Slanina i čvarci

Manga Hilux

Legenda
Moderator
Poruka
69.762

Da li su i koliko zdravi slanina i čvarci?​

Da li su i koliko zdravi slanina i čvarci?
Foto: Pixabay | Da li su i koliko zdravi slanina i čvarci?
Nezavisne novine16.01.2024 18:37
Vječito se vodi polemika da li je slanina zdrava, koliko često treba da jedemo čvarke i slično.

Ono što je nepobitna činjenica jeste da se ranije mnogo više koristila svinjska mast što mogu da potvrde i naši roditelji i babe i djede. Pitali smo nutricionistu Milku Raičević da li su i koliko zdravi slanina i čvarci i da li je njen savjet da ipak koristimo svinjsku mast.

"Da, apsolutno da. Ipak, postoji caka sa svinjskom masti. Kada je planirate za prženje, nikako ne dopustite da se ona pregreje i da počne da 'isparava' već sve sastojke koje planiramo da termički obradimo, stavimo na zagrejanu ringlu sve zajedno sa masti. Ili u najboljem slučaju možete sačekati da se tek blago zagreje i onda ubaciti ostale sastojke", kaže Milka Raičević.
S druge strane, slanina i čvarci savetuje da se koristi, ali je tu najbitnija količina.
"Ne bi trebalo više od jedne šake čvaraka i tri režnja slanine i moj savet je da to bude 'sapunjara', odnosno slanina bez mesa. Moja preporuka je da ne jedemo 'vlažnu' slaninu već da se pre odlučimo za suvu. Kako da znamo da je vlažna? To je ona hamburška slanina, pa kada počnete da je sečete, primetićete da izlazi tečnost iz nje. To je znak da je ona vlažna", kaže naš sagovornik Milka Raičević.
https://www.nezavisne.com/zivot-stil/hrana-pice/Da-li-su-i-koliko-zdravi-slanina-i-cvarci/811086
 
Jedem i volim samo susenu slaninu,a barenu nikako.Sto se tice cvaraka,nekada pojedem i vise od sake.Oni slani kao kikiriki,sve sto vise jedes,ono se vise trazi.Ipak pazim da ne prekoracim mnogo,a i ne jedem ih dako cesto.
 
ja sam lala s banata. meni su svinje draze nego komsije
ne dam svinji da jede ono sto ja ne bih pojeo

i kakvu mast i cvarke mogu da daju nase mangale,moravke ili koje god, hranjene po tradicionalnom svinjarstvu? :cool:

mada eto, osma godina kako nemam svoje svinje, ali uzimam sa proverenog mesta
 

Back
Top