Smrt kao izbor

Poslednja Igra Leptira

Veoma poznat
Poruka
13.123
Ovih dana se puno piše i priča o eutanaziji. Kako vi to vidite? Mišljenja sam da je to dobar izbor ali naravno spriječiti svaku mogućnost manipulacije. Nekako mi je to ispravnije nego produžavanje života starim ljudima na sve moguće načine, a oni osim što dišu ni ne znaju da su živi, jer su bolesni, dementni i sjede i čekaju dan kad će otići. Zašto im ne dozvoliti da odu kad žele?
Eutanazija je ubistvo. Iako bolestan, to je ziv covjek. Koliko bi nam trebalo od ubijanja onih koji traze do ubijanja nepozeljnih. Cak i taj zahtjev bolesnika. On bi morao biti tokom perioda zdrave svijesti. I ko ce da odredi koji je to momenat pogodan da bolesnika ubiju.
Postoji i pitanje cime bi ih ubijali. Ubija i sona kiselina, pa se zna da nije fina smrt njome. Na kome bi se, tj na kome je do sada ispitivano i ispituje se metod djelotvornog i brzog ubijanja. Na zatvorenicima?
Kolegi je zena umrla dugom i teskom smrcu. Umirala je godinama od m.skleroze, i dobila je rak koji ju je deformisao i strahovito bolio. Ona je jos i prije raka pokusavala da se ubije, propusila je tokom bolesti i dok je bio na poslu kolega nije dopustao zenama koje je cuvaju da joj daju cigarete jer je bio siguran da ce pokusati da se zapali.
I za sve te godine on se borio za nju i nije mogao da joj ostavi lijekove i izadje dok ona ispije.

Софија

Buduća legenda
Poruka
48.801
Проблем с еутаназијом је тај што се иста држи као услуга у болници/дому и нуди се.
Ако човек не жели више да живи, шта ће му доктор и еутаназија?
Свако може себи елегантно да прекрати муке без наплате те услуге.
Тако да ја исту доживљавам као тотални суноврат човечанства, као болест цивилштине, као трговачку услугу данашње медицине која се свела на бизнис па и свесно убија за паре.
У сваком смислу, горе ствари од смрти нема, а још да је ми подстичемо, узрокујемо свесно и намерно?
Мом систему вредност потпуно неприхватљива идеја, а камо ли поступак.
За мене озбиљан етички проблем.

86bogomoljka

Buduća legenda
Poruka
47.086
И код самоубиства не знамо колики је душевни бол, колико је неиздрживо оно што особу нагони на то. Не постоји мерни инструмент нити мерна јединица.

Има много тема које су јако шкакљиве, из више аспеката, и етике и вере и предомишљања...
Али највише поверења, у институције, у њихове запослене...
Ту бих се сложила са Андроником.
Не знам зашто су ми кроз главу прошли злочини, смртне казне... Нема везе али и има.
И правда. И истина. Да ли је заиста истина оно што нам се чини да јесте? Да ли је кривац заиста окривљени? Да ли злочинац због своје моћи понавља монструозне чинове а одговарају они са којима се погодио?
Ту долазимо до онога да је највећа лукавост Сотоне у томе што је убедио људе да не постоји.
А сада нам се многе ствари перфидно намећу као хумане, пожељне... А коме заиста иду у прилог? Ту бих се сложила са ТТТТ, ко жели да га разуме.

Софија

Buduća legenda
Poruka
48.801
Имам другарицу која је заиста радила у Холандији у центру који је имао еутаназију.
Причала ми је да се не тако мали број пута десило да стари људи, с којима договоре процес, после две недеље лежања у болници оду кући на ногама. А каже нас подстичу да их убеђујемо да ћемо им олакшати крај. Који крај? Ко може да каже кад је крај?
То вам је еутаназија, а не вапај депресивца за гашењем живота.
Еутаназија је уморство свесног човека кога смо убедили да је боље да себи сад прекрати муке јер смо охоло закључили да је томе некоме баш сад крај. А тим охолим закључком се препокрива, запараво, једина сврха еутаназије- огромна зарада.
Језиво.

Poslednja izmena:

limunada

Elita
Moderator
Poruka
23.913
Živa duša je živa duša.Iako je čovjek bolestan,star...to je još uvijek čovjek i još uvijek je živ.Iz mrtvih se niko ne vraća.
I onaj od sto godina zaslužuje da se liječi,koliko može...a ne da se ubije jer je star.
Može nama da izgleda da nečiji život ne vrijedi ništa ako je dementan npr.A možda njemu vrijedi.
Poznavala sam jednu baku koja je živjela sto pet godina.Kad je umrla,bilo mi je nešto opet žao...iako se može reći da se naživjela i da je realnost da umre,ne može živjeti vječno.
Ali opet...smrt je kraj...nikad više.
Tužna tema....

**Freya**

Veoma poznat
Poruka
13.172
Nisam bila u kući kad je baba umrla.
Išla sam u biblioteku da vratim knjige.
Posle toga sam trebala da odem po jednu komšinicu.
Zadržala sam možda 20ak minuta.
Kad sam se vratila ta komšinica je bila na ulazu, vrata otvorena a druge komšije dolaze
Dok sam bila u biblioteci, baba je umrla.
Tačnije, umrla je kad sam izlazila iz biblioteke, osetila sam taj momenat jer sam duboko udahnula i izdahnula, samo mi je prošlo kroz glavu Baba je umrla.
Bile smo jako bliske i voleka sam je.
Ni kad je tata umro nisam bila u stanu
Verovatno ta neka viša sila zna ko može a ko ne može da podnese da mu draga osoba umre pred očima.
Jednom komšiji, ima 27god,tata je umro na rukama, iznenada.

Iz tog razloga to i jesu pipava pitanja. Intimna.
I svaki odgovor je jednako razuman jer ne postoji jedna istina, ista prica. Ljudi su slojeviti, razlicitog vaspitanja, uverenja, porekla, obrazovanja...nemamo svi slicne eticke stavove pa da postoji jedna objektivna istina koja vazi za sve.
U svakom slucaju, politiku treba drzati van ovakvih tema jer koristi nema vec samo primitivnih politickih poena. Ja njih zovem udarcima ispod pojasa. Tipa, granica pristojnosti mora da postoji. Nazivati ljude ubicama je too much.
Kao i sa doniranjem organa, recimo.

Kroz tudju nesrecu neko pokusava da provuce svoju politicku sortu. Bila levo ili desno, nacionalisticka ili prozapadna, nije ni bitno, ko je u stanju da shvati trebalo bi da ima granicu, sta jeste a sta nije za politicki poen.

Pomenula sam Natasu Ricardson. Zena je kazala sta zeli, njen muz je preneo njenu zelju majci i deci, civilizovano su klimnuli glavom verujuci njenom muzu i zenu su skinuli sa aparata donirajuci tri organa osobama koje su imale potrebu za njima.
Ja ne mislim da je Liam Nison ubica niti mislim da su lekari koji su skinuli zenu sa aparata ubice. To je bila njena zelja.
Samo su je ispostovali.
Mozemo imati suprotan stav, negovati drugacija uverenja ili biti tradicionalni vernici ali njen mozak je usmrtio kamen na koji je pala na skijanju a ne Liam Nison.
Ne samo po zakonu vec po pravdi. To valjda svako vidi.

markons82

Elita
Poruka
18.731
Nesto mi pade na um,mozda nema direktne veze sa ovom temom...ono kad muz svaki dan dolazi u posjetu u bolnicu svojoj zeni koja je dementna...i doktori mu kazu zasto dolazi svaki dan kad ona svejedno ne zna ko je on.
On im odgovara...mozda ona ne zna ko sam ja,ali ja znam ko je ona.
Vi bas brkate stvari... Ja vise mislim da se eutanazija odnosi na bolesti gde se pacijent muci. Recimo vegatativno stanje, poslednji stadijum raka, onaj gore slucaj gde je osoba ozracena....

**Freya**

Veoma poznat
Poruka
13.172
Nesto mi pade na um,mozda nema direktne veze sa ovom temom...ono kad muz svaki dan dolazi u posjetu u bolnicu svojoj zeni koja je dementna...i doktori mu kazu zasto dolazi svaki dan kad ona svejedno ne zna ko je on.
On im odgovara...mozda ona ne zna ko sam ja,ali ja znam ko je ona.

Demencija nije takva vrsta bolesti.
Ne moze se ubiti dementan covek.
Ovde se radi o ljudima, evo, pomenuti primer, mozak je mrtav i sta cemo sada...oni mogu da drze zenu kao biljku godinama...ona je rekla da to ne zeli.
Na takve ljude se misli a ne na dementne bakice.
Moja nana je bila negovana nakon sloga pune cetiri godine od strane mog tate iako je bila poludementna i u kolicima. Naravno da nikome na um nije palo da je ubije, pobogu. Forumske krajnosti:).
Zna se na koje stadijume i bolesti se eutanazija odnosi. A da li je humana ili nehumana zavisi od nasih uverenja.
Poenta je u tome da niko nije siguran da li je u pravu...pipavo je.

limunada

Elita
Moderator
Poruka
23.913
Vi bas brkate stvari... Ja vise mislim da se eutanazija odnosi na bolesti gde se pacijent muci. Recimo vegatativno stanje, poslednji stadijum raka, onaj gore slucaj gde je osoba ozracena....
Ja sam pomenula slucaj mog oca.
U pitanju je bilo mucenje,ali ni on,ni mi u porodici nismo ni pomisljali na mogucnost eutanazije,cak i kad bi bio taj izbor.
Svi smo se nadali do poslednjeg.I on i mi.

markons82

Elita
Poruka
18.731
Ja sam pomenula slucaj mog oca.
U pitanju je bilo mucenje,ali ni on,ni mi u porodici nismo ni pomisljali na mogucnost eutanazije,cak i kad bi bio taj izbor.
Svi smo se nadali do poslednjeg.I on i mi.
Ja sam ti postavio link gde je lik hteo da ga puste da umre, 3 I vise puta su ga ozivljavali na zahtev porodice I da bi eksperimentusali, lik se topio, otpadala mu je koza, raspadali mu se organi, bio u neverovatnim bolovima...
Ponovljam samo sociopata moze da do pusti da se neko tako muci....

limunada

Elita
Moderator
Poruka
23.913
Demencija nije takva vrsta bolesti.
Ne moze se ubiti dementan covek.
Ovde se radi o ljudima, evo, pomenuti primer, mozak je mrtav i sta cemo sada...oni mogu da drze zenu kao biljku godinama...ona je rekla da to ne zeli.
Na takve ljude se misli a ne na dementne bakice.
Moja nana je bila negovana nakon sloga pune cetiri godine od strane mog tate iako je bila poludementna i u kolicima. Naravno da nikome na um nije palo da je ubije, pobogu. Forumske krajnosti:).
Zna se na koje stadijume i bolesti se eutanazija odnosi. A da li je humana ili nehumana zavisi od nasih uverenja.
Poenta je u tome da niko nije siguran da li je u pravu...pipavo je.
Pa ne zna se.Ovde su pominjani svi moguci primjeri.

limunada

Elita
Moderator
Poruka
23.913
Ja sam ti postavio link gde je lik hteo da ga puste da umre, 3 I vise puta su ga ozivljavali na zahtev porodice I da bi eksperimentusali, lik se topio, otpadala mu je koza, raspadali mu se organi, bio u neverovatnim bolovima...
Ti pricas o namjernom mucenju neke osobe,posto govoris o eksperimentisanju.
Ne govorimo o istom.
Oni su izabrali da ga muce,a ne lijece.

Софија

Buduća legenda
Poruka
48.801
Прво, пример који си дао је екстреман по више параметара:
1. јер је реткост да неко буде тако озрачен тј. да трпи такве муке па је и питање еутаназије због таквих екстрема дискутабилно.
2. јер је реткост да се тако отворено над неким спроводе експерименти упркос чињеници да су експерименти на људима забрањени.
3. јер је готово шокантно да породица тражи реанимације и одржавање у животу неког ко се на живо распада.

Друго, социопате су они који експериментишу на таквом човеку свесно га одржавајући у животу, а не онај ко се не слаже с тобом да би требао бити убијен из милосрђа. Разлика је огромна.

markons82

Elita
Poruka
18.731
Прво, пример који си дао је екстреман по више параметара:
1. јер је реткост да неко буде тако озрачен тј. да трпи такве муке па је и питање еутаназије због таквих екстрема дискутабилно.
Vi pricate o tome dal je OK ili ne. Ja sam dao primer...
2. јер је реткост да се тако отворено над неким спроводе експерименти упркос чињеници да су експерименти на људима забрањени.
Stalno se eksperimentise na ljudima, samo sto se o tome.cuti...
3. јер је готово шокантно да породица тражи реанимације и одржавање у животу неког ко се на живо распада.
Da I to su sociopata, znaci svako ko prolongira patnju nekome jer zeli da provede malo vise Vremena sa tom osobom je sociopata.
Друго, социопате су они који експериментишу на таквом човеку свесно га одржавајући у животу, а не онај ко се не слаже с тобом да би требао бити убијен из милосрђа. Разлика је огромна.
Nije, pogledaj ono gore...

Софија

Buduća legenda
Poruka
48.801
Da I to su sociopata, znaci svako ko prolongira patnju nekome jer zeli da provede malo vise Vremena sa tom osobom je sociopata.

Nije, pogledaj ono gore...
Не, разлика је.
Они свесно траже пролонгирање нечије патње знајући да се на човеку експериментише.
А ја/ми нисмо за продужавање патње, а ни за еутаназију.
Такве опекотине воде у смрт у року од пар сати без потпоре.
Дакле, у овом конкретном случају, еутаназија нема скоро па никакву сврху.
Али суштински проблем с истом сам навела у горњим уписима.
Говорећи о конкретном случају, еутаназија није ни смишљена само за овакве несрећнике. Такви случајеви су толико ретки да би тешко могли да покрену питање еутаназије као медицинске услуге.

markons82

Elita
Poruka
18.731
Не, разлика је.
Nema razlike.... Ama bas nikakve
Они свесно траже пролонгирање нечије патње знајући да се на човеку експериментише.
Ne porodica je htela da bude sa njim nadala se a ovi kesperimentisali sga god su stigli da produze zivot....
А ја/ми нисмо за продужавање патње, а ни за еутаназију.
Produzavanje zivota raznim lekovima, terapijama i sl jeste produzavanje patnje
Такве опекотине воде у смрт у року од пар сати без потпоре.
Ne mora da znaci. Uostalom ovde nije rec o opekotinama vec o radijaciji, dakle nije isto....
Дакле, у овом конкретном случају, еутаназија нема скоро па никакву сврху.
Naravno da ima, niko ne treba da se muci pa makar to bilo i par sati
Али суштински проблем с истом сам навела у горњим уписима.
Говорећи о конкретном случају, еутаназија није ни смишљена само за овакве несрећнике. Такви случајеви су толико ретки да би тешко могли да покрену питање еутаназије као медицинске услуге.
Kakve to veze ima? Koliko ih je bilo ozraceno nakon katastrofe u Cernobilju? Nije rec samo o ozracenim ljudima koji su vec mrtvi i nema im pomoci vec o svima koji se muce. Ni jedna osoba ne treba da prolazi kroz agoniju, da joj se produzava zivot a zna se unapred ishod svega.

limunada

Elita
Moderator
Poruka
23.913
Nema razlike.... Ama bas nikakve

Ne porodica je htela da bude sa njim nadala se a ovi kesperimentisali sga god su stigli da produze zivot....

Produzavanje zivota raznim lekovima, terapijama i sl jeste produzavanje patnje

Ne mora da znaci. Uostalom ovde nije rec o opekotinama vec o radijaciji, dakle nije isto....

Naravno da ima, niko ne treba da se muci pa makar to bilo i par sati

Kakve to veze ima? Koliko ih je bilo ozraceno nakon katastrofe u Cernobilju? Nije rec samo o ozracenim ljudima koji su vec mrtvi i nema im pomoci vec o svima koji se muce. Ni jedna osoba ne treba da prolazi kroz agoniju, da joj se produzava zivot a zna se unapred ishod svega.
Slazem se jedino sa tobom da nijedna osoba ne treba da se muci.Ali to je kad bi bilo po nasim zeljama i kad bi mi mogli da odredjujemo.
Onda bi vjerovatno bio i raj na zemlji.A znamo da nije tako.
Mi ne odredjujemo nista.
Ni kad ce se neko roditi,ni kad ce umrijeti.
Mi samo mozemo da se nadamo i molimo Boga da nas ili nase blize ne zadesi takva sudbina.
Ne kaze se uzalud da nada umire poslednja.
Ako si citao Cernobiljsku molitvu i bas taj slucaj radijacije i mucenja koji pominjes,vidio bi i da je taj covjek i pored sve patnje imao nadu.

Da biste mogli da otvarate nove teme i trajno koristite svoje ime - kliknite ovde da se registrujete.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.