Šta mislite o prodaji kolača na pijaci

Tebe druže nema pa nema, pa kada se pojaviš, odmah otvoriš novu temu. :D

Evo, imam informacije iz prve ruke. Nisam pazarila, jesam prodavala. Ali u vreme opšte besparice, nisam uspela da se izborim za tržište. :( Količinski ne može da se proda toliko da bi postojala računica da i dalje to nastavim.

Pričam o pijaci u mnogo manjem mestu no što su gradovi koje si naveo. O Staroj Pazovi. Do polovine decembra su kolači, na oko savršeni, nisam ih probala, bili 500 din/kg. Za oko dva meseca koliko sam išla, niko se nije naprodavao. Podigli su ih na 600 din/kg, i ne znam kako je tada išlo, jer sam ja odustala. Pored mene je stajala žena koja nije prodavala klasične sitne slavske kolače tipa bajadere, bele bajadere, košnice, kuglice, nego uglavnom pite i pitice: belu, mađaricu, medenu, svilenu, trostruki užitak, breskve, ruske kape...Svoje kolače je cenila 550 din/kg, i za deset puta koliko sam ja bila na pijaci, nije prodala 5 kg kolača ukupno. Uopšte mi nije jasno zbog čega je dolazila, trošila benzin, jer je zbog količina koje je donosila, morala da dolazi autom. Bila je veoma sujetna, i smatrala me za konkurenciju, mada sam ja prodavala sasvim drugačije kolače, i nije htela da kaže pravo stanje stvari. Pravila se da joj dobro ide, da proda dosta količinski tu, a što joj ostane to proda sutradan u Inđiji ( inače je iz Inđije ), a što i tu preostane, nedeljom je muž prodavao na pijaci u S. Karlovcima. Prvo sam ja posle dva puta videla da to što mi je pričala nije istina, jer nije prodala ništa, a onda je jednog četvrtka došao njen muž koji je rekao pravo stanje stvari. Da posao ide loše, da naprave puno kolača, i vozaju ih cele nedelje po pijacama, na kraju što im preostane pojedu i podele rodbini i komšiluku. U svoj toj priči sam ja najbolje prolazila, jer sam prodavala 5 - 6 kg po odlasku, ali to su bili kolači: šapice, vanilice, kokos kifle, štrudlice sa makom, ruske kape i to je koštalo 400 din/kg. Te količine su bile nedovoljne da opravdaju to što plaćam put i pijacu, jer kada sve stavim na papir, ispostavilo se da mojih budu 600 - 700 din. Kada su u decembru počele hladnoće, i minusi, i ja razmislila, zaključila sam da se zbog tih para ne vredi smrzavati na - 10 C. Pogotovo, što je pred Sv. Nikolu počela da dolazi jedna žena koja radi samo od Sv. Nikole do Sv. Jovana, pravi sitne slavske kolače i prodaje ih po 500 din/kg. Ni njene nisam probala, ali očima bi ih čovek jeo kako izgledaju. Ona je dobro prodavala tih mesec dana, i više je nema do sledeće godine.

E sada, mnogo ti je teško pitanje da li imaju zaradu, ili se samo reklamiraju. Ne znam kako se reklamiraju, ako to malo ljudi kupuje. Pričam o konkretnoj situaciji na pijaci na kojoj sam bila. Kako ta žena pravi sebi reklamu ako danas nije prodala ni jedan jedini kolač? Tamo gde sam bila i ono što sam videla je da su to jako male količine koje se prodaju. I sami prodavci, a ima onih koji na istom mestu prodaju kolače već 20 godina, kažu da od devedesetih na ovamo nikada nije bilo lošije i teže prodati proizvod.

Moje kolače i dalje nosi jedna prijateljica u Beograd, sa svim i svačim što ona prodaje. Nekada proda bolje, nekada lošije, a i ona sama kaže da kada ona ima pazar u novčanicama od 100 i 200 dinara, onda prodaje nema. Kada se ne menjaju hiljade, to znači da narod nema para.
 
Ne znam baš za šta će ovaj moj post poslužiti, al' 'ajd, kad ti kažeš...:)

I kakav Matijević, kakvi trovači...ja pojma nemam...I zašto bi se malima otvarala vrata? Znaš koliko je mukotrpan posao steći mušterije, koliko je teško ubediti ljude da je to što ti praviš bolje i lepše od onoga što su do sada kupovali. Znaš li koliko često ima akcija u megamarketima, gde ne moraš da imaš pare, nego karticu ili ček, pa kada dođe na naplatu, nekako ćeš se snaći...Jer tvoja slava je danas, i ti nemaš para, a kolači ti trebaju...Zato su tu tempo i maksi i roda i dis...

Ja nažalost mislim da će se mnogima mnoga vrata zatvoriti, jer sve manje ljudi će sebi moći da priušti ono što želi. Kupovaće se samo najnužnije. :( U tom pogledu sam baš pesimistična.
 
Jednostavno zato što prodajemo kvalitet a ne smeće .Svaki put kada u svoje kolače ubaciš svoje mleko ,svoje jaje imaš proizvod u fulu ekstra stvar .Prica o ekonomskoj krizi je prica za malu decu .Zemlja sa slabim ili nikakvim izvozom i industrijom ne može da udje u krizu .
Ukoliko bi se nas par ujedinilo i podelilo troškove jednog običnog lokala tada bi mnoge stvari bile drugačije .Inače lokal u Novom Sadu košta oko 600 eura + 300-400 eura rezije
Na žalost mi balkanci nismo sposobni za tako nešto
 
srbijadamus:
.Inače lokal u Novom Sadu košta oko 600 eura + 300-400 eura rezije

Uopšte nije važno koliko košta zakup lokala i režije, važno je koliko može da ti donese ono što radiš u tom lokalu. :) Nije problem rad, problem je tržište. I još jednom o onom da će se malima otvoriti mnoga vrata. Teško, jer svi se nadaju ulasku u EU, svi spremaju ugostiteljske objekte da budu u HACCP standardu, tako da ništa što nije deklarisano neće moći da uđe u registrovane objekte. Ostaće samo pojedinci, koji slave u svojim kućama, a to opet može da drastično smanji promet.

A da ne tupimo sada o registraciji firme, jer to smo već više puta prežvakali.

Nego, kako tvoj posao sa kiflicama? Jesi li našao nekog za slatki program, rekao si da ti i to traže?
 
Posao ide dobro nekada bolje ,sve zavisi fali mi neko za torte i kolace mislim da bih podigao za 15 -20 posto zaradu .Inace sam godinama radio u hasap sistemima .Nije to bas onako kako se to ovde prezentuje .Recimo hasap dozvoljava da u svojoj kuhinji proizvodiš kolače ,što trenutni zakon brani .Hasap ne brani ljudima poput tebe i mene da rade ,ali je nemilosrdan prema velikima i srednjima
Lokal od 600 eura je na dobrom mestu, lokali od 120 i 150 eura su loši lokalih i takvih ima na hiljade ali bukvalno .
Nama treba dobar lokal zbog reklame mislim da bi uz dobrog poslastičara odlomio zanimljiv deo tržišta .
Radio sam reklamu sa flajerima i nije dala nekog efekta ,najviše efekta je dalo kucanje od vrata do vrata ,razne nevladine organizacije i udruženja ,pa reklame po salonima lepote,frizerajima i slično .
Jendog frizera plaćam za svaku mušteriju koju mi pošalje po 100 dinara do sada sam mu dao 5000 dinara nije loše .
 
A o tome sta se prodaje a sta ne ispricacu vam kako je moj muz meni nasao coveka pre 5godina da prodaje moje sitne kolace i posebno vanilice napijaci blok44 uz jaja. Ja napravim kao sto i sad pravim pa ih ukrasim i subotom na tu pijacu dodju dve zene sa kolacima iz Dubone i po prici mm prodaju kartonr od jaja, mislim na kutije u kojima staje 100 nosiljki jaja! A moji kolaci tu i tamo, samo vanilica nisam mogla da se napecem! Da bi jedne subote mm doneo kutiju od pola kila tih famoznih kolaca blagi uzas komadi margarina ne umuceni, tri vrste sa korama za rozen samo obojeni keks.... A cena ista kao i moji kolaci i one se naprodavase! Mozda i sad prodaju ..
 

Back
Top