Quantcast

Sta je maternji jezik?

Mika

dream catcher
Moderator
Poruka
11.616
Proveravala sam domaci detetu pre neki dan i naisla na pitanje "Sta je maternji jezik?"
Odgovor je glasio da je maternji jezik, prvi jezik koji dete uci da govori od rodjenja...
Onda sam na netu naisla na razlicita misljenja i neslaganja...

Sta podrazumevate pod pojmom maternji jezik? Da li je po vasem misljenju to jezik sredine, jezik koji prvi naucite, jezik kojim govori otac/majka, jezik kojim najbolje vladate, ili nesto drugo? Koji je vas maternji jezik?

Mika

dream catcher
Moderator
Poruka
11.616
I ja sam tako mislila, al kako sam rekla naisla sam na neslaganja...
Neko se rodio u Srbiju, ucio Srpski, jos kao dete se preseli recimo u Germaniju, i sada prica bolje Germanski nego srpski, a mozda i jos neki drugi jezik...koji je njegov maternji...i moze li da to budu dva ili vise jezika?

LokiMacak

Domaćin
Poruka
3.829
I ja sam tako mislila, al kako sam rekla naisla sam na neslaganja...
Neko se rodio u Srbiju, ucio Srpski, jos kao dete se preseli recimo u Germaniju, i sada prica bolje Germanski nego srpski, a mozda i jos neki drugi jezik...koji je njegov maternji...i moze li da to budu dva ili vise jezika?
Gledaj,jezik koji više koristiš bolje ćeš da vladaš njim i to nije ništa čudno da neko koristi neki strani jezik i bolje vlada njim od maternjeg ako živi u zemlji gde se on koristi za svakodnevni govor,to ne znači da je taj jezik postao nekom maternji samo znači da ga češće koristi jer nema mnogo prilika da koristi svoj matenji

Mika

dream catcher
Moderator
Poruka
11.616
Gledaj,jezik koji više koristiš bolje ćeš da vladaš njim i to nije ništa čudno da neko koristi neki strani jezik i bolje vlada njim od maternjeg ako živi u zemlji gde se on koristi za svakodnevni govor,to ne znači da je taj jezik postao nekom maternji samo znači da ga češće koristi jer nema mnogo prilika da koristi svoj matenji
Slazem se.

A sta ako neko od rodjenja uci dva jezika, moze li da kaze za oba da su njegovi maternji?

Jones Bridget

Poznat
Poruka
7.866
Proveravala sam domaci detetu pre neki dan i naisla na pitanje "Sta je maternji jezik?"
Odgovor je glasio da je maternji jezik, prvi jezik koji dete uci da govori od rodjenja...
Onda sam na netu naisla na razlicita misljenja i neslaganja...

Sta podrazumevate pod pojmom maternji jezik? Da li je po vasem misljenju to jezik sredine, jezik koji prvi naucite, jezik kojim govori otac/majka, jezik kojim najbolje vladate, ili nesto drugo? Koji je vas maternji jezik?
Slazem se sa tom definicijom iz knjige

LokiMacak

Domaćin
Poruka
3.829
Slazem se.

A sta ako neko od rodjenja uci dva jezika, moze li da kaze za oba da su njegovi maternji?
pa sad ako roditelji nemaju isti maternji pa pričaju detetu i na jednom i na drugom onda su dobre šanse da dete neke provaliti da su to dva različita jezika nego će da kombinuje reči dok malo ne poraste da zna da ih razdvoji...u tom slučaju su oba maternji

Mika

dream catcher
Moderator
Poruka
11.616
mnogi ljudi vremenom pocnu da razmisljaju pa cak i sanjaju na ''drugom'' jeziku tj. onom koji cesce govore, koji se govori u sredini u kojoj zive bez da im je to prvi jezik kojim su progovorili
to nije maternji jezik
Slazem se i sa ovo.
Ja sam malo povucena, pa mogu da kazem da ovo sto pisem ovde na forumu, je mnogo vise nego ono sto u rl pricam...tako da, dodje mi da vise govorim (pisem) srpski, nego makedonski (moj maternji jezik). I vec sam jednom rekla ovde negde na forumu, da sam cak pocela da razmisljam na srpski, i to je istina. Ali moj maternji je makedonski.

Rayela

Legenda
Moderator
Poruka
69.115
Maternji jezik zvanicno vise ne postoji, svakako da ljudi koriste taj izraz i uvek ce ga koristi.

Milioni dece se radja u porodicama gde otac govori jedan jezik, majka drugi, a dete jos u obdanistu pocinje sa trecim
i sada se umesto maternji jezik koristi izraz prvi jezik.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.