Sta kupiti-Gripen ili Mig-35

Pa,da kazem mi nemamo avijaciju,radi jos ova poljoprivredna,vojsku odavno nemamo a i ovo malo pilota jedva ispunjava sate naleta,al zato narodni predstavnici ne oskudevaju u lovi,i ostalim tehnickim dostignucima,tu je problem,njih za gusu pa o bandere na terazije,sve bez razlike svi su isti,laz je njihova istina.
 
Kakav gripen ili Mig.Pa bolje nam je da kupimo par aviona za gasenje pozara i za prskanje komaraca.Docice leto opet cemo da prosimo po istoku ko ce da nas spasava

A da kupimo nekoliko B-2 da nam zaprasuje komarce,mislim avion je ok,a povrh svega lepo izgleda!!!
A za gasenje pozara uzimamo B-52 mislim veci je tj. moze vise vode da ponese!!!

A politichari su stoka,ne bih se zalio da imaju tolike plate,takva kola i stanove da nesto rade u ovoj zemlji,ali oni skoro nista ne rade a zive kao bogovi!!!!!!!
 
Smatram da smo ipak preveliki laici, da odlučujemo o tome. Ali.....
Cena održavanja aviona, gripen jedan, a MIG dva motora, ciklus izmedju remonta, mnogo stvari.
Inaće ja bi pre F35 nego te avione.

F 35---- Unit cost--US$200 million (flyaway cost based on production of 6 aircraft in 2008)

JAS 39 GRIPEN----- Unit cost US$76.1 million (2006, 25% VAT included)

Sve je jasno!!!!
P.S.
Ako ovo chita moj geografichar S.V. neka me ne pita u utorak jer imam dosta toga da uchim!!!!!
 
Jednostavno...
Za nasu drzavu je sasvim dovoljno imati dve eskadrile savremenih "lovaca" (koji mogu - po mogucstvu, poletati i sletati i na travnim povrsinama) koji ce u svakom momentu moci da odbrane nebo od pojedinacnih - opet ponavljam - pojedinacnih upada sa strane, pokusaja teroristickih napada (11 septembar), kao i za odbranu od neprijateljski nam nastrojenih komsija. Uz te "lovce" dovoljno je imati ono sto vec imamo, a to su "Orlovi" i "G4" za akcije bombarderskog tipa, t.j. uz potpuno koriscenje njihove prvobitne namene, ali uz poboljsanje i ugradnje najsavremenije elektronike i radara (pa i od PVO sistema), savremene helikopterske jedinice, ali najveci akcenat treba dati nabavci savremenih PVO sistema kao i neprestanom obukom i obrazovanjem vec postojecih kao i novih kadrova u sferi PVO i uskladjivati ih sa postojecim stanjem na terenu. Organizovati i usmeravati odbranu najvecim delom u pravcu PVO, zato sto smo u toj sferi inferiorni u odnosu na jace drzave, dok u drugim sferama (pesadija, specijalne jedinice) ne zaostajemo, pa cak i prevazilazimo dobar deo poznatih armija u svetu...
 
ovde smo pobrkali, lončiće, F22 i F35.
prvo Gripen košta oko 35mil. zavisno od radara i elek. opreme
Procenjuje se da je cena F35 oko 35 mil. slično, ali ne za palubni F35, on je skuplji, jer ima dodatni motor za vertikalno uzletanje i sletanje.
F22 košta preko 120 mil. a ako ostane da samo Amerika uvede ovaj avion u naoružanje ićiće cena i do 200mil. Mada je Izreal i neke arapske zemlje, kao i Japan nagovestili kupovinu aviona.
SU30MK, košta oko 45-50mil. Pa pre bi to kupio nego Gripen ( 70 mil )
Rafal košta oko 55 mil.
Euro fajter 65 mil.
 
Proizvode ili će proizvoditi dve ili tri varijante F35, Klasično poletanje i sletanje, palubni i za vertikalno poletanje i sletanje. Ovaj poslednji ima dodatni motor iza pilotske kabine, koji je postavljen vertikalno i služi samo za vertikalno poletanje i sletanje, a ostalo odrađuje klasičan motor.
 
Ali samo 6 F-35ica je proizvedeno ! ! Dakle nije u serijskog proizvodnji,ali hoce!A svi znamo da su ruski avioni imaju mogucnost za bolje manevre u vazduhu (zaboravio sam kako se to kaze)a americhki imaju bolju tehnologiju!!
Ali mene zanima kakav je Super Galeb bombarder?
Moze li se porediti sa bombarderima njegovog godista?Pitam jer mi je cudno da je tadasnja Jugoslavija napravila dobar avion!!
 
Proizvode ili će proizvoditi dve ili tri varijante F35, Klasično poletanje i sletanje, palubni i za vertikalno poletanje i sletanje. Ovaj poslednji ima dodatni motor iza pilotske kabine, koji je postavljen vertikalno i služi samo za vertikalno poletanje i sletanje, a ostalo odrađuje klasičan motor.

Pa nije to dodatni motor vec kanalisana elisa koja se pogoni mehanicki, preko vratila koje je koplovano na gearbox motora.
 
Ali samo 6 F-35ica je proizvedeno ! ! Dakle nije u serijskog proizvodnji,ali hoce!A svi znamo da su ruski avioni imaju mogucnost za bolje manevre u vazduhu (zaboravio sam kako se to kaze)a americhki imaju bolju tehnologiju!!
Ali mene zanima kakav je Super Galeb bombarder?
Moze li se porediti sa bombarderima njegovog godista?Pitam jer mi je cudno da je tadasnja Jugoslavija napravila dobar avion!!

Ne znam odakle ti to da svi znamo da ruski avioni imaju mogucnost za bolje manevre...to je previse generalizovano. Jedino sto mozda moze da bude na strani ruskih (ustvari vise sovjetskih) aviona je niza cena, ali ostaju problemi odrzavanja (oni veoma vole da ucenjuju po tom pitaju). Amerikanci prave borbene avione koji su integrisani u njihov (izuzetno mocan i sceobuhvatan) sistem za podrski i kao takvi dejstvuju veoma efikasno, ustvari najefikasnije moguce. Posmatrati vojni avion kao pojedinacni aparat nije dovoljno realno, osim mozda u izuzecima (kao sto je bio npr. SR-71).
 
Pa nije to dodatni motor vec kanalisana elisa koja se pogoni mehanicki, preko vratila koje je koplovano na gearbox motora.

da ali klasičmi nemaju, samo za US marins se radi i ko želi da zameni Harijera.
Rusi imaju bolje manevarske karakteristike, ali danas se sve više svodi na borbu van vizulenog dometa, gde ne dolazi do dog fajt borbe, tako da nema to nikakve koristi.
Drugo cena održavanja, jednomotornog aviona je duplo jeftinije, čas nalata je puno jeftinije.
Tako da pilotu možeš da omogućiš da umesto 100h naleta ima 200h, to više znači od marevarskih karakteristika. Dzabe vrhunski avion a imaš pilota sa 500 h nalet,a ove imaš pilota sa 2000h, pa ko će da dobije, smešno. kao vozač F1 i vozač ulučnih trka.
Drugo ti uz kupovinu tih aviona dobijaš vrhunske simulatore, koj omogućavaju dobru obuku pilota, tu 1h letenja košta 500 $ najviše, a ovako 5000$, deset puta jeftinije, a realno je da nemožeš da veruješ.
 
ovde smo pobrkali, lončiće, F22 i F35.
prvo Gripen košta oko 35mil. zavisno od radara i elek. opreme
Procenjuje se da je cena F35 oko 35 mil. slično, ali ne za palubni F35, on je skuplji, jer ima dodatni motor za vertikalno uzletanje i sletanje.
F22 košta preko 120 mil. a ako ostane da samo Amerika uvede ovaj avion u naoružanje ićiće cena i do 200mil. Mada je Izreal i neke arapske zemlje, kao i Japan nagovestili kupovinu aviona.
SU30MK, košta oko 45-50mil. Pa pre bi to kupio nego Gripen ( 70 mil )
Rafal košta oko 55 mil.
Euro fajter 65 mil.

to je sve uredu... ali neki su daleko isplativiji tokom eksploatacije, ako se nevaram gripen je veoma rentabilan po tom pitanju... dok je su30 mozda u startu jeftiniji ali je odrzavanje skuplje ( dva motora u odnosu na jedan ) i oruzje mozes nabaviti samo od rusa a oni su uglavnom malo "skrti" kad treba prodati nesto modernijeg arsenala, kod zapadnih aviona uvek ima alternativa ( npr. rakete malog dometa IRIS-T (evropa), python 4 i 5 (Izrael),AIM-9x (USA), ASRAAM aim-132 (UK), MICA (Francuska) )...
a oba evropska kostaju preko 100 mil. evra po komadu... jer su male kolicine narucene, pa su jos uvek skupi... rafal pogotovo!

i naravno cena se na kraju formira i od kolicine narucenih aviona... jer budimo realni, treba zanti pa se malo i cenkati :) :) !!!

toliko od mene!
 
Pa Izraelci kupuju najbolje. Vidiš kako kod njih šljaka, pa kupiš:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Ali to su jevreji !
I svi znamo koliko su oni mocni i koliko svetskog kapitala drze!!
Tako da ne mozemo da prichamo sta Izraelci kupuju kada mogu da kupe i X-wing fighter is star wars-a(LOL)!
Sada vidim da su nam devizne rezerve 9 milijardi(sto je dosta smesno) a verujem da te pare treba investirati,ali sigurno ne u RV-vec negde gde bi se te pare obrnule.
Nego odgovorite mi kakav je Super Galeb,i da li mogu avioni sa jednim motorom da se porede sa dvomotornim avionima?
 
Ali to su jevreji !
I svi znamo koliko su oni mocni i koliko svetskog kapitala drze!!
Tako da ne mozemo da prichamo sta Izraelci kupuju kada mogu da kupe i X-wing fighter is star wars-a(LOL)!
Sada vidim da su nam devizne rezerve 9 milijardi(sto je dosta smesno) a verujem da te pare treba investirati,ali sigurno ne u RV-vec negde gde bi se te pare obrnule.
Nego odgovorite mi kakav je Super Galeb,i da li mogu avioni sa jednim motorom da se porede sa dvomotornim avionima?

G4 je...jednostavan avion, veoma nalik na (da ne kazem kopija) britanskog Hawk-a. Od tog aviona ne moze mnogo da se ocekuje.

Naravno da jednomotorni avioni mogu da se porede sa dvomotornim, zavisi od snage motora. Generalno, za performanse je bitniji odnos potisak-masa nego broj motora. Pogledaj smo koliko je F-16 uspesan, a jednomotorac je.
 
G4 i G4M su školsko-borbeni avioni i njihovo dejstvo je ograničeno i doletom i naoružanjem, poslednja verzija je mogla da nosi Maverik sa tv vođenjem. Ali uglavnom je orjentisam na nrz, avio bombe... i sl.Dobar je za sukobe niskog inteziteta, kao na kosovu, ali za pravi rat, nebi voleo da budem u njemu. Zemlja koja ima G4 je i Malezija, koja ga koristi za obuku.
Kada se pojavio bio je u samom vrhu školsko-borbenih aviona, ali sukobi u SFRJ su stopirali njegov dalji razvoj
 

Back
Top