nadjes renta takvog stana izasla oko 200€ sto znaci da bi ti za 30 godina dao 72.000 evra stanodavcu sto je za 110.000 evra manje nego banci za tvoj stan

kazi mi , gde tu imas pozitivnu racunicu?
Za manje da nadjes stan?za 300 ni pre poskupljenja nista osim supa nije moglo da se nadje,to nije tralala prica nego sam trazio i za kupovinu i za rentu,znaci da izdaje studentima za 400-500 a kredit nek je 300e,eto razlike za zivot i placanje kuce u barajevu
 
Gde su nize?
Normalan stan kosta debelo mesecno.https://www.kupujemprodajem.com/nekretnine-iznajmljivanje/stanovi-dvosobni/pretraga?categoryId=25&groupId=241&locationId=110&order=price
toliko traze ali ne dobijaju..zato i jesu neizdati.

ja ti kazem koliko se otprilike vrte rente.. oko 300€.
ne pricam o centru grada i dobrim lokcijama ali tu bi i za stan da kupoujes morao da izvrnes 4.000€ kvadrat

prosla je pomama sa rusima i cene su opet pale.
 
Ja sam stan prodao za 60 000,sad nek vredi i 80 000 nebitno,al je isao kao stan na dan po minimum 30e dnevno,eto racunice
i opet.

da bi uzeo kredit moras da imas pare za ucesce i to velike.
moras da imas prijavu visoke plate
spreman da banci das duplo vise nego sto vredi stan
i na kraju.
cene stanova su sad skocile i ispod 200.000 tesko mozes naci stan a kolika je onda mesecna rata banci i ucesce?

ne kazem da nije bolje imati svoj stan ali je cinjenica da si onda zarobljen sa lokacijom i stanom i da je prosto neisplativo uzimati ga na kredit..druga stvar je ako imas kes.

uostalom to i statistika kaze..vecina stanova se u srbiji kupuje za kes.

vise ti se ispalti renta nego rata.

ti ces kupiti stan za 400.000 a mocices da ga prodas za 200.000 jer mu je tolika vrednost, gde je tu racunica?
 
i opet.

da bi uzeo kredit moras da imas pare za ucesce i to velike.
moras da imas prijavu visoke plate
spreman da banci das duplo vise nego sto vredi stan
i na kraju.
cene stanova su sad skocile i ispod 200.000 tesko mozes naci stan a kolika je onda mesecna rata banci i ucesce?

ne kazem da nije bolje imati svoj stan ali je cinejnica da si onda zarobljen sa lokacijom i stanom i da je prosto neisplativo uzimati ga na kredit..druga stvar je ako imas kes.

uostalom to i statistika kaze..vecina stanova se u srbiji kupuje za kes.

vise ti se ispalti renta nego rata.
Ne mora da kupi u bw stan,ima petlovo-labudovo brdo za 50000
 

Back
Top