Srpski lekari u Nemačkoj

Kolege, koji termin je potrebno da se zakaze za vizu u ambasadi sa BE? Plava karta ili „ubrzani postupak za strucnu radnu snagu“?

Sta je sve potrebno od dokumentacije nositi? Informator je vrlo sturo napisan, nigde se ne pominje ugovor o radu, BE itd? Po informatoru ispada da traze samo „Erklärung zum Beshcäftigungsverhältnis“ od poslodavca?
 
Poštovane kolege, nov sam u celoj priči (potencijalnog) odlaska u Nemačku, zanima me generalno jedna informacija-ne znam da li neko može da mi pomogne. Ja sam na specijalizaciji iz epidemiologije, da li je moguće naći posao u Nemačkoj kao epidemiolog? Hvala svakako 🙂
 
Poštovane kolege, nov sam u celoj priči (potencijalnog) odlaska u Nemačku, zanima me generalno jedna informacija-ne znam da li neko može da mi pomogne. Ja sam na specijalizaciji iz epidemiologije, da li je moguće naći posao u Nemačkoj kao epidemiolog? Hvala svakako 🙂
Na ovo pitanje Vam verovatno niko ne može dati konkretan odgovor, jer je priznavanje specijalizacije prilično individualno u zavisnosti od toga, koliko se program specijalizacije podudara sa nemačkim i koliko imate radnog iskustva. Epidemiolozi se ne traže tako mnogo kao kliničke grane, verovatno jer bolnica ima jako mnogo i stoga su kliničari mnogo potrebiniji, a kao epidemiolog biste mogli dobiti posao na institutima, kojih nema tako mnogo (jer nije ni potrebno) u poređenju sa bolnicama, ali biste sa dobrim poznavanjem nemačkoj jezika i uz malo više truda našli posao kao epidemiolog.
 
Na ovo pitanje Vam verovatno niko ne može dati konkretan odgovor, jer je priznavanje specijalizacije prilično individualno u zavisnosti od toga, koliko se program specijalizacije podudara sa nemačkim i koliko imate radnog iskustva. Epidemiolozi se ne traže tako mnogo kao kliničke grane, verovatno jer bolnica ima jako mnogo i stoga su kliničari mnogo potrebiniji, a kao epidemiolog biste mogli dobiti posao na institutima, kojih nema tako mnogo (jer nije ni potrebno) u poređenju sa bolnicama, ali biste sa dobrim poznavanjem nemačkoj jezika i uz malo više truda našli posao kao epidemiolog.
Hvala mnogo na odgovoru! ⭐⭐⭐
 
Koliko dugo važi sertifikat o položenom jeziku?
Sertifikati u principu nemaju ograničen rok važenja. Ali, koliko sam video, ponekad neke službe i poslodavci zahtevaju da sertifikat ne bude stariji od par godina (to oni obično navedu u spisku neophodne dokumentacije). To je sasvim inividualna stvar, a koliko je zakonski utemeljena ne mogu da kažem. Uostalom, papir kao papir ne znači puno ukoliko u stvarnosti neko ne vlada jezikom na zadovoljavajućem nivou, naročito ako se duže vreme ne služi s njim...
 
Kolege, ovako ja sag prvo boravio u Bajernu, inace sam Zubar... u Bajernu nisam uspeo da dobijem approbaciju, preko vestaka nije islo, a na KP nisam hteo da idem iz razloga sto se ne polaze u Regensburgu, tj mein nije poznato da je jos iko tamo polozio KP... dolazim u dilemnu sta dalje, na savet jednog Advokata iz Minhena, povlacim zahtev, iz razloga da oni sami nebi donosili odluku na osnovu svega sto imaju, a to nije bilo u tom trenutku dovoljno za App... U madjuvremenu dobijem ponudu za BW, za BW sam cuo da su isto dosta strogi ali imaju navodno vise iskustva sa Doktorima non EU zemalja i da se to polaze, tj moguce je za poloziti (u poredjenju sa Bajernom). Sad moj je problem sledeci, ja sam ovde vec imao BE i ona mi je istekla, dana nisam radio sa istom, sada bi zaleo ponovo da trazim BE, jer novi sef hoce da me zaposli sa BE ali ne znam oce li dati i da li uopste imam pravo na BE? jako sam se radovao konacnom razvoju dogadjaja ali izgleda nista od toga.... ima li neki savet za mene
 
Kolege, ovako ja sag prvo boravio u Bajernu, inace sam Zubar... u Bajernu nisam uspeo da dobijem approbaciju, preko vestaka nije islo, a na KP nisam hteo da idem iz razloga sto se ne polaze u Regensburgu, tj mein nije poznato da je jos iko tamo polozio KP... dolazim u dilemnu sta dalje, na savet jednog Advokata iz Minhena, povlacim zahtev, iz razloga da oni sami nebi donosili odluku na osnovu svega sto imaju, a to nije bilo u tom trenutku dovoljno za App... U madjuvremenu dobijem ponudu za BW, za BW sam cuo da su isto dosta strogi ali imaju navodno vise iskustva sa Doktorima non EU zemalja i da se to polaze, tj moguce je za poloziti (u poredjenju sa Bajernom). Sad moj je problem sledeci, ja sam ovde vec imao BE i ona mi je istekla, dana nisam radio sa istom, sada bi zaleo ponovo da trazim BE, jer novi sef hoce da me zaposli sa BE ali ne znam oce li dati i da li uopste imam pravo na BE? jako sam se radovao konacnom razvoju dogadjaja ali izgleda nista od toga.... ima li neki savet za mene
Prema iskustvu jednog kolege kome je isto istekla BE u Bavarskoj, Regierung će mu izdati novi BE ako ima posao i ako dokaže da po izdavanju BE nije radio u Nemačkoj. E sad kod tebe je malo komplikovano jer menjaš pokrajinu. Moguće je da će i u BW da ti daju istu mogućnost. Piši u Regierung u Štutgartu pa vidi šta će da ti kažu. Ako odbiju, ostaje ti samo da polažeš KP, gde se u BW čeka oko godinu dana na ispit od dana kad položiš FSP (ukoliko imaš položen FSP iz Bavarske onda od dana kad podneseš zahtev), a ispit možeš da prijaviš ako dokažeš da ćeš da radiš u BW (ugovor, Stellenzusage ili pismo od potencijalnog poslodavca da će da te primi kad dobiješ aprobaciju). Mada možda se na KP za stomatologe čeka kraće...
a na KP nisam hteo da idem iz razloga sto se ne polaze u Regensburgu, tj mein nije poznato da je jos iko tamo polozio KP
A gde je to nemoguće položiti KP, ako se već ne polaže u Regensburgu?
 
Ja se u napred izvinjavam ako je već neko postavio ovo pitanje, da li je za zasposlenje u Nemačkoj bitno koliko dugo smo studirali medicinu i prethodno iskustvo?
Delimično je pisano na tu temu, regustruj se, malo prelisatj ranije poruke. U principu dužina studija kod nas je nebitna (osim ako neko nije studirao 20 godina, to upada u oči). Radno iskustvo je poželjno, ali nije presudno za dobijanje posla. Najbitnije je znanje jezika i kako se pokažeš na razgovoru.
 
Poštovani kolege ,
Nešto sam istraživala ovih dana i nakon razgovora sa koleginicom koja je uradila izjednačavanje diplome bez polozenog fspa
, pitam se da li je uopšte potreban fsp kada već imate aprobaciju ?
Hvala
Svako ko ne dolazi iz Nemačke, Švajcarske ili Austrije mora da položi FSP, da bi mogao da radi u Nemačkoj kao lekar. I državljani Evropske unije, koji dobijaju direktnu aprobaciju moraju prvo položiti FSP, što je i logično. Bez dobrog poznavanja nemačkog jezika je jako teško raditi kao lekar.

Šta bi uopše i vredelo da neko dobije direktnu aprobaciju, a da ne zna da govori nemački?
 
Poslednja izmena:
Svako ko ne dolazi iz Nemačke, Švajcarske ili Austrije mora da položi FSP, da bi mogao da radi u Nemačkoj kao lekar. I državljani Evropske unije, koji dobijaju direktnu aprobaciju moraju prvo položiti FSP, što je i logično. Bez dobrog poznavanja nemačkog jezika je jako teško raditi kao lekar.

Šta bi uopše i vredelo da neko dobije direktnu aprobaciju, a da ne zna da govori nemački?
Slažem se sa Vama
Ali npr ta koleginica odlično govori Nemački, učila je godinama
Pa onda radila kao sestra
Lekari iz EU polažu samo fsp bez KP ako sam dobro razumela
 
Poštovane kolege,
ukoliko postoji neko od vas da mi može i želi pomoći, bila bih više nego zahvalna.
Živim u Njemačkoj u BW (imam Aufenthaltstitel), certifikat jezika B2, prijavljena i čekam termin za FSP. Spremna sam za rad s pacijentima, imala sam priliku na dužoj hospitaciji da se ''oprobam''. Poslodavac kojeg sam našla stalno nešto komplikuje vezano za moj status. Vrlo sam odlučna u namjeri da nađem novog poslodavca, po mogućnosti, onog koji ima iskustva sa stranim ljekarima. Ukoliko znate kliniku u BW u kojoj se mogu pod ovim NON-EU uslovima zaposliti možete mi pisati u inbox ili ovdje. Hvala unaprijed, nadam se da će neko imati neki prijedlog. :)
 
Pozdravljam sve koleginice i kolege,
nekada je i meni ovaj forum pomogao oko informisanja o odlasku ljekara za Njemacku... Mozda je vrijeme da se i oduzim.
Elem, jedna vrlo "pogodna" klinika kako za pocetnike u Njemackoj, tako i za one koji vec u ovoj zemlji rade, zainteresovana je za ljekare na odjeljenju anestezije/jedinice intezivnog ljecenja.
Prednost imaju ljekari sa iskustvom u ovoj oblasti, sto nije presudno. Preduslov je takodje vrlo dobro poznavanje njemackog jezika.
Klinika se nalazi u pokrajini Mecklenburg-Vorpommern, za sve detaljnije informacije-putem privatnih poruka.
Lijep pozdrav
Pozdrav, da li još vrijedi ova ponuda?
 
Zna li neko da li postoji neka agencija u Bg koja pomaze oko nalazenja posla za lekare u De?:confused:

Da li neko zna neku agenciju iz Bg koja pomaze oko posla u Nemackoj, papira itd?

Da biste pronašli posao kao lekar u Nemačkoj, nije Vam potrebna nikakva agencija. Ono što je potrebno je da imate položen minimum Fachsprachprüfung, čime stičete pravo na izdavanje Berufserlaubnis-a, odnosno privremene radne dozvole za lekare.
 
Poštovane kolege, ovom objavom se pre svega zahvaljujem svim ljudima koji su ovde nesebično podelili značajne informacije, pa sad želim da podelim svoje iskustvo. Mislim da će pre svega biti korisno onima koji su položili B2 pa ne znaju koji je sledeći korak najpametnije napraviti (ja sam upravo bila jedna od tih).
Naime, nakon položenog B2 ispita u julu ove godine, počela sam polako da šaljem Lebenslauf i Bewerbungsbrief , najpre na oglase -preko XING-a. Monster. DE, Indeed,....javilo mi se nekoliko agenata, sa kojima sam imala prijatne razgovore ( malo u svrhu vežbanja konverzacije), ali svaki od njih mi je rekao da mi je za dobijanje ugovora neophodan FSP ispit. Obzirom na začarani krug ( za prijavu FSP-a uglavnom traže već osigurano radno mesto) i čudno karantinsko doba godine, odlučila sam se za FSP-TELC u BG jer je bio najjednostavnija opcija ( takođe Hessen je jedina regija koja me interesovala iz privatnih razloga). Za ispit me je spremala prof. iz NS- Marina Stanimirović. Sve vreme su pripreme bile online. Ovu devojku preporučujem apsolutno svima. Nadogradila je moj B2 do C1 medizin, ne samo za ispit, već i za rad sa pacijentima koji me uskoro čeka. Ispit je prošao- trenutno čekam rezultate- koga zanima više detalja na tu temu ( broj i cena časova, kontakt profesorice, struktura ispita,..) može slobodno da piše ovde pa ću i to pojasniti.
Što se tiče dobijanja ugovora- nakon što sam odredila datum FSP-a, razgovori su izgledali mnogo drugačije. Sada sam već mogla da bolje da odredim okvirni vremenski period u kojem mogu biti dostupna klinici. Poslala sam oko 80 mejlova - najpre na oglase, a nakon toga samo šefovima za specijalizacije koje me interesuju ( samo na 2-3 grane- nisam puno širila dok ne preispitam teren). Dobijala sam prosečno 3 odbijenice svaki dani tako jedno mesec i po dana :( - a onda sam dobila jedan poziv na hospitaciju- taj papir sam iskoristila da uđem u Nemačku u vreme pandemije iako dolazim iz rizične oblasti. Ubrzo nakon toga sam dobila i poziv za razgovor za posao u istom mestu- što mi se savršeno ukopilo ( inače u tom oglasu su tražili C1 nivo i Aprobaciju- nemam ni jedno ni drugo).
Ukratko- dobila sam oba posla- na kraju se odlučila za ovaj drugi- u Nemačkoj sam provela svega 2 nedelje i bilo je više nego dovoljno.
Moje preporuke su da se mejlovi isključivo šalju šefovima ( kao što su kolege već navele ovde- ne bih to znala da nisam pročitala) i da se klinike traže na Google mapi - na osnovu lokacije i grane koja vas interesuje. Ja sam dobila ugovor realativno brzo, po mom mišljenju zbog vrlo dobrog znanja nemačkog i zato što sam se dobro pripremila čitanjem svih mogućih dostupnih informacija na ovu temu. Iako je doba godine nepovoljno- apsolutno nije nemoguće da se nađe posao i završe planovi i ko god da je na ovom putu- ne treba da odustaje. Ja sam radila prethodnih 5 godina na opštoj praksi- ove godine sam dala otkaz nakon položenog B2 i smatram da mi je to najbolja odluka koju sam mogla doneti-jer su tek posle toga počeli da mi se nižu uspesi jedan za drugim, jer sam bila maksimalno fokusirana. Eto, odužila sam- nadam se da će nekome biti od pomoći. Pozdrav :D
M.Z, da li bi mogli da mi posaljete broj profesorke na mejl sofijasimovic21@gmail.com?
 
Postovane kolege,
Citala sam unazad dosta komentara, ali bi mi znacile najsvezije informacije.
Imam sertifikat Geteovog B2 ispita, suprug radi u Neuss-u (okolina Dizeldorfa). Tamo zelim naci posao za sebe.
Trenutno prikupljam dokumentaciju za prijavu FSP-a u NRW, da lk je neko skoro polagao u Dizeldorfu? Da li ima neka klinika koja bi mi omogucila hospitaciju bar minimalnih 2 nedelje? Ima li nekog da radi u tom delu, bilo kakav savet, sugestija mi je od velike pomoci.
Hvala unapred!
 

Back
Top