Sta mislite o *BSD, OpenIndiana (ex OpenSolaris)?

bmaxa

Legenda
Poruka
70.815
BSD kao desktop OS je po meni mrtav, od kako su likovi koji su radili pc-bsd batalili.
Posle se zvao TrueOS, al i to je flopnulo. Sada BSD ima vise varijanti,
al to su portovani linux programi, mislim na desktop i samo kaskaju
jer latest and greatest naravno ide na Linux.
ista stvar i sa OpenIndiana, ne vidim nista osim portovanog Linux
desktopa... TrueOS je obecavao, ali avaj...
Bilo je pokusaja da se Gentoo programi portuju na BSD, al i od
toga se odustalo...
Likovi se pale kao FreeBSD je dobar za desktop, ma kakvi,
iskusni BSD, zovu Bad Software Distribution :p
E da, ovaj dragonfly BSD radi lik koji je radio Amiga OS,
al i to nije nista vise osim za zezanje u virtualci...
 
Ја сам случајно као Линукс нуб инсталирао OpenIndiana-у на виртуалци мислећи да је Линукс кад оно Соларис. Јако се брзо бутује и улива осећај стабилности.
To jeste, al MATE desktop :p
Jedino ako hoces da ucis sta sve moze solaris, pa da se prijavis za posao Solaris admina ;p
 
To jeste, al MATE desktop :p
Jedino ako hoces da ucis sta sve moze solaris, pa da se prijavis za posao Solaris admina ;p
Изгледа да смо нешто пропустили у причи...
Како оно беше?
Оно што зовемо линукс ОС јесте Линуксово језгро и ГНУ (програми/алати како текстуални тако и они графички)?
Оно што спада под ГНУ није везано само за линукс већ може да се компјлира из изворног кода и на друге уникослике оперативне системе?
Обзиром да и фамилија BSD оперативних система јесте настала на бази Уникса тако се и програми писани за "Линукс" могу покренути и на BSD...?
То што BSD користи програме исте који се користе и на ГНУ Линуксу оперативном систему незначи да је BSD мање вредан или употребљив.
Ипак треба имати у виду настанак и сврху BSD и ценити његове могућности а не сличност алата који се користе у ГНУ Линукс ОС.

Штета што је Open Solaris скончао при чему његов форк Open Indiana просто није могла да настави и наметне се као избор поред већ порилично употребљивог Линукса...
 
Изгледа да смо нешто пропустили у причи...
Како оно беше?
Оно што зовемо линукс ОС јесте Линуксово језгро и ГНУ (програми/алати како текстуални тако и они графички)?
Оно што спада под ГНУ није везано само за линукс већ може да се компјлира из изворног кода и на друге уникослике оперативне системе?
Обзиром да и фамилија BSD оперативних система јесте настала на бази Уникса тако се и програми писани за "Линукс" могу покренути и на BSD...?
То што BSD користи програме исте који се користе и на ГНУ Линуксу оперативном систему незначи да је BSD мање вредан или употребљив.
Ипак треба имати у виду настанак и сврху BSD и ценити његове могућности а не сличност алата који се користе у ГНУ Линукс ОС.

Штета што је Open Solaris скончао при чему његов форк Open Indiana просто није могла да настави и наметне се као избор поред већ порилично употребљивог Линукса...b
Ne mogu Linux programi da se pokrenu na BSD nikako, nisu syscall-ovi isti... osim toga treba rekompajlirati na BSD, ali ne samo to
nego i izvrsiti potrebne modifikacije, tako da desktopi koji postoje za BSD nisu tako sirok dijapazon kao na Linux-u, i treba da
cekas i par godina da se adaptira nova verzija.
Open Solaris je ugasio pohlepni Oracle, kao sto je i od Jave napravio proprietary. Open indiana kolko vidim aktivno se razvija,
ona je zapravo desktop distribucija Illumosa, koji je naslednik Open Solarisa...
Nisam skoro probao OpenIndianu, al svakako da je interesantno nauciti Solaris.
Pa i BSD je dobar za ucenje Unix filozofije, mada sve to ima ogranicen softver, kada i za Linux, koji danas ima dobru podrsku,
kazu da fale neki programi...
 
Скоро је изашла нова верзиja OpenIndiana-e.
oi.png
 
Пробам сада први пут FreeBSD мало Live кроз GhostBSD. По чему се разликује? Има графички пакет менаџер али ништа му није подешено, тако да морате ручно да подесите интернет следећи FreeBSD инструктција ако желите, такође и има кодеке инсталирене па вам неће бити ни они потребни...
VirtualBox_GhostBSD_30_10_2023_19_29_47.png
 
Poslednja izmena:
BSD kao desktop OS je po meni mrtav, od kako su likovi koji su radili pc-bsd batalili.
Posle se zvao TrueOS, al i to je flopnulo. Sada BSD ima vise varijanti,
al to su portovani linux programi, mislim na desktop i samo kaskaju
jer latest and greatest naravno ide na Linux.
ista stvar i sa OpenIndiana, ne vidim nista osim portovanog Linux
desktopa... TrueOS je obecavao, ali avaj...
Bilo je pokusaja da se Gentoo programi portuju na BSD, al i od
toga se odustalo...
Likovi se pale kao FreeBSD je dobar za desktop, ma kakvi,
iskusni BSD, zovu Bad Software Distribution :p
E da, ovaj dragonfly BSD radi lik koji je radio Amiga OS,
al i to nije nista vise osim za zezanje u virtualci...
Држим се Линукса, ето толико о BSD.
 

Back
Top