Немачка биотехнолошка компанија Бионтех објавила је да јој је приход више него устостручен у другом тромесечју захваљујући продаји вакцине против ковида 19.
Kако прогнозирају у тој компанији, у целој години приходи ће достићи око 15,9 милијарди евра.
У другом тромесечју приход немачке компаније, која је развила вакцину у сарадњи с америчким Фајзером, скочио је на 5,31 милијарду евра. У истом прошлогодишњем периоду износио је 41,7 милиона евра.
Нето добит износила је у раздобљу од априла до јуна 2,79 милијарди евра. Друго тромесечје прошле године компанија је закључила с губитком од 88,3 милиона евра.
Из компаније наводе да су с Фајзером до 21. јула ове године испоручили више од милијарду доза вакцина у више од 100 земаља широм света и потписали уговоре о испоруци приближно 2,2 милијарде доза.
Очекују да ће до краја ове године њихов годишњи капацитет за производњу вакцина достићи три милијарде доза, а у 2022. требао би бити проширен на четири милијарде доза.
Трећа доза?
Процењују да ће у финансијској 2021. години након испоруке тренутно уговорене 2,2 милијарде доза њихов приход износити 15,9 милијарди евра.
Фајзер је крајем прошлог месеца подигао процену свог удела у овогодишњем приходу од продаје вакцина на 33,5 милијарди долара.
“Kако бисмо сузбили пандемију која се још није завршила, повећавамо понуду наших вакцина против ковида 19 у више од 100 земаља широм света и олакшавамо приступ земљама с ниским и средњим дохотком”, нагласио је извршни директор компаније Угур Сахин.
У компанији истичу и да се спроводе додатна клиничка испитивања како би се добиле дозволе за вакцину у још ширем кругу земаља и у додатним категоријама становништва, укључујући децу узраста од шест месеци до 11 година и здраве труднице.
Додају и да, “иако трећа доза БНТ 162б2 има потенцијал да сачува највиши ниво ефикасне заштите од свих варијанти” вируса, укључујући делту, развијају и планирају клинички да тестирају побољшану верзију вакцина која циља на протеин шиљка (спајк).
Kлиничко испитивање требало би да почне до краја месеца под условом да се добију потребне регулаторне дозволе, наводи се у саопштењу компаније