Spinoza

Jelennna

Početnik
Poruka
19
U sred sam proucavanje njegove misli:
"Mrznja se uzajamnom mrznjom povecava, a naprotiv, moze biti unistena ljubavlju!"
Volela bih da cujem i vase komentare, misljenja.
Uskoro bih trebala da predam i esej na tu temu.
Unapred,

HVALA!
 
Jelennna:
"Mrznja se uzajamnom mrznjom povecava, a naprotiv, moze biti unistena ljubavlju!"
Problem je u tome što on zaboravlja jednu važnu poslvicu ili zakon:
"Ako neko počini nasilje, to će mu se samo vratiti istom merom."
Taj zakon je jako duboko integrisan u celom etičkom i moralnom sistemu, to mora da se prizna: Ako neko nekog ubije, da li će on biti ubijen? Ne mora da bude ubijen, ali će biti bačen u zatvor onoliko koliko zaslužuje.
 
James 007:
Problem je u tome što on zaboravlja jednu važnu poslvicu ili zakon:
"Ako neko počini nasilje, to će mu se samo vratiti istom merom."
Taj zakon je jako duboko integrisan u celom etičkom i moralnom sistemu, to mora da se prizna: Ako neko nekog ubije, da li će on biti ubijen? Ne mora da bude ubijen, ali će biti bačen u zatvor onoliko koliko zaslužuje.

Ovo samo ako svet gledaš materijalistički. Onda veruješ u zatvor i zemaljsku pravdu. Ja sam ubedjen i bio sam svedok nebrojeno puta, da se učinjeno zlo UVEK vrati počiniocu, na ovaj ili onaj način. Čak nije ni bitno da li on sam veruje u to. Kad nisi svestan da činiš loše, priroda će već pronaći način da ti pokaže šta radiš. Svako od nas mora nešto da nauči.
 
Groucho a kako onda objasnjavas veliki ocuvani uspeh bogatih i mocnih koji su do toga stigli prljajuci/krvaveci ruke? Nemoj mi samo reci da ih je priroda kaznila tako sto su umrli u 70-oj ili tako sto ce goreti u paklu...
 
Truman:
Groucho a kako onda objasnjavas veliki ocuvani uspeh bogatih i mocnih koji su do toga stigli prljajuci/krvaveci ruke? Nemoj mi samo reci da ih je priroda kaznila tako sto su umrli u 70-oj ili tako sto ce goreti u paklu...

E yebiga, nisam ni ja baš tolko pametan da sve znam :lol:
Ne znam, kaznu dobiju preko dece, ili tako nešto.
 
Truman:
Groucho a kako onda objasnjavas veliki ocuvani uspeh bogatih i mocnih koji su do toga stigli prljajuci/krvaveci ruke? Nemoj mi samo reci da ih je priroda kaznila tako sto su umrli u 70-oj ili tako sto ce goreti u paklu...
To je već malo komplikovano. Naime, ako se taj uspeh očuvava kroz generacije, na kraju će biti srušen. Možda ne izgleda tako na prvi pogled, ali to će se desiti posle nekog vremena.
 
Ja bih ovu njegovu misao podupro sa - oprostiti i zaboraviti, što upravo znaći ono što on kaže u zadnjem delu rečenice.
Mržnja rađa mržnju stim što ona, kvalitativno, dobija na značaju što se više produbljuje.
Znači, Spinoza je u pravu.
 
James 007:
To je već malo komplikovano. Naime, ako se taj uspeh očuvava kroz generacije, na kraju će biti srušen. Možda ne izgleda tako na prvi pogled, ali to će se desiti posle nekog vremena.

Pa pazi, sasvim je logicno da jednog dana sve nestane i urusi se. Nista nije vecno, ali to nema nikakve veze sa gresima vec sa zubom vremena. A ti imas finansijske imperije koje traju li traju. Mislim da sam ovim logickim putem dokazao koliko je ta tvrdnja besmislena. :)
 

Back
Top