Sistem

coka1986

Zainteresovan član
Poruka
122
Otac mi je reko da pre nego sto budem oborila sistem moram prvo da da vidim da li sistem vidi cd rom kako bih digla da dignem sistem sa cd.Ja ga bas nisam najbolje razumela.Kaze da mi sistem vidi samo 2 hard diska i flopi.Ali onda ne razumem kako kuciste mi onda ucitava CD na monitoru kada se ucita operativni sistem?Jel moze neko da mi objasni to?
 
Pre no sto budes oborila sistem, moras da vidis da li ti je ostalo sve sta ti treba na C: particiji , i premestis te podatke na drugu, ili na neki disk za svaki slucaj.

Nebitno je to da li Sistem prepoznaje CD rom, jer ces ga ti u svakom slucaju izbrisati, a tada nece biti sistema :) Vec samo moras da proveris da li ti racunar to jest BIOS ocitava cd - rom.

Pre no sto uopste budes pocela sa reinstaliranjem novog sistema, pronadji par tutorijala na internetu da ne bi uprskao nesto, ako ovo radis prvi put , a primecujem da je tako :)

Ako bas hoces da proveris da li ti cd rom radi i da je spreman za reinstalaciju sistema, ubacices disk u cd rom, restartuj racunar, pri paljenju racunara pritiskaj DEL na tastaturi, tako ces uci u BIOS, u zavisnosti od verzije BIOS-a otici ces u sektor BOOT, - pronadji Opciju Boot device priority, i namesti da ti 1st Boot device bude CD /DVD rom, sta vec imas. Nakon toga pritisnes f10 , pritisnes Yes kako bi se promene sacuvale i restartujes racunar ponovo, ako se pri sledece startovanju Instalacioni disk bude lodirao , to znaci da je racunar sposoban za reinstalaciju sistema.

Evo ti jedan mali tutorijal za podesavanje tzv Bootovanja diska ;)
 
Poslednja izmena:
Otac mi je reko da pre nego sto budem oborila sistem moram prvo da da vidim da li sistem vidi cd rom kako bih digla da dignem sistem sa cd.Ja ga bas nisam najbolje razumela.Kaze da mi sistem vidi samo 2 hard diska i flopi.Ali onda ne razumem kako kuciste mi onda ucitava CD na monitoru kada se ucita operativni sistem?Jel moze neko da mi objasni to?

Otac je rekao da moraš namjestiti u Biosu da First Boot bude CD pa ćeš onda moći da instaliraš sistem sa cd-a....na to je mislio....
 
Otac mi je reko da pre nego sto budem oborila sistem moram prvo da da vidim da li sistem vidi cd rom kako bih digla da dignem sistem sa cd.Ja ga bas nisam najbolje razumela.Kaze da mi sistem vidi samo 2 hard diska i flopi.Ali onda ne razumem kako kuciste mi onda ucitava CD na monitoru kada se ucita operativni sistem?Jel moze neko da mi objasni to?

A sto ti otac nije to podesio ?
 

Back
Top