Srpski egzodus iz Zapadne Slavonije 1991. godine

  • Začetnik teme Začetnik teme Glog
  • Datum pokretanja Datum pokretanja

Glog

Primećen član
Banovan
Poruka
516
U jesen 91. obavijen tisinom odvija se egzodus Srba iz Zapadne Slavonije ka Srbiji!!!!!!
Napustena je istorijska srpska zemlja, ostala su zgarista oko 200 srpskih sela, medju kojima i rodno selo tadasnjeg srpskog Patrijarha!!!

Koje je formalne zadatke imala tadasnja JNA, tamo????
Kolika je bila spremnost, odnosno infrastrukturna sposobnost Srba da se tamo brane????
Koliko su snazne i brojne bile hrvatske snage prred kojima se povuklo stanovnistvo i JNA????
Kako je bio moguc "vojnicki poraz" i koje ga okolnosti opravdavaju?

Bas zato sto su istine ostale tajne, zatrpane pepelom zaborava, ISTORICARI IZVOLITE!!!!!
 
Poslednja izmena:
U jesen 91. obavijen tisinom odvija se egzodus Srba iz Zapadne Slavonije ka Srbiji!!!!!!
Napustena je istorijska srpska zemlja, ostala su zgarista oko 200 srpskih sela, medju kojima i rodno selo tadasnjeg srpskog Patrijarha!!!

Koje je formalne zadatke imala tadasnja JNA, tamo????
Kolika je bila spremnost, odnosno infrastrukturna sposobnost Srba da se tamo brane????
Koliko su snazne i brojne bile hrvatske snage prred kojima se povuklo stanovnistvo i JNA????
Kako je bio moguc "vojnicki poraz" i koje ga okolnosti opravdavaju?

Bas zato sto su istine ostale tajne, zatrpane pepelom zaborava, ISTORICARI IZVOLITE!!!!!


Tko ti da tolike reputacije, majko moja....

Sasvim sigurno je jedan od "formalnih zadataka" tadašnje JNA bila da brani rodno selo tadašnjeg srpskog Patrijarha..... navodno.

http://hr.wikipedia.org/wiki/Operacija_Otkos_10
 
Масакри у Западној Славонији су се дешавали између 1991. и 1992. године у Хрватској, током рата у Хрватској.
У периоду од 11. октобра 1991. године до 29. марта 1992. године припадници хрватских оружаних снага убили су око 2.500 цивила српске националности на подручју Западне Славоније. Масовне ликвидације вршене се у Марином Селу и Пакрачкој Пољани. Овај злочин починила је војна полиција ЗНГ РХ, а непосредно одговорне старјешине су Ширац Дамир, командир логора и старешина јединице војне полиције ЗНГ РХ, а "Рибарска колиба" у Марином Селу, и Томислав Мерчеп, командир јединице за посебне намјене МУП-а РХ.
 
Izveštaj Episkopa slavonskog Lukijana Svetom arhijerejskom saboru SPC

Zapadna Slavonija je umrla 1. maja

1995. godina, broj 677, strana 3-4 U ranim jutarnjim časovima, 1. maja 1995. godine, izvršile su snage Republike Hrvatske agresiju na Republiku Srpsku Krajinu na prostoru Zapadne Slavonije.
zapadna-slavonija-je-umrla-1-maja-1_150.jpg

Napad je izveden sa svih strana uz učešće tri puta jačih snaga (15.000 „zengi“) uz sadejstvo tenkova, artiljerije pa čak i avijacije. Naši su imali 2 tenka i 4 topa. Iznenađenje je bilo tim veće, jer su snage RH preuzele punktove UN i odatle napale, osim toga, vlada RSK je ispoštovala sve odluke UN, onako kako je naredio predsednik Srbije Slobodan Milošević, koji je stajao iza svih tih odluka.
Što se tiče spremnosti za rat, Zapadna Slavonija, kao najistureniji deo RSK, okružen sa tri strane Hrvatima, bila je teško odbraniva. Od vrha RSK je poručeno da u slučaju ratnih sukoba naše jedinice prime prvi nalet, a da će zatim kroz dva časa doći kompletna tehnika i pomoć u ljudstvu. Časovi su prolazili ali niko nije došao. Naši su se lavovski borili, jer su očevi branili svoju dečicu, ili odrasli sinovi svoje ostarele roditelje.
Negde oko 10 časova otišao sam da vidim kako se drži Pakrac. Naši su vratili Hrvate na polazne položaje i čak ušli i oslobodili veći deo grada. Vodile su se ulične borbe. Hrvati su se povlačili. Naši su očekivali pomoć u artiljeriji. Zaista, u povratku iz Pakraca sreo sam dva topa, ali na žalost oni nisu stigli do cilja, jer je već iza toga bio prosečan put Okučani-Pakrac sa 11 sela a 7.000 ljudi, žena i dece ostao u obruču. Isto se desilo i sa selom Paklenica kod Novske. Naši su dugo odolevali, ali pomoć nije stizala ni iz ostalih delova RSK, ni iz RS, ni iz Jugoslavije. Branioci su ginuli nežaleći svoje živote za svoje najmilije. Ali uzalud.
LINIJA ODBRANE POPUŠTA
Oko 17 časova, videlo se da od pomoći nema ništa te je počela evakuacija žena i dece, prema Bosni (RS) jer je linija odbrane počela popuštati. Ja sam trčao do radija, da ohrabrim branitelje i sprečim paniku, do komande da vidim hoće li doći pomoć, u Dom zdravlja gde je stizalo mnogo ranjenika, u podrume-skloništa da umirim majke i decu. Za to vreme su moji sveštenici spasavali civilno stanovništvo a pre svega decu i žene iz svojih parohija. Prilikom evakuacije, jedini put je bio kroz šumu Prašnik putem koji su Hrvati držali pod svojom vatrom. Sveštenik iz Okučana je na tom mestu za dlaku izbegao smrt zadobivši šest rana. Selo za selom je padalo, a narod se povlačio prema Okučanima pa prema Bosni. Pomoć, videli smo, neće doći. Ustaše su ulazile u Okučane. Negde oko 22 časa rekao nam je komandant poslednje odbrane da ja i osoblje Doma zdravlja možemo poći za Bosnu jer više neće biti ranjenika. To je značilo da će oni držati odstupnicu boreći se dok ne izginu. Krenuli smo. Čim smo izašli iz Okučana opazili smo po putu mnoštvo isprevrtanih traktora koje su vozili žene ili dečaci. Tela izmasakriranih žena i dece ležala su svud okolo, na stotine. Po nama je otvorena besomučna paljba. Smrt i pakao. Stigosmo do mosta na Savi i smestili se kod tamošnjeg sveštenika u Gradišku. Svu noć su se čule detonacije iz pravca Okučana, da bi tek sutradan zamuknule.
Znalo se šta to znači. Naši su se borili do poslednjeg. Hrvati su još uvek tukli izbeglice prema mostu čak i avionima. Još samo po neki retki srećnik je do 14 časova, 2. maja, prešao most, a onda su se pojavili hrvatski tenkovi i most zatvorili.
Putem od Gradiške do Banja Luke zbegovi. Narod očajan. Oko 8.000 izbeglih, uglavnom žena i dece, 7.000 ostalo u Pakracu odakle se još čuju detonacije jer se naši ne predaju, nego se još nadaju pomoći. Oko 6.000 ljudi nema. Još 10 dana iza toga čule su se borbe sa Psunja.
Ja sam sa Njegovom Svetošću i Episkopom bačkim otišao još jedino gde sam mogao: kod Miloševića, želeći da on pomogne da se Zapadna Slavonija proglasi zaštićenom zonom UN.
SVE TEČE PO PLANU?!
Odgovor je bio da je to dugačka procedura i da nema potrebe za brigom, jer je, reče, „autoput otvoren i narod se evakuiše uz pratnju snaga UN“ i „sve teče po planu“.
Dok je Zapadna Slavonija doživljavala svoju agoniju, Beograd je svečano proslavljao 1. maj. Dve nedelje iza toga niko još nije prešao most niti je ijedna međunarodna organizacija uspela proći putem Gradiška-Okučani-Pakrac. Jer „lov“ na renjene, ženu i decu, koji su se još krili po šumama i mičvarama još traje. Za to vreme, Hrvati vodom i šamponima peru put kroz šumu Prašnik da bi uklonili tragove krvi i masakra tj. tragove svog zločina. Tu sliku su prenele čak i TV stanice.
Tako je Slavonija doživela svoj najveći polom. Ovde su, još u 9. veku, misionarili Ćirilo i Metodije, ovo je bila jedna od eparhija koju je osnovao Makarije Sokolović. Početkom ovog veka tu je živelo oko pola miliona Srba od kojih je 250.000 završilo u Jasenovcu. Ostali su (1991.) bili „etnički očišćeni“ iz 286 sela a poslednjih 65 srpskih sela umrlo je, 1. maja 1995. godine. Nad Jasenovcem se opet vije ustaška zastava. Dok je Zapadna Slavonija nestajala u krvi svoje dece, Beograd se zabavljao prvomajskim programom i sportskim utakmicama. „Sve ide po planu“ kako reče predsednik Srbije povodom masakra i poloma u Zapadnoj Slavoniji, gde živi zavide mrtvima, a zavidim im i ja.

Statistika o Zapadnoj Slavoniji
Na sednici Svetog arhijerejskog sabora Srpske pravoslavne crkve Njegovo Preosveštenstvo Episkop slavonski Lukijan, izneo je sledeće podatke:
- Do 1. maja 1995. godine na toj teritoriji živelo je 21.000 Srba, a do 1991. godine oko 150.000;
- 1. maja izbeglo je 8.000, ostalo u Pakracu i okolini 7.000, a stradalo 6.000;
- 450 boraca je poginulo, 2.850 žena i dece ubijeno u masakru, a 1.500 nestalo;
- Od posledica torture umro je sveštenik Lazar Dejanac, a sveštenik Savo Počuča zadobio je šest teških rana prilikom pomoći oko evakuacije žena i dece; manastir Sveta Ana je porušen, a četiri sestre su nestale.
Episkop slavonski Lukijan
http://pravoslavlje.spc.rs/broj/962/tekst/zapadna-slavonija-je-umrla-1-maja/print/lat
 
Етничко чишћење Срба у Западној Славонији 1991.

th_kartazapSlavonije1-1.jpg


Тачно у подне, 29. октобра 1991. године, припадници пожешке цивилне заштите и МУП Хрватске почели су спроводити Наредбу о евакуацији свих мјештана из 26 западнославонских села, са искључиво или претежно српским становништвом, смјештених у Пожешкој котлини, подно Папука и Псуња, коју је дан раније донио Кризни штаб општине Славонска Пожега.

У писаној Наредби, која је дан раније извјешена на јавним мјестима, констатује се да "у посљедње вријеме четничке терористичке снаге и јединице ЈА све више угрожавају својм борбеним дјеловањем цивилно становништво у западном дијелу општине Славонска Пожега" и да се евакуација спроводи "у циљу заштите њихових живота и омогућавања успијешније одбране одбрамбених положаја наших (хрватских) снага на том подручју".

Евакуацијом, коју је требало спровести у року од 48 сати, обухваћена су села: Облаковац, Вучјак Чечавски, Јеминовац, Шњегавић, Чечавац, Копривна, Расна, Пасиковци, Кујник, Орљавац, Црљенци, Слобоштина, Миливојевци, Подсреће, Вранић, Њежић, Пожешки Марковац, Клиса, Оџаковци, Пољанска, Кантровци, Горњи Врховци, Лучинци, Ољаси, поименице побројана у Наредби, којима су накнадно придружени Смољановци и Рушевац, у којима је, по попису становништва из 1991. године, живјело 2.120 лица. Од поменутих села само су Пољанска, Орљавац и Лучинци били мјешовитог националног састава, а у осталим су живјели искључиво Срби.

Евакуацијом нису обухваћена хрватска села Ивандол, Дежевци, Перенци, Торањ и Бишкупци, која се додирују са српским и која су у Наредби означена као рејони прикупљања.

Већина становника побројаних села, поштујући Наредбу, напушта своје домове, од којих неки уточиште налазе код рођака у оближњим селима, а мањи број у хрватским селима означеним као рејони прикупљања. Иако је становништву приликом евакуације обећано да ће, када се врате, наћи све како су и оставили, догодило се сасвим супротно. Наиме, убрзо по евакуацији започиње организована пљачка свега што је имало вредност и што се могло понијети, а одмах потом и систематско паљење и минирање српских кућа, с очитим циљем да се прикрију трагови пљачке и да се становници напуштених села у њих више никада не врате. Дио старијих људи, који није хтио или могао, услијед старости и болести, да напусти своја села, страдао је приликом систематског паљења и минирања њихових кућа.

Да би се хрватској и међународној јавности "објаснило" зашто су опљачкана и запаљена српска села, у јавност је пуштена теза да су то урадили сами Срби приликом повлачења како то не би пало у хрватске руке.

Видјевши шта се десило са њиховим имањима, у страху за сопствене животе, већина Срба из евакуисаних села креће за Босну, која у то вријеме још није била обухваћена ратом, одакле настављају пут за Србију или Источну Славонију, коју су контролисали тамошњи Срби. Мањи број уточиште налазе у српским селима Горњи Врховци, Вучјак Чечавски и Шњегавић, која су одбила Наредбу о евакуацији, и у којима су формиране јединице ТО, организујући сеоске страже и одбрану својих села, док им је локално становништво пружало логистику за смјешатај и храну.

У зору 10. децембра 1991. године, јединице 121. бригаде из Нове Градишке и 123. бригаде из Славонске Пожеге започињу напад на "непокорна" села, која падају без отпора, а становништво бјежи заједно са наоружаним припадницима ТО према Босни.

Поменуте јединице ХВ-а, по упутствима Заповједништва одбрамбених снага Источне Славоније и Барање, које је из Осијека послато Кризном штабу Славонске Пожеге 24. октобра 1991. године ("у случају кршења наредбе, јединице Хрватске војске и полиције могу да отворе ватру без предходног упозорења"), пуцају на све што се креће, а потом и "непокорна" села добијају апокалиптичан изглед.

Из поменутих 26 села, укључујући и сусједна села Синлије, Сажије, Горњи Гучани, Мркопоље, Богдашић и Буснови у чишћењу "непокорних" села, према Веритасовим, још увијек непотпуним подацима, убијено је 67 лица српске националности, од којих су 41 старији од 60 година, међу којима је 31 жена. Само у једном дану, 10.12.1991. године, у Шњегавићу и Вучјаку Чечавском убијено их је 36, просјечне старости око 60 година, међу којима и 20 жена.

Из једне масовне гробнице, на рубу села Шњегавић, у децембру 2000. године ексхумирано је 13 посмртних остатака, одакле су пребачени на Завод за судску медицину у Загребу, од којих је осам идентификовано у задње двије и по године као житељи Шњегавића и Вучијака Чечавског. Међу идентификованима су: Протић Милан (1928) и његова супруга Драга (1931), Радмиловић Ана (1927) и њен син Радмиловић Илија (1951) и Станковић Анђа (1926) и њен братић Живковић Никола (1950). Ријетки повратници у поменута села још увијек по згариштима и запарложеним воћњацима и њивама наилазе на разбацане људске остатке, али своја открића, из страха и небриге, више и не пријављују надлежним органима.

Преживјели житељи поменутих села и рођаци жртава, од 2000. до 2002. године, подносили су кривичне пријаве за злочине "геноцида и етничког чишћења" Државном одвјетништву РХ и Међународном кривичном суду у Хагу за бившу Југославију и другим институцијама и организацијама које се баве ратним злочинима и заштитом људских права, прилажући доказе о жртвама, те опљачканој и уништеној имовини, али и о починиоцима.

О злочинима у селима Пожешке котлине извјештавали су и медији у региону, па тако и у Хрватској, посебно сплитски "Ферал трибуне", а 2003. године снимљен је и документарни филм "Мементо 26" у продукцији РТВ "Б-92" из Београда.

ВЕРИТАС је такође, у новембру и децембру 2008. године, сву прикупљену документацију о злочинима у селима Пожешке котлине доставио Тужилаштву за ратне злочине Републике Србије, које је, након спроведеног предкивичног поступка, прикупљене доказе доставило хрватском надлежном тужилаштву.

Резултат свих наведених активности је истрага о убиствима цивила у "непокорним" селима, покренута у марту 2000. године против НН лица, која све ове године тапка у мјесту. Наиме, Жупанијско државно одвјетништво у Пожеги још увијек чека одговоре хрватског Министарства одбране о јединицама које су у то вријеме ђеловале на том подручју као и обдукционе налазе и идентитет свих жртава ексхумираних из масовне гробнице у Шњегавићу. Дугогодишње чекање одговора на овако једноставна питања, доводи се у везу са изјавом тадашњег шефа Кризног штаба Славонске Пожеге и потписника Наредбе о евакуацији, а од 1993. до 2006. и жупана Пожешко-славонске жупаније, Анте Багарића, који је одмах по ексхумацији шњегавићких лешева, не чекајући обдукационе налазе и идентитет жртава, изјавио да није ријеч о цивилним жртвама, већ о припадницима Бањалучког корпуса.

За спроведено етничко чишћење 26 села Пожешке котлине, од којих су 23 потпуно уништена, по писаној наредби државног органа, првој и јединој у Европи послије Другог свјетског рата, још нико није процесуиран ни пред међународним ни пред домаћим судовима.

Извор: ДИЦ ВЕРИТАС
 
ЕТНИЧКИХ ЧИШЋЕЊА БИЛО И ПРЕ „ОЛУЈЕ“

„Олуја има пун капацитет геноцида“

Позивајући се на интервју председника ДИЦ „Веритас“ Саве Штрпца и неименованог сарадника Тањуга, „Политика“, од 15. августа 2011., експлицитно наводи речи С. Штрпца , који између осталог каже:“Он сматра да од свих ратних догађаја, у којима су страдали и Срби и Хрвати, према дефиницији из Конвенције УН једино „Олуја“, има „пуни капацитет геноцида“. Штрбац је подсетио да се не ради само о броју од близу 2.222 убијених Срба, него о томе да је, према Хашкој пресуди, у „Олуји“ почињено етничко чишћење, а то значи „присилно и трајно протеривање народа с једне територије на којој је дотад живео“. Истина о страдању Срба и Хрвата, у времену 1991-1995, изгледа ипак знатно другачија него што је оцењује, вреднује и правно квалификује Саво Штрбац.

Подсећамо читаоце да су се пре „Олује“, 4. августа 1995.године, догодили и неки други злочини, као што је Наредба кризног штаба Славонске Пожеге од 29. октобра 1991., којом је извршено прво етничко чишћење на територији бивше СФРЈ, којом је наређено да се у року 48 сати, под најстрожом претњом, исели српско становништво из 26 села у западном делу Пожешке котлине. Они који то нису учинили били си ликвидирани. Познато једа је у том времену, у селима Шњегавићи, Чечавац и неким другим оближњим, убијено око 60 лица српске националности. До краја децембра 1991. године , у Западној Славонији је опљачкано, минирано и спаљено више од 200 села, у којима су Срби били у већини, или апсолутној већини. У том периоду, уништено је преко 5.000 кућа господарских зграда, јавних и верских објеката и инфраструктура. Крајем године, избегло је и прогнано више од 70.000 српског становништва са свог подручја. Европска заједница није приметила ове колоне. У том раздобљу, отворена су и два посебна, злогласна логора, у Марином Селу и Пакрачкој Пољани, у којима су кориштене сличне методе мучења и ликвидације као у Јасеновцу. Ти логори су били под командом Томислава Марчепа, који ни до данас није одговарао за те злочине, као ни његови сарадници. Процењује се да је кроз ова два мучилишта прошло око 2.00 лица, махом из Западне Славоније, Мославине, Бјеловара и Загреба. Један од непосредних егзекутора у том логору, Миро Бајрамовић признао је да му је познато да је у њима ликвидирано 278 лица, а да је он сам учествовао у ликвидацији око 8 лица.

У операцији „Бљесак“, првог и другог маја 1995., и неколико дана након „чишћења“ терена, убијено је неколико хиљада људи, претежно цивила. Сузан Мануел, у то време портпарол за Западни сектор (УНПА ), заштићен сектор Западне Славоније под Унпрофором, односно УНКРО, на конференцији за штампу, изјавила је да је приликом агресије Хрватске на Западну Славонију страдало око 5.000 људи. Би-Би-Си је пренео податак, тих дана, да је страдало више опд 3.500 особа. Не сме се заборавити судбина око 6.000 становника пресеченог и опкољеног Пакраца, којом приликом је заробљено око 1.800 припадника територијалне одбране, који су спроведени у хрватске затворе у Бјеловару, Славонској Пожеги, Лепоглави и Загребу.

Ако је реч о геноциду над српским народом у рату 1991-1995., онда је Западна Славонија пар екселанс, еклатантан пример таквог страдања. Оно што је битно знати је да ниједном од починилаца тих злочина, до сада није суђено, ни пред Хашким трибуналом, а још мање пред домаћим судовима.

Аутор: Јовица Продановић
Београд, 15.08.2011.
 
НАШ ДУГ ПРЕМА ЖРТВАМА


1. Реалност је да је Западна Славонија од почетка избијања ратних сукоба била запостављана и забилажена у оквиру одбране РС Крајине.
2. Само политичко руководство области Западне Славоније било је оптерећено хипотеком, још од сукоба у Пакрацу 2. на 3. март 1991. године, да се није адекватно поставило у одбрани хрватских, полицијских снага.
3. Питање егзодуса српског становништва 1991. тендециозно је искривљено , под оптужбом да се није оружано одупрло непријатељу, иако се знало да су све касарне, на подручју Западне Славоније, биле опкољане (Бјеловар, Вировитица, Подравска Слатина, Нашице и Дарувар). Приликом повлачења из касарне у Бјеловару, задржао се само дио војника.
4. Какав је третман Западне Славоније био приликом ратних сукоба најбоље показује чињеница да Западна Славонија није уопште узета у обзир у плану Зе-4
5. Знали су савезници Републике Хрватске да је област Западне Славоније препуштена на милост и немилост у оквиру разматрања РС Крајине. Знало се за све могуће приједлоге за отварање пута, размјене територија и још понешто.
6. С обзиром на сва ова сазнања није случајно да се, "нечијих "интереса ради, на процесе ексхумације и идентификације из Западне Славоније, чека толико дуго.
7. Након операције "Бљесак," руководство РС Крајине није показало интерес и бригу ни за жртве, ни за чланове њихових породица.

Године пролазе, али као да је јуче било, одзвањају нам ријечи изговорене од званичника- послатих из Книна, али и наших локалних : Ко није прешао Саву, није жив. Наредних дана, Саву су препливавали чак и непливачи, уз помоћ карнистера!
Од 1991. године па до "Бљеска," слушамо хиљаде обећања, изговора и оптужби, а истина је једна, једина и жеља је једна, једина:

ДАЈТЕ НАМ НАШЕ НАЈМИЛИЈЕ, ДА ИХ САХРАНИМО, КАКО БОГ ЉУБИ!

У процесе ексхумација и идентификација укључене су Међународне институције државе Хрватска и Србије. Улажу се огромна финансијска средства, а породице -исцрпљене, болесне и уморне- чекају, чекају...
Свим средствима тражимо информације о члановима наших породица. Имајући увид у судске изјаве, које су публиковане, а трагајући за новим информацијама, запањени смо чињеницом да су појединци, прије 16 година, давали изјаве, првенствено, да заштите себе и своју част.
Не замјерамо многима, који су у борби за властити живот, остављали рањенике. Такве су биле околности. Замјерамо им само, што су нас убјеђивали да : Нема живих- сви су погинули!

НИЈЕДНА СЕ ЛАЖ НЕ НОСИ У ГРОБ

Тежак је пут до сазнавања истине, али ми, чланови Удружења најприје се ослањамо на своју савјест. Правдољубивост за изношење истине је борба против заборава свих жртава. С обзиром да је Хрватској остављена могућност да самостално арбитрира, а држава Србија у процесима над нашим жртвама не показује одговарајући интерес, нити пружа правну помоћ, спремни смо се агажовати, тражећи амнестију за лица, која су се борила на територији Западне Славоније. То је дуг према нашим жртвама.
Несмуњиво је да САД, ЕУ, а посебно ОУН, имају инструменте и начине, којима би могли присилити Републику Хрватску да убрза процесе ексхумације и идентификације жртава на њеној територији.
Осим тога, ми сматрамо да је потребно извршити, прво политичку и моралну рехабилитацију, а потом право на кривичну амнестију и пуну моралну и материјалну одштету за жртаве рата.


Удружење породица погинулих и несталих
из Западне Славоније
 
МНОГИХ НЕМА, НЕКО СЕ КРИЈЕ, А ОНИ СЕ ШЕПУРЕ

grobovi1.jpg


Ни након 16 година не смијем рећи име. Не знам шта се чекало у Окучанима, ноћу, с првог на други мај. Лакше сам рањен у пробоју. Гранатирање, авиони, снајпери, зоље... Митраљеско гнијездо у кући 13 гараве, а ја се сетим само Ђоке Поповића и мојих другара са пробоја за Коридор.

Варош ми је у сновима, боље да причам, како нисам видио ни једну птицу. Газило се преко мртвих и рањених . Ми смо извлачили рањене с цесте, али смо морали да бежимо кроз шуму, спашавајући живот. Кад сам прешао мост, кажу, да сам се онесвестио...

Након неколико дана, кад сам видио кога нема, ко се крије, а ко се шепури - било ме је срамота што сам жив!


Нови Варош,
2. мај 2011.
 
УДРУЖЕЊЕ ПОРОДИЦА
НЕСТАЛИХ И ПОГИНУЛИХ
ИЗ ЗАПАДНЕ СЛАВОНИЈЕ


Дел. број 43/11
Београд, 01.08.2011. године

ИНТЕРПЕЛАЦИЈА

Председнику Републике Србије, господину Борису Тадићу,
Председнику Републике Хрватске, господину Иви Јосиповићу

Господо предсједници,
Уважене екселенције


Чланови Удружења породица несталих и погинулих из Западне Славоније са посебним интересом и пажњом прате све ваше сусрете, разговоре и питања која су на њима разматрана, а нарочито она из домена билатералних односа, која су до данас остала отворена и нерјешена. Посебно смо били дирнути и охрабрени вашом заједничком изјавом на конференцији за штампу од 25.11.2010. године у Загребу, коју је штампа пренијела под насловом „Судбина несталих- најтеже отворено питање“. Тада сте обојица оцијенили да је ријеч о цивилизацијском и хуманом питању. При том сте истакли да су двије државе ријешиле, у последњих десет мјесеци, многа отворена питања, а да су питања несталих приоротет међу онима, која још нису ријешена.

Ми, чланови породица несталих српских жртава са подручја Западне Славоније са жаљењем и разочарењем морамо констатирати да смо незадовољни процесом ексхумација и идентификација на подручју Западне Славоније. Иако су ексхумације и идентификације почеле након петнаест или двадест година, уз велику заслугу и ангажованост донедавног шефа делегације МКЦК, господина Паул-Хенри Арни-а, сматрамо да је вршена и да се и даље врши неправедна селекција у одвијању тих процеса, на штету жртава из Западне Славоније.

Страдања српског становништва у Западној Славонији немогуће је разумјети без познавања његовог страдања на овим просторима током Другог свјетског рата. Ми, потомци жртава злогласних логора Јасеновца и Старе Градишке не смијемо заборавити своје жртве из прошлости. Та прошлост нам се поновила 1991. године, а затим и у Бљеску, када смо били зона под заштитом УН-а, који су непосредни свједоци страдања српског народа.

Господо предсједници, рјешавање судбина „несталих“ лица је политички, хуманитарни и социјални проблем за обе државе. С обзиром на разочаравајућу реалност да за злочине над Србима и онима који су дијелили њихову судбину ни пред домаћим судовима, али ни пред Хашким трибуналом нитко није процесуиран. Реалност је и чињеница да је пред судовима Републике Хрватске највећи број оптужених и осуђених (углавном у одсуству) управо из Западне Славоније и оних који су везани за Западну Славонију. Усуђујемо се рећи да смо запањени извештајем господина Тадеуша Мазовјецког, специјалног извјестиоца УН за људска права, који је поднио у УН-у 12.07.1995. године о Западној Славонији. На жалост, ћутање о масовним гробницама у Марином Селу, Пакрачкој Пољани, Машићкој Шаговини, Новом Варошу још увијек је под велом тајне, а све се одигравало пред очима свјетске јавности.

Свјесни смо реалности да монопол над истином има сила, али је ипак зрно истине и у рукама праведника и крви српских жртава из Западне Славоније. Увјерени смо да ће ваш садашњи сусрет, господо предсједници, допринијети да се ваше ријечи спроведу у праксу. С обзиром да смо незадовољни динамиком процеса ексхумација на подручју Западне Славоније, сматрамо да можемо допринијети својом сазнањима убрзању рјешавања судбине наших најмилијих, јер они за нас нису само бројке, те предлажемо да као Удружење делегирамо своје представнике у разговорима на експертском нивоу о питањима у вези несталих лица.

Надамо се да ћемо наићи на вашу подршку и разумијевање, пошто од надлежних државних органа нисмо наишли на очекивану подршку, осим код Комисије за нестала лица и господина Вељка Одаловића и његовог тима .


С посебним поштовањем,
Љуба Шућур,
предсједник Удружења
 
ПРИТИСАК НА НЕИСЕЉЕНО СРПСКО СТАНОВНИШТВО

/изводи/

Припадници Министарства унутрашњих послова Републике Хрватске убили су у другој половини јануара 1992. године у селу Миљановац, недалеко од Дарувара троје Срба: Милицу Павковић (1920), Перу Павковића (1944) и Бранка Обрадовића (1934).
Они су спадали међу малобројне Србе у овом селу, који нису хтели да напусте своје куће и имања и оду у избеглиштво. Милица Павковић убијена је у ноћи између 20. и 21. Јануара 1992.године у двориштву своје куће у Миљановцу, кућни бр. 128. Из куће је изведена приликом хапшења свога сина Пере Павковића и одведена у једну дворишну зграду. Ту је ујутру нађена мртва, главе разбијене тупим предметом и са траговима хица из ватреног оружја, испаљеног из непосредне близине.
Исте ноћи, одвела је хрватска полиција у непознатом правцу њеног сина Перу Павковића и комшију Бранка Обрадовића. Њихова тела пронађена су 30. јануара 1992. године, на потезу Старчевица, недалеко од села Миљановца. На телима убијених запазили су сродници трагове физичког злостављања и ране од метака.
Хрватска полиција у Дарувару, у чијој надлежности се налази Миљановац, није спровела истрагу о овим зллочинима, које су извршили њени припадници.

....................

Неколико припадника снага унутрашњих послова Републике Хрватске, међу којима је био и резервни полицајац Јожица Мудри из Доњег Дарувара, убили су у касним вечерњим часовима, 25. фебруара 1992.године у Дарувару, ул. Крањчевићева бр. 17, једну четворочлану, српску породицу.
Убијени су Радован Радосављевић (1956), његова жена Јованка(1960) и синови Дејан (1978) и Ненад (1982.). Ликвидацији ове породице претходило је силовање Јованке Радосављевић, пред супругом и децом. Да би прикрили злочин, полицајци су минирали кућу, у којој су оставили лешеве убијених.
Њихови лешеви су касније ипак предани сродницима у затвореним сандуцима, али их је полиција чувала, све до сахране. Спречавање сродника да виде лешеве убијених пре сахране, дало је повода за сумњу да су тела свих чланова породице масакрирана.

.........................

Припадници снага МУП Хрватске извршили су 05. марта 1992. године хапшење свих одраслих мушкараца српске националности у Говеђем Пољу, између Пакраца и Гарешнице, селу са апсолутном, српском већином.
Имена свих ухашених нису утврђена, али се поуздано зна да су тада одведени у затвор у Дарувар следећи Срби: Миле Драгојловић (1934.), Стево Грандић (1938.), Милорад Ирић(1957.), Симо Ирић(1936.), Станко Ирић(1938.), Жељко Ирић (1962.), Илија Иванковић(1953.), Станко Ивановић(1949.), Стојан Ивановић(1937.), Лазо Каран(1941.), Станко Кондић(1964.), Вељко Лазић(1946), Нинко Мајсторовић(1952.), Жељко Милеуснић(1970.), Петар Станковић(1936.) и Милош Викало(1930.).
Сви ухапшени пуштени су из затвора после жалби, које су рођаци из Београда и Информациони центар Српског сабора упутили посматрачкој мисији Европске заједнице и међународним организацијама за заштиту људских права.
После њиховог пуштања утврђено је да су Стево Грандић и Симо Ирић у затвору тешко повређени од батина и са трајним последицама по здравље, док су остали били претучени.

.............................

Намеру да се рушењем кућа онемогући повратак избеглица потврђује и изјава анонимног минера из Дарувара, који је, крајем марта 1992. године у разговору са новинарима „Слободног тједника“из Загреба (број 106, од 01.04.1992.), на питање зашто руши српске куће, дословце одговорио:
„Дизати куће добро је и није добро. Добро је само у случају да се четник, не Србин него четник, неће вратити у град. А ја мислим да је то довољна гаранција.“
При томе је овај минер припадник Вировитичке бригаде ЗНГ Хрватске, под командом Ђуре Дичака, показао чудна мерила за одређивање ко су „четници“:
Међу тридесетак кућа, која је, по сопственом признању дотад срушио, минирао је кућу и продавницу Мише Ђермановића, најбогатијег Србина у Дарувару, а од половине прошле године избеглице у Београду. У вези са минирањем ове куће, анонимни минер је новинарима „Слободног тједника“ изјавио:
„У кући су, на првом кату, били чланови његове обитељи . Знао сам то и зато сам дигао само трговину у приземљу. Ја нисам убојица. У трговини је било само поквареног чипса, ничег другог другог. Разлог више да је дигнем“.
Чланови породице Мише Ђермановића преживели су минирање своје куће, у којој су спавали у тренутку експлозије, али многи Срби у Западној Славонији нису преживели сличне подухвате хрватских минера.
Примера ради, наводимо да минирање својих кућа нису преживели:
Душан Кљајић (око 37 година) и његова жена Милица Кљајић (око 37 година) из села Гучани, општина Славонска Пожега; Саво Смолић (1936.) и Мира Смолић (1936.) из Горњег Михољца, општина Подравска Слатина и Јула Докић (1924.) из Кантроваца, која је, после прогона из села, изгубила живот приликом минирања своје викендице у Великој, општина Славонска Пожега.

...............................

Јакшић, етнички мешовито село у општини Славонска Пожега, сви са неколико чисто српских улица, данас је практично, етнички очишћено.
Иако је у селу и раније било напада на Србе (02. јула 1991. године) у својој кући убијен је Јово Кљајић (1938), а чланови његове породице доживели су тешко малтретирање), прави погром над српским становништвом десио се у марту 1992. године, када су припадници Збора народне гарде Републике Хрватске, предвођени Илијом Шутало и Славком Калаш, једне ноћи спалили куће и привредне објекте : Милана Кљајића, Драге Јаковљевић, Вида Ђурђевића, Миленка Јурковића, Милана Суботића, Ђуре Милића, Ристе Игњатовића, Пере Богдановића, Милорада Јовановића, Саве Славујевића, Станка Ћосића, Милана Ћосића, Ранка Мутића, Миленка Станојевића, Миће Даниловића и Пере Суботића.

Запаљене куће нико није смео да гаси, јер је то забранио месни Кризни штаб. Приликом напада на српске куће, припадници Збора народне гарде Републике Хрватске убацивали су у њих бомбе, не обазирући се на то да ли је неко био у кући.
...............................
Напомена: Овај извештај је упућен Организацији Уједињених нација, као званичан документ, а потписали су га: академик Павле Ивић, академик Василије Крестић и Војин С. Дабић.
 
ЕГЗОДУС СРБА СА ПСУЊА И ПАПУКА
ДЕЦЕМБРА 1991.

/изводи/


Српско становништво у селима на Псуњу и Папуку, слабо насељеном, шумовитом делу Западне Славоније, самоорганизовало се у другој половини августа 1991. године, решено да се одупре оружаном притиску хрватских власти и учесталим упадима припадника Збора народне гарде Републике Хрватске у своја насеља. Оружани отпор хрватским, оружаним снагама пружили су само Срби у Окучанима у брдским селима, у неколико западнославонских општина.

Србе у окучанском и пакрачком крају, после дужег оклевања, подржала је Југословенска народна армија, и то првенствено са циљем да веже за себе део хрватских снага и тако олакша деблокаду својих касарни и складишта оружја у Хрватској. Ограниченост својих циљева у Западној Славонији показала је ЈНА својим упорним и безнадежним покушајима да врши посредничку и миротворну улогу у сукобу Хрвата и Срба, затим одбијањем да свој Вараждински и Бјеловарски корпус размести на српски, етнички простор, и на крају, да део свог, модерног наоружања уступи на коришћење српском становништву на Папуку и Псуњу.

Ограничен само на део српског етничког простора у Западној Славонији , организационо неповезан и без значајније логистичке подршке југословенске армије, српски оружани покрет успео је само да одгоди почетак етничког чишћења и прогон српског становништва из села на Папуку и Псуњу, али није успео да га спречи.

Концентрација великих снага Збора народне гарде Републике Хрватске, модерно наоружаних и подржаних великим бројем артиљеријских оруђа и тенкова, које је ЈНА оставила хрватској војсци приликом предаје касарни, изазвала је 11. децембра 1991.године спонтани распад одбране српских села и почетак масовног егзодуса српског становништва са Папука и Псуња.

Највећи део српског становништва напустио је своја насеља у паничном страху од терора хрватских оружаних снага, а само је мањи део организовано евакуисан, јер се основано стаховало да ће бити изложен масовном масакру. У појединим српским селима на Папуку и Псуњу (Поточани, Пакрани, Миоковићево, Пуклица, Горње Кусоње, итд.) остао је известан број становника, али су многи од њих нестали по уласку хрватских снага у напуштена насеља и њихова судбина још није позната. За известан број Срба, који нису напустили своја села, поуздано је утврђено да су убијени у другој половини децембра 1991. године.


* Чињенице о Западној Славонији, Пакрац 1992.
 
Злочин без казне, обитељ без одштете


Наш је вучјак почео јако лајати. Мајка је отворила улазна врата, а меци су је прорешетали, препричава трагични догађај Јекина кћи Божана Сигечан. Не само да петеро Јекине дјеце није успјело судским путем изборити правду, већ морају и платити 45.600 куна судских трошкова, прича је о убојству Јеке Пејичић у септембру 1991. у Доњим Кусоњама крај Слатине.

Јека Пејичић убијена је 21. септембра 1991. на вратима породичне куће у Доњим Кусоњама крај Слатине. Маскиране особе, које су прије тога опколиле њену кућу, покосиле су је рафалом из стројница, након чега је искрварила на рукама најмлађе кћери Зорице.

Свих петеро Јекине дјеце подигло је тужбу против Републике Хрватске за накнаду штете од терористичког акта и јавних демонстрација те боли претрпљене због смрти мајке. Прво им је Државно одвјетништво одбило захтјев, а потом им је тужба одбијена на слатинском Опћинском суду, што је потврђено 2010. на Жупанијском суду у Вировитици. Тужитељи нису успјели судским путем изборити правду за смрт мајке, па морају платити 45.600 куна парничних трошкова.

Јаукнула и пала

- У вечерњим сатима тог мрачног септембра мајка Јека је са супругом Стојаном, мојим сестрама, братом, ујном и кумом гледала телевизију. Након неког времена, кума Мица је пошла кући, али се вратила како би нас обавијестила да је око куће видјела непознате особе. Очух је сматрао да се немају чега бојати, јер никоме ништа лоше нису учинили, па су сви наставили гледати телевизију. Но, тада је наш вучјак почео јако лајати. Мајка је отворила улазна врата, а меци су је прорешетали. Само је јаукнула и пала, те за неколико минута умрла у наручју моје сестре Зорице. Није јој било помоћи - препричава нам трагични догађај Јекина кћи Божана Сигечан, која у то вријеме није била код куће, јер је мјесец дана раније отишла с кћерком у Словенију, гдје јој је радио супруг. Њена сестра Стојанка раније се са супругом била преселила у Бањалуку, тако да су у Доњим Кусоњама остали живјети Јека и Стојан с остало троје дјеце.

Особе у маскирним униформама харачиле су те вечери подрумом и галамиле око куће, пријетећи укућанима да се предају и називајући их "четницима". Јекин супруг Стојан у посљедњи се час пред метком склонио под бетонске степенице.

Кад су војници пред зору отишли, Пејичићи су напустили кућу. Стојан је дјецу одвео у сусједно село код брата и вратио се сахранити Јеку: било је опасно поћи до мјесног гробља, па ју је сахранио у дворишту.

Није једина жртва

- Обитељ је избјегла у Соколац у Босни, а потом у Србију. Ондје данас живе моје сестре и брат, Слободан и Зорица у Мокрину, Стојанка у Србобрану и Слободанка у Сопоту. Једино сам ја остала у Доњим Кусоњама, камо сам се вратила 1995 - прича Божана Сигечан. Отац им Стојан изненада је умро 2001. године.

- Кад је покренута оставинска расправа, схватила сам како мајка нигдје није евидентирана, ни жива ни мртва, иако је у Хрватској десетљећима живјела, па сам је прво морала прогласити умрлом - прича Божана, која је због тадашњих лоших телефонских веза за смрт мајке дознала тек мјесец дана касније.

Петеро Јекине дјеце тужбу је поднијело прије три године, након ексхумације.
- Тужитељи су се у тужби позвали на Закон о одговорности за штету насталу услијед терористичких аката и јавних демонстрација, на темељу којег је на овом подручју 3. јула 2007. остварена ексхумација посмртних остатака Јеке Пејичић. На подручју Вировитичко-подравске жупаније, односно некадашњих опћина Вировитица, Ораховица и Подравска Слатина, још је између 67 и 77 особа несталих и убијених тијеком 1991. и 1992. године, чије посмртне остатке ваља наћи и ексхумирати. Само се у Воћину зна за три гробнице, но ти се злочини и даље занемарују - каже Младен Кулић, предсједник слатинског Вијећа српске националне мањине.



Младен Кулић

Јекина су се дјеца обратила Државном одвјетништву 10. априла 2008. и мјесец и пол касније поднијела тужбу против Републике Хрватске. У пресуди Жупанијског суда у Вировитици, којом се потврђује одбијеница тужбе од стране слатинског Опћинског суда, пише да "у то вријеме у Доњим Кусоњама није било ратних дјеловања, па се чин убојства мајке не може окарактеризирати као акт насиља из политичких побуда, с циљем изазивања страха и осјећаја особне несигурности". Суд тужбу сматра неоснованом и зато што је "потраживање застарјело, пошто се несретни догађај збио 1991. године, а тужба је поднесена 17 година касније". Тужба је одбачена и стога што "није утврђено тко је починио то казнено дјело, а током поступка није утврђено да је била устријељена од стране припадника Хрватске војске".

"Застарјели" ратни злочин

- Ријеч је о ратном злочину, а суд сматра да је потраживање застарјело након пет година. То је срамота, ратни злочин никад не застаријева. Институције које су те 1991. постојале, попут Кризног штаба Слатине, оваквом се пресудом доводе у питање. Њихову надлежност и акте који су тада били на снази данас нитко не жели преузети на себе. Документација из тог периода не постоји, а неки се поносе статусом бранитеља од 1990. године, иако су до 1992. све то биле паравојне формације - каже Кулић.

Божана Сигечан је сигурна да јој је мајка страдала од пуцњева хрватских војника. Каже да чланови обитељи тужбу за убојство нису могли поднијети у року од пет година, јер би у ратно вријеме сви због тога изгубили главу.
- Уз то што нисмо успјели доказати ратни злочин почињен над мајком, сада смо дужни платити судске трошкове, што је додатна казна. Домаћица сам и немам одакле платити тај износ, на који је годишња камата 14 посто. Како бисмо спријечили оврху, жалили смо се Државном одвјетништву у Загребу, па се надамо да ће се ствар барем одгодити. Не знам што ћу ако ми сједне оврха на кућу, као што ми је сјела на рачун у банци - говори Божана Сигечан.


Аутор: Мирна Јасић
СРПСКО НАРОДНО ВИЈЕЋЕ
 
СТАЊЕ У ЗАПАДНОЈ СЛАВОНИЈИ (РСК),
УОЧИ ЗЛОЧИНАЧКЕ АКЦИЈЕ БЉЕСАК 1995.


УЈЕДИЊЕНЕ НАЦИЈЕ
КОМАНДА СЕКТОРА ЗАПАД



ИЗВЈЕШТАЈ О СТАЊУ У РС КРАЈИНИ - СЕКТОР ЗАПАД
Извјештај за 30. април 1995.
у периоду од 00.01 до 17.00 сати




... 2. ГЕНЕРАЛНО СТАЊЕ:

Генерално гледано ситуација је стабилна. Стање на аутопуту је напето због инцидента који се догодио 28/29. априла 1995, па је из тог разлога командант ауто-пута затворио аутопут 29. априла 1995. у 00.00 сати који је још увијек затворен. Није било сукоба међу зараћеним странама, новог кршења споразума о прекиду ватре није било осим 34 ранија случаја, као и 17 случајева ограничавања кретања.

3. АКТИВНОСТ СУКОБЉЕНИХ СТРАНА

Помјерање јединица сукобљених страна:

1. Јордански батаљон је извјестио:

а) Кретање скеле код Јасеновца:
У Јасеновац: 10 цивила, 2 војника са возилима (ненаоружани)
Из Јасеновца: 1 цивил, 7 војника једно возило (ненаоружани)

б) Моторни чамац у Јабланцу:
У Јабланац: 1 цивил, 1 војник (ненаоружан)
Из Јабланца: 2 цивила, 2 војника (ненаоружана), 3 војника (наоружана/2 калашњикова)

ц) Жељезнички мост (позиција НЈЈ-7):
Долазак: 22 цивила, 12 војника (ненаоружани)
Одлазак: 21 цивил, 14 војника (ненаоружани)

д) Стање на подручју Новске и у околици је неуобичајено. Појачана је војна присутност у Новској и неки војници носе дуго наоружање.

е) 30. априла 1995. у 14.00 сати из Загреба је стигло 8 џипова хрватске полиције (са 1 калашњиковим у сваком возилу) стигли су до позиције НЈЈ-1 на путу према Кричкама, гдје им је одбијен приступ због калашњикова, све док калашњикови нису покупљени и стављени у једно возило које се вратило натраг за Новску. Осталих 7 возила са 21 хрватским полицајцем је наставило свој пут према Кричкама.

ф) у 14.30 сати возила су се вратила у Новску, а сада у 14.45 сати се налазе поред команде Јорданског батаљона.

г) У Новској се број хрватских полицајаца нагло повећава и у овом моменту налази се више од 2.000 припадника са 15 разних возила.


2. Аргентински батаљон је извјестио:

а) Обавјештавамо Вас да је у Дарувару смјештена посебна јединица ХВ, крећу се у униформама, без наоружања по разним мјестима у граду.

б) У 11.15 сати аргентински батаљон информисан је да ће Хрвати извести мобилизацијску вјежбу, са 10 транспортера (точкаша) обојених у плаво, наоружаних митраљезима.

ц) У 15.10 сати у Грубишном Пољу виђено је 270 војника који имају маскирне униформе и носе аутомате АК 47.



3. Непалски батаљон је извјестио:

Данас су примијећени покрети јединица ХВ на различитим мјестима. У 13.00 сати примјећена су слиједећа кретања (према Мушком Бунару):
- 2 зелена возила према Мушком Бунару,
- 1 бијели џип са 6 војника ХВ,
- 1 плави џип са 4 војника ХВ,
- 6 аутобуса у сваком по 40 људи,
- 10 затворених транспортера.


Састанци:
Данас у 8.00 сати командант Сектора, командант Цивилних послова, командант Непалског батаљона, командант Јорданског батаљона су имали састанак са пуковником Бабићем. Пуковник Бабић је рекао да затварање аутопута није политичка одлука и да војска РСК има неколико услова:

1. Успостава контролних пунктова на аутопуту унутар УНПА
2. Поновно отварање аутопута, само током дана, од јутра до вечери.



Спровођење економског споразума:
Још од 29. априла 1995. године аутопут је и даље затворен. Преговори о поновном отварању аутопута са српском страном још трају. Ова команда ће организовати састанак са властима РСК, како би објаснили зашто нису поново отворили аутопут као што су обећали да ће учинити, након размјене тијела погинулих и заробљених.


4. АКТИ УПЕРЕНИ ПРОТИВ УНПРОФОР-а

Непријатељски инцидент:

У 1.30 сати једна граната је експлодирала унутар базе јединице "Б" Аргентинског батаљона у Пакрацу. Непознато лице је бацило гранату ручне израде, повређених није било.

9. ВОЈНА АНАЛИЗА :

а) ХВ страна:
-ХВ је попунила резервни састав у и око УНПА. Хрватска полиција организовала је једну јединицу транспортера за подручје Пакраца. Гомилају специјалне полицијске снаге у и око УНПА. Ови покрети јединица могу значити демонстрацију силе или да ХВ планира поново отварање аутопута силом.


б) На страни војске РСК:
- изгледа да се налази у високом степену приправности ...

ДЕЖУРНИ ОФИЦИР УН-а
Капетан Ал Смади

--------------------------------------------------------------

РЕПУБЛИКА ХРВАТСКА
МИНИСТАРСТВО ОБРАНЕ
КОМАНДА ОПЕРАТИВНЕ ЗОНЕ БЈЕЛОВАР
CL 810-04/95-01


Број: 1077-01-95-14
Бјеловар, 30.04.1995

КОМАНДИ УНПРОФОРА

Драги генерале,

Овим Вас обавјештавамо да на окупираном подручју бившег Сектора запад, ускоро очекујемо могућа ратна дејства.

Препоручујем Вам, у циљу заштите јединица УНЦРО-а под вашом командом, да предузмете неопходне мјере како би их могли окупити на сигурно мјесто и правовремено их извући на слободно подручје Сектора запад.

Шаљем ову депешу у име свих чланова Оперативне зоне Бјеловар, као и у своје лично име, са жељом да сачувате своје војнике.

Искрено и пријатељски желим Вам све најбоље

Комадант оперативне зоне Бјеловар
Бригадни генерал ЛУКА ЏАНКО

Примљено 01.05.1995. у 02.30 сати
Примио генерал МАТАЛОН
 
УЈЕДИЊЕНЕ НАЦИЈЕ
КОМАНДА СЕКТОРА ЗАПАД



ПРЕГЛЕД НАПАДА ХРВАТСКЕ ВОЈСКЕ
НА СЕКТОР ЗАПАД РС КРАЈИНЕ

1. маја 1995 - Инциденти

Око 3.00 сати комадант Сектора је примио депешу од команде ХВ, којим га обавјештавају да је ХВ спремна да изврши војну операцију против војске РСК. Сви чланови команде Сектора запад су упознати са садржајем депеше. Око 4.15 сати командант Сектора је примио телефонски позив из Оперативног центра, који му је наредио повлачење свих припадника УН, распоређених дуж аутопута ради тога што ће ХВ отпочети напад у 5.00 сати. Такође је наглашено да је лична безбједност припадника УН највећи приоритет. Око 4. 20 сати Оперативни центар позвао је поново у вези исте информације.

Јединице ХВ су започеле напад на територију под контролом Срба у Сектору Запад 1. маја 1995. око 5.30.

Напад је извршен на три правца: сјевер - исток - запад.

Са истока главни правац:
Горице - Пиваре - Аутопут. Напад су подржале оклопне јединице, артиљерија и минобацачи. Борбена дејства су се догодила на Ивановцу, Машићкој Шаговини и Горицама.

Са запада главни правац:
Новска - Аутопут - Доњи Рајић. Напад су подржале оклопне јединице и артиљерија. Јединице ХВ су преузеле контролу над Јасеновцем, проласком контролног пункта УН на позицији ЊЈ-5.

Са сјевера главни правац:
Пакрац-Гавриница-Шеовица-Брусник.


Подручје око Пакраца било је изложено интензивном гранатирању у раним јутарњим сатима, а ватра је отварана дуж Драговић пута. Због борбених дејстава, складишта под контролом УН су проваљена од стране војске РСК, изузев складишта у Бруснику, који је предан војсци РСК. Током 1. маја 1995. снагама УН избачена су из строја три припадника Јорданског батаљона, случај се десио у Старој Градишци, гђе су војници Непалског батаљона били изложени сталном гранатирању и ваздушним нападима. Због опасности по поједине војнике и имовину УН, због појачавања непријатељстава сукобљених страна командант Сектора је наредио повлачење јединица УН. Због појачаних оружаних инцидената разговарало се на нивоу УН-а како би се постигао договор о прекиду ватре. Као резултат ових разговора команда Сектора запад обавијестила је све јединице да буду спремне да се поставе између зараћених страна и успоставе везу на терену. Због ове ситуације одржан је састанак између команданта Аргентинског батаљона у јединици Чарли и команданта потпуковника Харамбашића, како би се договорио прекид ватре на подручју Пакрац-Гавриница.

1. мај, 1995. године,

Командант Сектора Запад
бригадни генерал Маталон





УЈЕДИЊЕНЕ НАЦИЈЕ
КОМАНДА СЕКТОРА ЗАПАД
ВОЈНИ ПОСМАТРАЧИ




ИНТЕРНИ ИЗВЈЕШТАЈ О ВОЈНОЈ СИТУАЦИЈИ
У СЕКТОРУ ЗАПАД РС КРАЈИНЕ



ПРЕГЛЕД ВАЖНИЈИХ ДОГАЂАЈА

1. Првог маја 1995. године у 5.45 сати први забиљежени оружани инцидент се догодио када је артиљерија ХВ гранатирала српске положаје у близини Липика.

2. УН батаљони извјештавају о:
а) ХВ је гранатирала: - Јасеновац, Пакленицу, Шеовицу, шуму Прашник и Стару Градишку
б) Срби су гранатирали: - Кутину, Нову Градишку, неке позиције Аргентинског батаљона дуж јужног дијела Драговић пута.

3. ХВ је предузела операцију, у циљу окружења РСК, предузимајући слиједеће:
- једну тенковску јединицу и једну пјешадијску дуж аутопута око 500 м унутар западне границе РСК,
- један батаљон дуж аутопута на источној граници РСК,
- један батаљон насупрот десне границе РСК,
- неодређен правац дејства на сјеверозападном дијелу РСК.

4. Срби су одговорили на слиједећи начин:
- наоружање је измјештено из складишта укључујући и складиште у Старој Градишци (тенкови и артиљерија),
- попунили су јединице,
- око 26 припадника Цивилне полиције УН-а из Окучана је притворено,
- неколико незнатних инцидената против УН.



КАСНИЈИ РАЗВОЈ ДОГАЂАЈА

5. Извјештај батаљона УН-а:
- једна бригада пролази десну границу РСК (отприлике 2.000 људи) крећу се западно уз аутопут у правцу Окучана,
- тенкови ХВ дејствују код Јасеновца



АНАЛИЗА

6. ХВ је предузела операцију да у двије фазе напада овлада РСК. Прва фаза потпуног осигуравања окружења РСК. Друга фаза, прећи у напад и потпуно овладати Окучанима, мостом на Сави и понтоном у Јасеновцу, са одржањем континуитета напада око центра и на горњи дио РСК.

7. Српско гранатирање Кутине је највјероватније изведено са средњом артиљеријом јужно од ријеке Саве из Сектора сје вер, а гранатирање Нове Градишке је највјероватније изведено средњом артиљеријом и минобацачима са подручја Старе Градишке.

8. Коришћење опреме УН (као на примјер транспортера и ландровера који су украдени) од стране Срба се алармантно повећава, те производи конфузију, која возила користе припадници УН, а која се користе у ратне сврхе.

9. Узимање талаца од стране Срба је такође забрињавајуће, пошто могу бити коришћени као живи штит или задржани дуже вријеме с циљем добијања у времену и надмоћи.

10. Још није јасно што Срби могу или хоће, попуну војске са јединицама јужно од Саве, очекујући помоћ из Босне, слично операцији Коридор у Посавини.

11. Војна ситуација би се могла екстремно погоршати за наредна 24 сата. Још није познато кад би ХВ могла остварити потпун успјех у свом покушају заузимања РСК.

У наставку се очекује размјењивање артиљеријске ватре, у којем би мете били цивили.

1. мај 1995. 11.05 сати
Мајор Мохд



СЕКТОР ЗАПАД РС КРАЈИНЕ
ЦИВИЛНА ПОЛИЦИЈА УН
СТАНИЦА ОКУЧАНИ


2. мај 1995. године

...били смо присиљени да ходамо у правцу Новске са свим избјеглицама. Пјешке смо ишли око 10км и онда сам одлучио да зауставим конвој са избјеглицама, јорданским војницима и 4 припадника цивилне полиције УН. Једна старица имала је срчани удар током пута...

...На путу за Новску видјели смо многе ужасне сцене, најмање 50 лешева дуж пута. Били су то и српски војници и цивили. Многе куће су биле уништене од гранатирања.

3. мај 1995.
Ханс Андерс Јарвестам
вођа групе Шведска
CP 001298





ИЗВЈЕШТАЈ ЈАСУШИЈА АКАШИЈА
СПЕЦИЈАЛНОГ ИЗАСЛАНИКА
ГЕНЕРАЛНОГ СЕКРЕТАРА ОУН



Упркос постигнутом споразуму о прекиду свих непријатељстава од 3. маја 1995, озбиљно сам забринут због данашњих сукоба на неколико мјеста укључујући подручја око Пакраца, и због наставка напетости и забрињавајућих активности на подручјима прекида ватре и у цијелом Сектору. Нека од кршења споразума о прекиду непријатељстава изгледа да су појединачни инциденти проузроковани недовољним комуницирањем између командира и војника на терену. Забринут сам овим инцидентима због могућности развоја ескалације која би могла угрозити тренутну могућност по мир на овом подурчју.

Апелујем на обе стране да покажу максималну стрпљивост и да се уздрже свих провокација и било какве одмазде док се све војно особље информише о садржају споразума и док се створе потребни услови за његово спровођење.

Позивам хрватску владу на потпуну сарадњу са УН снагама и УНХЦР-ом у експедитивном спровођењу Споразума о прекиду непријатељстава који се односи на Сектор запад (Западну Славонију) да осигура безбједност становништву и прекид непријатељстава.

4. мај 1995. у 20.00 сати



ДОПУНСКИ ИЗВЈЕШТАЈ
СПЕЦИЈАЛНОГ ПРЕДСТАВНИКА
ГЕНЕРАЛНОГ СЕКРЕТАРА Ј. Акашија




... Јутрошњи обновљени напади из ваздуха у Сектору запад близу моста на ријеци Сави, артиљеријски напади унутар Сектора, укључујући 95 експлозија у и око Окучана, настављено је гранатирање у близини базе Непалског батаљона код Пустаре, а сада експлозије у срцу Загреба и на подручју аеродрома Плесо, илуструју грешку обе стране о настављању борбе поред њиховог обећања датог г. Ј. Акашију прошле ноћи, да ће показати максималну стрпљивост у току његовог настојања да се постигне договор о прекиду ватре.

Ове акције су шамар прошлоноћашњем настојању Савјета безбедности да:
"... влада РХ одмах обустави војну офанзиву подузету са својим снагама у подручју Западне Славоније познатом као Сектор запад, која је започела 1. маја 1995. ујутро, кршећи договор о прекиду непријатељстава од 29. марта 1994." и хитан позив обадвјема странама да "... прекину непријатељства и поштују постојећи договор о прекиду ватре."

Ситуација је озбиљна. г. Ј. Акаши очекује од владе РХ и српских званичника из Книна да обнове разговоре са њим овог поподнева како би зауставили ескалирање насиља док још има времена да се рат замијени дијалогом...

2. мај 1995. године
 
УЈЕДИЊЕНЕ НАЦИЈЕ
СЕКТОР ЗАПАД РС КРАЈИНЕ
ЦИВИЛНИ ПОСЛОВИ


Усмени споразум између представника хрватске владе предвођених потпредсједником владе, господином костовићем са стевом харамбашићем, командантом бригаде свк и цивилних представника пакрачко - гавриничког подручја.


2. мај 1995. године

1. Прекид непријатељстава, који је на снази од раних јутарњих сати 2. маја наставиће се и надаље.

2. Командант Јапашке бригаде, Харамбашић, у присуству цивилних власти са подручја Пакрац - Гавриница прихватио је да отпочне са предајом тешког наоружања снагама УН-а, те да заврши исти процес у наредна двадесет и четири сата од момента одржавања овог састанка. Предато наоружање бити ће смјештено у складиштима која су под надзором мировних снага УН-а.

3. Командант Харамбашић се, такође, сложио да све лако наоружање у посједу његових 600 војника преда мировним снагама УН-а одмах по завршетку овог састанка. Постигнут је договор да се читава ова операција обави у року од 5 дана, почев од јуче. Такођер је постигнута сагласност да ће бити препуштено надлежности комаданта сектора да спроведу надзор уколико ова операција буде захтјевала више времена од максимална два дана колико је за њу предвиђено.

4. Командант Харамбашић је јасно нагласио да ово није предаја, већ само раздуживање свег наоружања под његовом контролом, те предаја истог мировним снагама УН-а са циљем да се исто ускладишти у складишта под потпуном контролом мировних снага УН-а.

5. Подручје под командом пуковника Стеве Харамбашића идентификовано је као простор који укључује и села наведена у листи придодатој овом документу.

6. На захтјев Хрватске стране комадант Сектора се сагласио да им (Хрватима) прибави копију листе пописаног наоружања које ће бити похрањено у складиштима.

7. Заузврат господин Костовић, који се идентификовао као подпредсједник хрватске Владе и изасланик предсједника Туђмана дао је гаранције да хрватска војска неће улазити на подручја која су била под контролом комаданта Харамбашића. Такођер се сложио да ни хрватска полиција неће ући на ова подручја, те да ће питање присуства хрватске полиције на овим подручјима бити разматрано у будућности. Господин Костовић, је такођер, пренио гаранције предсједника Туђмана да неће бити преузимане никакве мјере одмазде против оних који су предали оружје, те да ће амнестија бити гарантована свим становницима овог подручја.

8. Цивилни и војни представници са Српске стране у Пакрацу - Гавриници захтјевали су од комаданта Сектора написмене гаранције да ће, пошто су предали наоружање, бити заштићени од стране мировних снага УН-а. Комадант Сектора је пристао да испуни овај захтјев.

9. Цивилни представници Срба из Пакраца - Гавринице затражили су хитну хуманитарну помоћ у виду хране и ћебади, као и помоћ у поправци кућа оштећених током борбених дејстава. Представници цивилних послова су се сагласили да њихове захтјеве пренесу релевантним међународним хуманитарним организацијама.

10. Цивилни и војни представници са Српске стране из Пакраца - Гавринице сагласили су ссе да одмах омогуће пуну слободу кретања мировним снагама УН-а на подручју под њиховом контролом, а у циљу спровођења свих горе наведених задатака.

11. Договорено је да ће комадант Сектора дати изјаву за штампу по свим горе наведеним тачкама споразума између двије стране. Такођер је договорено да ће комадант Сектора обавијестити о окончању операције разоружавања подручја Пакрац - Гавриница када иста буде обављена.

12. Хрватска страна се сагласила да ће, када процес разоружавања почне, редуцирати степен мобилизације своје војске и полиције на овом подручју у намјери да обнови повјерење становништва са подручја Пакрац - Гавриница и да потпомогне у убрзању процеса разоружавања.

12. Хрватска страна се сагласила да ће, када процес разоружавања почне, редуцирати степен мобилизације своје војске и полиције на овом подручју у намјери да обнови повјерење становништва са подручја Пакрац - Гавриница и да потпомогне у убрзању процеса разоружавања.


Понуде начињене независно од споразума:

Хрватски подпредсједник Владе понудио је медицински третман за све повређене у хрватским установама. Српска страна из Пакраца - Гавринице није прихватила ову понуду. Заузврат су тражили само безбедан пролаз за своје повређене који би били транспортовани у Бањалуку.

Хрватски подпредсједник Владе, такођер, је изразио спремност хрватске Владе да омогући стицање хрватског држављанства становницима овог подручја, међутим цивилни представници Српске стране из Пакраца - Гавринице су нагласили да о том питању не би сада требало разговарати.

Хрватски замјеник министра унутрашњих послова, господин Релић, је тражио да један хрватски полицајац буде овлашћен да провјерава наоружање предато за ускладиштење у магацинима. Овај захтјев је одбио комадант Сектора из разлога што складишта треба да буду под потпуном контролом мировних снага УН-а. У том смислу подпредсједник Владе није даље инсистирао на овом захтјеву.

Списак села под командом потпуковника СВК Стеве Харамбашића:

БИЈЕЛА СТИЈЕНА, ЧАГЛИЋ, СУБОЦКА, БУКОВЧАНИ, СКЕНДЕРОВЦИ, ЈАПАГА, ПАКРАЦ, ЧУКУР - БРДО, ЧАКЛОВАЦ, ДОЊА ШУМЕТЛИЦА, КРИЧКЕ ЗАБРЦКЕ, ДУГА ПОЉАНА, ЦИЦВАРЕ, РОГОЉИ, ЉЕШТАНИ, РАЂЕНОВЦИ, КОВАЧЕВАЦ.


ИЗВОР
 
УЈЕДИЊЕНЕ НАЦИЈЕ КОМАНДА
СЕКТОР ЗАПАД РС КРАЈИНЕ


ХАПШЕЊЕ СРПСКИХ ВОЂА У ЗАПАДНОЈ СЛАВОНИЈИ

Аргентински батаљон је евидентирао све озбиљне инциденте који су се одиграли у Пакрацу - Гавриници, инцидент се догодио под окриљем рада на хуманитарним пословима, а у циљу избјегавања већих људских губитака цивилног становништва. Артиљеријско, минобацачко и ракетно гранатирање, посебно села Гавринице имало је за главну мету цивилно становништво, а не положаје војске РСК. Инциденте и њихове посљедице могу посвједочити генерал Ал Родан, генерал Денаро, комадант Сектора генерал Маталон као и сви војници УН који су се ту затекли.

1. 4. маја 1995. у 14.00 сати комадант Сектора уз помоћ јединице Аргентинског батаљона на позицији "НЈА-14" организовао је састанак са сукобљеним странама. Састанак је одржан јер смо имали информацију да полиција из Пакраца има намјеру окупирати село Гавриницу 4. маја 1995. до 9.00 сати. Дана 3. маја 1995. сукобљене стране су договориле прекид ватре на подручју и овај договор ће бити прекршен, наставком сукоба. Састанку су присуствовали командант Сектора, хрватски потпредсједник, испред војске РСК потпуковник Стево Харамбашић и шеф Полицијске станице Гавриница.

2. Због напетости на подручју генерал Ал Родан, генерал Денаро, командант Сектора и остали официри из команде Сектора Запад су сагледали ситуацију и изложили је на састанку. Они су очекивали и присуство хрватског министра унутрашњих послова, специјалног изасланика генералног секретара Ј. Акашија и генерала Жанвијеа.

3. У 13.45 сати комадант Аргентинског батаљона послао је возило по шефа полиције на Гавриници, г. Џакулу и комаданта потпуковника Харамбашића ради састанка који ће почети у 14.00 сати.

4. У 13.55 сати снажно је гранатирано село Гавриница из артиљеријских оруђа, минобацача и ватре из аутоматског наоружања. Сва лица која су се тамо затекла била су изложена жестокој ватри, као и капетан Тројано, који је био са г. Џакулом и потпуковником СВК Харамбашићем у возилу.

5. Капетан Тројано је могао обавјештавати о ситуацији команду Аргентинског батаљона путем радио везе, и били су у сталном контакту.

6. Око 15.15 сати капетан Тројано је извјестио да командант војске РСК и његова јединица желе безусловну предају.

7. Комадант Аргентинског батаљона је о овој чињеници обавијестио шефа полиције у Пакрацу у циљу избјегавања већих разарања и људских губитака, због неизвјесне ситуације на терену. Комадант Аргентиснког батаљона отишао је са транспортером у полицијску станицу по шефа полиције, а одатле у команду "Б" јединице Аргентинског батаљона да радио-везом ступи у контакт са представницима РСК око предаје.

8. На том мјесту сукобљене стране су договориле прекид ватре, безусловну предају и истицање бијелих застава на мјестима предаје.

9. Због интензивног гранатирања на подручју Гавринице, хрватски представници су затражили посебне мјере осигурања ради одласка на састанак у Гавриницу. Овај захтјев био је прихваћен из хуманих разлога, због тога што је артиљеријом гранатирана имовина и цивилно становништво.

10. На Гавриници су сукобљене стране одржале састанак послије чега су одлучили вратити се у Пакрац. Под оваквим околностима потпуковник Харамбашић и шеф полиције Пакрац су затражили од комаданта Аргентинског батаљона да им обезбједи транспортер ради личне безбједности током путовања. Из хуманих разлога захтјев је прихваћен и представници обију страна су превезени до Полицијске станице Пакрац.

11. Цијела операција је прошла без иједног инцидента.

12. Хрватски командант био је обавијештен о овом догађају јуче ујутро, када је одржавао састанак у овој команди са представницима свих служби УН које су овђе стациониране.

5. мај 1995. године 6.30 сати
Командант Сектора Запад
бригадни генерал Маталон


dzakula111da2.jpg



НАШ ГЛАС, број 5
ЗАЈЕДНИЦА СРБА У ХРВАТСКОЈ

РАТНИ МОРАЛ


"... на ракетирање хрватске војске нисмо узвраћали. Представници УН-а (Аргентинци) питали су због чега и ми не користимо своју артиљерију. Одговорили смо да не желимо страдања дјеце, жена и других цивила ..."

Мај 1995. командант 51. бригаде СВК
Харамбашић Стево
 
УЈЕДИЊЕНЕ НАЦИЈЕ
КОМАНДА СЕКТОРА ЗАПАД


ИЗВЈЕШТАЈ О СИТУАЦИЈИ У СЕКТОРУ ЗАПАД
ЗА ПЕРИОД 8. маја 1995. од 14.00 - 18.00 сати


1. ОПЋЕНИТО: Ситуација је доста напета

2. ДЕТАЉИ СИТУАЦИЈЕ:


А. Аргентински батаљон

1. У 14.00 сати виђено три минобацача на позицији у правцу Брусника (ХЛ-800-360);

2. У 14.45 сати патрола је видјела у Шеовици конвој трактора, а чинили су га 21 трактор са приколицама, у приколицама су виђене личне ствари и цивилна одјећа, никог није било у близини;

3. Позиција НЈА -17 и даље окупиран од стране ХВ.

Б. Непалски батаљон

1. Двије патроле су упућене на релацији Пустара-Сава. Прва у правцу Доњег Вароша, а друга у Горњи Варош. Патролама није дозвољен приступ у Доњи Варош и једна патрола је измјенила правац до Ускока.

Патроле су извјестиле о:
а) Релација Пустара-Сава:
1. Чишћење коловоза

2. Одјећа и разбацане личне ствари које леже поред коловоза су у пламену

3. Ватрогасна јединица пере цесте...

ББС ЛОНДОН

ТРАГОВИ ХРВАТСКИХ ЗЛОЧИНА


Уједињене нације су данас почеле истрагу о тврдњама да су хрватске снаге приликом офанзиве на Западну Славонију починиле масакр над српским цивилима који су бјежали ка мосту на Сави да би прешли у Босну. Приче избјеглица да је намјерно отварана ватра на колоне цивила забринуле су званичнике свјетске организације.
Ево шта о томе каже представник УНХЦР-а Крис Јановски:
"Из разговора са избјеглицама и из њихових свједочења чули смо да су митраљеском и снајперском ватром нападнуте колоне цивила који су бјежали. Речено нам је да између Окучана и Босанске Градишке има много лешева. Ти извјештаји нису потврђени из независних извора, јер нико није био у могућности да тамо оде и провјери, али исто се понавља у свим разговорима - да је било пуцања на колоне цивила и да је много људи убијено или рањено."

Високи официр УН генерал Реј Краб коначно је данас успио да обиђе подручје у коме су наводно почињена звјерства. С њим је био и дописник ББС, Малколм Брабант. Он прича: "Мјесто на коме су, по свему судећи, ти људи убијени зове се Нови Варош. Налази се око пет километара сјеверно од моста на Сави који спаја Хрватску и Босну и којим је већина српских избјеглица побјегла. Изгледа као минијатурна верзија пута за Басру послије савезничког напада на Ирачку армију. Мноштво олупина налази се дуж пута. То је врло тужно мјесто. Видни су трагови паничног покушаја људи да побјегну. Нема, међутим, поузданих доказа о броју убијених."

Малколм Брабант додаје да су једини очевици непалски војници у саставу УНПРОФОР-а који су и сами били мета хрватских снага. "Они кажу да су видјели лешеве дуж пута. Хрвати су вјероватно лешеве уклонили и сада се међународне организације труде да установе колико их је било. Мислим да ће се истина тек накнадно сазнати. Хрвати покушавају да читаву ствар представе као битку против војника у повлачењу међу које су се умјешали цивили. Један непалски војник, из главне базе УН сјеверно од Новог Вароша, међутим, каже да је видио минибусеве пуне људи на које је из шуме са лијеве стране пута отварана митраљеска ватра."

10. мај 1995.

--------------------------------------------------------------

УЈЕДИЊЕНЕ НАЦИЈЕ
КОМАНДА СЕКТОРА ЗАПАД
ЦИВИЛНА ПОЛИЦИЈА УН


КРШЕЊЕ ЉУДСКИХ ПРАВА
У ЈУЖНОМ ДИЈЕЛУ СЕКТОРА ЗАПАД
МАЈА 1995. ГОДИНЕ

...

101. Извијестио Јордански батаљон

9. маја 1995. године у кући бр. 10 близу контролног пункта ВЈ19, 71-годишњи Србин починио је самоубиство (објесио се) усљед страха и садашњих услова, у тој кући има још четрнаест других лица.

102. Извијестио Јордански батаљон

7. маја 1995. Јордански батаљон је посјетио села Пакленицу и Рајић, Срби нису виђени. Упитани о цивилном становништву у селу Рајић, хрватска полиција је напоменула да су они одвели 40 српских цивила ради истраге.

103. Извјештај о злостављању и батинању људи затворених у Вараждину

Један Србин, становник села Крагуј, вратио се из затвора у Вараждину. Он се жалио на злостављање и батинање од стране хрватских официра који чувају затворенике. Овом човјеку се пружа медицинска помоћ. Он жели отићи у Босну. Примјери физичког злостављања: ускраћивање сна, батинање које резултира у поломљеним удовима, батинање са палицама по леђима, присиљавање затвореника да сједе цијели дан погнутих глава. Стражари у купатилима туку и ударају затворенике.

Психолошко понижавање: присиљавање затвореника да непрестано пјевају химну Хрватске. Међутим, наводно да злостављања у Вараждину нису систематска и да овисе о смјени. Такође је у селу Брусник полиција поново ухапсила једног човјека који се вратио из затвора из Бјеловара.

104. Извјештај локалне канцеларије Црвеног крижа Хрватске из Нове Градишке.

Сажетак: Према канцеларији Црвеног крижа из Нове Градишке, 323 (три стотине двадесет и три) становника Окучана, и мушкараца и жена, одведено је у Нову Градишку и затворено тамо од 1. до 5. маја 1995. (види листу затворених у додатку). Такође, према канцеларији Црвеног крижа у Новој Градишци, 28 (двадесет и осам) лица изразило је жељу да иде у Босну (листа у прилогу).

105. Извјештај тима Цивилних послова о ситуацији у селу Шуметлица, смјештеном јужно од Драговић цесте (8. мај 1995):

Само око 17 лица се сада налази у селу. Прије 1. маја 1995. било је 112 (стотину дванаест) првобитних становника и око 30 (тридесет) избјеглица. Према људима који су остали у Шуметлици, најмање двоје сељана је погинуло када су покушали отићи из села: Сужњевић Мирко, 66 година, и Орозовић Јела, 64 године (нема информација како се то десило). Према Гуњевићу, тијела су остала на отвореном два дана (6. и 7. маја), а онда их је он закопао у гробљу у Шуметлици. Представник Центра за људска права видио је два свјежа гроба који су били неозначени.

106. Извјештај УНЦИВПОЛ-а који је патролирао селом Шеовица 5. маја1995.

У току ватре Хрватске војске из минобацача 1. маја 1995, три цивилна становника Шеовице су убијена: ДРОБЊАК ВИДА, 70 година, једна трогодишња дјевојчица, једна петнаестогодишња дјевојчица.

148. Извјештај УНЦИВПОЛ-а 17. маја патролирајући окучанским подручјем.

Истражни тим УНЦИВПОЛ-а пронашао је три леша у мртвачници у гробљу у Окучанима. Врата од мртвачнице су била полуотворена а тијела су лежала унутра на поду. Сви су били старије особе: два мушкарца и једна жена.

152. МИЛИНОВИЋ РАНКА, Српкиња, рођена 1940. Пакленица 185, виђена 16. маја у Бодеграју 29.

Она је обавијестила УНЦивПол да је 1. маја 1995. око 7,30 сати хрватска војска убила њеног мужа МИЛИНОВИЋ БОШКА, рођеног 1940. године, када је изашао из склоништа да види шта се дешава. Увукли су га у склониште још живог. Међутим, два војника су дошла и одвела га. Тада су га бацили у бунар. Она је успјела побјећи у шуму са унуком. Она је потписала изјаву свједока у вези с овом инцидентом.

153. Извјештај УНЦИВПОЛ-а 16. маја

У кући бр. 29 у Бодеграју, Цивилни послови су разговарали са женом средњих година која се није представила. 18. маја примљена је такође информација од ТЕОДОРЧЕВИЋ НЕВЕНКЕ, Пакленица 106, општина Окучани, она је дала писмену изјаву.

Теодорчевић Невенка је изјавила да је 1. маја виђела да је експлозија гранате убила Рауш Алексију, Српкињу, када је изашла из склоништа покушавајући да помогне Весни Чуковић, која је била рањена у ногу. Весна је умрла од рана (види такође 134). Горе споменута жена средњих година која се није идентификовала виђела је спаљено тијело Рауш Алексије у кући бр. 185 у Пакленици. Та жена је такође изјавила да је у истој кући хрватска војска убила и Теодорчевић Мићу. Наставила је рекавши да је Весна Чуковић стара око 18 година, била рањена у ногу и да је остала у подруму док је кућа горјела. Веснини родитељи сигурно живе у Бањалуци.

156. Извјештај УНЦИВПОЛ-а 17. маја
Официри УЦП из подстанице Гавриница и локални Срби извијестили су нас да се Вујић Лука, Србин средњих година, објесио рано тог јутра (17. маја). Према неким Србима који су познавали тог човјека, хрватске власти су га прије неколико дана биле затвориле, али су га пустиле. Претходне ноћи хрватска полиција га је испитивала о оружју и он је наводно плакао цијеле ноћи прије него што је починио самоубиство.

157. ТОДОРОВИЋ САВО, Србин, Шеовица 12 (Информација примљена од Луко Џејмса, Центар за људска права, и прослијеђена УНЦИВПОЛ-у 17. маја).

По наводима г. Тодоровића, његов брат и снаја, Тодоровић Драган, рођен 1937. (управо се вратио из затвора из Бјеловара), Тодоровић Љубица, рођена 1938, убијени су између 9. и 16. маја 1995. године. Г. Луко је видио свјеже гробове на локалном гробљу...


22. мај 1995.
 
УЈЕДИЊЕНЕ НАЦИЈЕ
КОМАНДА СЕКТОРА ЗАПАД
ЦИВИЛНИ ПОСЛОВИ



ИЗВЈЕШТАЈ О ПОЧИЊЕНИМ ЗЛОЧИНИМА
ПРОТИВ ЦИВИЛНОГ СТАНОВНИШТВА
У ЗАПАДНОЈ СЛАВОНИЈИ

1. У кући, у селу Пакленица, власништво г. Шолаје, догодио се масакар над рањеницима и медицинским сестрама, пошто су били заклани:
- Мића Теодорчевић, ветеран без ноге из села Пакленица,
- Никола Војновић, војник, погођен у груди 1. маја 1995,
- Милан Мрзић, рањеник,
- Алексија Рауш, медицинска сестра,
- Сенка Рауш, медицинска сестра,
- Ружа Шолаја, медицинска сестра,
- Душан Хасура, из села Рајић.

Свједок, Митар Вујаклија, који је рањен у главу, побјегао је кроз прозор и потом прешао ријеку Саву.

2. Према изјави датој од четворице војника из интервентног батаљона (један од њих има надимак Далматинац) они су чули вриску лица која су клана, а која је долазила из куће лица по имену Дује лоциране близу села Цаге.

3. У селу Бенковац, 73 годишња жена по имену Гроздана и ретардирана особа по имену Остоја Вујиновић, убијене су.

4. На цести између села Трнаковац и раскрснице у селу Рогољи, цивили су упали у засједу између поднева 1. маја и јутра 2. маја 1995. године, нападнути су паљбом из аутомата и снајпера, око 50 лица је убијено.

5. У селу Нови Варош, између Пустаре и Струга (канала) цивилно становништво, укључујући жене и дјецу, који су путовали пјешице или у аутомобилима били су мета паљбе свих врста наоружања. Око 100 лица је погинуло.

6. Свештеник Саво Почуча рањен на неколико мјеста сада је на опоравку у Бањалуци.

7. Рањени возач санитета означеног са црвеним крстом, по имену Гојко Малешевић, налази се у болници у Бањалуци. 70-годишњи мушкарац по имену Љиљак је настрадао у истом возилу када се оно запалило.

8. Слиједеће четири жене су смртно страдале у селу Медари 1. и 2. маја 1995. године:
Анка Нинковић, Зора Томић, Драга Ђумић, Ката Влаисављевић.

9. У селу Рајчићи, двоје људи је убијено, а село је спаљено. Такођер су запаљене куће у селу Млака.

Наредни подаци ће бити послани чим стигну нове информације.

П.С. Ово су само они случајеви у којим су позната имена.

12. мај 1995.
 
НАШ ГЛАС, број 5.
ЗАЈЕДНИЦА СРБА У ХРВАТСКОЈ


ПИСМО МИЛЕНКА ПОПОВИЋА,
АРХИЈЕРЕЈСКОГ НАМЈЕСНИКА ЗАГРЕБАЧКОГ,
МИТРОПОЛИТУ ЈОВАНУ

Ваше Високопреосвештенство,

На позив Монсињора Владимира Станковића, предсједника хрватског Каритаса и уз учешће представника аустријског, њемачког, италијанског и америчког Каритаса да и ми учествујемо у обиласку неких мјеста у Западној Славонији а уз Вашу сагласност, прихватили смо овај позив.

Дана 9. маја 1995. године у 8,30 часова кренули смо у обилазак следећих места: Јасеновац, Горњи и Доњи Рајић, Горњи Богићевци, Окучани, Горњи и Доњи Чаглић, Медари, Липик и Пакрац.

Циљ обиласка, по препоруци Монсињора Станковића, био је да се прибаве информације о потребама људи, како им се може помоћи у хуманитарном смислу и да се сними стање сакралних објеката Римокатоличке и Српске православне цркве на том подручју.

Обзиром да је читаво време пута била присутна Хрватска телевизија и касније врло једнострано и неистинито обавестила (као и у свим ранијим извештајима) јавност о стању на подручју Западне Славоније, сматрамо потребним да Вас и светску јавност известимо истинито о протеклим догађајима и стању сакралних објеката наше Цркве и српског народа на том подручју.

Римокатоличка црква је већ информисала јавност о стању својих сакралних објеката и народа на том терену и не сматрамо потребним да ми о томе пишемо.

У Јасеновцу црква Светог Јована јесте читава, али је унутрашњост опљачкана и оскрнавњена. Нема полијелеја у цркви, а у њој спавају припадници хрватске војске и полиције заједно са оружјем и војном опремом, а часна трпеза им служи као сто за јело. Путир смо затекли пун пљувачке и опушака. Споменик јасеновачким жртвама смо такође обишли и наишли на свеже трагове крви. У самом месту нисмо наишли ни на једног цивила српске националности. Прошли смо кроз Горње Богићевце, Горњи и Доњи Рајић и такође нисмо наишли ни на једног цивила, али је зато био велики број хрватских војника и полиције.

Црква у Доњем Рајићу је читава али су врата проваљена. Полиција нам није дозволила улазак у цркву због наводне могућности да је унутрашњост минирана. Кроз отшкринута врата успели смо приметити да недостаје полијелеј, а у цркви је све било испреметано и разбијено.

На аутопуту из Новске према Окучанима, видели смо више спаљених аутомобила, камиона и један аутобус. На уласку у Окучане и на читавом путу од Окучана према Пакрацу, видели смо крваве мрље на асфалту.

Наша православна црква у Окучанима је споља наизглед цела, али су сви прозори полупани, врата су проваљена и у цркви је све испретурано. У олтару с десне стране постоје врата која су приликом нашег уласка била отворена. Погледом у порту кроз споменута врата видели смо огромну ископану раку удаљену десетак метара од олтара, а земља је била крвава. Приметивши да то гледамо полицајци су врата одмах затворили. У кући у којој је боравио Владика Лукијан налазила се хрватска војска и приступ нам није био дозвољен.

У пролазу кроз село Цаге, у неколико дворишта смо видели велике ископане раке.

Целим путем од уласка у Окучане па све до Липика, у каналима покрај пута били су видљиви остаци одеће, обуће, завежљаји са храном и пићем, бицикли, мотори и спаљени аутомобили као и трагови крви.

Црква у Медарима је срушена. Црква у Доњем Чаглићу је оштећена. Црква у Пакрацу је спаљена, крова нема, половине звоника нема, иконостас и хор су изгорели а унутрашњост је сва у рушевинама. Епархијски двор могли смо видети само споља јер нам улаз унутра није дозволила хрватска војска. Извана је видљиво да нема ни једног прозора, на већем делу зграде нема крова. Видљиво је да је двор паљен. Делује сабласно.

На читавом путу нисмо срели цивила српске националности с којим би могли разговарати. У Окучанима као и у неким другим местима видели смо људе у посебним униформама са неким тракама на рукавима који су чистили терен од разних предмета, а уз њих су били наоружани војници. Тврдили су нам да су то припадници цивилне заштите. У пролазу један од тих наводних припадника цивилне заштите нам је шапнуо да су Срби и брзо се удаљио. То нам је био једини сусрет на овом путу са Србима.

Већина кућа које смо видели уз пут су проваљене и опљачкане а на свим местима где смо се заустављали, осим Липика и Пакраца, осећао се мирис лешева.

Из свега што смо видели и доживели, може се закључити да је поново извршен геноцид над српским народом и да је тај део Западне Славоније очишћен од Срба.

Овај извештај Вам достављам с молбом да га прочитате на Светом Архијерејском Сабору, а ми ћемо исти доставити и неким амбасадама у Загребу.

Архијерејски намесник загребачки,

Мај 1995. протонамесник
Миленко Поповић


БИЉЕШКА ЗА ДОСИЈЕ (РЕГИСТАР)

ПРЕДМЕТ: Активности дана 15. јуна 1995. године.


Дана 15. јуна 1995. доље-потписана представница УНХЦР-а посјетила је сљедећа села да би установила постојање гробова у којима су сахрањени Срби погинули током борби 1. и 2. маја 1995. године у подручју Запад, зони под заштитом УН-а. (Даље у тексту термин "масовне гробнице").

1. Драгалић,
2. Д. Богићевци,
3. Г. Трнава,
4. Смртић,
5. Окучани (Косовац)

Међу овим доље-потписана идентификовала је "масовну гробницу" у Г. Трнави. Овдје постоји двадесет девет крстова. Имена и бројеви исписани на новим дрвеним крстовима (дјелују јефтино) су сљедећи: (Молим да узмете у обзир да "НН" ознака на крсту значи непозната особа.)

Број:

Имена (и година рођења)

Жељко Дичко, 1969
Горан Вуковић, 1984
Милутин Вуковић, 1954
НН
Гордана Вуковић, 1987
Ранко Вуковић, 1955
НН
НН
Анђелија Вуковић, 1959
Ружа Дичко, 1943
Јован Грмуша, 1933
Драгица Цумић 1918
НН
Никола Поповић, 1929
Мили Боројевић, 1935
Љепосава Боројевић
НН
Зора Томић, 1923
НН
НН
НН
НН
НН
НН
НН
НН
НН
Стево Маринковић, 1952
Никола Љуботина, 1911

УНХЦР Дарувар
Сатоши Ашикага
 
СВЈЕДОЧЕЊЕ ЖРТАВА БЉЕСКА 1995.


ЗАПИСНИК САСТАВЉЕН 10.5.1995.
КОД ИСТРАЖНОГ СУДИЈЕ ОСНОВНОГ СУДА У БАЊАЛУЦИ

СВЈЕДОК: САВА ПОЧУЧА, син Саве, рођен 29.5.1947. године у селу Кутјеву, општина Славонска Пожега, парох окучански, протојереј Српске православне цркве


ИЗЈАВА

По завшетку Богословске школе, као свештеник Српске православне цркве, од 1969. године службовао сам у Градишту, а од 1983. године до данас у Окучанима. Ожењен сам и имам четверо дјеце.

У Окучанима ме је затекао рат и агресија Хрвата на српско становништво у Западној Славонији. За вријеме рата видио сам много Срба које су Хрвати убијали на овом подручју. Вршећи своју службу обављао сам сахране великог броја ових жртава. Наводим међу најтежим случајевима убиства брачног пара Келеува, из села Боровца, парохија Рајић, који су живјели у Новској, и убијени 21. октобра 1991. године, а истог дана и на истом мјесту био је убијен и још један брачни пар, чијих имена не могу да се сјетим, као и један старац из Ловске. Њихови лешеви размијењени су априла 1992. године и допремљени на гробље у Боровац. Обављајући сахране ових жртава видио сам да су оне биле масакриране на најгрознији начин. Једној од убијених жена била је просјечена дојка и у њу увучена њена рука. Код свих осталих жртава били су унакажени дијелови тијела - одсјечене уши, нос и слично.

На Светог Николу, 19. децембра 1991. године, Хрвати су, преобучени у униформе бивше ЈНА, искористили празничко расположење Срба у селима Машићка Шаговина и Ширинци, упали у ова села и убили 68 Срба. Дио ових жртава размијењен је касније, а за дио се не зна ни до данас. И ове жртве су углавном биле масакриране. Припадници УНПРОФОР-а нису дозволили да се ове жртве сахране на локалним гробљима, па је њихова сахрана обављена у Окучанима. Сахрану сам обављао уз присуство чланова породица жртава, а у појединим случајевима жртве су биле цијеле породице.

У цркви у Окучанима располагао сам оригиналним текстом "Прогласа" Хрвата о присилном исељењу у року од 24 сата, 28 српских села, која су се налазила на подручју од Пожеге према Каменској у подножју планине Папук.

"Проглас" је издат 28. августа 1991. године. Познато ми је да су ова села присилно исељена, да су све куће у њима разорене и поравнате са земљом булдожерима, тако да од њих скоро није остало трага. О овоме су ми лично причали и мјештани ових села, који су успјели да пређу на слободну територију Западне Славоније. О овом су ми причали супруга Бранка Ковача, из села Опршинаца, и други.

Септембра 1991. године, Хрвати су на мучки начин упали у село Гређани, општина Окучани, и убили 18 цивила, махом старијих особа, којом приликом су запалили око 50 кућа. Један од жртава био је Петар Чалић, а и остале сам познавао углавном из виђења. Истог дана, Хрвати су упали и у село Човац, убили више цивила и спалили око 30 српских кућа. Поред осталих у селу су искасапили и Стевана Станчића, старог око 50 година. Каквим су се Хрвати све мучким средствима служили, наводим случај у селу Човац, када су приликом напада подметнули мину у један трактор и склонили га са пута у кукурузе. Када је власник овог трактора, позвао Мајсторовића, сина Милана, младића од око 25 година, да својим трактором извуче његов трактор, мина се активирала и обојица су на лицу мјеста погинули.

1. маја 1995. године, заједно са породицом и епископом западнославонским, господином Лукијаном, затекао сам се код куће, када су Хрвати извршили агресију на Западну Славонију, и прогром српског народа.

Преко локалног радија Окучани становништво је упозоравано да сиђе у склоништа, јер су већ почеле падати гранате у самом граду и околини. Између 9.00 и 10.00 сати, емитовано је обавјештење да се становништво припрема за евентуалну евакуацију, али да се јошувјек не креће нигђе.

Ово је трајало све до око 13.00 сати. У међувремену стизале су вијести о томе да Хрвати продиру према Окучанима са свих страна, али да се линије одбране још увјек држе. Један број цивила је самоиницијативно одлазио према селу Нови Варош, односно Градишци, разним превозним средствима, а послије 13.00 сати, почело је и прво организовано евакуисање и једног дијела цивилног становништва, најприје дјеце, затим старијих људи и жена.

Око 21.00 сат, обучен у мантији, колима сам одвезао у Бањалуку своју супругу, дјецу и двије жене из Окучана, као и једног студента Богословије који се налазио у посјети епископу, са намјером да се вратим у Окучане чим будем могао. Епископ је остао код куће у Окучанима.

Ујутро, 2. маја 1995. године, око 7.30 сати, аутомобилом сам кренуо према Окучанима. У Градишци примио сам Милку Кесић, из Окучана, која је сјела на мјесто сувозача. Прешао сам преко моста Саву и канал Струг ("Нова Сава"). Улазећи у Нови Варош, са једне од првих зграда, са моје десне стране, изненада је на аутомобил испаљен митраљески рафал, а одмах затим и пушчана ватра из 20-ак кућа са исте стране. Милка Кесић је одмах била смртно погођена. Ја сам био погођен са више пројектила, али сам наставио да возим аутомобил све док он није стао. Под непрекидним дејством куршума, успио сам да изађем из аутомобила и трчао путем око 200 метара, и ту сам пао. Непосредно испред себе видио сам ужасну сцену. Мноштво возила на путу било је испретурано, а велики број цивила поред њих лежао је убијен. Један број избезумљених тумарао је међу колима, изложен ватри из пјешадијског оружја из околних кућа и из оближње шуме Прашник, као и експлозијама граната којима је пут био засипан. Многа возила су горила. У кућама, са обе стране пута, било је жена, дјеце и стараца, који су се ту склонили.
Из куће удаљене 10-ак метара од мене, изашли су неки цивили и пренијели ме у оближњу кућу гђе су ми пружили прву помоћ. Након неког времена наша војска је успјела да потисне Хрвате и отвори пролаз према Сави и омогући извлачење цивила и рањеника према Градишци. Са њима сам превежен у болницу у Градишку, а одатле у Бањалуку. У Новом Варошу био је велики број убијених цивила. Чуо сам да су Хрвати спалили њихове лешеве, да би трагове овог злочина сакрили. Међу убијенима видио сам Остоју Дејановића, неког Вукадиновића и друге.
Епископ западнославонски господин Лукијан успио се извући из Окучана, преко моста на Сави код Градишке, 2. маја 1995. године. Док сам се налазио у Окучанима, видио сам да су биле оштећене црква и парохијска кућа. Записник ми је гласно диктиран и у њега је унијето све што сам изјавио, не желим да га читам, признајем га за својег и потписујем.
Саслушавање је завршило у 15.15 сати.

СВЈЕДОК: Сава Почуча, с.р.

ИСТРАЖНИ СУДИЈА: Ђорђе Стојановић, с.р.




ЗАПИСНИК САСТАВЉЕН 10.5.1995.
КОД ИСТРАЖНОГ СУДИЈЕ ОСНОВНОГ СУДА У БАЊАЛУЦИ

СВЈЕДОК: ГОЈКО МАЛЕШЕВИЋ син Витомира, рођен 19.2.1955. године у селу Лађевац, општина Окучани, трговац


ИЗЈАВА

"... преузео сам санитетско возило марке "ТАМ-110". Било је обиљежено видним знацима Црвеног крста, а на крову је имало ротационо свијетло и сирену. Ове ознаке су се могле виђети са велике удаљености, а при поласку укључио сам ротационо свијетло. Из Окучана, према Градишци, кренуо сам ујутро 02.05.1995. године, око 7.00 сати. На путу кроз село Нови Варош видио сам мноштво испретураних возила и велики број убијених цивила, а са лијеве стране пута из шуме, према возилу је, од стране хрватских оружаних снага, отворена жестока паљба. Нисам смио да се заустављам па сам кренуо даље, обилазећи бројне лешеве и преврнута возила. До мене, на предњем сједишту, сједио је Душко Љиљак а до њега, Радмировић звани Браца.
Осјетио сам бројне куршуме који су гађали по колима и у једном тренутку примијетио да је Душан Љиљак био смртно погођен. И ја сам био погођен у пређелу леђа, крв је почела да ми цури из уста. Погођен је био и Радмировић. Убрзо је и возило стало јер је мотор престао да ради. Зауставили смо се на самом излазу из села Нова Варош према Градишци. По путу су падале бројне гранате па Радмировић и ја нисмо смјели да изађемо из возила, те смо полегли поред сједишта.
У овом положају смо остали око сат и по времена, када је возило погодила граната и оно је почело да гори. Прије него што је граната погодила моје возило, испод њега су се сакрила два мушкарца, који су дошли својим возилима иза мене и били погођени, па су испод мог возила покушали да нађу заклон. Када сам, заједно са Радмировићем, изашао из возила, она су већ увелико горила. У њима је остао Душан Љиљак, и испод њих она два мушкарца, које је пламен већ био захватио. Заједно пузећи смо се спустили до једног малог мостића. Ту смо се сакрили и дочекали нашу војску и у колони заједно са цивилима кренули преко Саве у Градишку ..."

СВЈЕДОК: Гојко Малешевић, с.р.

ИСТРАЖНИ СУДИЈА: Ђорђе Стојановић, с.р.
 
ЗАПИСНИК САСТАВЉЕН 27.3.1997.
У ПРОСТОРИЈАМА ВЕРИТАСА У БЕОГРАДУ

СВЈЕДОК: МИЛЕНКО РАУШ, син Стеве, рођен 13.9.1973. године у Новској, живио у Пакленици кбр. 31, по занимању машинбравар


ИЗЈАВА


"... 7. маја 1995, око 10 -11 сати по дану долазимо до Саве. Пет-шест момака препливава ријеку. Пливали су уз помоћ канистара. Ту је била једна јединица из Прњавора, која је обезбјеђивала евакуацију преко ријеке. Прелазили смо по петорица у чамцу. Прешли смо преко ријеке без проблема. То је било код мјеста Бистрица између Градишке и Козарске Дубице. Прешавши на другу обалу одмах сам питао да ли су ми мајка и ђевојка Весна Чуковић, рођена 1977. године, избјегле. Док смо били у шуми, рекли су ми да су избјегле, а сада су ми, на другој обали, рекли да су обе погинуле.
Рекли су ми да је мајка била у подруму гдје је био санитет. Усташе* су запалиле ту кућу. У том подруму је било 7-8 жена и тројица - четворица рањеника. Весна је рекла мојој мајци да је загушљиво. Мајка је прва излазила из подрума. Одмах је погођена, вјероватно зољом, тако да је изгорила, кажу ми да јој је остала само рука. Весна је била иза моје мајке, па је Весна добила гелере по ногама. Онако рањену увукли су је натраг у подрум. Имала је јако крварење и умрла је након два сата ..."

* "УСТАША" је израз за Хрвата, односно за Хрватског војника који потјече из Другог свјетског рата када су Хрвати у фашистичкој Независној Држави Хрватској на монструозан начин побили преко милион Срба. Егзекутори тог злочина, Хрвати за себе су говорили да су усташе, као што је и Независна Држава Хрватска имала усташке симболе. Под истим симболима Хрвати су створили и садашњу Републику Хрватску.



ИЗЈАВУ ДАО: Миленко Рауш, с.р.

ИЗЈАВУ УЗЕО: Саво Штрбац, с.р.



ЗАПИСНИК САСТАВЉЕН 10.5.1995.
КОД ИСТРАЖНОГ СУДИЈЕ ОСНОВНОГ СУДА У БАЊАЛУЦИ

СВЈЕДОК: НЕДЕЉКО МАРИЈАНОВИЋ зв. Ћиро, син Светозара,стар 40 година, из села Рајић, општина Окучани, по занимању ковинотокар


ИЗЈАВА

"... дана 2.маја 1995. године кренуо сам аутомобилом од Бодеграја према Градишци. Аутомобилом је управљао Његован, а у колима је био још и Илија Шућур. У Новој Вароши сустигли смо формирану колону цивила избјеглица. Тада уочавам да се на дну Нове Вароши са супротне стране од мога положаја подиже усташки хеликоптер и почиње миртаљирати ову колону. Била је то велика колона, готово колико и село Нови Варош, па чак и више, а то значи најмање око 2,5 километра. Мој је дојам да се није радило само о митраљирању колоне већ да су из хеликоптера испаљене и двије маљутке, јер сам чуо шиштање, а након тога и детонацију.
Док сам се налазио у колони, код гостионице "Сложна браћа" видио сам један трактор и више путничких возила која су оштећена. Из појединих аутомобила вире људска трупла а јаук се не чује, закључио сам да су сви мртви. Поред трактора видим пар мртвих људи, а на самом трактору на возачком мјесту видим леш возача.
Док смо се ту налазили, ођедном поче тући по нама из кућа са обе стране пута кроз Нови Варош. То је био разлог да искочимо из аутомобила. Тада је наш возач био рањен у ногу. Бацили смо се на асвалт. Ту је Илија Шућур био рањен, ја сам то закључио по томе што је посрнуо и пао. Он је био цивил и на себи је имао кожну јакну. Ја га сад не видим, јер и ја лежим, међутим, чујем његов глас када каже неком усташи ријечи "немој ме убити". Међутим, тад чујем пуцањ, али више не чујем Илијин глас, мада сам га гласом позивао. Око себе тада видим најмање 15 до 20 лешева разбацаних по цести. Задржао сам се ту једно вријеме кријући се, а онда сам се успио извући према шуми, а након тога и избјећи ..."


СВЈЕДОК: Недељко Маријановић, с.р.

ИСТРАЖНИ СУДИЈА: Никола Царић, с.р.




ЗАПИСНИК САСТАВЉЕН 26.3.1997.
У ПРОСТОРИЈАМА ВЕРИТАСА У БЕОГРАДУ

СВЈЕДОК: МИРЕ ВУКОВИЋ, син Славка, рођен 1. 4.1965, Костић општина Скендер Вакуф (Кнежево), по занимању грађевински техничар



ИЗЈАВА

"... око средине јуна 1995. године дознао сам од Неђе Кнежевића и Буинца за страдање мојих стричева, који су из села Медари. Они су ми рекли да су чули од Јована, који је остао у Медарима, да су 2. маја преживјеле цивиле из Медара усташе тјерале за Нову Градишку пјешке и да је он том приликом видио у дворишту мојих стричева њихова мртва тијела и тијела њихових породица, те да је мала Гордана заклана. Стрини Анђелији да је једна нога одсјечена и да су њих двије лежале мртве испред куће у јарку поред пута, а леш стрица Милутина да је видио на самој капији његове куће. Лешеви стрица Ранка и малог Горана су били насред дворишта. Јован им је такођер испричао да је у дворишту стрица Милутина видио леш једне жене и ђетета. По томе закључујем да су то били стрина Цвијета и њена кћерка Драгана. Јован је видио и друге цивиле убијене у селу, а колико се сјећам, укупно у Медарима убијено је 36 цивила. Погледао сам хрватски списак идентифицикованих погинулих у Бљеску и на њему нисам видио име стрине Цвијете и мале Драгане, а остали се налазе на том списку. Прошле године сам добио преко МКЦК из Бањалуке умрлице за Вуковиће са списка али не и за Зорана, Цвијету и Драгану ..."


ИЗЈАВУ ДАО: Мире Вуковић, с.р. .

ИЗЈАВУ УЗЕО: Саво Штрбац, с.р.



ЗАПИСНИК САСТАВЉЕН 10.5.1995.
КОД ИСТРАЖНОГ СУДИЈЕ ОКРУЖНОГ СУДА У ГЛИНИ,
НА ЛИЦУ МЈЕСТА У НОВОЈ ТОПОЛИ

СВЈЕДОК: ДУШКО ДЕДОЈЕВИЋ звани Душо, син Милана, стар 33 године, из Окучана, по занимању милиционер



ИЗЈАВА

"... дана 2. маја 1995. године, негдје око 7 сати ујутро, затекао сам се у колони на путу који води кроз село Нови Варош пут Струга и моста на Сави према Републици Српској. Колона избјеглица била је формирана у три реда.
Када сам се налазио негдје око средине колоне, испред мене је било санитетско возило пинц, обиљежено знаковима Црвеног крста, са укљученим ротирајућим свјетлом. Возача тог возила видим да лежи поред возила. Испред њега видим теретно возило, које се налази у пламену а поред њега горе два војника. Иза њега бочно, на неких 10 метара видим бијели мерцедес и унутра у њему мртвог возача по презимену Богић, који је иначе без једне руке и цивил, а поред њега лице по презимену Живковић, не знам му име, по надимку Жиле. Обојица су могли бити стари можда између 35 и 40 година.
Видио сам кад је поред мерцедеса смртно погођен Вукадиновић. Поред њега, видим три леша цивила и то два леша мушкарца и леш једне жене, сви су старости око 50 година. Ту негдје у Новој Вароши, у близини куће Ђодана који је имао кафану "Сложна браћа", видим трактор преврнут а поред њега леш женског лица.
Читави овај догађај о коме сам ја свједочио овђе, збивао се у временском интервалу од 7 до 10 сати, дана 02.05.1995. године.
На ову колону пуцало се, из зоља, тромблона, минобацача разних калибара и пјешадијског наоружања. Моја процјена је да је у овом интервалу и на овој комуникацији смртно страдало сасвим сигурно од 150 до 200 људи..."

СВЈЕДОК: Душко Дедојевић, с.р.

ИСТРАЖНИ СУДИЈА: Никола Царић, с.р.



ЗАПИСНИК САСТАВЉЕН 12. маја 1995.
КОД ИСТРАЖНОГ СУДИЈЕ ОКРУЖНОГ СУДА У ГЛИНИ,
НА ЛИЦУ МЈЕСТА У НОВОЈ ТОПОЛИ

СВЈЕДОК: НЕДЕЉКО СТОЈНИЋ син Петра, стар 65 година, из Бодеграја, општина Окучани, по занимању земљорадник


ИЗЈАВА

"... дана 2. маја 1995. године, негдје око 17 сати свима нама који смо се затекли код својих кућа у селу Бодеграј хрватски војници наредили су да у колони кренемо цестом у правцу Новске. Док смо се тако кретали, видио сам да пред својом кућом лежи Љубан Остојић, стар 65 година. Љубан Остојић лежао је на леђима, а испод њега је видљиво цурила крв по асвалту. Показивао је знакове живота, на начин што се трзао и нешто мумљао, неразговјетно. Поред њега је стајао један хрватски војник у зеленој маскирној униформи. Он је пуцао у њега. У току разговора у овој колони са осталим цивилима, чуо сам да је овај догађај у цијелости видјела Анка Милишић из Бодеграја. Након отприлике 500м у колони према Новској, ја сам у једном тренутку успио побјећ из ове колоне и сакрити се.
Око кућа сакривао сам се 4 дана. Четврти дан упутио сам се према кући Николе Попића, а када сам дошао у његов шљивик, наишао сам на њега мртвог. Убијен је метком у потиљак. У шљивику наишао сам на групу наших војника, са којима сам кренуо у правцу Саве преко жељезничке пруге и ауто-пута ..."

СВЈЕДОК: Недељко Стојнић, с.р.

ИСТРАЖНИ СУДИЈА: Младен Радивојац, с.р.




ЗАПИСНИК САСТАВЉЕН 10.05.1995.
КОД ИСТРАЖНОГ СУДИЈЕ ОСНОВНОГ СУДА У БАЊА ЛУЦИ

СВЈЕДОК: БИЉАНА ПЕТРОВИЋ (девојачко презиме Васић), кћи Десимира, рођена 21.03.1959. у селу Татари, општина Смедеревска Паланка, привремено настањена у Старој Градишци, по занимању медицинска сестра


ИЗЈАВА

"... дана 01.05.1995. године око 10,30 сати из Старе Градишке гдје сам становала, пошла сам са дјецом према мосту на Сави, с намјером да пређем у Градишку на другу обалу Саве. Самном су били моји синови Никица, стар 16 година, Милан стар 12 година и Бојан Иличић син мог комшије, стар 14 година. Пред зградом сам затекла још десетак комшија. У то вријеме у Старој Градишци су се већ чуле експлозије граната. У тренутку када сам се налазила испред зграде и кренула према свом аутомобилу који се налазио на улици, заједно са дјецом, у непосредној близини експлодирала је једна граната. Од експлозије пали смо сви на земљу. Кад сам се мало прибрала од првог шока, видила сам да је десно кољено сина Милана било погођено гелером гранате, а да је десни кук малог Бојана Иличића био скоро разнијет.
Отац Бојанов, притрчао је, однио га у своја кола и одвезао у Градишку, а ја сам сина Милана однијела у подрум и пружила му прву помоћ. Послије краћег задржавања у подруму своју ђецу сам колима пребацила у Градишку у болницу.
Приликом експлозије гранате погинули су и Милка Добријевић, стара око 45 година и Никица Шестановић старог око 25 година. Мали Бојан Иличић умро је у болници у Бања Луци током истог дана, а теже су рањене комшије Предраг Мирјанић и Милош Ковачевић ..."

СВЈЕДОК: Биљана Петровић, с.р.

ИСТРАЖНИ СУДИЈА: Ђорђе Стојаковић, с.р.
 
ЗАПИСНИК САСТАВЉЕН 10.05.1995.
КОД ИСТРАЖНОГ СУДИЈЕ ОКРУЖНОГ
СУДА У ГЛИНИ НА ЛИЦУ МЈЕСТА У ГРАДИШЦИ

СВЈЕДОК: МИЛЕ ДРЕКОВИЋ зв. Мишко син Михајла, рођен 1956. из Смртића, општина Окучани, по занимању милиционер



И З Ј А В А


"... био је то 2. мај 1995. године негдје око 6 сати када смо се нашли на путу према Новом Варошу. Ми борци смо требали обезбједити повлачење цивила. Након што смо ушли код првих кућа у Нови Варош на путу сам видио неколико запрежних возила и један аутомобил. Ту сам видио неколико лешева цивила. Међу њима су биле двије жене и један старији мушкарац. Овом старијем мушкарцу било је разнесено пола главе. Кренули смо пребацујући се од куће до куће, обзиром да смо били под дејством снажне непријатељске ватре. Усташе су већ заузеле лијеву страну пута у правцу Градишке. Видио сам да гађају цивилну колону из пјешадијског наоружања и пуцају из тенкова ..."

СВЈЕДОК: Миле Дрековић, с.р.

ИСТРАЖНИ СУДИЈА: Никола Царић, с.р.




ЗАПИСНИК САСТАВЉЕН 12.05.1995.
КОД ИСТРАЖНОГ СУДИЈЕ ОКРУЖНОГ СУДА У ГЛИНИ,
НА ЛИЦУ МЈЕСТА У НОВОЈ ТОПОЛИ


СВЈЕДОК: НИКОЛА ЦВИЈИЋ син Павла, рођен 09.01.1950. у селу Лађевац, општина Окучани, по занимању угоститељ


ИЗЈАВА

"... дана 1.5.1995. године око 11,30 сати у Рожданику у камиону видим двојицу мртвих цивила и то једног по презимену Грчић из Боровца и другог по надимку Вујко, кафеџија из Рајића. Повлачећи се од ауто-пута према Старој Градишци заједно са Миленком Дабићем били смо извргнути снајперској ватри усташа, те смо се пребацивали од куће до куће. Тако у једној кући видимо да су убијена два мушкарца - цивили, стари између 30 и 40 година. У дворишту у близини гостионе Шеик (Нови Варош) видимо два леша у цивилном одијелу приближно истих година старости као и ови претходни. По мојој оцјени сва четворица су убијена из снајпера.
У вријеме док се Дабић и ја пребацујемо видимо да је застала колона аутомобила која је била дуга око 2,5 километра, управо онолико колико је дугачко и село у Новој Вароши. Аутомобили стоје. Ради се о путничким аутомобилима, тракторима, па и неким камионетима и сл. Већином су били трактори са приколицама, натовареним стварима. Видим да неки аутомобили горе и то на више мјеста у тој колони. Запао ми је за очи посебно један санитетски аутомобил на коме су биле јасно видљиве ознаке Црвеног крста. Знао сам да то мора бити Гојко Малешевић, који је иначе био возач тог санитетског возила. Знам да је ту у том санитетском возилу изгорио Душан Љиљак из Лађевца, стар око 70 година. Послије сам сазнао да је Гојко Малешевић који је управљао тим санитетским возилом рањен, и да се успио спасити. Док смо се због снајперске ватре враћали уназад, код једне куће удаљене око 400 до 500 метара од Шеикове гостионе у дворишту видим једно мртво мушко цивилно лице. Мада смо покушали прићи да видимо ко је, од снајперске ватре то нисмо успјели. Био је ту јошједан рањен, али ни њему нисмо могли прићи ...

СВЈЕДОК: Никола Цвијић, с.р.

ИСТРАЖНИ СУДИЈА: Никола Царић, с.р.




ЗАПИСНИК САСТАВЉЕН 9. маја1995.
КОД ИСТРАЖНОГ СУДИЈЕ ОСНОВНОГ СУДА У ГРАДИШЦИ

СВЈЕДОК: СРЕТО ВУЧКОВИЋ син Јована, рођен 7.02.1948. године, у селу Рајић, општина Окучани, по занимању возач



ИЗЈАВА

"...село Пакленица је на самој линији разграничења између Републике Српске Крајине и Хрватске. На линији разграничења налазио се и пункт УНПРОФОР-а, који је држао јордански батаљон, а у тренутку напада 1. маја 1995. године њих није било на овом пункту, тако да су Хрвати несметано ушли у село Пакленицу. У том тренутку налазио сам се у непосредној близини зграде стационара, у чијем су се подруму налазили рањени војници СВК и болесни цивили.
Хрватски војници су ушли у село из правца оближње цесте, код мјеста гдје сам се налазио и тукли жестоком пјешадијском ватром, па сам, заједно са осталима који су се ту затекли тражио заклон. У једном тренутку са супротне зграде стационара, одјекнула је експлозија зоље и чуо сам врисак жена и другог медицинског особља који су се налазили у стационару. Након 10-так минута са супротне стране ове зграде у њу је такођер убачен тромблон који је експлодирао, а затим је престао врисак и више се гласови у стационару нису чули. Хрвати су ушли у ову зграду и поубијали све који су се у њој затекли..."

СВЈЕДОК: Срето Вучковић, с.р.

ИСТРАЖНИ СУДИЈА: Момир Чикић, с.р.



ЗАПИСНИК САСТАВЉЕН 12.5.1995.
КОД ИСТРАЖНОГ СУДИЈЕ ОКРУЖНОГ СУДА У ГЛИНИ,
НА ЛИЦУ МЈЕСТА У НОВОЈ ТОПОЛИ

СВЈЕДОК: ПЕРО ВРАЧАР син Саве, стар 41 годину, из села Рајић, општина Окучани, по занимању возач



И З Ј А В А

"... 2. маја 1995. године, око 06,30 сати избили смо у село Бенковац. Мислили смо да је ово село под нашом контролом, међутим у њега су већ ушли усташки војници. Тада смо примијетили да се из правца Окучана према Бијелој Стијени креће једна коњска запрега, а да се на њој налази један мушкарац и једна жена. Жена је имала око 40 година, а мушкарц је био нешто старији. Сакривени, од њих смо се налазили на удаљености од око 100 метара. Испред ове запреге гледајући из правца њиховог кретања стајала је једна плава лада у којој су се налазили хрватски војници. Када је запрега дошла паралелно код овог возила, хрватски војници су изашли из ладе, и то тако да је један од њих отишао са једне, а други са друге стране коњске запреге. Одмах затим онај усташа који је пришао жени са лијеве стране запреге, дошао до ње, ухватио је за косу и са извађеним ножем, док је сједила на колима, заклао је и њено мртво тијело одгурнуо назад у кола преко сједишта на коме је сједила. У међувремену, док се ово одигравало, други војник је испред коња обишао кола, дошао с друге стране коњске запреге, пришао овом мушкарцу, ножем га заклао и исто тако након тога га са сједишта на ком је сједио преврнуо у задњи дио кола. Ови војници су на себи имали зелене маскирне униформе. Трећи војник који је такођер изашао из ладе, када су они извршили овај злочин, окренуо је коње са коњском запрегом натраг у правцу Окучана са тијелима ово двоје људи.
Након овог догађаја наишла је група хрватских војника из правца Бијеле Стијене. који су виђевши овај догађај почели да се веселе, галаме, пуцају у зрак из наоружања којег су имали код себе одобравајући тако злочине њихових колега...

СВЈЕДОК: Перо Врачар, с.р.

ИСТРАЖНИ СУДИЈА: Младен Радивојац, с.р.
 

Back
Top