Šta treba da znate kao novi Linux korisnici?

A jel mozes da koristis bezbedno stariju verziju Ubunta bez daljne nadogradnje i zakrpa ?
Za sta najsigurniji nije mi jasno.

То што ти тражиш је АlmaLinux, он има чини ми се 6 године подршке и уз то није везана ни за какву корпорацију... Само не видим потребу зашто би користио стари софтвер?
 
То што ти тражиш је АlmaLinux, он има чини ми се 6 године подршке и уз то није везана ни за какву корпорацију... Само не видим потребу зашто би користио стари софтвер?
Ne ,ja sam pitao da li mozes da koristis Linux distro nakon prestanka nadogradnje i sigurnosnih patcheva.
 
Ne ,ja sam pitao da li mozes da koristis Linux distro nakon prestanka nadogradnje i sigurnosnih patcheva
Увек ћеш добити надоградње. Чак и ако нека диструбиција буде "мртва", увек ће да се појави нови клон. Примера ради када је CentOS престао са подршком појавио се AlmaLinux и RockyLinux. Када јe Antergos престао његов форк RebornOS je наставио. To je лепота OpenSource-a.
 
Poslednja izmena:
Znaci ne moze da se koristi ,samo klonovi nastavljaju dalji zivot .
Probao pre par godina(2017) neki Ubuntu iz 2010-11 ,otvaram pretrazivac Firefox ....nista ,nula .

Па мораш да ставиш нови софтвер, нову верзију Firefox-a... Тотално ниси добро разумео ово са форковима. Форк настаје кад дистро неки мали престане из свог разлога с радом. То не значи да је Линукс мртав већ само тај мали дистро.

E сад ако си фан старог изгледа Ubuntu-a погледај MATE декстоп, зове се Ubuntu MATE и онда као на андроиду ставиш стару тему и иконице... упс...
 
Poslednja izmena:
Nije u stvar u tome, Windows i macOS sisteme mozes da koristis i nakon prestanka podrske ,cak i browseri dobijaju dugo podrsku dok kod Linuksa to nije slucaj.

Ствар је у томе што се теби свиђа МАТЕ. МАТЕ можеш да иснталираш на било којој диструбицији и да наместиш да ти систем баш тако изгледа. Други рационални разлог не видим.

Апликације можеш да инсталираш преко флатпака, снапа, appmage-a то су контејнери и не захтевају зависности потребне за иснталацију... Имаш тамо Firefox.
 
Ствар је у томе што се теби свиђа МАТЕ. МАТЕ можеш да иснталираш на било којој диструбицији и да наместиш да ти систем баш тако изгледа. Други рационални разлог не видим. Апликације можеш да инсталираш преко флатпака, снапа, appimage-a то су контејнери и не захтевају зависности... Имаш тамо Firefox.
Nisam bas ljubitelj MATE okruzenja ,vise preferiram Xfce,Cinammon ...nije stvar u izgledu ,nego u funkcionalnosti i brzini.
 
Nije u stvar u tome, Windows i macOS sisteme mozes da koristis i nakon prestanka podrske ,cak i browseri dobijaju dugo podrsku dok kod Linuksa to nije slucaj.
Нетачно, ко каже да САД не могу да инсталирам cp6linux и да уколико препозна хардвер неће радити као и 2008. године?
Такође знам за рачунаре на којима се још увек врти red hat 5.5 као и 2012. године кад сам први пут сео за те рачунаре...
 
Нетачно, ко каже да САД не могу да инсталирам cp6linux и да уколико препозна хардвер неће радити као и 2008. године?
Такође знам за рачунаре на којима се још увек врти red hat 5.5 као и 2012. године кад сам први пут сео за те рачунаре...

Da u pravu si, moze na vise nacina da se instalira na linuksu, zavisi malo i od distribucije. Ali ako smo samo vezani za pakete odredjene distribucije onda ne ide.

U slucaju novije verzije Mozille na nekoj od starijih distribucija, mozda bi mogla zadnja opcija na ovoj adresi da pomogne
Par nacina istalacije Mozille na linuksu
https://support.mozilla.org/en-US/kb/install-firefox-linux

Ali je mozda bolje da se instalira neka aktuelnija distribucija. Koliko sam video iz ovog filma neke distribucije su vezane za neko od grafickih okruzenja (KDE, ITD). Ako zelim neko drugo grficko okruzenje, mozda bi mogao da instaliram sam ili da menjam skroz distro?
 
Da u pravu si, moze na vise nacina da se instalira na linuksu, zavisi malo i od distribucije. Ali ako smo samo vezani za pakete odredjene distribucije onda ne ide.

U slucaju novije verzije Mozille na nekoj od starijih distribucija, mozda bi mogla zadnja opcija na ovoj adresi da pomogne
Par nacina istalacije Mozille na linuksu
https://support.mozilla.org/en-US/kb/install-firefox-linux

Ali je mozda bolje da se instalira neka aktuelnija distribucija. Koliko sam video iz ovog filma neke distribucije su vezane za neko od grafickih okruzenja (KDE, ITD). Ako zelim neko drugo grficko okruzenje, mozda bi mogao da instaliram sam ili da menjam skroz distro?
По питању мозилиног фајерфокса, ако преузмеш фајрефокс са званичне странице, довољно је само преузету архиву рапаковати на жељено место и повезати пречису за покретање тог фајерфокса и увек ћеш имати последњу верзију фајерфокса јер се ова верзија самостално надограђује директно са мозилиних сервера...
За неке друге програме ту су други формати као нпр flatpak ...
Што се тиче дистрибуција и одабира радних окружења ту је проста ситуација -а ко одабереш дистрибуцију која у својим складиштима има само једно радно окружење које развија мали број људи - онда нећеш моћи да много мењаш - бар не без нарушавања самог система. Али ако одаберш неку дистрибуцију коју одржава велика заједница и нека од фондација или корпорација онда је велика вероватноћа да ћеш моћи на истом систему истовремено имати инсталирано више радних окружења које која ћеш користити по сопственој жељи. Нпр неко врме на кућном рачунару на истом оперативном систему ћека је користила Мате радно окружење, супруга је користила Гном шел, a ja XFCE... јесте било више програма исте намене али је било занимљиво гледати ћеру како се сналази на различитим радним окружењима у које је улазила по сопственом нахођењу... (додуше сад на њеном рачунару стоји само Гном шел)...
Ако желиш потпуну слободу по избору радног окружења и складишта са великим бројем пакета ту ти је Дебиан одличан избор јер практично у својим складиштима има већину радних окружења...
 
Mozda kasnije probam Debian, instalirao sam opet Slackware_15_64. Isao sam na stabilnu verziju, instalirao sam sve kompletno oko 15GB. Mogu i da biram graficko okruzenje

Screenshot_2022-06-22_20-10-28.png

Mogu i Gnome da dovucem i instaliram ako zelim. Mislim da ostajem na Slack jos neko vreme. Ima sve sto mi treba, ne igram igre pa mi to i nije bitno.
 
Mozda kasnije probam Debian, instalirao sam opet Slackware_15_64. Isao sam na stabilnu verziju, instalirao sam sve kompletno oko 15GB. Mogu i da biram graficko okruzenje


Mogu i Gnome da dovucem i instaliram ako zelim. Mislim da ostajem na Slack jos neko vreme. Ima sve sto mi treba, ne igram igre pa mi to i nije bitno.
A što ne bi stavio lightdm pa da biraš desktop prilikom logina, a ne ovako sa xinitrc?
 
Mozda kasnije probam Debian, instalirao sam opet Slackware_15_64. Isao sam na stabilnu verziju, instalirao sam sve kompletno oko 15GB. Mogu i da biram graficko okruzenje


Mogu i Gnome da dovucem i instaliram ako zelim. Mislim da ostajem na Slack jos neko vreme. Ima sve sto mi treba, ne igram igre pa mi to i nije bitno.
Jao slackware... nisam to video barem jedno 2 decenije :)
Jos su zivi? Lepo lepo. Takoreci da su pioniri distribucija.
 
Jao slackware... nisam to video barem jedno 2 decenije :)
Jos su zivi? Lepo lepo. Takoreci da su pioniri distribucija.

Да да још живи...

Puppy linux jeste ,samo sto sa njim mozes da se slikas .

Мртав. Данас га је заменио EasyOS.

Mozda kasnije probam Debian, instalirao sam opet Slackware_15_64. Isao sam na stabilnu verziju, instalirao sam sve kompletno oko 15GB. Mogu i da biram graficko okruzenje

Лепо али овде говоримо о новим корисницима. Слак није за њих јер је и дан данас веома традиционални дистро.

  1. Не спада у велику тројку данашњице
  2. Нема GRUB по дифолту већ користи LILO
  3. Нема SystemD
  4. Јако комплесно инталирање програма. Пакет менаџер мораш сам да инсталираш.
  5. Source based distro
 
Poslednja izmena:
@bmaxa

Pa nije to bilo ranije na SW :) neke stvari radimo iz navike. Nije ni ovako previse komplikovano. Sistem mi je podesen na INIT:3 ulogujem se i napisem startx i to je to. Ako zelim da promenim okruzenje ukacam "xwmconfig", moze i da se startuje sa
startxfce4 ali bi ovako mogao da pukne X server. U glavnom nije mi bas tesko da odkucam par komande a i ne smeta mi bas puno.
Mislim da ostajem na KDE za internet,pdf, itd, a najvise zbog Kate editora, cini mi se da je odlicno integrisan u okruzenju,
Malo pre sam video da ima i verzija i za Windows https://kate-editor.org


@ljgww

Da jos uvek su zivi :) u stvari distribuciju manje vise odrzava jedan covek. Ima sada curent i live verzije koju odrzava
Alien BOB na https://download.liveslak.org
Za live treba USB sa 8 GB ako neko zeli da proba.

Debijan je odlicna a i jaka distibucija, ima jaku ekupu koja to odrzava. Debijan je jedna od najstarijih distribucija.
 
Нетачно, ко каже да САД не могу да инсталирам cp6linux и да уколико препозна хардвер неће радити као и 2008. године?
Такође знам за рачунаре на којима се још увек врти red hat 5.5 као и 2012. године кад сам први пут сео за те рачунаре...
Ako ne mozes da koristis browser na njemu mozes da se slikas sa tim.

Red Hat se placa :D
 

Back
Top