Smrt kao izbor

zendeli

Elita
Moderator
Poruka
15.135
Ovih dana se puno piše i priča o eutanaziji. Kako vi to vidite? Mišljenja sam da je to dobar izbor ali naravno spriječiti svaku mogućnost manipulacije. Nekako mi je to ispravnije nego produžavanje života starim ljudima na sve moguće načine, a oni osim što dišu ni ne znaju da su živi, jer su bolesni, dementni i sjede i čekaju dan kad će otići. Zašto im ne dozvoliti da odu kad žele?
 
Slažem se da bi trebalo ozakoniti eutanaziju, pod strogo određenim uslovima.
Mda,...ove ljude koje su u stanju u kome si ih opisala, nisam sigurna kako uopšte stoje sa svojom psihom.
Obično se to radi uz njihovu prethodnu saglasnost (kada i ako uopšte zapadnu u određena stanja), pa eutanaziju tehnički, sprovodi doktor uz pismenu saglasnost pacijenta ili bliži član porodice.
 
Gledam ovde kako ih bukvalno na silu održavaju na životu i to mi je totalno nehumano.
Teoretski, trebalo bi dozvoliti eutanaziju u slucajevima kad pomoci nema, a ljudi se muce.
Ali ko treba da odluci? I kada?...Stari ljudi, bolesni i dementni nisu merodavni da donose odluke.
A ako ljudi i za zivota napismeno ostave da se eutanazija izvrsi u odredjenim slucajevima... mozda ne misle tako kad do te situacije dodje. Znamo koliko se stari drze grcevito za svaki dan zivota. Za svaki dah.
I samoubice se predomisljaju u poslednjem trenutku, jer shvate da zele da zive....
Nisam pametna po tom pitanju...
I da li bi ozakonjenje eutanazije bilo prvi korak ka vracanju prastarih obicaja kod naroda u nekim krajevima.. gde spadaju i Srbi.. da se stari ubijaju kada postanu suvise slabi i bolesni da postoji korist od njih i zaradjuju svoj hleb na neki nacin?
Nije to nemoguce... ionako se sistematski radi na tome da ne dozivimo penziju... ili da barem ne pozivimo da uzivamo u njoj.
 
Moj otac je bio teško bolestan. Od trenutka kada se razboleo pa do svoje smrti ni jednom nije rekao da želi da umre. Nije dugo trajalo, a veći deo vremena nije bio ni sposoban da rasuđuje, da bi mogao da traži eutanaziju.
Da je rekao, dok je bio zdrav, da želi autanaziju u slučaju da se teško razboli, mislim da mu tu želju ne bih ispunila. Ne bih mogla.
Ali, moj otac nije imao bolove. Tog dana kada je preminuo na moje pitanje da li ga nešto boli, rekao mi je:"Ne boli me ništa, osećam se odlično". A bio je nepokretan, sa pelenom i dementan.
Da je imao bolove, možda bih tada pristala na eutanaziju. Jer je sva nega oko njega bila na meni. Mama nije mogla da mi pomogne, sestra nije htela. Od kuće u kojoj živim do roditeljske kuće ima 4km. Za 40 dana koliko je bio bolestan, autom sam prešla 1000km. Nekada sam išla i 4 puta dnevno. Ali, nije mi bilo teško, i bio mi je dragocen svaki minut sa njim, tako da u tim okolnostima ne bih pristala na eutanaziju. Da je imao bolove - ne znam.
 
Свашта се може прочитати овде,то је твоје виђење са безбедне тачке гледишта. Кад будеш дошла у неке старије дане, тада ћеш имати жељу да још живиш, више него пре.

Kad je neko u bolovima i želi da ode nije li sebično zadržavati ga da bi se mi osećali bolje? Ja sam sigurna da bih tu želju ispunila svojim roditeljima.
Не знам да ли си некада имала прилике да успаваш кућног љубимца? Мој ветеринар није имао срце а камоли ја, каже ево ти му дај.
 
Не подржавам.
Мислим да се превише играмо са природом. Све ми је то менгелевски превише, макар идеја била хумана. Као и сурогат мајчинство, рецимо.
Живот чини и оно лепо и мање лепо па и страшно. Нисмо бирали ни када ћемо се родити. Ни у којим условима.
Пре 10-ак година бих на многе теме другачији став имала. Променио ми се. Верујем да постоје силе јаче од нас.
 
Pa ispada da je i samoubistvo i ubistvo istovremeno :think:
Nije,...to je takzv. "ubistvo iz milosrđa"!
Za ljude kojima nema spasa.Da završe život dostojanstveno i mirno, a ne u paklenim mukama.
Eutanazija se kosi sa Hipokratovom zakletvom i nema tog doktora, koji će je dati.U praksi, pacijenti sami to rade, ukoliko su svesni, ukoliko nisu bliži član porodice.
Tehnički se svodi na samoubistvo i ubistvo.
 
Poslednja izmena:
Ja sam uvijek za to da svako može da odlučuje o svojoj sudbini
I ja sam... dokle god nisam u poziciji da odlucujem za druge kad je zivot u pitanju. Nekad sam i ja mislila kao ti... sto sam bliza mogucnostu da dodjem u tu poziciju, nisam sugurna da bih mogla

Nikad ne bih bila dobar general koji salje ljude u smrt, cak i ako su pod ugovorom i placeni za to.
 
Nije,...to je takzv. "ubistvo iz milosrđa"!
Za ljude kojima nema spasa.Da završe život dostojanstveno i mirno, a ne u paklenim mukama.
Eutanazija se kosi sa Hipokratovom zakletvom i nema tog doktora, koji će je dati.U praksi, pacijenti sami to rade, ukoliko su svesni, ukoliko nisu bliži član porodice.
Ma slazem se kad su ljudi u mukama... ali tema je bila i oko starih, dementnih, nesposobnih, koji sede i cekaju dan kad ce otici.
Za mene su to razlicite situacije
 
Kad je neko u bolovima i želi da ode nije li sebično zadržavati ga da bi se mi osećali bolje? Ja sam sigurna da bih tu želju ispunila svojim roditeljima.
Nisam bila u toj poziciji, i ne znam šta bih uradila.
Mog tatu, koji nije imao bolove, ne bih mogla da eutanaziram. Čak i da je to tražio. Užasno je to što sam morala da mu menjam pelene i da ga kupam, užasno za njega. Ali opet kažem, svaki minut sa njim mi je bio dragocen. Da sam mogla, još bih ga zadržala.
 
Неко ти је поклонио живот. Да би човек знао да ће пасти он би сео. Кад неком хоћеш нешто да помогнеш, то значи нешто добро, лепо, а не ружно или ограничено. Ти би по свом мишљењу већ сад треба одузети живот, пошто не знаш можда шта ће бити са тобом у будућности.
 
Ma slazem se kad su ljudi u mukama... ali tema je bila i oko starih, dementnih, nesposobnih, koji sede i cekaju dan kad ce otici.
Za mene su to razlicite situacije
Ništa gore od toga kad se čoveku oduzme pamet! Dobra stvar za takvu osobu je što više nema veze sa stvarnošću i živi takoreći u svom svetu.
Opasno može biti jedino za okolinu,...verujem da se takve osobe stavljaju pod poseban nadzor i starateljstvo, ne eutaniziraju se.
P.S.Takav običaj ubijanja starih ljudi je postojao svojevremeno u C.Gori, pa je zabranjen kao nehuman.
 
Ništa gore od toga kad se čoveku oduzme pamet! Dobra stvar za takvu osobu je što više nema veze sa stvarnošću i živi takoreći u svom svetu.
Opasno može biti jedino za okolinu,...verujem da se takve osobe stavljaju pod poseban nadzor i starateljstvo, ne eutaniziraju se.
P.S.Takav običaj ubijanja starih ljudi je postojao svojevremeno u C.Gori, pa je zabranjen kao nehuman.
Naravno da ne.
Ja sam gledala teške muke i bolove svog oca i da je tražio sve bih uradila da mu ih olakšam.
 

Back
Top