Социјализам

Који систем је бољи


  • Ukupno glasova
    15
  • Anketa je zatvorena .
pricas...navodno, ali nisi propustio spomenuti "Patrijarha za Precednika"...:per:
sorry, meni to ono bas... :per: / perverzno...

патријарх би имао функцију коју сам навео и ни једну више.
Дакле церемонијална личност а патријарх јер се не би мењао дуже време и био би симбол стабилности.
Избори би били слободни и демократски, као у вечини нормалних земаља које нису нечије колоније.

Што се патријарха тиче то је облик прикривене монархије, Нешто не видех да су енглези помрли...
 
Стартна позиција 90% Срба(Пољака, Мађара) је да су радници у некој приватној трговини или редионици или кафићу и имају мизерну плату, а шансе за напредовање су равне нули.
Производња и не постоји и ако постоји запошљавају се деца већ постојећих радника.

Дакле сада гледам "Бољи Живот"
Саша Попадић је на бироу "Годину дана" и не може да нађе посао !?!?!?!?
Годину дана? А то смо сматрали СТРАШНИМ!

Гледај овако ја сам потпуно равнодушан што се капиталистичког и сцоијалистичког уређења тиче. Као и што се тиче партизана и четника :per:

Капитализам је пун мана, ти си једну од њих навео... Али са друге стране имаш незаинтересованост људи у погледу обављања посла за који добијају плату без обзира на учинак. Тако да се у основи и једног и другог налази одговорност односно моралност.
 
Гледај овако ја сам потпуно равнодушан што се капиталистичког и сцоијалистичког уређења тиче. Као и што се тиче партизана и четника :per:

Капитализам је пун мана, ти си једну од њих навео... Али са друге стране имаш незаинтересованост људи у погледу обављања посла за који добијају плату без обзира на учинак. Тако да се у основи и једног и другог налази одговорност односно моралност.

Ниси у праву.
Код нас рецимо је заинтересованост за обављање посла била далеко већа у социјализму.
Сећам се старијих људи који нису имали дана боловања за цео свој рдни цек и сматрали дужношћу и чашћу да редовно стижу на посао.

Када ти "газда" каже "Ти си нико и ништа, јадан и бедан, и заменљив" ти ћеш да користиш сваку прилику да не радиш, ошљариш или једноставно, поткрадаш.

Сада у Србији не влада никаква заинтересованост за обављање посла.

Људи не осећају оно поштовање и оданост фирми.
Иа ако неки имају велике плате, они раде искључиво за новац, а не због посла...

Погелдај сада у САД.
Чим нестало пара, одмах почелки да се питчкарају...
 
Гледај овако ја сам потпуно равнодушан што се капиталистичког и сцоијалистичког уређења тиче. Као и што се тиче партизана и четника :per:

Капитализам је пун мана, ти си једну од њих навео... Али са друге стране имаш незаинтересованост људи у погледу обављања посла за који добијају плату без обзира на учинак. Тако да се у основи и једног и другог налази одговорност односно моралност.

A u čemu ti vidiš rešenje. Koji je najbolji sistem, po tvom mišljenju? Ili, koji je najmanje loš?
 
Možda ako ponudim nešto što niko ne nudi...
Ipak, reci mi u čemu tu jaka država pomaže. Ja baš mislim da upravo ona postaje rob tih prebogatih korporacija i da onda mogućnosti bivaju još manje...

То је једино решење... Да понудиш нешто ново. Али такви случајеви мере се промилима, јер саме те компаније имају људе за патентирање, а раде у далеко бољим условима. Јака држава не може бити роб компанија јер су оне у њеном власништву и она регулише њихово пословање. Али таква држава има проблем са непродуктивношћу и спорим напредовањем привреде, јер најједноставније речено нико не може да ради за државу као што би радио за себе.
 
Švedska je oduvek bila primer idealnog "socijalizma". Radnici zaštićeni kao "beli medvedi", toliko da tamo prosto moraš da žališ kapitaliste koliko su onemogućeni u svakom vidu perverzije.

Socijalizam (bar se meni tako čini) tamo je kao "vrhovna briga o čoveku" , što na kraju krajeva i treba da bude prioritetni cilj države.
 
Ниси у праву.
Код нас рецимо је заинтересованост за обављање посла била далеко већа у социјализму.
Сећам се старијих људи који нису имали дана боловања за цео свој рдни цек и сматрали дужношћу и чашћу да редовно стижу на посао.

Када ти "газда" каже "Ти си нико и ништа, јадан и бедан, и заменљив" ти ћеш да користиш сваку прилику да не радиш, ошљариш или једноставно, поткрадаш.

Сада у Србији не влада никаква заинтересованост за обављање посла.

Људи не осећају оно поштовање и оданост фирми.
Иа ако неки имају велике плате, они раде искључиво за новац, а не због посла...

Погелдај сада у САД.
Чим нестало пара, одмах почелки да се питчкарају...

Ти грешиш. Приватник се чупа до задњег атома да оствари профит и прошири производњу, ко иде у минус тај пропада, док у социјализму имаш гомилу непрофитних предузећа која само оптерећују државу и оне профитабилне фирме. Опште је познат систем како се у време ћопавог радило. Осам сати радно време, од тога седам сати паламуђење.
 
То је једино решење... Да понудиш нешто ново. Али такви случајеви мере се промилима, јер саме те компаније имају људе за патентирање, а раде у далеко бољим условима. Јака држава не може бити роб компанија јер су оне у њеном власништву и она регулише њихово пословање. Али таква држава има проблем са непродуктивношћу и спорим напредовањем привреде, јер најједноставније речено нико не може да ради за државу као што би радио за себе.

Znači, tvoj savet je da se roknemo...? :hvala:
 
A u čemu ti vidiš rešenje. Koji je najbolji sistem, po tvom mišljenju? Ili, koji je najmanje loš?

Шведска је што каже Лаци идеалан пример. Комбинација. Развој малих и средњих предузећа док у државној контроли остају фирме од велике важности.
 
патријарх би имао функцију коју сам навео и ни једну више.
Дакле церемонијална личност а патријарх јер се не би мењао дуже време и био би симбол стабилности.
Избори би били слободни и демократски, као у вечини нормалних земаља које нису нечије колоније.

Што се патријарха тиче то је облик прикривене монархије, Нешто не видех да су енглези помрли...

pa sad...pomrli nisu, al za ugradnju plasticnih sisa lete na neke cudne destinacije, a
antibiotici...za to se bas moras potrudit...da objasnis svom pedijatru da ti trebaju...
i tako to...mislim, ne moras ako imas cash...

a sto bi ti...skrivo monarhiju pod plastom socijalizma + je pakovo u religijsku oblandu...???
em zvuci tako...prezrelo, da ne kazem trulo, em otvara, vec rekoh, ogromnu...krakeluru u toj tvojoj kuli...kult licnosti, koliko se sjecam, jos nijednom drustvu nije neko narocito dobro donio...
 
Шведска је што каже Лаци идеалан пример. Комбинација. Развој малих и средњих предузећа док у државној контроли остају фирме од велике важности.

Problem je samo što je država veliki parazit. Šta ćemo sa gubicima tih firmi od velike važnosti? Da li će da ih pokrivaju mala i srednja preduzeća?

Mislim da u Švedskoj nije baš takav slučaj... Postoje i velika privatna preduzeća.
Ono što je najrelevantnije jeste kako je Švedska došla do takve situacije. Verujem da nije uvek imala veći deo privrede u državnom vlasništvu. Nešto je trebalo da napravi uslove za to...
 
Problem je samo što je država veliki parazit. Šta ćemo sa gubicima tih firmi od velike važnosti? Da li će da ih pokrivaju mala i srednja preduzeća?

Mislim da u Švedskoj nije baš takav slučaj... Postoje i velika privatna preduzeća.
Ono što je najrelevantnije jeste kako je Švedska došla do takve situacije. Verujem da nije uvek imala veći deo privrede u državnom vlasništvu. Nešto je trebalo da napravi uslove za to...

Нисам мислио у том смислу на велика предузећа. Мислим на гране привреде од стратешког значаја, електропривреда, саобраћај, војна индустрија, рударство... Ту је углавном чист профит и држава има свој прилив новца и полуге да коригује тржиште, али без гушења приватника.

Pa to ti je slično ko ovo moje, šta hoćeš? :D Ja sam još i uključio državu. :)

Није исто... У анархизму нема државе, нико нема ништа, игранка без престанка ;)
 
Jedna od temeljnih ideja socijalizma i levice jeste jednakost. Izmedju ogoljene formalno pravne jednakosti izrazene kroz gradjanska prava i slobode i egalitarizma koji predstavlja krajnost i vrstu drustvenog inzenjeringa, postoji nesto ka cemu svi trebamo da tezimo a to je drustvo jednakih sansi. Mislim da je to moguce ali da ima realno utemeljenje samo u pravnoj drzavi i jakoj privredi. Dakle socijalizam, socijalna pravda i drzava blagostanja jesu stanja ali i procesi do kojih se treba pomuciti.
 
Једини систем који је одржив и праведан јесте Православна сталешка монархија.

Posto pojma nemama sta podrazumeva takvo drzavno uredjenje, nadjoh preko gugla objasnjenje na jednom nacionalistickom forumu. Dakle :

СРБИЈА ПРАВОСЛАВНА НАРОДНА СТАЛЕШКА МОНАРХИЈА

Ако узмемо у обзир да је људски фактор једнако добар/лош у сваком систему, онда је бесмислено расправљати о томе шта је који појединац као владар урадио у систему у којем је владао. Вера може бити само једна ако је истинита. Држава мора да штити једину праву веру - Православље, као што треба да штити сваку праву вредност. То је смисао постојања државне организације, ма како она обично била злоупотребљавана. С обзиром да су људи лоши без обзира на систем, онда је систем сталешке монархије најбољи, зато што пресликава Небеско устројство Свете Тројице. Први сталеж има улогу да руководи. Са монархом на челу, први сталеж је глава и отац народа као што је Бог Отац на Небу. Други сталеж има одбрамбену улогу. Чува нас од непријатеља, као и Син Божји Исус Христ, који нас штити од демона и злих сила, и који ће нам донети победу над сатаном. Трећи сталеж је одговоран за давање плодова, и сличан је Светом Духу који је животворан у Небеском свету као што је сељак животворан у земаљском свету. Помоћу Светог Духа добијамо Небеску храну за душу, помоћу сељака и занатлија добијамо земаљску храну и потрепштине за тело. Сталешка монархија је поредак Царства Божјег пресликан на Земљу. Увек су постојала три сталежа, док робови нису имали сталеж слично као што се и демони налазе ван Небеског поретка.


lol-030.gif
Lol sta je ovo danas ...
 

Back
Top