Smrt kao izbor

@limunada
Pa to je kao sto su Amerikance odavno ubedili da si sam kriv ako nemas da platis osiguranje i treba da crknes... zasto bi se drzava pobrinula za tebe . I svaki hvale vredni, prosecni i familijarni i humani Amerikanac tako misli. I pustio bi te da crknes.
A onda se spakuje i ide u humanitarnu misiju da rusi rezim diktatorske drzave tako sto ubija njene gradjane... u ime demokratije.
 
Evo sad procitah vijest da Alen Delon planira eutanaziju u subotu.
Mogu samo reci da mi to zvuci nekako morbidno.
Ako je tako odlucio,zasto je bitan datum.I zasto ova subota,a ne npr.sledeca.I cemu zakazivanje?
Zar ce mu ti poslednji sati biti olaksani time sto ce znati kad ce umrijeti? Ili naprotiv?
Kao sto Cru rece...sve vise mi se cini da u toj ideji ima najmanje milosrdja.
Datum je mozda tu da bi i njegova familija mogla da se organizuje, da zajedno provedu poslednje trenutke i sl.
Zasto ti je to bitno?
I naravno da ce biti zakazano. Kako drugacije?

I nije nimalo cudno sto je to legalno u Svajcarskoj.
Tamo su ljudi hladniji i manje emotivni.
To je predrasuda.
 
Datum je mozda tu da bi i njegova familija mogla da se organizuje, da zajedno provedu poslednje trenutke i sl.
Zasto ti je to bitno?
I naravno da ce biti zakazano. Kako drugacije?
Bitno je zato sto je javno. Ako familija treba da bude obavestena, ne moramo mi da znamo za zakazano umiranje.
A cemu zakazivanje, ubiju ga i gotovo...da je sam umro, familija i ceo svet ne bi znali unapred.
Da li shvatate koliko je to morbidno
I zvuci kao promocija, by the way
 
Bitno je zato sto je javno. Ako familija treba da bude obavestena, ne moramo mi da znamo za zakazano umiranje.
A cemu zakazivanje, ubiju ga i gotovo...da je sam umro, familija i ceo svet ne bi znali unapred.
Da li shvatate koliko je to morbidno
I zvuci kao promocija, by the way
On je javna licnost.
Mozda se na taj nacin oprasta i od svoje publike, ko zna.
Cemu zadiranje u njegove porive?


A zakazati se mora. Nije to tek tako. Mora se ispostovati puno toga. Zakonski i birokratski deo, ne samo medicinski.
 
Datum je mozda tu da bi i njegova familija mogla da se organizuje, da zajedno provedu poslednje trenutke i sl.
Zasto ti je to bitno?
I naravno da ce biti zakazano. Kako drugacije?


To je predrasuda.
Bitno je,iako ne izgleda tako.
Sta znace ti poslednji trenuci sa porodicom,ako ti svojevoljno zelis da tih trenutaka vise ne bude.
I da li i to "odgadjanje" ipak govori da nije doslo vrijeme da umres.To vrijeme si ti izabrao,ali to nije "prirodno".To vrijeme mozes i da produzis "u narednu subotu" npr.
A u medjuvremenu mozes i da se predomislis.
Ako imas vremena.
Da je to prava zelja za umiranjem,nebitna bi bila i porodica i oprastanje i sve drugo.
Bar ja to tako vidim.Mozda nisam u pravu.
A ovo za Svajcarce i istale zapadnjake nije bas samo predrasuda.
Pricala mi je tetka koja je tamo dugo zivjela...da njima kad umru npr.roditelji,taj dan su na poslu..odu na sat,dva,obave sahranu i ponovo taj dan dodju na posao.
Zar to nije primjer hladnoce ?
Jednostavno im je pogled na sahranu roditelja kao pogled na jos jedan posao koji treba obaviti.
 
Poslednja izmena:
Bitno je,iako ne izgleda tako.
Sta znace ti poslednji trenuci sa porodicom,ako ti svojevoljno zelis da tih trenutaka vise ne bude.
I da li i to "odgadjanje" ipak govori da nije doslo vrijeme da umres.To vrijeme si ti izabrao,ali to nije "prirodno".To vrijeme mozes i da produzis "u narednu subotu" npr.
A u medjuvremenu mozes i da se predomislis.
Ako imas vremena.
Da je to prava zelja za umiranjem,nebitna bi bila i porodica i oprastanje i sve drugo.
Bar ja to tako vidim.Mozda nisam u pravu.
A ovo za Svajcarce i istale zapadnjake nije bas samo predrasuda.
Pricala mi je tetka koja je tamo dugo zivjela...da njima kad umru npr.roditelji,taj dan su na poslu..odu na sat,dva,obave sahranu i ponovo taj dan dodju na posao.
Zar to nije primjer hladnoce ?
Jednostavno im je pogled na sahranu roditelja kao pogled na jos jedan posao koji treba obaviti.
Kao da kod nas nema onih koji sahrane roditelje pa odu u kafanu. Puna si predrasuda limune.
 
Kao da kod nas nema onih koji sahrane roditelje pa odu u kafanu. Puna si predrasuda limune.
A ne bi ni ucestvovali u sahrani da ne moraju.
U petak mi koleginica prica o bolesnoj prijateljici, ima slabo srce, doktorka joj rekla da su joj dani odbrojani (da bi nekako dovukla njenu cerku da joj pomogne) a cerka, koja je i sama lekar, nece ni da je obidje u bolnici. Muz od moje koleginice je zvao, svasta joj rekao, i onda se udostojila da pozove nekoga da joj obezbedi barem neki pregled preko reda.
Kako ta leci i brine se o pacijentima, kad rodjenoj majci nece da pomogne, niti da je obidje...
Ima toga koliko hoces.
 
Kao da kod nas nema onih koji sahrane roditelje pa odu u kafanu. Puna si predrasuda limune.
Ima,ali nisu bas u vecini i ja npr.u svom dosadasnjem zivotu sam vidjela i cula samo za jedan takav slucaj u mojoj okolini.
Uopste nisu predrasude,ovo sto sam navela je vecinsko ponasanje zapadnjaka.
Ili ti mislis da nije tako?
 
Ima,ali nisu bas u vecini i ja npr.u svom dosadasnjem zivotu sam vidjela i cula samo za jedan takav slucaj u mojoj okolini.
Uopste nisu predrasude,ovo sto sam navela je vecinsko ponasanje zapadnjaka.
Ili ti mislis da nije tako?
Mislim da nije tako. Nismo mi sad nešto topli a oni ledeni, samo je kod nas stvar u tom šta će selo reći a njih boli uvo. Možda ima razlike ali nije ogromna.
 
Poslednja izmena:
Bitno je,iako ne izgleda tako.
Sta znace ti poslednji trenuci sa porodicom,ako ti svojevoljno zelis da tih trenutaka vise ne bude.
I da li i to "odgadjanje" ipak govori da nije doslo vrijeme da umres.To vrijeme si ti izabrao,ali to nije "prirodno".To vrijeme mozes i da produzis "u narednu subotu" npr.
A u medjuvremenu mozes i da se predomislis.
Ako imas vremena.
Da je to prava zelja za umiranjem,nebitna bi bila i porodica i oprastanje i sve drugo.
Bar ja to tako vidim.Mozda nisam u pravu.
A ovo za Svajcarce i istale zapadnjake nije bas samo predrasuda.
Pricala mi je tetka koja je tamo dugo zivjela...da njima kad umru npr.roditelji,taj dan su na poslu..odu na sat,dva,obave sahranu i ponovo taj dan dodju na posao.
Zar to nije primjer hladnoce ?
Jednostavno im je pogled na sahranu roditelja kao pogled na jos jedan posao koji treba obaviti.
To sto je tebi pricala tetka je samo njen licni dozivljaj vidjenog.
Svajcarci nisu emotivno hladniji. To su isti ljudi kao i mi. :)
Ali kulturoloske razlike postoje. Tj. razlikuje se nacin pokazivanja/nepokazivanja emocija.
Japanci se recimo groze na kinesku teatralnost, jer je to njima nekulturno. Ili Indijci i njihovo preterivanje.
S druge strane balkanski narodi misle da su ljudi na severu hladni. Nisu, samo su drugacije vaspitavani i drugacije uceni, ali to sto osecaju je isto ono sto i mi osecamo, samo sto oni tu emotivnost drugacije „resavaju“.
 
Bitno je,iako ne izgleda tako.
Sta znace ti poslednji trenuci sa porodicom,ako ti svojevoljno zelis da tih trenutaka vise ne bude.
I da li i to "odgadjanje" ipak govori da nije doslo vrijeme da umres.To vrijeme si ti izabrao,ali to nije "prirodno".To vrijeme mozes i da produzis "u narednu subotu" npr.
A u medjuvremenu mozes i da se predomislis.
Ako imas vremena.
Da je to prava zelja za umiranjem,nebitna bi bila i porodica i oprastanje i sve drugo.
Bar ja to tako vidim.Mozda nisam u pravu.
A ovo za Svajcarce i istale zapadnjake nije bas samo predrasuda.
Pricala mi je tetka koja je tamo dugo zivjela...da njima kad umru npr.roditelji,taj dan su na poslu..odu na sat,dva,obave sahranu i ponovo taj dan dodju na posao.
Zar to nije primjer hladnoce ?
Jednostavno im je pogled na sahranu roditelja kao pogled na jos jedan posao koji treba obaviti.
nisi u pravu za ovo
onog dana kad sam sahranila oca, kad smo ispratili prijatelje i rodjake koji su dosli na onaj obicajni rucak posle sahrane, otisla sam i ja na posao
nema veze to sa hladnocom
prethodnih par dana si obradio sok koji je usledio sa informacijom o smrti, organiozvao si sve za sahranu i jednostavno ne znas gde ces sa sobom
zivot mora da se nastavi, a ti se sa bolom nosis do kraja zivota
prijatelji m koji su zvali povremeno su imali izjave od - hvala vam sto ga niste zaboravile / ??????? do kad su culi da je cerka krenula kod psihologa kako bi se sastavila i mogla da nastavi dalje da zivi - pa dobro, evo sad ce da prodje godina pa ce da bude sve u redu
a nije u redu jer boli i dalje isto
 
nisi u pravu za ovo
onog dana kad sam sahranila oca, kad smo ispratili prijatelje i rodjake koji su dosli na onaj obicajni rucak posle sahrane, otisla sam i ja na posao
nema veze to sa hladnocom
prethodnih par dana si obradio sok koji je usledio sa informacijom o smrti, organiozvao si sve za sahranu i jednostavno ne znas gde ces sa sobom
zivot mora da se nastavi, a ti se sa bolom nosis do kraja zivota
prijatelji m koji su zvali povremeno su imali izjave od - hvala vam sto ga niste zaboravile / ??????? do kad su culi da je cerka krenula kod psihologa kako bi se sastavila i mogla da nastavi dalje da zivi - pa dobro, evo sad ce da prodje godina pa ce da bude sve u redu
a nije u redu jer boli i dalje isto
Mislila sam vise na odnos kao da je sahrana roditelja samo neki posao, koji treba obaviti na pauzi, a ne da li neko konkretno posle sahrane osjeca potrebu da ode na posao ili nesto drugo.
 
To sto je tebi pricala tetka je samo njen licni dozivljaj vidjenog.
Svajcarci nisu emotivno hladniji. To su isti ljudi kao i mi. :)
Ali kulturoloske razlike postoje. Tj. razlikuje se nacin pokazivanja/nepokazivanja emocija.
Japanci se recimo groze na kinesku teatralnost, jer je to njima nekulturno. Ili Indijci i njihovo preterivanje.
S druge strane balkanski narodi misle da su ljudi na severu hladni. Nisu, samo su drugacije vaspitavani i drugacije uceni, ali to sto osecaju je isto ono sto i mi osecamo, samo sto oni tu emotivnost drugacije „resavaju“.
To je njen licni dozivljaj na osnovu cetrdesetogodisnjeg zivota i rada tamo.I nije bio izolovan slucaj,nego bas da tako kazem,obicaj.
Razumijem ja kulturoloske razlike,ali i te razlike su nastale na osnovu necega.
 
To je njen licni dozivljaj na osnovu cetrdesetogodisnjeg zivota i rada tamo.I nije bio izolovan slucaj,nego bas da tako kazem,obicaj.
Razumijem ja kulturoloske razlike,ali i te razlike su nastale na osnovu necega.
To je samo drugaciji nacin. Daleko da oni manje osecaju, vec su uceni da se trebaju okrenuti zivotu, ne ocajavati, trude se da nakon teskih situacija izadju zdravi onoliko koliko to mogu.

Tu je i to njihovo kulturolosko nasledje da se prejake emocije ne pokazuju u javnosti i ne svima.

S druge strane severni narodi imaju dosta problema sa alkoholizmom. I kod nas se dosta pije, ali vecinom u drustvu, dok oni piju i sami, kod kuce, sto je jos veci problem, ali mozda je to jedan od njihovih nacina borbe sa tugom, bolom, frustracijama.

Ali zaista ne mislim da su manje emotivni ili hladniji u odnosu na nas.
 

Slične teme


Back
Top