Srbijanac

Ne, nego se prevodi kao sto se prevodi i "german citizenship" = nemacko drzavljanstvo.
Ziv covek ne koristi za drzavljanstvo jedne drzave prevode u kojima se naglasava da je neko drzavljanin republike ili narodne republike ili savezne republike Srbije.
Razlog je jednostavan. Postoji samo jedna drzava Srbija Kod Koreje je to malo drugacije, kao sto je nekada bio slucaj i sa dve Nemacke.
A kazemo jel i srpska pravoslavna crkva a ne crkva gradjana pravoslavne veroispovesti Republike Srbije.
Covek ili ima osecaj za jezik , ili ga nema.
I da li kazes jednostavno rusko drzavljanstvo ili pises tri reda pominjuci gradjane nekakve ruske federacije?

Srpska pravoslavna crkva u svim državama u kojima postiji, pa i u Srbiji, je srpska pravoslavna crkva
Država Srbija je samo jedna, u njoj žve Srbi, Mađari, Rumuni, Rusini, Romi, Bugari, Hrvati, Bosanci, Crnogorci, Albanci i verovatno još mnogi narodi ....,
koji su srpske, mađarske, rumunske, rusinske, romske, bugarske, bosanske, crnogorske, albanske i verovatno još mnoge druge nacionalnosti,
a svi zajedno ili imaju srbijansko državljanstvo ili još neke druge države ili samo te druge države ili su apatridi.
 
Ne, nego se prevodi kao sto se prevodi i "german citizenship" = nemacko drzavljanstvo.
deutsche Staatsbürgerschaft se kaze za nemacko drzavljanstvo,rayelice,nisu ovde svi doktori da znaju to o nekim cipovima za satove marke citizen.

Dobro bre, znam cak i za te satove:rumenko:
Al si neki sitnicav coJek:D

A, u pravu si ( ne za drzavljanstvo) nego za uzorak nas koji pisemo ovde.
Sve go Beogradjanin , do Beogradjanina, I svis a pedigreom. Barem je prababa
bila dvorska dama kod Drage Masin. Nego su onda svi bili Srbi, nije bilo
ovih iz Bosne da nam objasnjavaju da smo Srbijanci. Beograd je bio palanka,
nije bilo ni Licana, Krajisnika,Crnogoraca.
 
Ne, taj termin je izmislio VATIKAN!

Da razbije GRADJANE SRBIJE na sto sitnije delove, uvek sukobljene medju sobom.

Da nemaju ni onu OSNOVNU NIT, geografsku ko kojoj se mogu ujediniti za slucaj potrebe.

Nisu Amerikanci ludi, pa TAMO SVI MORAJU DA BUDU PRVO AMERIKANCI, a tek posle sve ostalo...(Nemci, Englezi, Italijani....)


Specifičnost i nepotpunost jezika se ovde masovno zloupotrebljava!
Državljanin Bosne nije Bošnjak nego Bosanac, ali Bosanac po nacionalnosti može biti Srbin, Hrvat, Bošnjak ili šta drugo. Državljanin Austrije je obavezno Austrijanac a ne Nemac, iako jeste Nemac po nacionalnosti. Državljanin SAD je Amerikanac, opet bez obzira na naconalnost. Državljanin Kanade je Kanađanin. Svi pomenuti mogu biti bilo šta po nacionalnosti ali se pojavljuju kao državljani svoje države.
Nedostatak osećaja za zajedničku državu vodi unutrašnjim netrpeljivostima i sukobima – što se upravo na ovom prostoru itekako pokazalo.
Da li stvarno neko očekuje da građanin Srbije kaže: „Ja sam Srbin, Albanac po nacionalnosti.“ (Ili: „Ja sam Srbin, Šiptar po nacionalnosti.“) Možda: „Ja sam Srbin, Mađar po nacionalnosti.“
Ne deluje mi baš verovatno!
Bilo bi sasvim moguće očekivati: „Ja sam Srbijanac – Albanac.“ Ili: „Ja sam Srbijanac – Mađar.“
Bojim se da je čak i za to već kasno jer je bilo kakav osećaj zajedništva u ovoj zemlji potpuno uništen!
Štaviše, taj se osećaj odvojenosti još više podgreva uvođenjem novih pojmova (možda i nacija) kao Vojvođanin, Šumadinac, ...
Cepkanje i podvlačenje različitosti obavezno povlači unutrašnja trvenja i sukobe što sprečava bilo kakav napredak.
Napredak je moguć samo ako ima dovoljno elemenata koji nas ujedinjuju a jedan od njih je svakako državljanstvo i tu ne bi smelo biti nikakve zabune!
Poznata je „Priča o sedam prutova“ http://www.bk-sehara.com/forum/10-kultura-i-umjetnost/46-narodne-prie-sedam-prutova.html
Priču sam delimično prepisao a delimično ispričao onako kao je bila u mojoj čitanci kada sam išao u osnovnu školu. (1950./51. – 1954./55.)
Bilo jednom sedmoro braće. Živeli su složno. Nikada se nisu rastajali. Zajedno su išli u lov. Zajedno su mogli da ulove i živog medvjeda, vuka, tigra. Jednom su i lava ulovili.
Prošlo je mnogo godina. Braća su odrasla. Oženili su se. Svaki je sebi sagradio kuću. Sve manje su se družili. Zatim su počeli i da se svađaju.
Plašeći se da mu se sinovi grdno ne zavade, otac ih pozove i rekne im:
"Deco moja, dođite sutra meni! Svaki neka donese po jedan prut!"
Sutradan sinovi dođu ocu i donesu sedam prutova. Otac sveže prutove u jedan snop i rekne sinovima:
"Deco moja, hoću da vidim da Ii ste snažni. Koji će od vas slomiti ove prutove?"
Sinovi su poslušali oca. Ali ni jedan od njih nije mogao da prelomi snop.
Onda starac razveže snop i polomi prut po prut.
Sinovi povikaše: „Tako smo i mi mogli!“
Tada im otac reče:
"Deco moja! Vi ste kao ovih sedam prutova. Bićete snažni samo ako budete složni!"
 
Sto jes jes mila moja Ministarko,svasta cemo mi jos za nasega mandata doziveti,vec gde nam je rebekica zabrinut sam za njeno zdravlje,da je nisu neki udbasi savatali.

Koji si ti lik!Umrecu od smeha!
:zcepanje::zcepanje::zcepanje:

A evo nam i premijerke, dobar dan. Danas imamo važno pitanje na dnevnom redu,
dobro je da smo ukinuli telefonske sednice, naše ministarsvo ima da vam izloži ovaj slučaj
Srbijanaca. Kad ulaze na srednja vrata oni ćute, a kad ih pustiš samo na prednja i zadnja
oni urlaju, da su oni Srbi ....

Šta da radimo premijerko kaži javno :zcepanje:
 
A evo nam i premijerke, dobar dan. Danas imamo važno pitanje na dnevnom redu,
dobro je da smo ukinuli telefonske sednice, naše ministarsvo ima da vam izloži ovaj slučaj
Srbijanaca. Kad ulaze na srednja vrata oni ćute, a kad ih pustiš samo na prednja i zadnja
oni urlaju, da su oni Srbi ....

Šta da radimo premijerko kaži javno :zcepanje:

Sad ce to nasa premijerka da objasni,a vec sutra ce se naci u skupstini na dnevnom redu,kojem cu i ja prisustvovati da kontrolisem da ne kradu glasove.
 
A evo nam i premijerke, dobar dan. Danas imamo važno pitanje na dnevnom redu,
dobro je da smo ukinuli telefonske sednice, naše ministarsvo ima da vam izloži ovaj slučaj
Srbijanaca. Kad ulaze na srednja vrata oni ćute, a kad ih pustiš samo na prednja i zadnja
oni urlaju, da su oni Srbi ....

Šta da radimo premijerko kaži javno :zcepanje:
Prepraviti sve busOve da budu bez vrata i narod uskace i iskace kud oce vatajuci se za sipku da ne poispadaju pri kocenju il krivini.Jedino bi Srbi bili zakonski obavezni da se drze za sipku,ako nece,naplatiti deeebelu kaznu!:zper:
 
posle svih diskusija ovih godina na temu "srbijanac"--sad je jasnije ko je uticao recimo da srbija nema SRPSKU VOJSKU...vec vojsku srbije...
ne znam sta se ceka sa promenama u ostalim nazivima srpskih institucija---recimo SRBIJANSKO NARODNO POZORISTE...ili MATICA SRBIJANSKA i sl..
 
Taj termin je izmislila današnja legitimna naslednica NDH, jer joj je toliko mrzak termin Srbin da je jednu etničku katergoriju svela na geografski pojam. Sve je to prihvatila secesionistička srbofobična elita u Vojvodini, kao i ostale antisrpske strukture.
 
значи:
" србијанац" тј Србин из Србије...
" хрватијанац" тј Србин из Хрватске..
"косовар" тј Србин са КиМ....

Ne Srbijanac, Hrvatijanac itd., jer Mađar koji živi u Srbiji niti je Srbin, a kamoli Srbijanac, ni Srbin koji živi u Srbiji nema razloga da bude Srbijanac,
već su to samo jadni ljudi Srbi i Mađari koji imaju srbijansko državljanstvo, kao što Srbih u Hrvatskoj ima hrvatsko državljanstvo i Srbin u Mađarskoj mađarsko državljanstvo,
a sve onako, kako se to pravilno govori na srpskom jeziku.

Dakle, to što su pripadnici nekih drugih naroda, nekada u istoriji izraz Srbijanac upotrebljavali u nekom pogrdnom smislu, pokušavajući da sa time prave i neke podele među samim Srbima,
nije razlog da mi na to nasedamo i danas, valjda smo se malo opametili. Dakle Srbin je Srbin, samo neki od njih ima srbijansko državljanstvo, neki australijansko, neki austrijsko, neki hrvatsko, neki mađarsko, neki američko,
neki belgijansko, neki luksemburžansko, državljanstvo.
 
Ne Srbijanac, Hrvatijanac itd., jer Mađar koji živi u Srbiji niti je Srbin, a kamoli Srbijanac, ni Srbin koji živi u Srbiji nema razloga da bude Srbijanac,
već su to samo jadni ljudi Srbi i Mađari koji imaju srbijansko državljanstvo, kao što Srbih u Hrvatskoj ima hrvatsko državljanstvo i Srbin u Mađarskoj mađarsko državljanstvo,
a sve onako, kako se to pravilno govori na srpskom jeziku.

Dakle, to što su pripadnici nekih drugih naroda, nekada u istoriji izraz Srbijanac upotrebljavali u nekom pogrdnom smislu, pokušavajući da sa time prave i neke podele među samim Srbima,
nije razlog da mi na to nasedamo i danas, valjda smo se malo opametili. Dakle Srbin je Srbin, samo neki od njih ima srbijansko državljanstvo, neki australijansko, neki austrijsko, neki hrvatsko, neki mađarsko, neki američko,
neki belgijansko, neki luksemburžansko, državljanstvo.

Ja samo da se javnem i da kazem po stoti i jubilarni put da mlatis praznu slamu.
Srbijansko drzavljanstbo ne postoji. Postoji samo jedna drzava Srbija , a u toj drzavi drzavljani imaju iskljucivo+
i samo srpsko drzabljanstvo, Ljudi vade izvode iz srpskog drzavljanstva, ispunjavaju zahteva za upsi u srpsko drzavljanstvo, poseduju
srpsko drzavljanstvo.

Nego, posto neces od ovih gluposti da odustanes, ajde shibni nik link o dobijanju ili upisu u drzavljanstvo drzave Srbije
ne bi li nam dokazala da postoji srbijansko i srpsko drzavljanstvo. Za ovo "srbijansko" cenim da bi drzava morala da se zove Srbijanija.
 
Ne Srbijanac, Hrvatijanac itd., jer Mađar koji živi u Srbiji niti je Srbin, a kamoli Srbijanac, ni Srbin koji živi u Srbiji nema razloga da bude Srbijanac,
već su to samo jadni ljudi Srbi i Mađari koji imaju srbijansko državljanstvo, kao što Srbih u Hrvatskoj ima hrvatsko državljanstvo i Srbin u Mađarskoj mađarsko državljanstvo,
a sve onako, kako se to pravilno govori na srpskom jeziku.

Dakle, to što su pripadnici nekih drugih naroda, nekada u istoriji izraz Srbijanac upotrebljavali u nekom pogrdnom smislu, pokušavajući da sa time prave i neke podele među samim Srbima,
nije razlog da mi na to nasedamo i danas, valjda smo se malo opametili. Dakle Srbin je Srbin, samo neki od njih ima srbijansko državljanstvo, neki australijansko, neki austrijsko, neki hrvatsko, neki mađarsko, neki američko,
neki belgijansko, neki luksemburžansko, državljanstvo.


Ako ljudio koji zive u hrvatskoj imaju hrvatsko drzavljanstvo, a ne hrvatijansko, onda i ljudi koji zive u Srbiji imaju srpsko drzavljanstvo , a ne Srbijansko.
 
Ja samo da se javnem i da kazem po stoti i jubilarni put da mlatis praznu slamu.
Srbijansko drzavljanstbo ne postoji. Postoji samo jedna drzava Srbija , a u toj drzavi drzavljani imaju iskljucivo+
i samo srpsko drzabljanstvo, Ljudi vade izvode iz srpskog drzavljanstva, ispunjavaju zahteva za upsi u srpsko drzavljanstvo, poseduju
srpsko drzavljanstvo.

Nego, posto neces od ovih gluposti da odustanes, ajde shibni nik link o dobijanju ili upisu u drzavljanstvo drzave Srbije
ne bi li nam dokazala da postoji srbijansko i srpsko drzavljanstvo. Za ovo "srbijansko" cenim da bi drzava morala da se zove Srbijanija.

A što ti ne bi šibnula neki LINK u korist svojih tvrdnji.

Država se zove Srbija, pa je državljanstvo srbija - nsko,
a ne zove se Srp niti Srpska, da bi bilo srp-sko.
 

Back
Top