Srpski lekari u Nemačkoj

Prema mom mišljenju, najbolja pripejd kartica za mobilni internet je netzclub. Internet je besplatan i uvek dostupan, čak i ako nemate kredita, moguća je doplata za brži internet. Nosilac kartice je zapravo o2
Ne može da se kupi na trafici, nego mora da se naruči preko sajta, stiže za oko sedam dana. Besplatna je. Dopunjava se kao o2 kartica.
Radi se zapravo o sistemu sponzorisanih kartica, tj. nekako sponzori koji se reklamiraju plaćaju za tvoj internet. Za mesec dana sam dobila ukupno 2 reklamne sms poruke.
 
Ne znam na kojim dokumentima sa tvog spiska treba Apostil, ali znam na kojima ne treba.

Za Lebenslauf ti ne treba prevod, jer tvoj CV pišeš ti sama na nemačkom i tu nema šta da se prevodi, a još manje da se stavlja Apostil, jer Apostil je dokaz da institucija koja je izdala neki dokument stvarno postoji, a koja institucija je izdala tvoj CV?! Nijedna, ti si ga sama napisala. :hahaha:

Cerificate of good standing je originalno na engleskom i to nema potrebe da prevodiš. Ne znam da li na njemu treba Apostil. Eto pitanja za kolege, jeste li stavljali Apostil na tom sertifikatu?

B2 sertifikat - ne treba Apostil.

Radni ugovor ti poslodavac daje, on ti je na nemačkom, besmisleno je da poslodavacu koji ti je dao radni ugovor dokazuješ da on sam stvarno postoji. :rotf:

Izvod iz matične knjige rođenih (to što ti zoveš rodni list) treba da uzmeš kod nas na međunarodnom obrascu, koji se izdaje na više jezika i onda nema potrebe da ga prevodiš.

Kopija pasoša - ne treba Apostil.

Lekarsko uverenje koje uzmeš u Nemačkoj ne prevodiš sa nemačkog na nemački i ne stavljaš na njega Apostil, jer ne treba Nemcima da dokazuješ da ustanove iz njihove zemlje postoje, to se dokazuje samo za ustanove iz naše zemlje. :rtfm:

Zahvalila bih se prvo svim kolegama i koleginicama na ljubaznosti, jer nesebicno izlaze u susret svima nama koji smo se odlucili za Nemacku. Moram da priznam da je ovaj Forum daleko najbolji. Bez obzira sto sam iscitala celu temu, ostalo mi je nekoliko stvari ne jasno, pa bih vas molila za pomoc.
1. Certificate of good standing - da li mogu da ga dobijem iako nisam clan Lekarske komore?
2. Potvrda o polozenom strucnom ispitu ili plan i program staza? Ili je potrebno i jedno i drugo?
 
Zahvalila bih se svim kolegama i koleginicama na ljubaznosti. Ovaj Forum na definitivno olaksava i tako tesku proceduru odlaska u Nemacku. Bez obzira na to sto sam iscitala celu temu, ostalo mi je nejasno par stvari, ako vam nije problem:
1. Certificate of good Standing - da li je potrebno biti clan Lekarske komore da bi se dobio i sta u slucaju kad niste clan?
2. Potvrda o obavljenom stazu - Ministarstvo zdravlja ili u ustanovi gde ste stazirali?
 
Drage kolege,
nesto me je ovih dana zabrinulo, pa imam konkretno pitanje za sve koji su prosli ovu fazu ili su u toku.
Radi se o sledecem, ja sam u fazi predaje dokumenata za polaganje Aprobacije. Gospodja kod koje bi trebala da predam dokumenata, trazila je program plana i nstave sa fakulteta i spisak ocena. Ja sam sve to na fakultetu dobila, i sve to staje na ukupno 88 strana, to bih sada ja treba da dam da se overi u Sudu sto kosta 14000din, kako su mi rekli i posle prevod koji kosta minimum 800din. od strane tumaca. To je ukupno 600eura.
Zanimaju me vasa iskustva i kako ste vi to resili?

Srdacan pozdrav svima :-)
 
Dodatak diplomi je na cetiri strane a pise na 3 stranice ranije da je to program studija. ja sam na fakultetu trazila spisak ocena i program studija, platila oba po 3.000 din i evo, sada imam spisak ocena koji je na jednoj strani i plan studija koji je na 87 strana????
Sta nije u redu? Da nije neko na fakultetu napravio gresku?
 
Bez sumnje ces polagati po novom sistemu, obrada pacijenta, plus interna, hirurgija, farma, zastita od zracenja, pravni deo, radiologija i urgentna. Ja sutra zovem Stuttgart da vidim sta su to zakuvali i da trazim novi termin, pa ne moze ovako. Ja spremam iz ove knjige, mislim da ne treba vise od toga, a tu se nalaze svi ovi delovi koji spadaju u plan novog zakona.
http://www.sendspace.com/file/exogtg
Preporucujem i ostalima koji se pripremaju za GWP po novom "planu i programu" :D

Ja sam poslala mejl ovima u Stutgartu sa pitanjem da li polazem po starom ili po novom, i oni su mi odgovorili da je moj termin 2.4. u Ulmu otkazan (!) i da ce da mi ponude termine za polaganje u Manhajmu(!?!).
Sta li ce to da bude cekam da vidim. Dodje mi smesno kako se glupo ponasaju ovi iz Regirungspraesiedium-a. Ne vredi se nervirati.
 
Ja sam poslala mejl ovima u Stutgartu sa pitanjem da li polazem po starom ili po novom, i oni su mi odgovorili da je moj termin 2.4. u Ulmu otkazan (!) i da ce da mi ponude termine za polaganje u Manhajmu(!?!).
Sta li ce to da bude cekam da vidim. Dodje mi smesno kako se glupo ponasaju ovi iz Regirungspraesiedium-a. Ne vredi se nervirati.

Kako ja to vidim Nemacka sve vise lici na Srbiju , sve moze i samo teraj ovako ili onako bitno je da se nesto radi, pa makar to bilo zidanje mosta na livadi .:zblesav: . Kad se se sve sabere i oduzme nema izmedju nas i njih toliko razlike.
 
Poštovane kolege, hvala svima koji nesebično pišete o svojim iskustvima i time pomažete svima nama koji smo krenuli istim putem. Iako je ovo deleko najbolji forum na ovu temu, ostalo mi je nekoliko nedoumica pa vas molim za pomoć.
1. Certificate of good standing - da li može da se dobije iako niste član Lekarske komore?
2. Potvrda o obavljenom stažu - da li se na kraju uzima u ustanovi u kojoj ste obavili staž ili ipak u Ministarstvu zdravlja?
 
Ne plasim nikog, ne panicim, kontaktirao par agencija i kazu da je C1 gotova stvar:dash: I naglasavao da me ev.izlazak na B2 aprila, maja kosta prilicno jer nisam iz BG, da ne bacam pare ako je to sigurno... i kazu da je sigurno. Ako neko moze da ulovi sad, trebao bi da pokusa. Do aprila kazu da je C1 siguran svuda u Nemackoj. Ako neko ima neke lepse informacije bice mi drago da ih procitam:ajmo:
 
Ne plasim nikog, ne panicim, kontaktirao par agencija i kazu da je C1 gotova stvar:dash: I naglasavao da me ev.izlazak na B2 aprila, maja kosta prilicno jer nisam iz BG, da ne bacam pare ako je to sigurno... i kazu da je sigurno. Ako neko moze da ulovi sad, trebao bi da pokusa. Do aprila kazu da je C1 siguran svuda u Nemackoj. Ako neko ima neke lepse informacije bice mi drago da ih procitam:ajmo:

Lazu lopovi lakse im da uvale nekog ko ima C1 :confused:

Nadam se...
 
Lazu lopovi lakse im da uvale nekog ko ima C1 :confused:

Nadam se...

Hvala zemo na odgovoru. Daj Boze da si u pravu. Evo i konkretno jedne od agencija gde mi je to receno
http://beojob.com/posao-za-medicinsko-osoblje-nemacka
Ako treba brisem link, ako ne, moze jos neko iz Srbije da proveri. Zvao sam ih na mob., kazu da jos treba da vide sa ino partnerom, ali da je to prakticno gotova stvar i da mogu da krenem da spremam C1, jer ce do aprila (a tad je tek polaganje, trajace moje putesestvije i duze od toga) sigurno da bude C1 svuda. Mozda ko sad ulovi voz, bude i zadnji voz sa B2. Blizu Saborne crkve u Nisu je otvorena nova skola koja sprema za C1 i C2, pa mi i to ne deluje ohrabrujuce:pop:
 
Kolege,
zanima me da li je za ulazu vizu u ambasadi u Beogradu dovljno sto imam Einstellungsbestaetigung. Tu pise koja mi je brutto plata,koje je radno vreme i od kad mi pocinje radni odnos.

Ako postoji neko od kolega ko je u Schleswig-Holstein-u,neka mi se javi u inbox
 
Ne plasim nikog, ne panicim, kontaktirao par agencija i kazu da je C1 gotova stvar:dash: I naglasavao da me ev.izlazak na B2 aprila, maja kosta prilicno jer nisam iz BG, da ne bacam pare ako je to sigurno... i kazu da je sigurno. Ako neko moze da ulovi sad, trebao bi da pokusa. Do aprila kazu da je C1 siguran svuda u Nemackoj. Ako neko ima neke lepse informacije bice mi drago da ih procitam:ajmo:

E da se nisam toliko uvalio u sve ovo sr...e ovo je tacka u kojoj bih odustao. Ako bude stvarno C1 Nemacka se definitivno ne isplati. Jeste malo bolje nego kod nas ali toliko ucenja i celog ostalog cimanja potrage i ostalo za De ne vredi truda (pa za C1 trebaju 2 godine ako ne i vise ko krene od nule , stvarno da se nauci da bude na tom nivou ). Moja pretpostavka da ce to da bude uslov (ako uopste bude) za Aprobation-stalnu dozvolu a da ce verovatno moci da se pocne( eingeschrängte Berufserlaubnis ) sa B2 i eventualno Patientenkommunikationtast. (znaci drugim recima kao sto je sada u Hessen-u) Ne znam zasto su se onda ovi iz BW bacili na pripremu GWP po novom ( sa pisanjem pisma itd.) ili ce mozda uslov na to da se izadje biti C1 , e to ce da bude veselo .
 
Ja jos ne verujem. Uopste nisam nista cuo o uvodjenju C1 svuda u Nemackoj. Ali, ako je za utehu, mi naravno spremamo ispit, a ne nivo jezika. Velika je razlika izmedju poloziti B2 i stvarno bitina tom nivou. Isto i za C1. ALI, u samim ispitima, B2 i C1 po mom misljenju nema neke bitne razlike. 2 zadatka na C1 Goethe Inst. ispitu su toliko bezveze osmisljena, znaci bukvalno prepisati i eto 20 poena.... Ko moze da polaze B2 ja mislim da moze i C1... Uz najsitniju doradu..
 
E da se nisam toliko uvalio u sve ovo sr...e ovo je tacka u kojoj bih odustao. Ako bude stvarno C1 Nemacka se definitivno ne isplati. Jeste malo bolje nego kod nas ali toliko ucenja i celog ostalog cimanja potrage i ostalo za De ne vredi truda (pa za C1 trebaju 2 godine ako ne i vise ko krene od nule , stvarno da se nauci da bude na tom nivou ). Moja pretpostavka da ce to da bude uslov (ako uopste bude) za Aprobation-stalnu dozvolu a da ce verovatno moci da se pocne( eingeschrängte Berufserlaubnis ) sa B2 i eventualno Patientenkommunikationtast. (znaci drugim recima kao sto je sada u Hessen-u) Ne znam zasto su se onda ovi iz BW bacili na pripremu GWP po novom ( sa pisanjem pisma itd.) ili ce mozda uslov na to da se izadje biti C1 , e to ce da bude veselo .

Jbmlg, al ovo mi ne lici na Nemce i Nemacku, da sve bude nejasno, da nema preciznih informacija - treba to i to, tako i tako, svuda isto i gotovo. Ovo su toliko haoticne informacije i niko nista precizno ne zna. Pa kad sam njihov ministar ili ko vec, predsednik LK, nisam siguran - izjavljuje da je situacija u zdravstvu sto se tice tih propisa oko stranaa kao da je Srednji vek, onda stvarno...
 
Ja jos ne verujem. Uopste nisam nista cuo o uvodjenju C1 svuda u Nemackoj. Ali, ako je za utehu, mi naravno spremamo ispit, a ne nivo jezika. Velika je razlika izmedju poloziti B2 i stvarno bitina tom nivou. Isto i za C1. ALI, u samim ispitima, B2 i C1 po mom misljenju nema neke bitne razlike. 2 zadatka na C1 Goethe Inst. ispitu su toliko bezveze osmisljena, znaci bukvalno prepisati i eto 20 poena.... Ko moze da polaze B2 ja mislim da moze i C1... Uz najsitniju doradu..

Ma ja ne odustajem, pa sve da izmisle i D:D Samo mi se ne bacaju pare da polazem B2 a posle bude C1. Ionako mi je cilj da iscupam decu odavde, pa pola godine gore-dole ;-)
A za nivo si u pravu, nema tu znanja dok se ne dodje i proprica, samo papir i nesto znanja koje treba da se dobro unapredi kroz razgovore na licu mesta. Samo necu da placam ispit koji mi ne treba, a C1 je u junu, pa da se u neko dogledno vreme bar zna precizno da znam koji papir da jurim:D
 
Poslednja izmena:
1. Certificate of good standing - da li mogu da ga dobijem iako nisam clan Lekarske komore?
2. Potvrda o polozenom strucnom ispitu ili plan i program staza? Ili je potrebno i jedno i drugo?

Ne možeš da dobiješ Certificate of good standing ako nisi član Lekarske komore. Tu imaš dve mogućnosti, da se učlaniš u Lekarsku komoru i da ti daju taj sertifikat, a to poprilično košta, a druga mogućnost je da napišeš IZJAVU na nemačkom u kojoj kažeš da, otkako si položila stručni ispit, nisi radila u struci i nikada nisi bila član Lekarske komore Srbije. Drugim kolegama su prihvatili tu izjavu umesto sertifikata.

Uverenje o položenom stručnom ispitu traže svim lekarima, a traže i potvrdu da si obavila staž, ali tu potvrdu neće niko da ti izda bez stažerske knjižice, koju Ministarstvo zdravlja neće da nam da, pa umesto potvrde da si obavila staž uzimaš Plan i program pripravničkog staža u Ministarstvu zdravlja.
 
Dakle svakako će se nešto promeniti ali ALI molim vas nemojte slušati agencije, posrednike, nas na forumu, zainteresovana lica pa ni predstavnike sindikata i komora - sve dok ne osvane na sajtu pokrajine uputstvo šta i kako dalje, nije ništa zvanično.
Ja sam ubeđena UBEĐENA da neće tražiti c1, naprosto nema smisla (na hiljadu mesta piše kako govorni jezik na visokom nivou nije isto što i medicinski jezik), ali sam isto tako ubeđena da će tražiti pkt. Zato je najbolje prvo zvati pokrajinu pa praviti plan šta dalje.
 

Back
Top