Sloboda volje i delovanja i religija

Rechke

Veoma poznat
Poruka
11.795
Prema hrišćanstvu, judaizmu, islamu.... kolika je sloboda volje i delovanja čoveka, s obzirom da je Bogu kao svemogućem biću unapred sve poznato, i s obzirom da je sve unapred određeno?

Bog pred čoveka postavlja izbore i mogućnosti, ali da li je čovek slobodan prilikom opredeljianja, ili mu je Bog unapred odredio kako će se opredeliti? I da li je unapred poznato Bogu ko će biti grešnik, a ko će biti spašen?
 
Prema hrišćanstvu, judaizmu, islamu.... kolika je sloboda volje i delovanja čoveka, s obzirom da je Bogu kao svemogućem biću unapred sve poznato, i s obzirom da je sve unapred određeno?

Bog pred čoveka postavlja izbore i mogućnosti, ali da li je čovek slobodan prilikom opredeljianja, ili mu je Bog unapred odredio kako će se opredeliti? I da li je unapred poznato Bogu ko će biti grešnik, a ko će biti spašen?
Poznat je konacan ishod..u smislu da ce zlo biti unisteno.
Mi imamo dve mogucnosti...da se pridruzimo Luciferu(Sotoni) u pobuni, ili da se pridruzimo Tvorcu. Prvi put vodi u vecno unistenje, a ovaj drugi u vecni zivot. Mi imamo slobodnu volju da izaberemo put, niko nas ne primorava.
 
Poznat je konacan ishod..u smislu da ce zlo biti unisteno.
Mi imamo dve mogucnosti...da se pridruzimo Luciferu(Sotoni) u pobuni, ili da se pridruzimo Tvorcu. Prvi put vodi u vecno unistenje, a ovaj drugi u vecni zivot. Mi imamo slobodnu volju da izaberemo put, niko nas ne primorava.

da, lai da li je Bog unapred odredio ko će se kom putu privoleti? Da li se Bog ustvari odrekao dela svoje svemoći ukoliko je čoveku ostavio potpunu slobodu izbora?
 
da, lai da li je Bog unapred odredio ko će se kom putu privoleti? Da li se Bog ustvari odrekao dela svoje svemoći ukoliko je čoveku ostavio potpunu slobodu izbora?
Ne...to bi se kosilo slobodnoj volji koju imamo. Tvorac moze da stvori robote koji ce raditi sve sto im On kaze, ali tu nema slobodne volje, nema ljubavi ni srece. Bog na osnovu svog predznanja, moze da kaze gde ce se zavrsiti neki tok koji je covek zapoceo. Kao sto lekar zna da ako covek vodi nezdrav nacin zivota..da ce oboleti. Takodje, Tvorac zivi izvan vremena tako da postoje mnoge teorije koje su u nasem domenu nedokucive...bar u ovom trenutku.
Tvorac se svakako nije odrekao svojih stvorenja...ako se malo vise uputis u sve to, videces koliko Mu je stalo i na sta je sve spreman..da bi spasao sto vise svojih stvorenja.
 
Mislim da nas je stvorio kao slobodna bica ali da nas gleda odozgo i da pokusava da nas postavi na pravi put,a da je opet nase za koji put cemo se opredeliti.Mislim da on zna kakav je kraj naseg putovanja ali nam ga on ne odredjuje vec ga sami biramo.Na osnovu onoga sto smo izabrali,na osnovu toga ce nam i suditi.Moje pretpostavke...sam Bog zna pravu istinu.
 
Оно што у ствари питаш је да ли верујемо да Бог зна све унапред или не.
То је више пута коришћена логичка замка од стране атеиста, којој мисле да могу некога убедити да престане да верује не би ли тако уписали још један поен у своју Велику Књигу.
Ако зна, што се трудимо да радимо било шта јер то није наша воља, ако не зна, онда није свемогућ па према томе није ни Бог...ако верник одговори да Бог све зна унапред, изводи се закључак да нема слободну вољу а уколико одговори супротно онда није добар верник јер не верује да је Бог свемоћан...наравно, одговор је прилично небитан верујућима.
 
Оно што у ствари питаш је да ли верујемо да Бог зна све унапред или не.
То је више пута коришћена логичка замка од стране атеиста, којој мисле да могу некога убедити да престане да верује не би ли тако уписали још један поен у своју Велику Књигу.
Ако зна, што се трудимо да радимо било шта јер то није наша воља, ако не зна, онда није свемогућ па према томе није ни Бог...ако верник одговори да Бог све зна унапред, изводи се закључак да нема слободну вољу а уколико одговори супротно онда није добар верник јер не верује да је Бог свемоћан...наравно, одговор је прилично небитан верујућима.

A ono šta si ti odgovorio je prizemna damagogija. A da te pitam. Zašto je sveznajući bog dopustio postojanje mogučnosti ...logičke zamke...

A veoma mi se onako iskreno dopada ono ...logička zamka.

A ovo je biser samo takav....наравно, одговор је прилично небитан верујућима...

Poenta je u tome što ima mnogo ali mnogo odgovora koji su nebitni verujućima.

z:poz:
 
A ono šta si ti odgovorio je prizemna damagogija. A da te pitam. Zašto je sveznajući bog dopustio postojanje mogučnosti ...logičke zamke...

A veoma mi se onako iskreno dopada ono ...logička zamka.

A ovo je biser samo takav....наравно, одговор је прилично небитан верујућима...

Poenta je u tome što ima mnogo ali mnogo odgovora koji su nebitni verujućima.

z:poz:

Приземном демагогијом се сам служиш па то пројектујеш на саговорнике. Додуше, скоро све поруке које сам прочитао до сада од тебе су својеврсни бисери par excellence, али то је оно што даје зачин јелу званом форум....како ти се свиђа овакав одговор? Желиш дискусију на том нивоу?

Наравно да има много одговора који су небитни верујућима из простог разлога што ако верујеш онда не сумњаш, а ако сумњаш онда то није веровање.
С тим да мноштво оних који сумњају имају неодољиву потребу да још некога убеде у своје сумње, ваљда је то исконска жеља да не будеш појединац већ део неке веће групе. Они који верују немају потребу да убеђују друге да почну да верују. Веровање је прилично приватна ствар појединца.
А, да, мах мах и теби...
 
Приземном демагогијом се сам служиш па то пројектујеш на саговорнике. Додуше, скоро све поруке које сам прочитао до сада од тебе су својеврсни бисери par excellence, али то је оно што даје зачин јелу званом форум....како ти се свиђа овакав одговор? Желиш дискусију на том нивоу?

Nisam primetio da si napisao jedne jedine reči u vezi sa mojim svojevrsnim biserima par excellence na temama biblija...koliko znamo o njoj i vera...šta je to.
Biće da su malo nezgodni ''biseri'' sa moje strane...jer sda nisu kako bih ti lako razobličio i mene napravio da kažem smešnim.

Наравно да има много одговора који су небитни верујућима из простог разлога што ако верујеш онда не сумњаш, а ако сумњаш онда то није веровање.

Sa ovim se apsolutno slažem.

С тим да мноштво оних који сумњају имају неодољиву потребу да још некога убеде у своје сумње, ваљда је то исконска жеља да не будеш појединац већ део неке веће групе.

Ovde na ovom forumu koliko me sečanje služi kao agnostici smo deklarisani Borčica i ja. A što se mene tiče nemam nikakvu potrebu da bilo koga ubedim u svoje sumnje a to tim više jer se prosto užasavam pripadnosti bilo kojoj i bilo kakvoj organizovanoj grupi. A grešim li kada kažem da je hrišćanstvo kao religija formiralo poveliku organizovanu grupu...

Они који верују немају потребу да убеђују друге да почну да верују. Веровање је прилично приватна ствар појединца.

Nisi primetio da mnogo vernika piše ono...u množini...Oni koji veruju po onom kako si ti napisao, trebalo bi da umesto bilo kakvog pisanja ovde na ovom pdf jednostavno odu u crkvu ili negde što nekima zamenjuje crkvu. A očito nije tako.
Zašto...Ja skromno mislim da verujući ne pišu samo da bi se deklarisali kao vernici već u funkciji potrebe za edukovanjem onih...koji vernici još nisu...a mogli bi biti.
z:poz:
 
Оно што у ствари питаш је да ли верујемо да Бог зна све унапред или не.
То је више пута коришћена логичка замка од стране атеиста, којој мисле да могу некога убедити да престане да верује не би ли тако уписали још један поен у своју Велику Књигу.
Ако зна, што се трудимо да радимо било шта јер то није наша воља, ако не зна, онда није свемогућ па према томе није ни Бог...ако верник одговори да Бог све зна унапред, изводи се закључак да нема слободну вољу а уколико одговори супротно онда није добар верник јер не верује да је Бог свемоћан...наравно, одговор је прилично небитан верујућима.

možda sam ja malo pogrešio prilikom postavljanja pitanja - Bog unapred zna sve, jer je svemoguć, zna kako ćemo se u određenoj situaciji opredeliti, ali da li to znači da nam je unapred on sam opredelio izbor, ili taj izbor u potpunosti zavisi od nas samih?
 
A ono šta si ti odgovorio je prizemna damagogija. A da te pitam. Zašto je sveznajući bog dopustio postojanje mogučnosti ...logičke zamke...

A veoma mi se onako iskreno dopada ono ...logička zamka.

A ovo je biser samo takav....наравно, одговор је прилично небитан верујућима...

Poenta je u tome što ima mnogo ali mnogo odgovora koji su nebitni verujućima.

z:poz:

да би схватио верника и његове одговоре почни да верујеш, овако цеђење ти никад неће донети одговор који би евентуално могао да свариш
рилекс
 
да би схватио верника и његове одговоре почни да верујеш, овако цеђење ти никад неће донети одговор који би евентуално могао да свариш
рилекс

Sale prijatelju stari, pa valjda ti možeš da se setiš koliko sam puta nekim vernicima napisao da su po mom mišljenju pravi vernici. Ja uvek prihvatam i poštujem svaku reč od svakog vernika koja je u okviru verovanja ali me blago iziritira kada mi bilo koji vernik spočitava naučne dokaze u smislu onoga u šta veruje. Kapiraš. z:poz:
 

Back
Top