"Srpski čips" naglo skočila cjena

Čvarci nikad nisu bili jeftini... Najjeftiniji su kad baba i deda završe posao, pa imaš na gotovo, ne pitaš otkud svinja, otkud mast, otkud to sve, a nisi ni gledao proces klanja svinje... koji je užas iz horor filma.
Svejedno, par dana uživanja u čvarcima za celu godinu je više nego dovoljno. Jesu ukusni, ali nimalo nisu zdravi. Niko to ne treba da jede svaki dan.
To je bre, pržena svinjska mast sa solju. Nikome ne treba ta kombinacija masti i soli tokom cele godine. Od toga može da se rikne!
Niko nije riknuo od čvaraka, od kad je sveta i veka.

Riknjava se od MARGARINA i od pregrejanog BILJNOG ULJA.

Loše si informisana. :kafa:
 

Čvarci postali luksuz – Kilogram čvaraka i do 36 KM​


Kilogram čvaraka u Republici Srpskoj košta i do 36 maraka, a dok isti iznos treba izdvojiti i za tri kilograma svinjskog buta. Naime, kako kažu iz mesnih industrija, mesnica, ali i marketa širom Srpske, cijena je ove godine visoka upravo zbog nestašice ove “poslastice”.


Dragica Đukić Tatić, direktorica Mesne industrije “Mane” iz Srpca, kazala je u razgovoru za “Nezavisne novine” da je manjak čvaraka na tržištu pa ne čudi da je cijena jako visoka ove godine.


“Mi sada imamo situaciju da imamo svinje čija je rasa takva da nemaju puno čvrstog masnog tkiva od čega se prave čvarci, nego su mesnati”, kazala je Đukić Tatićeva i dodala da oni čvarcima opskrbljuju nekoliko marketa širom Srpske.


“Cijena čvaraka po kilogramu koji mi prodajemo, zavisno od kupca do kupca, koliko tko ima rabat, kreće se od 30 do 33 KM po kilogramu”, kazala je Đukić Tatićeva.


Da manjak čvaraka na tržištu diktira cijenu kazao je i Lazo Šešić, vlasnik “Mesnica kod Laze” iz Banjaluke, te ističe da su čvarci izuzetno kvalitetan proizvod te da ne treba čuditi cijena. I on tvrdi kako nestašica vlada prije svega zbog nedostatka velikih svinja.


“Cijena kilograma čvaraka kod mene u mesnici iznosi 20 maraka”, rekao je Šešić i dodao da je oslabila i proizvodnja čvaraka jer se od mesnatih svinja, kakve su, inače, danas, ništa ne može istopiti.


Istaknuo je da se i cijena svinjetine u posljednjih nekoliko godina skoro izjednačila sa cijenom junetine.


“Razlog poskupljenja svinjetine je to što naši građani najviše kupuju ovu vrstu mesa, ali ove godine bilježi se i pad proizvodnje zbog afričke kuge, gdje su mnogi farmeri ostali bez čitave proizvodnje”, pojasnio je Šešić i istaknuo da se cijena svinjetine kreće od 12 maraka po kilogramu, koliko je potrebno izdvojiti za svinjski but, kao i plećku, do 18 KM koliko košta svinjski file.




Iz jednog banjalučkog marketa kazali su da 200 grama čvaraka košta 7,20 KM, ali kažu trenutno je nestašica.


“Kilogram čvaraka košta 36 KM, ali u našim radnjama prodajemo pakovanje od 200 grama. Mislimo da je građanima takvo pakovanje prihvatljivo i cjenovno”, kazali su oni.


Ljubitelji čvaraka se, međutim, ne predaju pa su spremni platiti i više nego što vrijedi ovo tradicionalno jelo.


Dobri poznavatelji ovog proizvoda su kazali da realna cijena čvaraka ne bi smjela prijeći 15 maraka.


“Kupila sam samo 200 grama čvaraka jer ih volimo, ali cijena je visoka, a nikoga nemamo bliskog na selu da nam da čvaraka kad prođe svinjokolja”, rekla je Marina M. iz Banjaluke.


Iz Udruženja potrošača ističu da su čvarci postali delikatesa, te da je određenim građanima ova hrana postala luksuz upravo zbog visoke cijene.


Dušan Srdić, predsjednik Udruženja potrošača “Reakcija” Banjaluka, kazao je da iako čvarci nisu kvalitetan proizvod poput pečenice ili pršuta, medijska kampanja je i te kako utjecala na povećanje cijena čvaraka.


“Vidjeli smo slike da se u Republici Srbiji isti prodaju na komad, što je za nas potrošače nezamislivo. Prije desetak godina cijena ovih proizvoda bila je manja od 10 KM za kilogram”, kazao je Srdić i dodao da će se dio građana odreći kupovine i svoj proračun prilagoditi svojim mogućnostima i potrebama.

link



Pogledajte prilog 1462058
36 maraka.Koliko mu to dođe po srpski?
 
Duvan čvarci su u komadićima a ovo je jedna masa koja se upakuje u činiji. Skida se viljuškom onoliko koliko se nekome trenutno jede. Čuva se u zamrzivaču ta posuda, pa se razmrzne i čuva u frižideru dok se ne pojede cela činija sprže.
Onda ja nisam nikad ni video duvan cvarke, nego samo ovo ....ja mislio da je ono sto lici na duvan hercegovacki ustvari duvan cvarci , a tu nema nista od komada nego rascesljana vuna...
Jedino sto sam jos video je uprzena koza ali to se zove drugacije, isto neki cvarci pekarski cvarci...
 
Да нису оволико поскупели, господа би и даље тврдила да је то сељачка храна...е, моја господо...
Pa pitaj pravu gospodu, npr mene..
Ja nisam snob, cvarci duvan su vec solidan kvalitet, pekarski su nesto kao drnch, ko je bio u vojsci znace...dobro napravljena kavurma je takodje solidna srednja ili visoka liga, ali vecina je pravi lose, pa svargla bude isti nivo kao kavurma, a nije inace...

E sad, nisam naleteo na dobre krvavice, mozak je specijalitet, ali ga ljudi ne jedu , ali je i cist specijalitet, samo sto je ogavno ljudima da jedu , ne znam zasto , nema gadan ukus..
Pihtije su vanserijska hrana, izgled je da ti se smuci osim ako su bas lepo napravljene da izgledaju , a onda im ukus nije za cistu peticu ali izgled je onda solidan...
Pihtije su kad se naprave da budu vrhunski ukus nesto sto ne samo da je zdravo nego nema nikakvu manu kao hrana...sto bi rekli moze i bolestan da jede, nema holesterol, nema mnogo soli ima belog luka mnogo , to gastritis ko ima jedino to mora da menja u receptu...

Dzigernjace ili svadbarska predjela su za mene licno prva liga, a za druge nisu jer niko to nece da jede cuvaju se za meso , sto meni otvara super provod na svadbama, a ne znam kako da objasnim toliku razliku u proceni ukusa , valjda volim crni luk koji je uprzen tj karamelisan a toga ima u dzigernjaci...uz jos nesto sad ne znam da li je slezina ili pluca...nekad, ali obavezna su jos i tanka crevca....
 
Pa pitaj pravu gospodu, npr mene..
Ja nisam snob, cvarci duvan su vec solidan kvalitet, pekarski su nesto kao drnch, ko je bio u vojsci znace...dobro napravljena kavurma je takodje solidna srednja ili visoka liga, ali vecina je pravi lose, pa svargla bude isti nivo kao kavurma, a nije inace...

E sad, nisam naleteo na dobre krvavice, mozak je specijalitet, ali ga ljudi ne jedu , ali je i cist specijalitet, samo sto je ogavno ljudima da jedu , ne znam zasto , nema gadan ukus..
Pihtije su vanserijska hrana, izgled je da ti se smuci osim ako su bas lepo napravljene da izgledaju , a onda im ukus nije za cistu peticu ali izgled je onda solidan...
Pihtije su kad se naprave da budu vrhunski ukus nesto sto ne samo da je zdravo nego nema nikakvu manu kao hrana...sto bi rekli moze i bolestan da jede, nema holesterol, nema mnogo soli ima belog luka mnogo , to gastritis ko ima jedino to mora da menja u receptu...

Dzigernjace ili svadbarska predjela su za mene licno prva liga, a za druge nisu jer niko to nece da jede cuvaju se za meso , sto meni otvara super provod na svadbama, a ne znam kako da objasnim toliku razliku u proceni ukusa , valjda volim crni luk koji je uprzen tj karamelisan a toga ima u dzigernjaci...uz jos nesto sad ne znam da li je slezina ili pluca...nekad, ali obavezna su jos i tanka crevca....
Мислила сам на снобове, скоројевиће. Моја грешка, требало је да ставим наводнике.
 
Meni nije bas skroz jasno zasto je cena cvaraka tako visoka, ne vidim nikakav razlog za to...
Sve sam zivo analizirao i ne vidim razlog....i uopste mi nije jasno ni dan danas....
Da pojasnim zasto?
Zato sto npr proizvodnja pilica koja traje 5,25 nedelja industrijski ajd da nategnemo na 5 nedelja, tako brzo reaguje na povecanu potrosnju da ne mozes da poverujes, za manje od mesec dana, manje od trajanja ciklusa...
A ciklus za proizvodnju cvaraka je 3 dana.
Ciklus za proizvodnju cajne je 2 meseca...itd itd..
Obrati paznju 3 dana...i onda ne znas tacno sta je tu prisutno...niti ima visak masti na trzistu , niti sta...niti se povecala traznja toliko koliko pricaju...ne znas gde smrdi...
 
Чварци се добијају од свиње, а циклус храњења свиње није као код пилета.
Нити их има тако много.
Нити једу тако мало.
Нити од њих можеш да добијеш било шта док их не закољеш.
 

Back
Top