Србијанци и дођоши

Problem je što je najveći broj komunista bio iz Hercegovine, tzv tvrda linija KPJ... nema veze sa temom, ali ima veze sa antagonizmom koji je vezan za ''dođoše'' iz tog perioda.

Najveći broj članova KPJ i SKOJ-a pre Drugog svetskog rata bio je na Univerzitetu u Beogradu. Studentski pokreti pod snažnim uticajem KPJ su delovali na svim univerzitetima u zemlji, a najjači je bio na Beogradskom univerzitetu.

A evo ti i nešto o rezultatima izbora održanim avgusta 1920:
https://www.nedeljnik.rs/kpj-3-628-...omunisti-prvi-put-osvojili-vlast-1920-godine/

"Kako navodi Dušan Bojković, istoričar iz Arhiva Jugoslavije, na izborima održanim 22. avgusta 1920. lista KPJ dobila je 3.628 glasova, odnosno nešto više od trećine ukupnog broja birača koji su tog dana izašli na biračka mesta u Beogradu. Lista Narodne radikalne stranke dobila je 3.375, lista Jugoslovenske demokratske stranke 2.731, a lista Jugoslovenske republikanske stranke 605 glasova. „Uredbom o opštinskim izborima bilo je predviđeno da onoj listi koja dobije apsolutnu ili relativnu većinu glasova pripadnu opštinska uprava i dve trećine mandata. Na taj način u Beogradu su komunisti, sa relativnom većinom glasova, dobili mesto predsednika i potpredsednika opštine, potom osam kmetova i četiri kmeta pravnika, kao i 30 odborničkih mandata."

Bilo bi zanimljivo baviti se genealogijom pa u okviru jedne familije utvrditi poreklo svih njih . Recimo, prababa iz sela pored Morave, deda iz Leskovca, jedan pradeda iz Hercegovine, druga baba iz Crne Gore. Otac iz moravskog sela, majka iz podunavskog okruga, udata u KG deca rođena u Kg, ko smo mi, pitanje za milion dolara ;)
kakva genetika....odatle takve grudi :D:D:D

Bilo bi zanimljivo baviti se genealogijom pa u okviru jedne familije utvrditi poreklo svih njih . Recimo, prababa iz sela pored Morave, deda iz Leskovca, jedan pradeda iz Hercegovine, druga baba iz Crne Gore. Otac iz moravskog sela, majka iz podunavskog okruga, udata u KG deca rođena u Kg, ko smo mi, pitanje za milion dolara ;)
Заправо на крају одакле потичемо, питање за милион долара😁

Inace sam starosedeoc u mom kraju,ali mi ne smeta ni jedan Srbin,ma odakle dolazio,samo da je covek.
Један такав условно речено човек, па још модератор, па још из Босне, рече да Шумадија не би никад постојала да није било његових босанских предака.

Meni su deda i baba sa oceve strane iz sela,jedno do drugoga,a sa majcine strane iz istog sela,a i sela izmedju njih nije daleko,tako da sam lepo rekao da sam starosedelac.

Није једна ласта јато
Видели смо у Новом Саду за Божић да није. А видимо и на форуму да та ласта има поприличан број јаранских истомишљеника.

Нема грђе ствари него кад ти гост дође у кућу, изује прљаву обућу, стави ноге на сто и каже газдински да га послужиш слатким и кахвом. Ваљда му је остао тај обичај из родне груде.

А и из историје.

Видели смо у Новом Саду за Божић да није. А видимо и на форуму да та ласта има поприличан број јаранских истомишљеника.

Нема грђе ствари него кад ти гост дође у кућу, изује прљаву обућу, стави ноге на сто и каже газдински да га послужиш слатким и кахвом. Ваљда му је остао тај обичај из родне груде.

А и из историје.
Срби у својој земљи никада неће бити гости. Ђе ће него међу своје?!

Празно и досадно моралисање. И у самој Србији ће те многи гледати попреко ако си дошао из другог дела Србије и то могу да осете у твом акценту и избору речи. Исто је у свакој земљи и свакој култури, што знају они који бар нешто знају о другим народима.

Свести општа места људских односа на искуство прекодринаца у Београду је тупо.

Da li si ikada cuo za Rusijance...budalastina koja se uvukla u recnik...
Uvukla se u recnik ali u Hravatskoj i BiH, ne u Srbiji. Jer ne postoji srbijanska skupstina, srbijanski predsednik, srbijansko pozoriste, srbijanski narod, Srbijanci... postoji u ustaskoj ideologiji a svi koji su navodno Srbi kao provokator Bernardo i koji koriste izraz Srbijanac su ili zadojeni ustaskom ideologijom ili nisu svesni sta pisu.

Uvukla se u recnik ali u Hravatskoj i BiH, ne u Srbiji. Jer ne postoji srbijanska skupstina, srbijanski predsednik, srbijansko pozoriste, srbijanski narod, Srbijanci... postoji u ustaskoj ideologiji a svi koji su navodno Srbi kao provokator Bernardo i koji koriste izraz Srbijanac su ili zadojeni ustaskom ideologijom ili nisu svesni sta pisu.
to sam i ja rekao. slicnih tema,koliko hoces...
odoh u LJiS da jbem nesto :D :D :D

Срби у својој земљи никада неће бити гости. Ђе ће него међу своје?!

Где си ти на форуму прочитао хвалисање избеглих Срба из Хрватске како су мајку мајчину усташама они јунаци? Или хвалисање неког ко је ратовао на Косову?

А из Босне, све јунаци овде поникли. Пишају крв у гаће, ослобађају српску земљу од муслимана, а пола њих побегло у Србију као Додик чим се запуцало у Сарајеву. Као грлице.

А сви знамо како су ослобађали ”храбро” Београд и Србију 1945. И шта су радили. И какав су помор направили. И шта данас раде у Србији. Добар део њих.

Па и овде ако хоћеш, све уз благослов Администрације. Јарани су синоним за људине. Ал мало морген.

Ти баш ниси сав свој/своја

Где си ти на форуму прочитао хвалисање избеглих Срба из Хрватске како су мајку мајчину усташама они јунаци? Или хвалисање неког ко је ратовао на Косову?

А из Босне, све јунаци овде поникли. Пишају крв у гаће, ослобађају српску земљу од муслимана, а пола њих побегло у Србију као Додик чим се запуцало у Сарајеву. Као грлице.

А сви знамо како су ослобађали ”храбро” Београд и Србију 1945. И шта су радили. И какав су помор направили. И шта данас раде у Србији. Добар део њих.

Па и овде ако хоћеш, све уз благослов Администрације. Јарани су синоним за људине. Ал мало морген.
Исти су Срби у Босни и Крајини

to sam i ja rekao. slicnih tema,koliko hoces...
odoh u LJiS da jbem nesto :D :D :D
I sad ce da uskoce prekodrinci sa citatom iz nekih pesama, da bi "dokazali" da je izraz "Srbijanac" naveliko i nasiroko koriscen.
Ali kad bi malo poznavali istoriju te drzave za koju kazu da njoj zive "Sbijanci" otvorile bi im se oci kad i zasto je koriscen/koristi se taj izraz koji sami Srbi iz Srbije ne koriste.

Back