Šokantno: Voleti svoj posao

muvalo:
Ja sam bila tako "neizbalansirana". Dok sam zivela sama, nisam imala decka (ni muza), non-stop sam radila (tacno to: vikendima, i do posle ponoci ako treba...). Sto da ne? Mislim, zanimljivije mi je da radim nego da visim po klubovima, kafenisem ili jurim decka koji nikako da se pojavi :) Jbg. nemam 18 godina pa da mi to bude zanimljivo... Onda bolje da radis nego da se bedachis :)


Jao...ja sam sve suprotno :lol: Kad sam bila slobodna izlazila sam sve u 16, maltene je bilo - iz kafane pod tuš pa na posao :) Malo sna, dosta zabave, puuuno ljudi i tako ....
A ondaK kad sam ukapirala da sam u stabilnoj vezi.....ondaK sam se posvetila poslu. Što je super, eto, konačno mogu da radim ono što najviše volim o da ...divota. :rolleyes:


(freak :lol: )

Sa 18 mi je bilo eXtra da se izležavam...ne, pardon, SAD mi je to eXtra (nedeljom iščitam svu moguću štampu, još i mrvim u krevetu:lol: ili naslonim ko čovek novine na lebac ili šerpu i ručam i čitam...ili odem na reku i pijem kafu i čitam novine....:lol: ), ali tada...ne mogu da se setim šta je tada bilo važno..:roll: SVE je tada bilo važno :D A momaka je bilo svakakvih tada....sad je nekako...surovo neko vreme mis'im baš :)


Bravo Suzi, kod tebe je sve tako jednostavno ;)
 
Betty:
Jao...ja sam sve suprotno :lol: Kad sam bila slobodna izlazila sam sve u 16, maltene je bilo - iz kafane pod tuš pa na posao :)

Pa i ja :) jedno vreme... ali ja sam se privencala tek u 31. godini, a pre toga nikada nisam bila u stabilnoj vezi. Posle jedno dvanaest godina burnog devojachog zivota - od 16 do 28 - sam se smorila :) pa sam pocela da radim non-stop :)
I bas mi se svidjalo, osim sto sam bila usamljena... zato mi ni pomisao na razvod (onako u teoriji) nije strasna - mogla bih opet da postanem asketa, sto sada nikako nije moguce :)
 
Potpuno je poremećeno hteti (recimo, da si šef) da tvoji zaposleni NE vole svoj posao, tj. da ne mešaju emocije u njega.
Ko je lud da se lišava tog pogona.......mislim---.:)

Nego, uglavnom se priča o ljubavi i poslu, barem na Zapadu, završava na tome da fizički razdvojiš vreme za posao i vreme za ostalo.
 
Nikad nisam radila posao za koji sam se u skoli osposobila.Radila sam neke druge poslove koji nemaju veze sa tim.Prilagodljiv sam tip i volim bilo kakav posao od kojeg mogu da zivim i ni jedan mi posao nije tezak ako su medjuljudski odnosi na poslu dobri a i to me ne zanima ako je plata dobra.Dok sam radila u zadnjoj firmi govorila sam da mozak i logiku ostavljam na portirnici i uzmem ih natrag kad idem kuci.Posao shvatam kao nacin sticanja materijalne sigurnosti koja ti daje slobodu da posle posla zivis kako hoces i mozda dodatno radis ono sto volis.Onog momenta kad izadjem iz firme zaboravljam sve u vezi nje i ne pricam o njoj tj ne nosim je kuci.Napustila sam je kad nisu ispunili neka obecanja i kad je rad u njoj postalo gubljenje vremena s obzirom na zaradu.Vise volim da radim nesto sto sama osmislim povremeno gde je sav rizik moj a dobit zavisi o mom umecu i angazovanosti.
 
kockarka orjentisana prema sticanju....pa to je ona teza: da li živiš da bi radila ili radiš da bi živela? :) Kažu da je ovo drugo bolje ;)
Za mene je posao - izazov. Ako toga nema, i šoping mi teFko pada :D I faking, ma mislim, sva bih bila nezaintesovana kad bih se smarala za radnog vremena... i tako svaki dan...pa postala bih ili haker ili masovni ubica :mrgreen: Ili ***** zvezda, da razbijem monotoniju :lol:
 
U NIS-u, tu skoro, beyond 2000, opkladiše se dva srpska kadra - koji će duže izdržati da ne uzme olovku u ruku, a posao im, uglavnom potpisivanje. Verovali ili ne, opklada potrajala skoro godinu dana.

No, i tu ima rudarskog posla. Za zabušavanje i beskorisnost ovakvog kalibra treba i mašte i truda.

I ta dvojica su, takođe, bila orjentisana prema sticanju.
 
evo nešto o kravama, zanimljivo - ima raznih :P

a evo kako prepoznati kravu na poslu:

19. Don't be a cow.
A friend of mine claims that 80% of people are cows. They stand around chewing their cud. They all look and act alike -- you couldn't tell that any one of them has a thought of its own. Nothing seems to motivate them. They surprise no one, least of all themselves. Cars whiz right by at amazing speeds; cows don't even look up. When you push them, they go wherever you want them to. Or, they just follow the herd, mindlessly ploddling along. It's rumored that when they're sleeping, you can tip them over. (I believe it.)
Cows lead boring, uneventful lives. And they couldn't care less. They follow the unspoken cow rules. In the end, they're led to the slaughter.
After a manager has interviewed 80 or 100 job candidates, he comes to the conclusion that my friend is right. That's why managers so often move on to the next job candidate.
Don't be a cow.
:)
 
..prema anketi sprovedenoj na Urbae Jobs, tek svaki peti muškarac i svaka peta žena NISU imali nikada romansu na poslu :)
Svaki treći ispitanik i ispitanica priznali su da JESU (uzork je 1.543 osobe).
KAŽU DA OVO UVEĆAVA PRODUKTVINOST ZBOG TOGA ŠTO "ZALJUBLJENI IMAJU IMPERATIV DOKAZIVANJA". Koristan podatak je da se u romanse stupa najčešće via sms ili mail-om :lol:



Ja sam jednom flertovala...dobro, dobro.... dvaput. :D To je najdalje dokle idem, mislim može da me poljubi u obraz za laku noć.


Šta bi sa vama? :)
 
Betty svaka cast na temi. Mene zanima da li ste se ikada zapitali koliko je vas posao stvarno koristan – drustvu. Tu ne mislim – koristan kompaniji, korporaciji… Bas naprotiv. Sta po vasem znaci imati izazov koji treba savladati – da li je to dokazivanje sopstvene sposobnosti sebi, znaci pothranjivanje svoje sujete, ili izazov shvatate u malo drugacijem, sirem smislu. Recimo za ucitelje bi izazov bio razvijati kod dece kreativnost, sposobnost razmisljanja… dakle postoje drustveno korisne posledice izazova koji ucitelj treba da savlada i time bude ponosan na sebe. Isto vazi za lekare, pekare, apotekare :) Ali koliko ima potpuno bespotrebnih zanimanja od kojih koristi ima eventualno vlasnik kompanije I to iskljucivo materijalne. Recimo iza jedne reklame za jedan od million razlicitih deterdzenata stoji citava ekipa ljudi. Oni svi mogu biti pojedincano jako zadovoljni sobom jer su dobro obavili svoj posao tj. uspesno savladali svoje izazove I napravili reklamni spot koji je dobar u estetskom, psiholoskom…smislu. Ali koja je svrha te reklame (ili mnogih drugih)? Da ti stvori vestacku potrebu za trosenjem parica koje si zaradio radeci za npr. neku veliku korporaciju koja isti takav ili slican proizvod pravi i prodaje…I bla,bla sve tako u krug. Dakle, moje pitanje prvenstveno vama zaljubljenima u svoj posao je da li vam je bitno da posledice vaseg rada imaju neku pozitivnu i korisnu posledicu u drustvu?
 
hena:
Dakle, moje pitanje prvenstveno vama zaljubljenima u svoj posao je da li vam je bitno da posledice vaseg rada imaju neku pozitivnu i korisnu posledicu u drustvu?
:D He, pozdrav... Bas sam poslednjih godinu dana razmisljala o tome. :D
Iskreno, vazno mi je. Na poslu radim, da se tako izrazim, stvari na 3 fronta. Od toga je jedan onaj koji me bas bas bas zanima, i ima veze sa istrazivanjem i usavrsavanjem.
Jedan je "igra" sa racunarima i drzanje nekih predavanja u vezi sa tim.
A jedan je (i to najmanje volim zbog sebe) upravljanje nekim poslom (radom grupe ljudi). Ne narocito profesionalno zanimljivo (posto se ne lozim na to da budem menadzer), povezano sa jezivim stresom :?, trajanje i obnova ugovora visi o koncu...
Glavni razlog sto to radim je odgovor na tvoje pitanje. Mislim da ce, ako se to sto pre zavrsi, nase drustvo imati koristi od toga. Ili, da kazem bolje - ako se razvuce, drustvo ce imati stete.
 
hena
ja mislim da nema korisnu posledicu za društvo toga zanimanja ne bi bilo.
svako od nas poslom kojim se bavi pomaže održanju /tog/ sisitema ili društva. šta ćeš veće korisne posledice od toga?

a radeći i time učestvujući u održanju sistema/društva korisni smo sebi ali i drugima ...na milion raznih načina...
 
Pa ne bih se ja bas slozila. Ne znam da li ste gledali film Djavoljev advokat sa Al Pacinom I Kjanu Rivsom – star je film, preko 10 godina ali fenomenalan. Odrzavas sistem ali koji i kakav sistem to je poenta price?
Sta recimo dobijete ponudu da radite u Britis Amerikan Tobaku u marketingu, za fenomenalnu platu (kakva verovatno I jeste). Trudis se, radis, budes profesionalac u svom poslu. I ko tu sad ima koristi? Ok ti ga imas jer imas dobru platu, savladala si izazove posla, dokazala da si sposobna (prema standardima kompanije) ali u skladu sa onim mojim pitanjem ako gledas sire – BAT dosao u Srbiju jer su “proterani” iz zapadnog sveta (pojednostavljujem), prave I prodaju cigarete a tvoj je posao da tu prodaju pospesujes, i kome cigarete dobro donose?
Nisam mislila ja na neke posebno vazne “funkcije” u drustvu, vec na poslove koji su zaista ljudima potrebni – moramo, jesti, obuci se, odrzavati higijenu, zabaviti se, uciti, ici kod lekara, imati krov nad glavom…. Ali nam ne treba million vrsta praska, niti million razlicitih kroasana koji su totalna hemija, da li nam trebaju cigarete…. Znaci mislila sam na ono, ok ako ste vec zaljubljeni u svoj posao da li vam je najbitnija licna korist (ne samo materijalna) ili i posledica vaseg rada. Pekari su recimo neophodni, krojaci takodje, gradjevinari, umetnici..i jos mnogo drugih zanimanja. Naravno da svaki posao treba obavljati najbolje kako mozes i velikoj vecini ljudi je posao koji rade nuzno zlo. Zato je moje pitanje bilo upuceno onima koji svoj posao vole, samim tim sto ga vole u njemu su uspesni a vole ga I delom zbog toga sto ima neku svrhu I cilj u drustvu...Ili gresim?

@CaLiMeRo – svaka cast retki su ljudi koji mogu sve to da objedine I ja im se iskreno divim.
 
svi mi svojim poslom "služimo" za nešto - to "nešto" moglo bi da se nazove zadovoljavanje određenih potreba ljudi ...
što je složeniji sistem/ razvijenije društvo to je veća šarolikost tj.više je različitih zanimanja koje određene potrebe zadovoljavaju ...
mislim, razumem ja tebe o čemu govoriš ali nepotrebno lupaš glavu pitanjem o korisnosti nekih zanimanja ...
evo recimo,meni su besmislena zanimanja vezana za vojsku ...industrija oružija pa i polijcija... pa modna industrija ...klanice brrr ... ali nekome to treba. ti ljudi koji se time bave, zadovojavaju nečije potrebe. zato i postoje.
a sistem- mi u tome živimo... menjanje sistema podrazumeva ozbiljne potrese, mnogima se to ne bi dopalo ...
 
@hena Oko te moralne dileme i meni prvo na pamet padaju advokati :smile: i večito pitanje: kako može da brani nekog tamo za kog zna da je nekog bio, silovao, opljačkao...
Slično je i sa duvanskom industrijom, ili prodaja alkohola, ili Mc Donald's i brza hrana - ljudi iz marketinga, prodaje, su obavili posao i predstavili svoj proizvod najbolje što mogu, ti proizvodi su možda štetni, ali nisu toliko opasni da bi bili zabranjeni (kao npr droga), a građani, ipak, i uprkos reklamama i trendovima imaju zdrav razum: nije Mc Donald's kriv zato što je neko predebeo i ima holesterol, mogao je da izabere drugačiju ishranu, niti je proizvođač vina kriv zato što je neko postao alkoholičar ili vozio u pijanom stanju, pa napravio sudar, za duvansku industriju mi je malo teže da nađem argumente, ali opet imaš izbor, na svakoj pakli čak i piše o štetnosti duvana, ne moraš da počneš da pušiš, a možeš i da pušiš nekoliko cigareta dnevno.
 
pa ne bih se složila da sa servisiranjem ljudi ićem i pićem (što je hena lepo navela kao neophodnu potrebu - o kojoj spora nema :) zapravo prestaje KORIST. Nije čovek samo telo, nego i duh...i meni je važnije, recimo, da znam da imamo dobre advokate nego dobre pekare: pekarsku tehnologiju možeš ida kupiš, uvezeš po licenci, izgradiš ponovo sys, a karakteri su ono što ostaje generacijama iza nas...dobri običaji su važni, tehnologija se ionako stalno inovira i prevazilazi.
Ljudima JESTE zaista potrebno da imaju i uređenu državu, i sistem u kome nema nesigurnosti oko primene zakona, u kome nema kriminala ili ubistava...jesze potreban, hihihihi, mir u svetu :) I povoljni krediti i normalne plate i letovanja i sve.....to je, na duge staze, važnije od kvaliteta 'leba ;)
Što ne znači da ja ne umem da cenim gurmanluke, naravno, to podiže q života, ali važnije je ipak nešto drugo od blagoutrobija pukog.

btw. pitaj Grke da li je pušenje baš TOLIKO loše ;)
 
biska:
@Betty tebi da das veci doprinos po pitanju mobinga. Ne znam da li se time profesionalno bavis, jer ovde ima i previse materijala za obradu.

:)
nemaš pojma, godinama sakupljam info ...:) ali ne znam šta bih s tim? Ima zakona o šikaniranju (građansko pravo, trla baba lan ) ali mi se čini da ovo moraju kompanije, svaka za sebe, da odluče i postave kao interno pravilo - kad aje reč o radnom mestu,
(btw. a obrati pažnju na koji način panduri zaustavljaju na putu - nadRkani, kenayu..umesto da se izvine što ti troše vreme i ZAMOLE za dozvolu :idea: I nikom ništa. DA ne pričamo o šikaniranju u javnim institucijama, sve samim budžetskim ustanovama ......:)
S druge strane, ima firmi koje predviđaju mogućnost otkaza ukoliko "ometaš kolege" (kakva defincija!!! :shock: ) na radnom mestu!!! Šta znači ometaš - mene ništa ne ometa kad radim (doslovce) a kad bih bila cajzla mogla bih da se sudim....džaba dakle ova klauzula (čini mi se da je metuta tu da bi se rešili viškova na podao način :roll: ) ako nije promovisan I PODRŽAN (sistemski) prinicp tolerancije, fer odnosa i, daaamn, negovanja različitosti.
 

Back
Top