Štamparske offset boje

starolecanin

Primećen član
Poruka
852
Može li neko da mi kaže cemu služe ove boje (da, za štampanje :D ali šta mu dođe ono offset) i gde se mogu nabaviti? Kojeg je reda veličina cena? Pokušao sam da nađem po netu ali nije mi baš jasno :think: dobio sam preporuku da te boje koristim za nešto a ne znam ni gde da ih tražim ni koliko novaca da spremim... Pitam ovako jer je manje bolan blam :gace:

Hvala svima unapred na odgovoru :ok:

Офсет ти је врста штампе која се ради у штампарским машинама. Офсет боје су процесне (углавном се ради са 4 боје, светлоплава, магента (розе-црвена), жута и црна). Комбинацијама тих боја настаје колор-штампа. Постоје и боје "из канте", то ти је оно кад се штампа у једној боји, и њих има разних.

У сваком случају, те боје ти не требају, сем у случају да немаш штампарску офсет машину. Онда би знао да свака боја иде посебно, да се преноси плочом на ваљак, а вишак испира водом. То су индустријске технике и те боје за то служе.

Ако немаш машину, вероватно не знаш да су оне поприлично скупе за експериментисање. Но, ако баш инсистираш на њима, иди у неку штампарију, па затражи да ти продају мало, или се обрати фирмама које снабдевају штампарије репроматеријалом.

Hvala najlepše!

Tako nešto sam i mislio, odnosno da nisu jeftine ni malo jer jako ih je teško naći... Ako može onda savet koje boje da koristim bio bih neizmerno zahvalan ako si upoznat... Naime, drvo zaštićujem plastikom, rastvaram je u čistom acetonu i umakanjem nanosim na drvo. Posle to treba obojiti pa zaštititi lakom. Budžet mi je mali, pa trenutno to radim sa običnim temperama, ali one nisu baš najbolje... Trebale bi mi boje koje se mogu recimo sunđerčićem nanositi a da ne ostaju rupe kao sa temperama, ako sam dovoljno jasno objasnio. Koliko sam se informisao, meni trebaju boje sa sitnim tim pigmentima u njoj ili šta već a duduk sam za iste. Neki koriste akrilne tempere, kažu da su dosta bolje, gledao sam po knižarama ima za oko 200din tube i to je negde ok cena. Znam da imaju daleko skuplje isto tako akrilne ali možda ime neka alternativa da nije preterano skupa a da će biti bolje od ovih običnih tempera.

I količine koje mi trebaju su male, ne na kilo i sl, nego tubice ili male bočice.

Па шта се онда мислиш бре, ако је балза или дрво, ту ти иде нитро-лак. Фарбај чиме хоћеш, па пресвучеш нитролаком. Ја сам их тако правио.

Presvučem ih ja lakom za čamce dok ne bude para za uretan. Nerviraju me tempere jer ne mogu da uradim ono što želim, airbrush nemam (tačnije imam neki iz kućne radinosti) pa tražim nešto za sunđer. Pogledao sam malo, neke Rebell ili kako već, ima u merkatoru, moram da skoknem da kupim bocicu dve, da probam :)

Back