Šta bi bilo da nije bilo Bila Gejtsa?

Vec ovo za Photoshop je bukvalno neistina. Ne moze Gimp da se meri ama ni blizu sa Photoshopom. Znaci nema ni par procenata mogucnosti, a o katatrofa/konfuznom interafce da ne pricamo...Winamp? Ne koristim ali za Windows ima jos bolji Aimp. Linux...? Zavisi koja distribucija, probao vise, jedini koji je blizu Windowsa po interface i ostalom je Mint. Ali i to je...mrshavo. Serete po Bil gajtsu a cova je napravio ono sto je uspelo svega jos par ljudi-ali BUKVALNO PAR-Jobsu sa Apple i...To je to, otprilike. Bio Windows dobar ili los, ali opet najraprostranjeniji je....Apple? Je kisela jabuka...Meni se recimo nadam se smeshi prelazak jednim, nekad na Mac ali kad pomislim-novi sistem, novi softver, traZI PROGRAME(i placaj ), navikavaj se....Onda-treba da prebacis jednu fotku ili nestto na USB i to se pretvori u akrobaciju....Plus ti treba minimum dva Apple uredjaja da bi to imalo neki smisao...

O tome sam pisao ranije. Prvo sto se nekom prezentira kad dodje do racunara (mada i to je danas pod znakom pitanja) je Windows, nedo bog da mu se prezentira nesto drugo - moglo bi da se da na zlo. To pocinje od skole, preko fakulteta i konacno na poslu.

Drugo, hardware - kupis racunar u radnji i sta ces tipicno da zateknes na njemu? Pa naravno 100% windows. Ono otvori bilo koji laptop/desktop store i moci ces i alternativu da kupis (oces morgen) mozda kod par proizvodjaca koji znaju da bi trebalo da zadju i u to trziste. Znaci sta, ljudi su navedeni da windows bude najrasprostranjeniji, kroz skolu i ekonomiju. I to je najveca tekovina Bila Gejtsa (osim naravno onog pravnog dela).

Apple je nesrecna kompanija, ali je zato trenutno najveca kompanija za sisanje ovaca na svetu. Pregazio je sve. Napravio enormne pare, share holderi u transu - vuku linije ko slonovi. Neke ljude to lozi. Nakit! Skupoceno dzekiranje. Ali ima dobar deo ljudi koji je sa windowsa presao cak i na kiselu jabuku, zato sto im nekako vise 'lezi'

Penetracija mobilnih u populaciju je 68% to znaci da takoreci 7 od 10 ljudi koristi smartphone. Oni koji to koriste koriste ih takodje i za svasta nesto drugo poneko iskljucivo to koristi a racunar sporadicno. Cela afrika je na primer takoreci iskljucivo bazirana na mobilnim telefonima (znas li zasto?)

Penetracija racunara u populaciju je manje od 50% (takodje to je cesce onaj bogatiji deo sveta). Iz ovog se moze zakljuciti da rad na racunaru postaje polako ali sigurno nebitan (mozda ne jos sasvim zaobdjen ali sve manje prisutan). Znaci bez obzira koliko se gura windows - ima mnogo vise linuxa sto na mobile front endu tako i na server backendu a kod ponekih i na front endu.

Kako rece ovaj njihov novi sef onomad - trudimo se da windows bude ponovo kul. Pitam se na primer zasto je Bill Gates napustio svoju vise decenijsku misiju u kompjuterskoj tehnologiji i otisao ???
 
Опет ниси схватио да људи користе Windows због програма!
Већина програма се прави за Windows самим тим је и избор.

Рецимо особа има Photoshop уредно лиценциран а Photoshop не постоји за Linux a Linux та особа воли и најбоље се осећа кад га користи али како да користи photoshop када исти нема нативни за Linux? Или рецимо на пример гејминг? Да ли би гејмеру саветовао да користи Линукс а он воли има неку ултрамега графичку карту која има све могуће и немогуће могућности опције у играма који Линукс нема, да не спомињем оптимазију? Видиш, на крају се своди на софтвер који је доступан за тај оперативни систем.

Nije mi je jasno zasto je stalno jedna ista tema

kome treba windows TREBA da koristi windows. Kome treba APPLE treba da koristi apple. Kome treba LINUX koristice linux.

Sta je tu problem?
Hocemo da linux bude windows, apple da bude linux, windows da bude genijalan?
Nece da moze. Sve ima svoju namenu. Windows je windows. Apple je apple, Linux je linux.

negde ima istih stvari/programa za sva tri, negde ima nesto sto nema na drugom, i to vazi za sve.
I sad ce neko da me pita sta to ima na Linuxu sto nema na windowsu pa cak i na apple?
da se nasalim pa da kazem - komandna linija koja radi cak i kad grafika nije ukljucena... :rotf:
 
Не него човек користе првенствено онај оперативни систем за које постоје све апликације на њему па тек онда иде лагодност управљања. Windows што се лагодности управљања не може да се мери са MacOS-ом који је далеко лакши и пријатељскији систем од Windows-a.
Hoces da kazes 'sve applikacije koje tom nekom trebaju' ?
 
Najgori su oni koji kupuju Apple m1-m3 zbog fanbojizma, a onda voze windows u virtualci koja mora da emulira x86, i onda
se zale na Apple :hahaha:
no comments :hahaha:

mada vidi svojevremeno sam trcao windows na apple, mogu ti reci da je to toliko dobro radilo, da sam rekao pa ovaj apple je bolji da se instalira windows na njega nego na pc (u to vreme ako se dobro secam da je moglo da se nekim alatima rasparca disk i bootuje direktno u windows - sad sa distance od 20 godina i ne secam se tacno kako je to bilo, tek posle su se pojavila virtuelna resenja pa si mogao da teras paralelno jedan i drugi - windows u prozoru :) )
 
no comments :hahaha:

mada vidi svojevremeno sam trcao windows na apple, mogu ti reci da je to toliko dobro radilo, da sam rekao pa ovaj apple je bolji da se instalira windows na njega nego na pc (u to vreme ako se dobro secam da je moglo da se nekim alatima rasparca disk i bootuje direktno u windows - sad sa distance od 20 godina i ne secam se tacno kako je to bilo, tek posle su se pojavila virtuelna resenja pa si mogao da teras paralelno jedan i drugi - windows u prozoru :) )
cela fora je da je Apple presao na arm, a za to nema windows.
https://support.microsoft.com/en-us...m3-chips-cd15fd62-9b34-4b78-b0bc-121baa3c568c
sto je najgore, ako nema native arm build za mac, onda ide preko rossete...
 
Да није било Гејца, све би било слично као и данас.Неко други би покрао туђе идеје и направио нешто слично windows-у 95, па би сви правили софтвер за тај систем.

Све је то ствар пословне одлуке крупног америчког капитала, стали су у одређеном моменту иза Гејца, а не иза Џобса или ИБМ-овог ОС/2(који је био врло сличан windows-у).
 
no comments :hahaha:

mada vidi svojevremeno sam trcao windows na apple, mogu ti reci da je to toliko dobro radilo, da sam rekao pa ovaj apple je bolji da se instalira windows na njega nego na pc (u to vreme ako se dobro secam da je moglo da se nekim alatima rasparca disk i bootuje direktno u windows - sad sa distance od 20 godina i ne secam se tacno kako je to bilo, tek posle su se pojavila virtuelna resenja pa si mogao da teras paralelno jedan i drugi - windows u prozoru :) )
Пре 20 година Епл је користио Power pc архитектуру, на којој се ни под разно није могао инсталирати windows.Вероватно си инсталирао windows на неком интел мек рачунару, али то није било пре 20 година, него касније.
 
EpONl_yW4AAsfqh.jpg
 
Пре 20 година Епл је користио Power pc архитектуру, на којој се ни под разно није могао инсталирати windows.Вероватно си инсталирао windows на неком интел мек рачунару, али то није било пре 20 година, него касније.

Moj prvi MBP je bio PowerPC. Najbolja sprava koju sam ikad imao. Imam ga jos uvek (tu negde). Radio je kad sam ga poslednji put ukljucio (jes doduse to bilo davno i da na njemu ima nekog prastarog softwarea), ali bio je cudo od izdrzljivosti, obiso sam s njim pola sveta.

E sad, ne zameri sto se ne secam tacnih godina kad je sta bilo, sa ove distance zvuci kao da je bilo pre 20 godina plus minus.
Ali se vrlo dobro secam da sam na nekom od njih (e sad dal bese iMac ili MBP) instalirao windows i reko - evo najzad 3 sveta u jednom - mogu da radim na Unix-u, OSX i windowsima.

Ono sto nikad nisam probao jeste da poteram linux na njemu ali danas to i nije toliko bitno. Ionako sav taj apple hardware je ostao vise kao ukras jer se ne secam da je moglo da se ista montira kao 'after market'. Imam jos MBPova koji skupljaju prasinu. iMacove sam poklonio.
 
Moj prvi MBP je bio PowerPC. Najbolja sprava koju sam ikad imao. Imam ga jos uvek (tu negde). Radio je kad sam ga poslednji put ukljucio (jes doduse to bilo davno i da na njemu ima nekog prastarog softwarea), ali bio je cudo od izdrzljivosti, obiso sam s njim pola sveta.

E sad, ne zameri sto se ne secam tacnih godina kad je sta bilo, sa ove distance zvuci kao da je bilo pre 20 godina plus minus.
Ali se vrlo dobro secam da sam na nekom od njih (e sad dal bese iMac ili MBP) instalirao windows i reko - evo najzad 3 sveta u jednom - mogu da radim na Unix-u, OSX i windowsima.

Ono sto nikad nisam probao jeste da poteram linux na njemu ali danas to i nije toliko bitno. Ionako sav taj apple hardware je ostao vise kao ukras jer se ne secam da je moglo da se ista montira kao 'after market'. Imam jos MBPova koji skupljaju prasinu. iMacove sam poklonio.
2006 je bila tranzicija na intel. ibm nije mogao da isporuci 64bitne powerpc, ili tako nesto....
 
cela fora je da je Apple presao na arm, a za to nema windows.
https://support.microsoft.com/en-us...m3-chips-cd15fd62-9b34-4b78-b0bc-121baa3c568c
sto je najgore, ako nema native arm build za mac, onda ide preko rossete...

Ma mogli bi oni windows da trce na necemu drugom osim na Intelu da su hteli i znaju ceo digitalov kernel koji je bio napravljen da podrzi druge procesore. Ne mi je jasno sto se nikad to nije desilo na windowsima. I zasto ubise alfa chip.

Apple 2 je radio na 6502, pa su tamo kasnije presli na motorolu 68000 (bili su solidni), pa na PowePC (al su bili neki fat binaries). Pa su posle MacOS classic presli na OSX gde su jos uvek bili powerpc, pa kasnije intel - na svakoj instanci si imao emulator izmedju dve familije procesora (svi ti procesori su razliciti ubi boze, ja kazem skidam kapu njihovim inzenjerima da je to radilo fantasticno dobro). Sad arm. Dobro je sto su se vratili nazad na RISC.

Iskreno to sto ne moze windows na apple zbog arm-a ... sta s tim? Ionako to danas nije bitno.

ali ono sto hocu da kazem - menjali su procesore ko gace.

Za sve to vreme windows je bio monotoni intel, intel intel, malo alternative, pa intel itd itd.
 
2006 je bila tranzicija na intel. ibm nije mogao da isporuci 64bitne powerpc, ili tako nesto....
ako je to, onda sam windows trcao na iMac-u (malo kasnije) koji je tada vec bio intel mislim

u pitanju je motorola. PowerPC = Motorola + Apple + IBM. Mislili su da ce da uspeju da RISC-om sobale Intel + win
intel ih je usio industrijski.

zar nije PS2 takodje PowerPC ? Bila je prica da je u pitanju hiper produkcija playstationa to sto je uticalo da motorola ne moze da proizvede dovoljno cipova.
 
Poslednja izmena:
Да није било Гејца, све би било слично као и данас.Неко други би покрао туђе идеје и направио нешто слично windows-у 95, па би сви правили софтвер за тај систем.

Све је то ствар пословне одлуке крупног америчког капитала, стали су у одређеном моменту иза Гејца, а не иза Џобса или ИБМ-овог ОС/2(који је био врло сличан windows-у).

E to je na primer steta.

OS/2 (na kome sam nesto vrlo malo radio) je bio malcice drugacije koncipiran (mislim nekako modularno) i da ga nije ubio MS svojim politikama, msm IBM je sam odustao, mozda bi imali solidan alternativni OS danas. (da se opet ne vracam na alfa chip)

Taj deo je onaj koji je bolan. Sto je moglo da bude jos 3-4 takve alternative. AmigaOS je na primer bio nesto multi tasking. Bio je tu i GEM. Sve nestalo u istoriji. Motorola se bavila drugim stvarima ali ipak su bili napravili PowerPC zajedno sa ovim drugim. I to je steta da nema nikakvog alternativnog os za taj procesor (ili nema da ja znam)
 
Опет ниси схватио да људи користе Windows због програма!
Већина програма се прави за Windows самим тим је и избор.

Рецимо особа има Photoshop уредно лиценциран а Photoshop не постоји за Linux a Linux та особа воли и најбоље се осећа кад га користи али како да користи photoshop када исти нема нативни за Linux? Или рецимо на пример гејминг... Да ли би гејмеру саветовао да користи Линукс а он воли има неку ултрамега графичку карту која има све могуће и немогуће могућности опције у играма који Линукс нема, да не спомињем оптимазију? Видиш, на крају се своди на софтвер који је доступан за тај оперативни систем.
Misliš da dizajneri plaču što nemaju Photoshop za Linux...
 
Знам то, али шта ако један програм има више отворених прозора, да пребирам и гледам који ми треба?
Mozes to na vise nacina.macos ima stavku prozor u meniju gde mozes izabrati, potom ima mission control, prakticno zoom out gde
se prikazu svi prozori pa izaberes koji hoces, i stage manager gde grpise sve prozore iz iste aplikacije ili ciklira, kako izaberes
 
Moj prvi MBP je bio PowerPC. Najbolja sprava koju sam ikad imao. Imam ga jos uvek (tu negde). Radio je kad sam ga poslednji put ukljucio (jes doduse to bilo davno i da na njemu ima nekog prastarog softwarea), ali bio je cudo od izdrzljivosti, obiso sam s njim pola sveta.

E sad, ne zameri sto se ne secam tacnih godina kad je sta bilo, sa ove distance zvuci kao da je bilo pre 20 godina plus minus.
Ali se vrlo dobro secam da sam na nekom od njih (e sad dal bese iMac ili MBP) instalirao windows i reko - evo najzad 3 sveta u jednom - mogu da radim na Unix-u, OSX i windowsima.

Ono sto nikad nisam probao jeste da poteram linux na njemu ali danas to i nije toliko bitno. Ionako sav taj apple hardware je ostao vise kao ukras jer se ne secam da je moglo da se ista montira kao 'after market'. Imam jos MBPova koji skupljaju prasinu. iMacove sam poklonio.
Постојала је верзија Windows NT 4 за PowerPC али не за мек PowerPC.
 
Alfa chip:

tamo negde od 70tih jedna linija racunara je bila meni vrlo interesantna - Digitalovi sistemi. Prvo je to bio PDP (u nekoliko varijanti) koji se dosta koristio po laboratorijama (da budemo iskreni na tom sistemu je napravljen C jezik), kasnije je to preraslo u VAX (OS je VMS) a onda je pocela revolucija licnih racunara koja se zakucala na PC-ju. Posto su cak i ti mali racunari iako tada prilicno slabi (16bit CPU ne bas mnogo rama itd) mogli sto sta da urade i naravno brz razvoj sa 8080 8086 80186 80286 pa nadalje Digital je poceo da gubi trziste.

VMS je bio nesto najsredjenije na cemu sam radio (radio sam barem jedno 3 godine na VMS-u) - 4 metra knjiga u bibloteci koje pokrivaju svaki aspekt sistema - oces aplikativno, operativno, oces razvojno, oces sistemski, oces mreze i telekomunikacije. Ono sto je bilo cudo jeste da cak i na malim memorijama tipa 16 ili 32 mega bajta (u to vreme uuuu posto je pc bio na primer 128 ili 256 K) znaci na tih 16 megabajta rama nas 50 tak je moglo da radi preko terminala. TO znaci: edit, compile, run (i svasta nesto pride) + editor sa recovery funkcijom. VMS je imao fantasticna resenja za ustedu rama - jezici su imali run-time library. Ali to nije bila obicna RTL. Imali smo na raspolaganju osim script jezika: fortran kompajler, c kompajler, pascal compiler i basic. Ti RTL su bili re-entrant - znaci kad iskompajliras pascal program on je jako mali jer je tvoj kod mali, a sve ostalo se obavlja u RTL-u ali u isto vreme vise pascal programa trci na istoj RTL. Svaki program je imao svoj memorijski kontext. Procesor je bio neki digitalov i recimo Motorola 68000 je bila vrlo nalik na taj procesor samo je digitalov imao jos nekoliko adresnih metoda (vrlo je moguce da je motorola to na neki nacin kopirala od Digitala). Oba ta procesora su bila koliko se secam sa simetricnim instrukcijama. Sve zajedno to je trosilo jako malo rama kad se izvrsava, a sistem je bio uvek responsive. VMS OS je multi tasking multi user, time shared (i takoreci moje prvo iskustvo sa takvom vrstom racunara) - Kako danas da neki OS da ne bude multi user, multi task, preemptive time share? Svi su takvi takoreci.

To sa RTL je posle vidjeno kod Borlandovog Turbo Pascala ili Turbo C-a. I recimo kod Javine JVM ili C# .net-a. Znaci to je kao resenje postojalo godinama, i to godinama pre ostalih. Niko tu nista znacajno nije izmislio. Pogotovo Microsoft.

E pa kad su poceli da pucaju rekli su - necemo vise da pravimo mini-mainframeove - to niko nece da placa pored PCja ili vise PC-ja za manje pare. Pa su sabili VAX u mikro procesor - i to je taj cuveni Alfa Chip, i naravno napisali novi VMS za njega - to je ono sto ce kasnije da postane NT ali na intelu. Microsoft je kupio to sa obecanjem da ce da podrzi masine na tom procesoru paralelno sa intelom i otkupio taj OS a onda su svi elegantno ubili Digital. Za mene jednu od najboljih linija razvoja koje je racunarstvo videlo u istoriji covecanstva. Iza njih ostao nam je C i AWK jezik, ostao nam je time share/mu/mt, ostale su VM/RTL ali niko vise (osim mozda IBMa) nije imao tako logicno i metodicno sredjen sistem.

E to je steta. I zasluga.
 
E to je na primer steta.

OS/2 (na kome sam nesto vrlo malo radio) je bio malcice drugacije koncipiran (mislim nekako modularno) i da ga nije ubio MS svojim politikama, msm IBM je sam odustao, mozda bi imali solidan alternativni OS danas. (da se opet ne vracam na alfa chip)

Taj deo je onaj koji je bolan. Sto je moglo da bude jos 3-4 takve alternative. AmigaOS je na primer bio nesto multi tasking. Bio je tu i GEM. Sve nestalo u istoriji. Motorola se bavila drugim stvarima ali ipak su bili napravili PowerPC zajedno sa ovim drugim. I to je steta da nema nikakvog alternativnog os za taj procesor (ili nema da ja znam)
Крајњим купцима би одговарало да имају већи избор, али не и капиталу који стоји иза произвођача хардвера и софтвера.
 

Back
Top