Slatkovodna riba - recepti

dunavko

Primećen član
Poruka
859
Som,kvalitetna slatkovodna riba.Riba dna,ima ih raznih-kratki debeli,dugacki,crni itd..Sve zavisi u kakvoj vodi borave .najbolji su od 3 do 7 kila.to je prva klasa,nisu masni.kod ciscenja soma neko sa nozem ostruze onu sluz sto ga obavija.ja to ne radim,ne sto me mrzi vec mi se cini da ima bolji ukus.Som je popularan sto nema puno kostiju,kicmu i nesto malo ostalo.kada ga cistite od utrobe pazite da nozem ne nabodete zuc koja je odmah tu sa donje strane stomaka.Rez ispod glave poprecno pa uzduzni rez po sredini.ako pukne zuc odmah isprati dobro.jetra sa buragom se dobro opere i sa glavom i ostacima kicme za corbu idealna.manje komade po duzini sa ostrim tankim nozem- za filetiranje,uz kicmu po duzini da dobijete dve polutke i ostatak -kicmu u corbu.one polutke seci na komade i mozes da radis sa njima sta oces.pauflek - onaj deo potrbusine je idealan za decu jer nema kostiju,ispipas prstima.Vece somove isto glava,utroba ali sada se pauflek isece - do kicme a ostatak se sece popreko preko kicme na zeljenu debljinu.pronadje se pod nozem spoj dva prsljena i ide lako.rep u corbu.Po meni najbolji nacin pripreme soma je na rostilju.komade ostaviti da se ocede,nauljiti i bacati na resetku jake vatre.I ne treba dugo peci.e tu je majstorstvo a i navike gostiju.spolja pecen a unutra socan,meso da se lako kida a da ne bude suvo.posle prelive kako ko oce.ja sam misljenja da ti raznorazni dresinzi,prelivi,pojacavaci ukusa koji su popularni na zapadu ustvari dopunjuju hranu koja je proizvedena industrijskim nacinom i nema nikakav ukus.probajte nas domaci krompir pecen u rerni,pa on mirise po celom kraju.ili meso.nekada kad je komsija preko puta ulice przio svinjetinu,cela ulica je znala sta ovi imaju za rucak. som je idealan za corbe,paprikase,gulase zato sto nema puno kostiju idealan je za sve.po ceni jeftiniji je od smudja i kecige ali je skuplji od sarana.ovde kod nas je bio 500-550 dinara.pravio sam pihtije od glave soma od 19 kila.lepota jedna,ruzica domaca ispod komine se istoci kroz metlu,na slavinu.pa mirise malo na kacu,a jos ako malo rezi,lepota.pre toga nesto zestoko pa navali..
 
ajd sad ,smudj.po mnogima najkvalitetnija slatkovodna riba .ima ga dve vrste: smudj plemeniti i kamenjar-ima tamne poprecne sare.inace iz te porodice su jos i bandar,vretenar veliki i mali,srac ....Sve su to ribe sa kvalitetnim belim mesom,sa vise ili manje kostiju.smudj bas nema mnogo kostiju,fino belo meso,po meni suvo i zato ga ne volim.krljust se lako skida.ostruzes krljust,poprecni rez ispod glave,rez od usta to analnog otvora i izbacis utrobu a skrge iscupas.treba da malo zapnes - za cupanje skrga.tako ociscen je spreman za pripremu.przen,pecen u rerni,u foliji,fileti ,na rostilju. moras da budes vrlo talentovan da ga spremis da bude neukusan.u foliju stavis povrce,zacine,b.luk i ribu ,uvijes i turis u rernu i poneki krompir ceo.ko sta oce.ima jedan nacin koji je vrlo atraktivan i spremaju ga u nekim restoranima,lepa fora .ceo smudj,2-3 kile se uvalja u vlaznu so,neko u foliju, u plehu tako da se smudj uopste ne vidi.neko skida krljust a neko ne.tako uvaljanog u rernu ,1 sat i kad se izvadi ona so se skamenila pa onda sa nozem odvajas koru od soli koja ide sa kozom i ostaje belo meso.naravno da cete morati od konobara da trazite slanik je je meso neslano.za mene je zelena salata obavezna uz ribu kao i krompir salata. vino ko koje oce ili koje ima.ja pijem neka laksa ,bela,smederevku.to je za mene idealno vino uz ribu ali moze i neka ruzica.po volji,ukusu i novcaniku.interesantno je znati da je pre 2WW smudj u cenovnom razredu bio izjednacen sa saranom pa i jeftiniji.i ima jos jedan stos za smudja,na obrazima-poklopcima skrga ima sa po svake strane jedan okrugao komad mesa.to prstom izdubis i milina.neki to zovu "carsko meso".i kod konzumiranja riba,ne treba da se pravite fini,brate prstima i glave obavezno pojesti - rascerupati . a ne ko neki -finci.gledam ih ,nesto prebiraju po tanjirima,struzu,testerisu sa nozevima,brisu se onim krpetinama,kuvar uvalio vise priloga nego ribe u tanjiru,neka skupa vina kad plate taj ceh.pa od tih racuna moze covek da zivi ,skromno mesec dana.
 
bandar iz porodice odakle su i smudjevi.ima ga na pijaci da se kupi.nije skup jer je sitan,ima nesto kostiju i TESKO se cisti.u poslednje vreme se proredio ovde kod nas i u trajnoj je zabrani za lov.vrlo ukusno belo meso,po meni dosta bolje od smudja.ima sitnu krljust koja se tesko cisti,ima raznih metoda ciscenja i sve su polovicne.mora se jako sa nozem trljati krljust.stisnes mu rep na dasku pa ga povuces za glavu- da ga istegnes.neko potopi u vrucu vodu...ja ga derem iako dosta odpadne sa kozom.bandara ostrim nozem opkrojiti po obodu i onda svuci dve polovine koze . ono sto ostane sa glavom u brasno i prziti na masti.neverovatan ukus!!voditi racuna na bodlje u dorzalnom - ledjnom peraju i kada se ubodete boli zesce.neko kaze da ima neku zlezdu koja je povezana sa bodljom i onda...nije to smrtno opasno,nego je neugodno.za taj trud treba se spremiti sa kruskom u tecnom stanju za dezinfekciju i spolja i iznutra.od vina ko oce vino opet smederevka,to je moj izbor.sam pravim vino ,ove godine nisam zbog zdravlja.uzmem 250-300 kila ali trazom staru sortu smederevke,ima je ali se tesko nalazi.smederevka loza ima klonove koji se razlikuju od do.ova sto ja trazim ima duguljast rastresit grozd,kad je zrela providan,zuto zelen sa tackama i vidi se seme.upamtite dobro,danas ako se grozdje hemijski tretira najmanje 5-6 puta nesto i ostane.ove stare sorte samo plavi kamen i krec.pred branje mesec dana nema prskanja.morate da imte pouzdanog proizvodjaca.pio sam dosta raznih vrsta vina,i skupa,eksluzivna,domaca,iz cele juge,malo iz evrope..ima fantasticnih vina,taman posla.ali PITKIJE belo vino od smederevke nema.kada se ispostuje proces proizvodnje i ako je grozdje tretirano onako kao sto sam napisao,nema omasaja.vrhunska smederevka nije ispod komine nego se otoci.prvo sam kvasce kupovo preko ebay pa kad sam video da ima STOTINE raznoraznih kvasaca za koje treba da si strucan,odustao sam.kupim ovde onaj domaci i ekstra.e kada se jedu mesa i jaka jela ide ispod komine,sa smekom...to je za nas ,seljake i radnike.
 
Bucov ima slicnu sudbinu zbog kostiju.

Naucio me kolegin cale da ga presecem uzduz povadim rebra i zasecem na 5mm iznutra do koze.

Onda posolim i bogato namazem semfom.
To onda prenoci u frizideru i posle24h seku se komadi dva prsta sirine.
Semf pojede sve kosti.
To jest pojede kolagen iz kostiju pa nisu problem prilikom jela.
Pecem na masti, mnogo masti.
 
da,bucov ima mnogo kostiju ali ima jako kvalitetno meso.inace se hrani uglavnom zivom ribom ,nije kao som svastozder.ljudi izbegavaju da ga kupuju bas zbog tih kostiju.krljust se lako skida.ima vise nacina pripreme a je ga ovako spremam,slicno ko onaj gore cije ime necu da ponavljam.ocistis krljust,poprecni rez ispod glave pa ond rez od glave do analnog otvora.ostar noz,ko ima tanak i dugacak,za filetiranje,u jednu ruku,ribu polozi na bok ,poklopi je dlanom druge ruke i polako po duzini uz kicmu koja ostaje do repa,napravi rez tako da dobije polovinu ribe.isto to i sa drugom polovinom.ostane kicma sa dosta mesa ,glava kojoj se izvade skrge i utroba.to je za corbu. dobijeni file se stavi na dasku sa kozom na dole, na dasku, te se ostrim nozem zarezuje meso na 2-3 mm rastojanja do koze.cilj je da se sve kosti iseckaju na par mm duzine.seces izmedju rebara koja ostaju kod przenja jer su velika i lako se vade .Onda seces na parcice od 2-3 cm sirine.i to su komadi za przenje.u brasno i u mast . i ja na mast ko kolega,lepse je.Ovako isto spremate i mrenu. te dve vrste riba su za mene svojevremeno bile pravo kulinarsko otkrovenje.mnogi koji su probali su bili iznenadjeni ukusom tih riba .Cak se meni mrena vise svidja jer je nekako "masnija" ima nekakav sloj izmedju koze i mesa kad je przena koji je posebno ukusan .trudim se da sacuvam ukus ribe bez ikakvih dodataka.ni mlevenu papriku,ni vegetu,so,nista.tek kada je przena onda se posoli.malo stavim kukuruznog brasna u belo kad se setim
.bela riba ,belo brasno,belo vino,sta me snaslo...
 
e vala,mali camac metalni star pa se rupe pojavile,cistio,vario i jos sutra imam da radim ceo dan.evo stigla i deverika na red.prava deverika,pa kesega i gubicasta deverika- crnooka su tri vret ribe iz porodice deverika.vrlo slicna pravoj deverici je krupatica.elem,moja omiljena riba za u rernu je deverika ili pecenica kako je neki zovu.komadi ,par kila na na vise se ociste od krljusti,rez popreko pa po duzini da se izbaci utroba.odvojiti jetru i salo.glavu iseci.narezati popreko na 3-4 mm kao i za manje bele ribe .salo,jetru,sitno sa crnim lukom,dosta bibera,komad limuna i ko sta jos i voli i ima ubaciti u trbuh.u pleh staviti letvice pa na njih ribu.nauljiti dobro i spolja i iznutra.krompir ceo ljusteni pored,paprika ako ima.i rernu 180 stepeni i sat i po.povremeno kasikom prelivati onim uljem iz pleha.spolja mora da bude dobro pecena - uresena a unutra socna.ovo je jednostavan nacin pripreme a po meni najbolji u kucnim uslovima.kad je jedes osetis vise vrsta mesa.ko je sladokusac ovo je za njega vrhunac.e za pravo zadovoljstvo ide ,po meni sljivka ranka i posle vino smederevka.po mogucstvu domaca.pitka,skoro neutralna. mnogi su ispustili po meni najvazniji kvalitet smederevke - pitkost,laganost ispijanja.skoro osvezavajuci efekat. i rakija,do 45-46 stepeni ,ne jaca.ovo je bila neka moda,svi moji poznanici a ima ih ,peku rakiju 27,28 pa i vise gradi.pijes rakiju a pored bokal sa vodom,casa rakije,casa vode,bog te mazo,pamet ode...
 
da,zaboravih najbolji nacin za deveriku,sarana pa i za druge vrste riba.kad imam dosta vremena spremam ih na "procep",to jest na zaru.svaka deverika se nareze i nabode na drveni razanj koji prethodno nozem obradis da bude pljosnat.to se radi da riba ne bi spala kod okretanja .neki procepe razanj pa u sredunu stave ribu,neki dodatno vezu sa ogljenom korom .kada je krupna riba neko je rascepi tako da je samo po kicmi spojena.i polako pored vatre okreci obrci,obrni okreni , bude ispecena.a kada nemam zivaca imam one metalne resetke velike iz vera kupljene.turim ribu u resetku te na cumur sve sa resetkom okreces.zaista ekstra. ima morske ribe ekstra sto mi i nikad necemo znati ni probati ali ovako spremljena deverika ili saran je vrh.krompir u pepeo pa sve sa ljuskom...
 
imam dva metalna i splav.kada se stavi drveni patos na metalni camac ,camac bude ko drveni u smislu prigusenja zvuka.ali za profesionalni ribolov drveni je nezamenjiv.ribari se i sa metalnim,on je zahvalniji za odrzavanje.kada se radi sa vlakom,mreza izmedju dva camca, drveni je pogodniji jer je laksi za rad.sve je stvar novca, u sustini..probao sam slatkovodne skoljke da spremam,bezubke i one krupne sa tankom ljusturom.samo stopalo koje je malo,se dinsta,przi,pece,sa vise manje zacina i opet nisam mogao da izbacim onaj ukus mulja ...u nuzdi bi jeo ali bi to morala da bude veelika...
 
Jedan jednostavan recept za rečnu ribu. Najbolje malo masniju - som ili šaran.


Riba sa limunom u Cepteru:
Kotleti ribe se posole i malo odstoje ( sat vremena recimo).

IMG_20231203_093353.jpg


U šerpu se zagreje ulje (mast) i kotleti se samo prevrnu u vrelom ulju, pa se stave u cepter tavu (tiganj) sa dosta režnjeva limuna. (Nije obavezno, može i bez ovoga, a ja to radim u šerpi zbog prskanja vrele masti - ulja).).

IMG_20231203_094829.jpg

Cepter je dobar (ali može i druga posuda) zbog kontrole temperature: Riba se lagano krčka, sat vremena, a 'termometar' treba da je sve vreme u zelenom području.

IMG_20231203_101330.jpg

Ukus je neobičan i meni izvanredan. Limun (i korica limuna) daju drugačiji ukus - delikatesan.

Može se služiti i hladno ( takvu je i najviše volim) naročito kada se "upitija" - sok koji riba i limun puste - najbolje direktno iz tave jer riba postaje puterasta (kao sir recimo).


Probao sam deset puta da očistim oradu tako da joj ne pukne žuč, i nisam uspeo. Kako god okreneš, ofarbam se u žuto.
Zamrzneš je malo - u zamrzivač na sat dva,.. manje "štete" bude ;) .
Inače kod nas na Tamišu je najlepši Karaš (Babuška) i on se smatra delikatesom Tamiša, naročito kad samo promeni fluid - kada još živ zaplovi u vrelu mast.
Šarana samtramo najkvalitetnijim ako je između 1,5 i 2,5 kile, a soma od 3-5
 

Prilozi

  • IMG_20231203_101538.jpg
    IMG_20231203_101538.jpg
    87 KB · Pregleda: 1
  • IMG_20231203_104352.jpg
    IMG_20231203_104352.jpg
    57,4 KB · Pregleda: 1
Poslednja izmena:
cena sarana kod nas se skoro izjednacila sa somom.som 850 a saran 800??juce na kalenicu vido svezu skusu 800 din.lezi u ledu i nesto me tuzno gleda,kao da oce nesto da mi kaze...ja volim skusu pa uzmem onu zamrznutu 450 kinti pa na rostilj.drugar, przi profesionalno ribu,ima radnju u bgd i svi ga hvale,kaze mi da kupujem skusu iz ledenih mora.ja trazio deklaraciju na dva tri mesta ,zamalo dobio batine od prodavaca,koja bre deklaracija,pa valjda je riba iz mora.kao i za vino,danas u lidlu 2 litra belog poluslatkog,uvoz madjarska 250 din.znaci litar 125.gledam ostala ima neki tokaj oko 260d.pa razno razna iz cele evrope cini mi se.nasa vina ,bar ona koja sam video nema ispod 800 kinti!!!i nemoj da mi neko kaze nesto u vezi toga jer dobro poznajem problematiku.i jos ono testiranje gde je moja omiljena smederevka pala na testu - pronasli vodu itd...e sada ja uzmem to jeftino madjarsko pa imam stari opleteni balon od 5 kila,napunim ga sa tim madjarskim.pa kad se skupimo ja balon zviznem o sto i udarim pricu kako je to domace,biralo se puce itd,trt-mrt popijemo to dok kazes keks i posle price o tome al je bilo vino kod rusa...
 
isprzili za slavu 45 kila sarana.treba to ocistiti ,iseci i isprziti.plus corba.neki golac a neki sa krljustima.od 3-5 kila.ja koji i ne volim te tovljene nisam nasao manu.ova je bio po 550 din. i izvadjena utroba da se sporije kvari.skrge srvene,oci sjajne i meso tvrdo.eto ...
 

Back
Top